0
09151637530

تغییر اندازه ، تغییر شکل و چرخش اشیاء در برنامه ایلوستریتور

تغییر اندازه ، تغییر شکل و چرخش اشیاء

به دفعات اتفاق می‌افتد که هنگام طراحی در نرم‌افزار ایلوستریتور نیاز داشته باشیم که تمامی شی‌ء یا بخشی از آن را انتخاب کنیم و تغییر اندازه و یا تغییر شکل و یا جابه‌جا کنیم و یا بچرخانیم . در این آموزش ایلوستریتور سعی داریم تغییر اندازه ، تغییر شکل و چرخش اشیاء را مورد بررسی قرار دهیم،وقتی شکلی را انتخاب می‌کنید می‌توانید از طریق مربع‌های کوچکی که در اطراف کادر ظاهرشده در دور تصویر ملاحظه می‌کنید شکل خودتان را تغییر سایز دهید چنانچه روی لبه کادر می‌آیید می‌بینید که یک فلش دو جهتِ ظاهر می‌شود که چنانچه آن را به سمت بالا و یا پایین drag کنید ملاحظه می‌کنید که شکل به‌صورت عمودی تغییر سایز پیدا می‌کند.

شکل به‌صورت عمودی تغییر سایز پیدا می‌کند و هم‌چنین لبه‌هایی که در سمت چپ و راست تصویرتان قرارگرفته است می‌توانید به‌صورت افقی شکل خودتان را تغییر سایز دهید

به‌صورت افقی شکل خودتان را تغییر سایز دهید اما این روش مناسبی برای تغییر اندازه نیست چون با این کار تصویر شما حالت دفرمه پیدا می‌کند.مجدداً تغییر سایز را از گوشه‌ها بررسی می‌کنیم. همان‌طور که ملاحظه می‌کنید در قسمت گوشه‌های تصویر شما چهارتا مربع را مشاهده می‌کنید که می‌توانید از طریق این‌ها تغییر سایز را متناسب یعنی هم‌زمان هم طول و هم‌عرض را می‌توانید تغییر دهید که شکل دفرمه نشود. می‌توانیم برای اینکه مطمئن شویم نسبت ابعادی ما حین تغییر سایز کامل حفظ می‌شود و شکل حالت دفرمه پیدا نمی‌کند از کلید shift استفاده کنیم. وقتی کلید shift را نگه‌داریم و از گوشه‌ها شروع به تغییر سایز کنیم می‌بینید که دیگر شکل ما دفرمه نخواهدشد.

شکل ما در ایلوستریتور دفرمه نخواهد شد ابزاری به نام scale در نوارابزارمان داریم

ابزاری به نام scale در نوارابزارمان داریم که می‌توانیم با استفاده از آن تغییر اندازه را روی شکلمان ایجاد کنیم و کلید میانبر این ابزار هم حرف S صفحه‌کلید می‌باشد که می‌توانیم برای فعال کردن آن استفاده کنیم. در تصویر یک دایره قرمزرنگ در وسط تصویر که چهار خط در اطراف آن قرارگرفته را ملاحظه می‌کنید که به آن نقطه مرجع یا reference point گفته می‌شود.

نقطه مرجع یا reference point در ایلوستریور شما می‌توانید شکل خودتان را نسبت به نقطه مرکزی تغییر اندازه و یا تغییر جهت دهید.شما می‌توانید این نقطه را با نگه‌داشتن کلید سمت چپ موس و drag کردن آن می‌توانید هرجایی که خواستید قرار دهید. در حال حاضر ما نقطه را در قسمت پایین قراردادیم و می‌خواهیم شکل خودمان را نسبت به این نقطه تغییر سایز دهیم

شکل خودتان را نسبت به نقطه مرکزی تغییر اندازه و یا تغییر جهت دهید و یا به حالت معکوس تبدیل کنیم

و یا به حالت معکوس تبدیل کنیم کاربرد مهم دیگری که ابزار scale دارد این است که مثلاً ما یک مستطیل ترسیم می‌کنیم و دونقطه اضافه روی کادر مستطیل از طریق ابزار pen به‌موازات نقطه مرکزی درج می‌کنیم.

دونقطه اضافه روی کادر مستطیل از طریق ابزار pen به‌موازات نقطه مرکزی درج می‌کنیم کلید shift را نگه می‌داریم و دونقطه را به حالت انتخاب درمی‌آوریم و با استفاده از ابزار scale آن را تغییر شکل می‌دهیم

کلید shift را نگه می‌داریم و دونقطه را به حالت انتخاب درمی‌آوریم و با استفاده از ابزار scale آن را تغییر شکل می‌دهیم بخش دیگری هم هست که شما می‌توانید با دو بار کلیک کردن بر روی آن ابزار به آن دسترسی پیدا کنید که اصطلاحاً به آن آپشن ابزار و یا تنظیمات ابزار گفته می‌شود.

آپشن ابزار و یا تنظیمات ابزار در ایلوستریتور در این قسمت می‌توانید به‌صورت متناسب به یک اندازه در جهت عمودی و افقی تغییر سایز دهید. گزینه non-uniform برای این هست که شما می‌خواهید در یک‌جهت فقط تغییر سایز داشته باشید.

کاربرد گزینه non-uniform بخش دیگر scale strokes & effects می‌باشد که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.قبل از تعریف این بخش باید یک stroke یا خط دور برای مستطیل خود تعریف کنیم.

بخش دیگر scale strokes & effects می‌باشد بعدازآن گزینه scale strokes & effects را تیک می‌زنیموقتی تیک preview زده باشد می‌توانیم مشاهده کنیم که روی آبجکت چه اتفاقی می‌افتد و در زمان رضایت از نتیجه کار آن را تائید کنیم.

گزینه scale strokes & effects را تیک می‌زنیم زمانی که تیک scale strokes & effects می‌خورد متناسب با تغییر اندازه‌ای که داریمstroke و یا effect تصویر ما تغییر می‌کند .

زمانی که تیک scale strokes & effects می‌خورد متناسب با تغییر اندازه‌ای که داریمstroke و یا effect تصویر ما تغییر می‌کند گاهی ممکن است ما احتیاج داشته باشیم از آبجکت موردنظرمان یک کپی تهیه کنیم و داخل آن کپی ما تغییر سایز داشته باشیم. در این صورت مجدداً روی ابزار scale دو بار کلیک می‌کنیم تا وارد آپشن آن شویم و به‌عنوان‌مثال در قسمت uniform 50% را برای آن تعیین می‌کنیم

روی ابزار scale دو بار کلیک می‌کنیم تا وارد آپشن آن شویم و به‌عنوان‌مثال در قسمت uniform 50% را برای آن تعیین می‌کنیم در اینجا اگر گزینه copy را به‌جای ok بزنیم می‌بینید که یک شکل دیگر دقیقاً روی آن شکل به همان اندازه که در کادر scale مشخص کردیم کپی شد و با آن خصوصیاتی که آنجا ما تنظیم کردیم یک شکل کوچک‌تر را نسبت به شکل اولیه خودداریم.

یک شکل کوچک‌تر را نسبت به شکل اولیه خودداریم برای چرخش اشکال ابزاری وجود دارد به نام ابزار rotate برای فعال کردن این ابزار می‌توانید کلید R صفحه‌کلید را بزنید و یا از نوارابزار آن را با یک کلیک چپ انتخاب کنید.

برای چرخش اشکال ابزاری وجود دارد به نام ابزار rotate اگر بخواهیم شکل را نسبت به نقطه دیگری چرخش دهیم باید reference point را در آن نقطه قرار دهیم و نسبت به آن عمل چرخش را انجام می‌دهیم.

اگر بخواهیم شکل را نسبت به نقطه دیگری چرخش دهیم باید reference point را در آن نقطه قرار دهیم چنانچه قصد داشته باشید شکل را تحت زوایای خاصی به‌صورت دقیق بچرخانید می‌توانید از یکسری کلیدهای صفحه‌کلید استفاده کنید. کلید shift صفحه‌کلید را اگر نگه‌دارید و شکل را از اطراف بچرخانید نگه‌داشتن کلید shift باعث می‌شود که زاویه چرخش شما نشان داده می‌شود.

نگه‌داشتن کلید shift باعث می‌شود که زاویه چرخش شما نشان داده می‌شود اگر بخواهید تحت زوایای مشخصی شکل چرخانده شود با دو بار کلیک کردن بر روی ابزار می‌توانید وارد بخش آپشن و یا تنظیمات آن شوید و زاویه موردنظر را دقیقاً اینجا تنظیم کنید به‌عنوان‌مثال می‌خواهیم شکلمان را تحت زاویه مثلاً ۲۵ درجه بچرخانیم می‌توانیم همان شکل را با یک زاویه دیگر کپی بگیریم

تغییر اندازه ، تغییر شکل و چرخش اشیاء در برنامه ایلوستریتور 1
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *