0
09151637530

ویرایش مسیرها با کمک پانل pathfinder

در این قسمت از آموزش ایلوستریتور می خواهیم در مورد پنل pathfinder صبحت کنیم  ابزارهای این پنل بر روی آبجکت هایی تاثیر میگذارند که روی هم قرار گرفته باشند برای نمایش این پانل میتوانید از منوی window با یک کلیک چپ بر روی گزینه pathfinder میتوانید آن را باز کنید کلیدهای ترکیبی آن هم shift+ctrl+F9 میباشد.

پنل pathfinder در منوی window در ایلوستریتورابتدا قسمت shape modes را باهم بررسی میکنیم اولین بخشی که در این قسمت میبینید unite است.

قسمت shape modes و اولین بخش آن unite در ایلوستریتور با استفاده از این گزینه میتوانید شکل ها را باهم ادغام کنید و یا آن ها را به هم اضافه کنید ابتدا چند شکل از طریق ابزار rectangle ترسیم میکنیم. ادغام کردن شکل ها در ایلوستریتور برای استفاده کردن از فرامین داخل پانل pathfinder حتما باید اشکال را به حالت انتخاب دربیاورید و سپس بعد از انتخاب بر روی گزینه unite کلیک میکنیم. برای ادغام کردن شکل ها باید ابتدا انتخاب شکل ها و بعد انتخاب گزینه unite در ایلوستریتور دستور بعدی گزینه minus front است که با این گزینه شما میتوانید تمام شکل های قرار گرفته در بالا را از شکل زیری کم کنید برای مثال یک دایره ترسیم میکنیم و یک ستاره نسبت به نقطه مرکزی دایره ترسیم میکنیم. کم کردن شکل های بالا از شکل های پایین با گزینه minus front در ایلوستریتور با استفاده از دستور minus front با انتخاب هر دو شکل، شکل ستاره بایستی از دایره کم شود. با انتخاب دستور minus front با انتخاب شکل ها باعث کم شدن شکل بالایی از پایینی در ایلوستریتور دستور بعدی intersect یا اشتراک است با این گزینه میتوانید فصل مشترک موضوعات خودتان را نگه دارید و سایر قسمت ها را حذف کنید. فصل مشترک شکل ها با گزینه intersect در ایلوستریتور دستور بعدی exclude است که بر خلاف intersect عمل میکند به این صورت که بخشی از موضوعاتی که در ناحیه مشترک است حذف می شود و سایر قسمت ها باقی میماند. حذف شدن بخش های مشترک با گزینه exclude در ایلوستریتور گزینه ای را بعد از فرمان exclude دارید با عنوان expand است که غیرفعال است. اگر همه این فرامین را با کلید alt انجام دهید شکل شما یک شکل مرکب یا ترکیبی خواهد شد که سپس فرمان expand برای شما فعال میشود و با استفاده از آن میتوانید شکل خودتان را به یک شکل معمولی تبدیل کنید شما هم چنین میتوانید با این فرامین شکلهایی که جدا از هم هستند را هم یکی کنید.

فرامین بخش دوم pathfindder

آیکون divide که مسیرهای روی هم افتاده را بررسی میکند و با توجه به محل تقاطع آن ها را به قسمتهای کوچکتری تقسیم میکند هر یک از این قسمتها در ظاهر بهم پیوسته هستند اما میتوانید با استفاده از ابزارهای ویرایشی و یا ورود به محیط ایزوله به راحتی انها را از هم تفکیک کنید.

تقسیم کردن مسیر های روی هم افتاده به قسمت هایی کوچک در جاهایی که تقاطع دارند در ایلوستریتور

فرمان بعدی trim است که بخش هایی از مسیر را که روی هم واقع شده اند را حذف میکند موضوعاتی که از trim به دست می آید در ظاهر بهم پیوسته اند اما میتوانید با استفاده از ابزار direct selection و یا وارد شدن به محیط ایزوله هر بخش را به صورت مجزا انتخاب کنید و از سایر بخش ها جدا کنید. شکل زیر را میکشیم و میخواهیم ببینیم که با کلیک بر روی trim  چه اتفاقی برای آن می افتد.

فرمان trim مسیر های روی هم افتاده رو حذف می کند و می توان آن ها را انتخاب و جدا کنیم در ایلوستریتور

بعد از اعمال trim

اعمال کردن فرمان trim در ایلوستریتور

فرمان بعدی merge است. این فرمان تمامی شکلهایی که ما انتخاب میکنیم و رنگ زمینه آنها باهم یکسان است را با هم ادغام میکند و اگر رنگ اشکال متفاوت باشد و این فرمان را انتخاب کنیم عملکرد آن شبیه trim خواهد بود.

ادغام کردن شکل های شبیه به هم با فرمان merge در ایلوستریتور

فرمان بعدی crop است که این دستور بخشی از موضوعات را که باهم هم پوشانی دارند نگه میدارد و سایر قسمت ها را حذف میکند . مثلا شکل زیر را در نظر بگیرید

فرمان crop برای جاهایی از شکل که هم پوشایی دارند را نگه می دارد و بقیه قسمت ها را حذف می کند د رایلوستریتور

با اعمال crop به این صورت خواهد شد.

اعمال کردن فرمان crop در ایلوستریتور

فرمان بعد outline میباشد که اگر شما آن را روی اشکال خود استفاده کنید رنگ زمینه اشکال شما از بین می رود و فقط خط دور آنها باقی میماند.

از بین رفتند رنگ زمینه اشکال با فرمان outline در ایلوستریتور

آخرین گزینه minus back است که دقیقا برعکس گزینه minus front عمل میکند یعنی در این قسمت شما میتوانید موضوع زیری را از موضوع بالایی کسر کنید.

از بین رفتند رنگ دور اشکال با فرمان minus back در ایلوستریتور

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *