0
09151637530

رسم مسیر با ابزار قلم یا pen

 در این قسمت از آموزش ایلوستریتور میخوایم در مورد ابزار قلم صبحت کنیم  که می توانیم با استفاده از این ابزار مسیرهای خودتان را به صورت خطوط مستقیم و یا منحنی ترسیم کنید.

ترسیم خطوط راست با ابزار قلم یا PEN در ایلوستریتور

برای فعال کردن آن میتوانید روی آن کلیک کنید و یا از کلید P صفحه کلید استفاده کنید.برای ترسیم مسیرهای خودمان دو روش داریم یکی اینکه با یک کلیک مسیر را به جهت ترسیم کنیم و اگر بخواهیم مسیر مستقیم را در جهت عمودی یا افقی ترسیم کنیم در حین ترسیم کلید shift را نگه میداریم و در نهایت میتوانیم برای بستن مسیر به نقطه ابتدایی برگردیم و هنگام رسیدن به این نقطه خواهید دید که کنار آیکون ابزار یک نقطه ظاهر میشود ک بیانگر این است که میتوانید با یک کلیک مسیر خود را ببندید.

ترسیم خطوط با استفاده از ابزار قلم در ایلوستریتور

میتوانیم مسیر بسته را با استفاده از selection انتخاب کنیم و یک رنگ یا پترن را به آن اختصاص دهیم.

انتخاب مسیر بسته با استفاده از SELECTION و دادن رنگ به آن در ایلوستریتور

همچنین میتوانیم با کلیک کردن مسیری را تعیین کنیم و اگر قصد داشته باشیم مسیرمان بصورت باز باشد میتوانی کلید esc  صفحه کلید را فشار دهیم برای اینکه ابزار pen غیرفعال شود و مسیر را برای ما همان گونه که هست نگه دارد و همچنین میتوانید این کار را با فعال کردن ابزار selection انجام دهید.

ترسیم مسیر باز با استفاده از کلید esc در صفحه کیبورد و غیر فعال کردن ابزار PEN در ایلوستریتور

اگر هنگام ترسیم خطوط کلید ctrl را نگه دارید وکلیک بعدی را انجام دهید مسیرتان باز خواهد ماند. یعنی بعد از رسم مسیر با کلید ctrl به رسم مسیر خاتمه میدهید.در هنگام رسم مسیر اگر کلید shift را نگه داریم مسیر را با زوایایی ک مضرب ۴۵درجه هستند مسیر را ترسیم کنیم روش دیگری که برای ترسیم مسیر میشود استفاده کرد روشی است که در آن از drag کردن برای ترسیم استفاده میکنیم البته این در صورتی است که قرار باشد مسیر ما منحنی شکل باشد برای این منظور باید به جای اینکه یک کلیک انجام دهیم قسمتی را که میخواهیم به صورت منحنی باشد را با نگه داشتن کلید سمت چپ موس و کشیدن دستگیره ها در هر جهتی که لازم است منحنی ترسیم شود drag کنیم و به این ترتیب مسیر منحنی خودمان را ترسیم کنیم.

ترسیم مسیر منحنی در ایلوستریتور

اگر در ترسیم شکل منحنی جایی از شکلتان به صورت نرم نبود میتوانید با استفاده از گزینه های بخش convert موجود در نوار کنترل آن نقطه از شکل را هموار سازید.

ترسیم شکل به صورت نرم با گزینه convert در نوار کنترل در ایلوستریتور

گاهی ممکن است هنگامی که در حال ترسیم شکلی از طریق ابزار pen هستیم بعضی از دستگیره ها برای اینکه ما یک منحنی در یک جهت مشخص ترسیم کنیم ایجاد مزاحمت میکنند میتوانید زمانی که روی دکمه وسط خط قرار میگیریم و آنجا خواهید دید که کنار ابزار ما یک علامت شبیه ۸ هم نمایان میشود که در این حالت میتوانید کلیک کنید و دستگیره را حذف کنید.

حذف دستگیره ها در هنگام ترسیم در ایلوستریتور

در ترسیم اشکال منحنی میخواهیم کلید alt را به شما معرفی کنیم مثلا شکل زیررا ترسیم کردیم و با استفاده از ابزار direct selection نقطه پایین را انتخاب کردیم.

کاربرد کلید ALT در ترسیم خط در ایلوستریتور

با انتخاب آن میتوانیم با نگه داشتن کلیدalt با استفاده از دستگیره ها حالت شکل را تغییر دهیم

تغییر دادن حالت شکل با کلید ALT در ایلوستریتور

هم چنین میتوانید از کلید alt برای تغییر جهت دستگیره در حین ترسیم استفاده کنید از گزینه add anchor point tool میتوانید یک نقطه دیگر روی مسیر اضافه کنید و آن را از طریق ابزار direct selection با نگه داشتن کلید ctrl روی نقطه آن را ویرایش کنید.

ایجاد نقطه با ابزار add anchor point tool و تغییرات با نگه داشتن CTRL در ایلوستریتور

همچنین با استفاده از گزینه delete anchor point tool میتوانید نقطه ای که ترسیم کردید را حذف کنید.

خذف نقطه با با ابزار delete anchor point tool در ایلوستریتور

گزینه anchor point tool گزینه ای است که با کلید alt با آن کار میکنیم و میتوانید هم حین ترسیم و هم بعد از ترسیم مسیر میتوانید از آن استفاده کنید.

ابزار anchor point tool با ALT صفحه کلید برای تغییر مسیر ترسیم در ایلوستریتور

می خواهیم گزینه هایی که در نوار کنترل برای نقاط لنگر وجود دارد را بررسی کنیم.

نقاز لنگر در نوار کنترل در ایلوستریتور

همانطور که ملاحظه کردید میتوانید یک نقطه corner ویا گوشه را به حالت smooth دربیاوریم و چنانچه بخواهید یک نقطه smooth را به حالت corner تبدیل کنید با کلیک کردن بر روی گزینه convert selected anchor points to corner آن را به یک نقطه گوشه تبدیل کنید.

با استفاده از دو گزینه بعد شما میتوانید خطوط مماس و کنترلی انتخاب شده را نمایش دهید و یا آن ها را مخفی کنید با گزینه anchors میتوانید نقطه لنگر یا anchor را حذف کنید به این صورت که از طریق direct selection آن را انتخاب کنید و بایک کلیک روی remove selected anchor points آن را حذف کنیم. در صورتی که یک مسیر باز داشته باشید میتوانید با استفاده از direct selection نقطه ابتدایی و انتهایی مسیر خودتان را به حالت انتخاب دربیاورید و با کلیک کردن بر روی گزینه connect selected end points مسیر را ببندید.

حذف نقطه لنگر گاه و خذف مسیر

هم چنین میتوانید با گزینه cut path at selected anchor points نقطه کنترلی انتخاب شده را برش بزنید و به دو نقطه کنترلی مستقل تبدیل کنید.مثلا یک نقطه در شکاف را انتخاب میکنیم و این گزینه را انتخاب میکنیم.

برش نقطه کنترلی در ایلوستریتور

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *