0
09151637530

خط کش ها و واحد اندازه گیری در نرم افزار Indesign

برای کسی که با طرح بندی و صفحه آرایی یک کتاب و مجلات کار می کند و توسط صحاف برش  می خورد و در کنار یکدیگر قرار می گیرد مفهوم اندازه گیری ابعادی و استفاده از خط کش بسیار مهم خواهد بود درست مثل نجارها که برای اطمینان از دقت اندازه الوار چوبی ابتدا دو بار اندازه می گیرند و در نهایت یک بار برش می دهند خط کش های افقی و عمودی در سمت چپ و بالای صفحه کاری می توانند اندازه دقیق تصاویر و سایر قسمت های سند را در اختیار شما قرار دهند. مبدا اندازه گیری و همچنین مقیاس خط کش ها قابل جابه جایی و قابل تنظیم بوده و بهترین وسیله برای مکان یابی و جای دهی خطوط راهنما خواهند بود اگر در صفحه اثری از خط کش مشاهده نمی کنید وارد منوی View شده و گزینه Show Rulers  را انتخاب کنید می توانید برای فعال کردن خط کش ها از کلید های ترکیبی Ctrl+R هم استفاده کنید.

نمایش خط کش در ایندیزاین با استفاده از گزینه ی Show Rulers

شما می توانید واحد اندازه گیری خط کش ها را به دلخواه خود تغییر دهید. برای این منظور روی هر کدام از خط کش های افقی ویا عمودی کلیک راست کرده و واحد اندازه گیری مورد نظر را انتخاب کنید در اینجا واحد اندازه گیری خط افقی را برحسب Pixels تعریف کنید.

تغییر واحد اندازه گیری خط کش ها در ایندیزاین

 واحد اندازه گیری خط کش عمودی را هم با یک کلیک راست بر روی Centimetres تنظیم کنید با این روش شما می توانید برای هر خط کش یک واحد اندازه گیری جداگانه  تعریف کنید.

تنظیم واحد اندازه گیری خط کش عمودی در ایندیزاین

 اما اگر قصد داشتید واحد اندازه گیری هر دو خط کش را یکسان تعریف کنید روی محل تقاطع دو خط کش کلیک راست کرده و واحد اندازه گیری مورد نیاز را انتخاب کنید در اینجا Millimetres را انتخاب  کنید.

تنظیم واحد اندازه گیری هر دو خط کش به صورت یکسان بر حسب Millimetres

 پس از انتخاب واحد اندازه گیری مورد نظر مشاهده می کنید که هردو خط کش افقی و عمودی بر روی واحد اندازه گیری Millimetres تنظیم شده اند.دقت کنید که با این روش فقط واحد اندازه گیری در همین سند تغییر می کند حالا اگر بخواهید تمامی سند های جدیدی که ایجاد می کنید یک واحد اندازه گیری داشته باشند باید به این صورت عمل کنید ابتدا تمام سند های باز را می بندید برای بستن سندی که در اینجا باز است بر روی علامت X یا Close در قسمت بالای پنجره کلیک چپ کنید.

بستن سندهای باز در ایندیزاین

سپس وارد منوی Edit شده و از زیر منوی Preferences گزینه units & Increments  را انتخاب کنید شما می توانید بخش Preferences را با استفاده از کلید های ترکیبی Ctrl+K  هم باز کنید.

گزینه units&Increments در بخش Preferences

پس از آن هم می توانید از قسمت سمت چپ Preferences عنوان بخش مورد نیاز خود را انتخاب کنید که در اینجا گزینه units & Increments  را انتخاب کنید تا تنظیمات مربوط به واحد اندازه گیری نمایش داده شود در بخش Ruler units می توانید با کلیک بر روی هر کدام از گزینه های Horizontal برای خط کش افقی و Vertical برای خط کش عمودی واحد اندازه گیری را به صورت جداگانه تنظیم کنید دقت کنید این تغییر روی سند هایی که قبلا ایجاد شده اند تاثیری نمی گذارد

بخش Ruler units در گزینه units & Increments

 با کلیک بر روی فلش کناری بخش Origin  می توانید مبدا خط کش را برای حالت های تک صفحه دو صفحه یا Spread و Spine ویا عطف مشخص کنید منظور از عطف در صفحه آرایی محل اتصال دو صفحه چپ و راست و در طراحی جلد ضخامت کتاب و یا مجله است در اینجا شما واحد اندازه گیری دو خط کش افقی و عمودی را بر روی Pixels تنظیم کرده و سپس بر روی دکمه OK  کلیک کنید.

بخش Origin یا مبدا در بخش Ruler units

 و سند جدیدی را باز می کنید با تنظیمات پیش فرض خود نرم افزار بر روی دکمه Create کلیک کنید ملاحظه  می کنید که دراین قسمت سند باز شده با واحد اندازه گیری Pixels برای خط کش های افقی و عمودی تنظیم شده منظور از Origin و یا مبدا ، صفر خط کش  است می توانید با کلیک بر روی محل تقاطع خط کش های افقی و عمودی در این قسمت و نگه داشتن موس مبدا را به نقطه دلخواه در سند درگ کنید اگر مبدا را به نقطه عطف ببرید مقادیری که در سمت راست این مبدا قرار می گیرند مثبت و مقادیری که سمت چپ قرار می گیرند به صورت منفی نمایش داده خواهند شد.

نمایش واحدهای اندازه گیری بعد از بازکردن سند جدید در ایندیزاین

برای برگرداندن مبدا خط کش به محل اصلی کافی است که روی محل تقاطع دو خط کش ، دو بار کلیک چپ انجام شود با این کار مجددا مبدا شما به محل اصلی و اولیه خود بر می گردد.

برگرداندن مبدا خط کش به محل اصلی با دوبار کلیک برروی محل تقاطع خط کش ها در ایندیزاین

بخش دیگری که از طریق آن می توانید واحد اندازه گیری را تغییر دهید پنل Info است از زیر منوی Window پنل Info  را فراخوانی کنید می توانید برای باز کردن پنل  Info از کلید F8  هم استفاده کنید.

فراخوانی پنل Info از منوی Window در ایندیزاین

پس از باز شدن پنل Info  بر روی مربع کوچک یا علامت مثبتی که در سمت چپ پنل قرار دارد کلیک کنید . ملاحظه می کنید که بخش تنظیمات واحد اندازه گیری باز می شود و شما می توانید واحد اندازه گیری خط کش های خود را بر روی گزینه مورد نظر تنظیم کنید.

بخش تنظیمات واحد اندازه گیری در پنل info

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *