0
09151637530

آموزش تایپوگرافی در ایلوستریتور

در این مطلب آموزش ایلوستریتور به تایپوگرافی در ایلوستریتور می پردازیم. ابتدا با استفاده از ابزار type که در نوار ابزار قرار گرفته متن مورد نظرمان را وارد میکنیم و سپس برای تغییر فونت آن از قسمت character نوع فونت دلخواه را انتخاب میکنیم.

انتخاب فونت دلخواه برای تایپوگرافی در ایلوستریتور

جهت تغییر رنگ هم میتوانید ابتدا متن یا کلمه ی مورد نظر را انتخاب کنید و روی کادر fill دو بار کلیک چپ کنید و رنگ دلخواهتان را تنظیم کنید.

کادر fill برای تایپوگرافی در ایلوستریتور

 همانطور که ملاحظه می کنید متن ما یک فونت است و ما نیاز داریم که کاراکترهای آن را به آبجکت تبدیل کنیم برای این کار روی آن کلیک راست میکنیم و روی گزینه create outlines کلیک راست میکنیم.

گزینه create outlines برای تبدیل فونت به آبجکت برای تایپوگرافی در ایلوستریتور

بعد از این کار متوجه میشوید که آبجکت ها به صورت group هستند که برای کار ما نیاز هست که به ungroup تبدیل شوند.

گزینه ungroup برای خارج کردن از حالت group در تایپوگرافی در ایلوستریتور

در ادامه قصد داریم effect هایی را روی آن اعمال کنیم. ابتدا متن را با استفاده ار ابزار selection انتخاب میکنیم و از تب effect وارد زیرمجموعه 3D می شویم و روی گزینه extrude & bevel کلیک چپ میکنیم.

گزینه extrude & bevel برای تایپوگرافی در ایلوستریتور

با انتخاب این گزینه، کادر زیر برای شما باز میشود و اولین کاری که میکنید این است که تیک گزینه preview را بزنید تا تغییرات اعمال شده بر روی متن را مشاهده کنید. همچنین قسمت position را روی گزینه front  قرار دهید تا به حالت چرخش صفر شود.

تنظیمات پنجره ی extrude & bevel options برای تایپوگرافی در ایلوستریتور

در ادامه با کشیدن موس بر روی کادر آبی تغییرات را اعمال کنید همچنین می توانید روی گزینه more options کلیک کنید تا موارد دیگر تنظیمات برایتان باز شود.

موارد دیگر تنظیمات پنجره ی extrude & bevel options با فعالسازی گزینه ی more options

با کشیدن موس در قسمت مشخص شده می توانید لایت های متن خود را تنظیم کنید به طوری که قسمتی از آن روشن و قسمتی تیره تر شود. نکته ی قابل توجه این هست که حتما برای اعمال افکت ها آبجکت های شما ungroup باشد.

در ادامه می خواهیم به متنمان سایه اعمال کنیم که برای این کار هم بایستی ابتدا همه ی آبجکتها را انتخاب کنیم و به تب effect در بالای محیط کاری نرم افزار مراجعه کنیم و این بار از زیر منوی stylize مثلا گزینه drop shadow را انتخاب کنیم.

گزینه drop shadow در زیر منوی stylize برای تایپوگرافی در ایلوستریتور

در کادر باز شده گزینه های opacity و blur را به صورت دلخواه می توانید تنظیم کنید و قسمت mode آن را multiply انتخاب کنید تا سایه بهتر دیده شود و با بگراند آرت برد ادغام شود و شکل زیباتری به خود بگیرد.

تنظیم گزینه های opacity و blur و mode در پنجره ی drop shadow

ما قصد داریم چیدمان آبجکت ها را طوری تنظیم کنیم انگار کاراکترهای متن به صورت بی نظم روی هم ریخته اند و نظم ندارد.

چیدن بی نظم کاراکتر ها در تایپوگرافی در ایلوستریتور

در صورتی که مشاهده کردید با drag کردن آبجکت ها شکل دلخواه شما تنظیم نمیشود و طوری است که آبجکت بالایی روی آبجکت پایینی قرار نمی گیرد و در واقع زیر آن قرار میگیرد.

عدم چینش صحبح کاراکترها در تایپوگرافی در ایلوستریتور

برای حل این مشکل می توانید ابتدا همه ی آبجکت ها را انتخاب کنید و به layers مراجعه کنید.

انتخاب همه ی آبجکت ها و مراجعه به پنل layers

همانطور که ملاحظه می کنید چون همه ی آبجکت ها را انتخاب کردیم در اینجا هم همه انتخاب هستند و برای اینک آن ها را cut کنیم از کلیدهای ترکیبی ctrl+x استفاده میکنیم. در ادامه برای راحتی کار و سهولت دسترسی به لایه های آبجکت ها با استفاده از گزینه create new layer یک لایه ی دیگر ایجاد میکنیم و در حالی که آن لایه را انتخاب کردیم کلیدهای ctrl و f را میزنیم تا متن ما در جای خود paste شود.

کپی کردن آبجکت ها در یک لایه جدید در تایپوگرافی در ایلوستریتور

نام لایه ها را تغییر دادیم و برای حل مشکلمان بایستی تک به تک لایه ها را برعکس کنیم تا از پایین به بالا شمارش شروع شود.

در صورت تمایل به تغییر رنگ هم میتوانید آبجکت ها را انتخاب کنید و از با کلیک روی کادر fill و یا استفاده از پنل color رنگ آن را به رنگ دلخواهتان تغییر دهید.

ایجاد سایه چراغ قوه بر روی متن

جهت انجام تمرین در حیطه تایپوگرافی در ایلوستریتور به انجام تمرین در یک مورد پروژه محور می پردازیم تا ابزارهای پیشنهادی که برای تایپوگرافی می تواند مورد استفاده قرار بگیرد مشخص گردد. برای ایجاد سایه ابتدا در پنل لایه ها یک لایه ی دیگر مختص سایه ایجاد میکنیم و در حین اینکه آن لایه انتخاب است با استفاده از ابزار pen محدوده ای که میخواهیم سایه چراغ قوه ایجاد شود را ترسیم میکنیم.

ایجاد سایه چراغ قوه بر روی متن با استفاده از ابزار pen

به پنل gradient مراجعه می کنیم و تنظیمات لازم را برای ایجاد شکل سایه از طریق آن بر روی آبجکت اعمال میکنیم. بهتر است با دو بار کلیک بر روی لغزنده ها مد آن ها را روی cmyk قرار دهید و همچنین opacity لغزنده سمت راست را هم روی صفر تنظیم کنید.

پنل gradient و تنظیم مد رنگی بر روی cmyk

تا اینجا gradient را ساختیم و فقط مد رنگ را لازم داریم برای این کار به پنل transparency مراجعه میکنیم.

استفاده از پنل transparency برای ایجاد مد رنگی

در این پنل میتوانید حالت های مختلف را برای آبجکت خود انتخاب کنید و همچنین می توانید opacity لایه ای که انتخاب شده و یا گروهی از لایه ها و یا آبجکت هایی که انتخاب شده را کم یا زیاد کنید.

تنظیم opacity در پنل transparency

ساخت چراغ قوه

ابتدای کار برای ایجاد دسته ی چراغ قوه لازم است که یک مستطیل رسم کنیم و رنگ دلخواهمان برای چراغ قوه را روی آن تنظیم کنیم. همچنین در ادامه دوباره برای قسمت سر چراغ قوه یک مستطیل دیگر ترسیم می کنیم برای تنظیم بهتر لازم است که از ابزار دایرکت سلکشن استفاده کنیم منتها قبل از استفاده از آن بایستی دقت داشته باشید که در منوی view گزینه smart guides را فعال کنید و تیک گزینه های show grid، snap to grid ، snap to pixel و snap to point را بردارید.

گزینه smart guides و گزینه های show grid، snap to grid ، snap to pixel و snap to point در منوی view

نکته قابل توجه این است که در صورتی که بخواهید مستطیل کوچک نسبت به مستطیل بزرگ تغییر مکان دهد بایستی هر دو را با کلید shift انتخاب کنیم و در ادامه کلید alt  را نگه دارید  و روی آبجکتی که میخواهید ثابت باشد کلیک کنید و به پنل align مراجعه کنید و گزینه vertical align center را انتخاب میکنیم تا مستطیل کوچک هم مرکز با مستطیل بزرگ قرار گیرد.

نحوه استفاده از پنل align در ایلوستریتور

دیگر وقت آن رسیده که با استفاده از ابزار direct selection گوشه ی اضلاع سمت چپ مستطیل کوچک را به گوشه های اضلاع سمت راست مستطیل بزرگ متصل کنیم.

نحوه استفاده از ابزار direct selection در نرم افزار ایلوستریتور

برای سر چراغ قوه هم لازم هست که یک مستطیل یا rectangle دیگر ترسیم کنیم.

ساخت قسمت سر چراغ قوه با ابزار rectangle در ایلوستریتور

در ادامه برای ته چراغ قوه یک مستطیل دیگر با رنگ تیره تر ترسیم میکنیم و گوشه ی اضلاع سمت چپ آن را با استفاده از direct selection به صورت گرد تبدیل میکنیم.

ساخت قسمت پایانی چراغ قوه با ابزار direct selection در ایلوستریتور

برای رسم قسمت دکمه ی روشن و خاموش چراغ قوه هم میتوانید از مجموعه شکل ها مثل مستطیل و دایره استفاده کنید.

ساخت قسمت دکمه ی پاور چراغ قوه با ابزار های rectangle و elipse در ایلوستریتور

گزینه off را با استفاده از ابزار تایپ  مینویسیم و در جای مورد نظر قرار می دهیم برای دایره انتخابی در شکل میخواهیم نور بیرونی تعریف کنیم تا حالت روشن شدن به خود بگیرد به این صورت که از منوی effect از زیر منوی stylize گزینه ی outer glow را انتخاب میکنیم.

در کادر نمایش داده شده می توانید تنظیمات مربوط را انجام دهید و که در اینجا ما mode را روی حالت normal و opacity را روی 100% و blur را روی 4px تنظیم کرده ایم. بعد از اتمام ترسیم شکل چراغ قوه بایستی همه ی آبجکت های ترسیم شده در آن را با هم با انتخاب کنیم و با کلیدهای ترکیبی ctrl+g آنها را به شکل group تبدیل کنید.

برای ایجاد نوری که چراغ قوه تولید میکند بدین صورت عمل میکنیم که ابتدا یک لایه ی دیگر در پنل لایه ها ایجاد میکنیم و دوباره با استفاده از ابزار pen مطابق با سایه ای که در قبل ایجاد کردیم شکلی را برای ایجاد نور چراغ قوه ترسیم میکنیم و یک gradient روی آن اعمال میکنیم.

ساخت نور چزاغ قوه با ابزارهای pen و gradient

به هر دو لغزنده رنگ زرد را اعمال میکنیم و میزان opacity لغزنده سمت راست را روی 0% قرار میدهیم.

ساخت نور چراغ قوه با ابزار gradient

برای اینکه قسمت نور از حالت غیر طبیعی خود خارج شود از ابزار gradient که در نوار ابزار قرار گرفته است استفاده میکنیم و همچنین بعد از اعمال تغییرات در پنل transparency حالت آن را روی lighten قرار میدهیم تا شکل بهتری به خود بگیرد.

استفاده از پنل transparency در ساخت نور چراغ قوه در ایلوستریتور

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *