0
09151637530

کار با سند (Document) در ایلوستریتور (بخش سوم)

مجدداً برمیگردیم به کادر new و میرسیم به بخش Advanced ، می‌خواهیم ببینیم که این بخش شامل چه گزینه هایی است. برای باز کردن بخش Advanced کافی است که روی فلش سفید کلیک چپ کنید و قسمت advanced را باز کنید. اولین بخشی که ملاحظه می کنید قسمت color mode است که شما می‌توانید از طریق این گزینه، mode رنگ تان را برای سند انتخاب کنید. خدمتتان گفتیم که در صورتی که سند ما قرار است چاپ شود بایستی از مد رنگی CMYK استفاده کنیم چون چاپخانه ها دستگاههای چاپ از ۴ تا جوهر، سبز آبی یا cyan، magenta یا سرخابی، yellow یا زرد و black یا مشکی استفاده می‌کنند و از ترکیب این چهار رنگ درواقع رنگ تصاویر ما در می آید و چاپ می شود. در صورتی که قرار است سند ما فقط در محیط وب منتشر شود و یا فقط از طریق نمایشگرها نمایش داده شود، می‌توانیم مد رنگ را بر روی گزینه RGB و یا سه رنگ اصلی قرمز، سبز، آبی تنظیم کنیم.

بخش advanced در پنجره ی more setting

بخش بعدی raster effects می باشد. تصاویری که در داخل آن ها افکت های پیکسلی و یا رستری استفاده شده است این قسمت رزولوشن بایستی برای آنها تنظیم شود. یعنی به صورت پیش فرض در کادر advanced این گزینه روی 300ppi تنظیم شده است. رزولوشن به تعداد پیکسل هایی که در واحد inch قرار می‌گیرد گفته می شود یعنی وقتی میگوییم 300ppi یعنی در هر واحد اینچ ما ۳۰۰ پیکسل در طول و ۳۰۰ پیکسل در عرض داریم و هر چه تعداد پیکسل های تصویر پیکسلی یا رستری ما بیشتر باشد کیفیت و وضوح آن بالاتر خواهد بود.

برای تصاویر پیکسلی که قرار است چاپ شود حتما بایستی رزولوشن ۳۰۰ را تنظیم کنیم بنابراین اگر در کار طراحی در سندی که ما داریم طراحی میکنیم افکت های رستری وجود دارد و یا اینکه از تصاویر رستری یا پیکسلی در بعضی جاها استفاده شده است این رزولوشن مربوط به اون قسمت است در غیر این صورت اگر طرح ما کاملاً بر اساس وکتور هست عملاً این گزینه هیچ کاربردی برای طرح های وکتور ندارد.

تنظیم گزینه raster effects در پنجره ی more setting

بخش بعدی preview mode است. با کلیک چپ کردن بر روی فلش کادر بازشو آن را باز می کنم. گزینه default حالت پیش فرض برنامه است، حالت mode یا حالت pixel حالتی است که می توانید فقط نمایش پیکسل ها  را داشته باشید و حالت overprint در صورتی که در سند شما برای رنگ هایی که  روی هم افتادند ترکیب رنگ تعریف شده باشد و یا حالت overprint تعریف شده باشد با انتخاب این گزینه شما می توانید آن ها را ملاحظه کنید.

بخش preview mode در پنجره ی more setting

بخش دیگری که در new document ملاحظه می کنید بخشی است به نام templates که در صورتی که تمایل داشته باشید که سند شما بر اساس یکی از template ها یا الگوهای از پیش تعریف شده توسط شرکت ادوبی باز شود می توانید با کلیک کردن  بر روی گزینه templates وارد کادر محاوره ای templates شوید و از لیست الگوهایی که نرم افزار برای شما قرار داده نوع الگوی مورد نظر خودتان را انتخاب کنید و با استفاده از آن الگو سند خودتان را باز کنید.

بخش templates در پنجره ی more setting در ایلوستریتور

در پایان بر روی گزینه create document کلیک می کنیم تا کادر خودمان را تایید کنیم و به این ترتیب سند باز شود. در این جا قصد داریم یک نقطه ای را خدمت شما عرض کنیم، اگر مایلید که بدون ظاهر شدن کادر new document فقط با تنظیم های قبلی یعنی تنظیم هایی که آخرین بار در کادر new document انجام داده اید فایل جدید را ایجاد کنید می توانید از کلیدهای ترکیبی alt+ctrl+N کمک بگیرید ما اینجا این سند را می بندیم. اگر کلید های ترکیبی alt+ctrl+N صفحه کلید را با همبزنیم مشاهده می کنید که با همان تنظیم های فایل قبلی، فایل جدید باز می شود.

در اینجا قصد داریم که ایجاد سند جدید را با استفاده از الگو یا template خدمت شما توضیح دهیم. این سند را می بندیم برای باز کردن یک سند جدید با استفاده از الگو یا template بر روی منوی file کلیک چپ می کنیم و بر روی فرمان new from template کلیک چپ می کنیم و آن را اجرا می کنیم و یا می توانیم از کلیدهای ترکیبی shift+ctrl+N  برای باز شدن فایل جدیدمان بر اساس یک الگو یا template استفاده کنیم.

گزینه new from template برای فراخواهنی یک الگو یا فایل آماده در منوی فایل در ایلوستریتور

بعد از انتخاب این فرمان کادر new from template برای شما باز می شود. می بینید که شرکت ادوبی یک فولدر یا پوشه ای را برای شما قرار داده به نام blank templates که اگر دوبار کلیک چپ کنید بر روی این پوشه می توانید وارد آن شوید و یا اینکه می توانید با انتخابش و با کلیک چپ بر روی گزینه new وارد بخش template ها یا فایل های الگو شوید. در صورتی که ما قرار است مثلا یک جعبه در ایلوستریتور طراحی کنیم میتوانیم الگوی boxes را انتخاب کنیم و با کلیک چپ بر روی گزینه new آن را باز کنیم و یا اینکه روی گزینه boxes دوبار کلیک چپ انجام بدهیم و فایل را بر اساس این الگو باز کنیم.

باز شدن الگوی جعبه در ایلوستریتور

همانطور که ملاحظه می کنید شرکت ادوبی یک سری جعبه هایی را که طراحی استاندارد داشته است اینجا قرار داده و ما میتوانیم اگر برای طراحی کاری که انجام می خواهیم بدهیم دقیقا همین سایزهای جعبه و همین شکل طراحی جعبه را احتیاج  داریم از این فایل های الگو استفاده کنیم.

مجدداً یک فایل template دیگر را برای شما باز می کنیم. روی ضربدر یا close سند کلیک می کنیم آن را می بندیم. از منوی file روی new from template کلیک چپ می کنیم، دو بار کلیک چپ بر روی blank templates و این بار گزینه labels را می توانیم انتخاب کنیم دوبار کلیک چپ می‌کنیم.

الگوی labels در ایلوستریتور

می بینید با سایزهای مختلفی که برای طراحی label یا برچسب وجود دارد در اینجا در اختیار ما قرار می گیرد. باز اگر که ما می خواهیم یک label یا برچسب را در ایلوستریتور طراحی کنیم می‌توانیم از این آرت بردها کمک بگیریم. سند دیگری را باز میکنیم. این بار می توانیم cd cases را انتخاب کنیم.

الگوی آماده cd cases در ایلوستریتور

همانطور که مشاهده می کنید باز باکس ها و یا کاورهایی که برای سی دی یا دی وی دی به صورت استاندارد وجود دارد و می توانید استفاده کنید، template های آن در اینجا قرار گرفته است. اگر باز طرحی را که ما داریم طراحی میکنیم عینا شبیه این گزینه ها است ما می‌توانیم از این الگوها برای کارمان استفاده کنیم. فقط دقت داشته باشید اگر که یک فایل الگو را باز کردید، اگر توجه کنید اینجا ما کادر save as را برای شما باز میکنیم از طریق منوی file میخواهیم برای ذخیره سازی آن اقدام کنیم.

فرمان save as برای الگوهای آماده ایلوستریتور در کادر save as type همانطور که ملاحظه می کنید پسوند پیش فرضی که نرم افزار دارد (AI.*) هست و پسوندی که برای فایل های template تعریف کرده است (AIT.*) است. پسوند ذخیره کردن فایل های الگو در ایلوستریتور

این به این مفهوم هست که اگر ما بیاییم یک تغییری بر روی فایل template که از طریق منوی file باز کردیم، ایجاد کنیم و فقط گزینه save یا ذخیره کردن بر روی همون file رو بزنیم و یا اینکه از کلیدهای ترکیبی ctrl+S استفاده کنیم بلافاصله کادر save as برای ما باز می شود یعنی شما کلا داخل هیچ نرم افزاری روی فایل الگو و یا template نمی‌توانید تغییرات را ذخیره کنید.

حتما بایستی یک نام جدید برای فایل خودتان تعریف کنید پسوند پیش فرض را برای آن تعریف کنید (AI.*) و مکان ذخیره سازی را می توانید برای آن مشخص کنید و بعد بر روی دکمه save کلیک چپ کنید و به این ترتیب کار خودتان را ذخیره کنید.

بعد از اینکه فایل خودتان را به صورت یک فایل (AI.*) ذخیره کردید، آن وقت می توانید ویرایش های بعدی را هم و با زدن کلیدهای Ctrl+S یا فرمان Save روی همان فایل ذخیره کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *