0
09151637530

استفاده از انواع ابزار های انتخاب یا selection در ایلوستریتور

استفاده از ابزار انتخاب یا selection

در این قسمت از آموزش ایلوستریتور میخواهیم در مورد استفاده از انواع ابزار های انتخاب یا selection صحبت کنیم ،همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید ابزار انتخاب شما در این قسمت از نوارابزار قرارگرفته است

ابزار انتخاب در نوار ابزار ایلوستریتور شما می‌توانید با یک کلیک چپ کردن آن را به حالت فعال دربیاورید چنانچه موس را برای چند لحظه بر روی ابزار نگه دارید یک tooltip برای شما ظاهر می‌شود که نام ابزار بر روی آن نوشته‌شده است و هم‌چنین کلید میانبر ابزار را هم در جلوی نام مشاهده می‌کنید،در تصویری که قبلاً طراحی‌شده در اینجا دقت کنید چنانچه ما ابزار انتخاب را بر روی قسمت رنگی کلیک کنیم مشاهده می‌کنید که بخشی از تصویر به‌این‌ترتیب برای شما انتخاب می‌شود

بخشی از تصویر به‌این‌ترتیب برای شما انتخاب می‌شود درصورتی‌که طرح شما با جزئیات بیشتری طراحی‌شده باشد و در انتخاب بخش‌های آن دچار مشکل شدید می‌توانید از نماها استفاده کنید.همان‌طور که در آموزش قبلی خدمتتان عرض کردیم ما دو نما داریم که می‌توانیم بین آن‌ها سوئیچ کنیم یکی نمای previewهست نمایی که در حالت عادی شما می‌توانید طرح وکتور خودتان را به همراه جزئیات رنگ آن و خط‌های دور و بقیه‌ی جزئیات مشاهده کنید.

اما نمای دیگری به نام outline وجود دارد که شما می‌توانید با استفاده از آن نما فقط خط‌های دور را مشاهده کنید که از منوی view ما این‌ها را فعال می‌کردیم و یا از کلید ترکیبی ctrl+Y برای سوئیچ کردن بین دو نمای outline و preview استفاده می‌کردیم.توجه داشته باشید اگر در نمای preview باشید و قصد داشته باشید که بخشی را انتخاب کنید و اگر با استفاده از خط دور این کار را انجام ندهید می‌توانید کلید ctrl را از صفحه‌کلید نگه‌دارید و با کلیک کردن چند باربر روی آن محدوده را به حالت انتخاب دربیاورید.

اگر دقت کنید هنگامی‌که کلید ctrl را نگه می‌دارید کنار علامت موس یک علامت کوچک‌تر بزرگ‌تر قرار می‌گیرد که شما با چند بار کلیک می‌توانید لایه‌های متعددی را که زیر هم قرارگرفته‌اند را به ترتیب به حالت انتخاب دربیاورید.اما اینکه چطور می‌توانید با نگه‌داشتن ctrl این کار را انجام دهید با این صورت عمل کنید:تنظیمات ابزار selection در منوی edit قسمت preferances و زیرمجموعه‌ی selection & anchor display قرار گرفته است.

تنظیمات ابزار selection در برنامه ایلوستریتور و اگر در این کادر شما دقت کنید مشاهده می‌کنید که گزینه control click to select objects behind تیک خورده است یعنی اگر بخواهیم آبجکت هایی که در زیر قرار گرفتند را به حالت انتخاب دربیاوریم می‌توانیم کلید ctrl را حین کلیک کردن با ابزار selection نگه‌داریم.

گزینه control click to select objects behind در ایلوستریتور بخش دیگری به نام tolerance 3px هست که این قسمت به ما می‌گوید که به چه فاصله‌ای از خط دور اگر ابزار selection برسد بتواند آن خط را به حالت انتخاب دربیاورد.

قسمت tolerance 3px  در ایلوستریتور اگر شما بخواهید مقدار این فاصله را بیشتر کنید می‌توانید مقدار داخل کادر را در حد مثلاً 8px تنظیم کنید.شما می‌توانید در بخش preferences بخشی که مربوط به ابزار selection است گزینه‌های مربوط به خودتان را تنظیم کنید و بعد از ok کردن اعمال شدن آن را بر روی طرح خودتان مشاهده کنید.

استفاده از ابزارهای انتخاب مستقیم direct seletion و گروه group selection

بدیهی است برای اعمال هر نوع تغییری در اشیا و یا آبجکت ها در نرم‌افزار ایلوستریتور بایستی ابتدا تمام شی یا بخش مورد نظری از آن را در حالت انتخاب دربیایند اشیا برداری که در نرم‌افزار ایلاستریتور ایجاد می‌شوند در حقیقت مجموعه‌ای از قطعه‌های منفردی هستند که می‌توانند توسط ابزارهای انتخاب به‌صورت تک‌تک و یا به‌یک‌باره یا به‌صورت گروهی انتخاب شوند.نوع شی و ویرایشی که قصد انجام دادن آن راداریم تعیین‌کننده نوع ابزار انتخاب خواهد بود به‌عنوان‌مثال ما اینجا یک مستطیل را ترسیم کردیم

نوع شی و ویرایشی که قصد انجام دادن آن راداریم تعیین‌کننده نوع ابزار انتخاب خواهد بود می‌بینید که این مستطیل از چهار قطعه پیرامونی و یک بخش که زمینه آن را تشکیل داده، تشکیل‌شده است.هرکدام از این قسمت‌ها می‌تواند به‌صورت گروهی توسط ابزار selection به حالت انتخاب دربیاورید و یا اگر قصد دارید بخش‌هایی را به‌صورت منفرد انتخاب کنید بایستی سراغ ابزار direct selection برویم.

ابزار direct selection  در یلوستریتور این ابزار برای این است که شما بتوانید قطعات و یا جزئیات مختلفی در طرح وکتورتان را به حالت انتخاب دربیاورید.می‌بینید که در چهارگوشه‌ی مستطیل ما چهار نقطه است که وقتی موس را روی آن نگه می‌داریم بارنگ سبز نمایش داده می شود که کنار آن anchor نوشته‌شده است و یعنی نقطه‌ی لنگر. این نقطه‌های لنگر در چهار طرف شکل وجود دارند.

نقطه‌های لنگر در چهار طرف شکل وجود دارند. می‌توانیم با استفاده از ابزار direct selection هرکدام از این‌ها را به حالت انتخاب دربیاوریم و آن‌ها را ویرایش کنیم

استفاده از ابزار direct selection در ایلوستریتور همه‌ی نقاط را می‌توان به همین صورت ویرایش کنید. هم‌چنین می‌توانید همه‌ی نقاط را باهم ویرایش کنید به‌این‌ترتیب که کلید shift را نگه‌دارید و چندین نقطه را به حالت انتخاب دربیاورید .

چندین نقطه را به حالت انتخاب دربیاورید . و از طریق ابزار scale که در آموزش‌های بعدی بیشتر با آن آشنا می‌شوید می‌توانید دونقطه را باهم ویرایش کنید.

می‌توانید دونقطه را باهم ویرایش کنید هم‌چنین جزئیات دیگری بین دونقطه ابتدایی و انتهایی بخشی وجود دارد که به آن مسیر گفته می‌شود.اگر الآن در شکل zoom کنیم و با استفاده از ابزار direct selection روی خط قرار بگیریم می‌بینید که بارنگ صورتی path نوشته‌شده است

ابزار direct selection یعنی بخشی که در دونقطه ابتدایی و انتهایی و بین دونقطه لنگر واقع‌شده را به آن path یا مسیر گفته می‌شود.zoom را به حالت fit on screen برمی‌گردانیم.روی یک مسیر را می‌توانیم کلیک کنیم و آن را به حالت انتخاب دربیاوریم و می‌توانیم آن مسیر را ویرایش کنیم.

بین دونقطه لنگر واقع‌شده را به آن path یا مسیر گفته می‌شود چنانچه بخواهیم رنگ این آبجکتمان را تغییر دهیم باید آن را با استفاده از ابزار selection آن را به حالت انتخاب دربیاوریم.تفاوت بین ابزارهای selectionو direct selection کادر آبی‌رنگی است که در اطراف شکلتان ظاهر می‌شود که با استفاده از نقاطی که در اطراف این کادر قرارگرفته زمانی که موس را بر روی این نقاط می‌بریم و از ابزار selection استفاده می‌شود می‌بینید که نشانگر موس ما تبدیل به یک فلش دو جهتِ می‌شود و ما می‌توانیم عمل تغییر سایز را انجام دهیم و چنانچه قصد داشته باشیم که به‌طور مناسب طول و عرض تغییر کند باید از گوشه ها این تغییر سایز را انجام دهیم.

تغییر سایز فایل در ایلوستریتور برای اینکه نسبت ابعادی دقیقاً حفظ شود باید کلید shift را حین drag کردن از گوشه‌ها نگه‌داریم.غیرازاین زمانی که شما نشانگر موس را به این نقطه‌ها نزدیک می‌کنید حالت چرخشی ظاهر می‌شود که شما می‌توانید با چرخاندن آن نقاط و نگه‌داشتن کلید سمت چپ موس شی را به‌این‌ترتیب بچرخانید.

چرخاندن شئ در ایلوستریتور درصورتی‌که زمان ابزار direct selection را انتخاب می‌کنید می‌بینید که دیگر آن کادر آبی‌رنگ وجود ندارد و فقط شما می‌توانید با استفاده از نقاط anchor با یک‌بار کلیک بر روی آن‌ها و انتخاب آن‌ها ، آن را ویرایش کتید و اگر قصد دارید چند نقطه را انتخاب کنید حتماً باید کلید shift را پایین نگه‌دارید و چند نقطه را باهم انتخاب کنید و ویرایش را انجام دهید. طرح‌هایی که در محیط ایلوستریتور طراحی می‌کنید اگر با ابزار selectionهرکدام از تصاویر داخل طرح را انتخاب کنید درواقع آن گروه شکل به حالت انتخاب درمی‌آید و می‌توانیم آن‌ها ویرایش کنیم.پس می‌توانیم از ابزار selection برای جابه‌جایی ، تغییر اندازه و چرخش یک ابجکت اقدام کنیم و اگر بخواهیم یک بخش را انتخاب کنیم و ویرایش را انجام دهیم از ابزار direct selection استفاده می‌کنیم. ابزار انتخاب دیگری که در مجموعه ابزار direct selection وجود دارد group selection tool می‌باشد که می‌توانید با نگه‌داشتن کلید سمت چپ موس روی ابزار direct selection به آن دسترسی پیدا کنید.که این ابزار ابزار انتخاب گروه است.

group selection tool در ایلوستریتور شما با استفاده از این ابزار انتخاب می‌توانید ابتدا با یک کلیک جزئیات یک‌شکل گروه شده را انتخاب کنید و با یک کلیک دیگر می‌توانید کل گروه را انتخاب کنید و در صورت وجود گروه بعدی یا کلیک سوم می‌توانید گروه بعدی را انتخاب کنید.همان‌طور که ملاحظه می‌کنید کلید میانبر ابزار direct selection کاراکتر A صفحه‌کلید می‌باشد.و با زدن حرف V از صفحه‌کلید که کلید میانبر ابزار selection است آن را انتخاب کنید. غیرازاین زمانی هست که می‌خواهیم کل شکل به حالت انتخاب دربیاید و به ابزار selection نیاز داریم می‌توانیم درحالی‌که ابزار direct selection فعال است کلید ctrl را نگه‌داریم در این حین ابزار selection فعال می‌شود و اگر ctrl را رها کنیم ابزار direct selection که ابتدا فعال بود به حالت انتخاب درمی‌آید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *