اندازه گیری در نرم افزار Indesign
اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۸ پشتیبانی مکتب تی وی 2.73k بازدید

اندازه گیری در نرم افزار Indesign

اندازه گیری در نرم افزار Indesign

در این قسمت از آموزش ایندیزاین به آموزش اندازه گیری در نرم افزار Indesign و تنظیم خط کش ها در ایندیزاین خواهیم پرداخت. در نظر داشته باشید که مفهوم واحد اندازه گیری خط کش در ایندیزاین بسیار  مهم است. برای کسی که با طرح بندی و صفحه آرایی یک کتاب و مجلات کار می کند و توسط صحاف برش  می خورد و در کنار یکدیگر قرار می گیرد مفهوم اندازه گیری ابعادی و استفاده از خط کش بسیار مهم خواهد بود.

 مثل نجارها که برای اطمینان از دقت اندازه الوار چوبی ابتدا دو بار اندازه می گیرند و در نهایت یک بار برش می دهند خط کش های افقی و عمودی در سمت چپ و بالای صفحه کاری می توانند اندازه دقیق تصاویر و سایر قسمت های سند را در اختیار شما قرار دهند.

مبدا اندازه گیری در نرم افزار Indesign و همچنین مقیاس خط کش ها قابل جابه جایی و قابل تنظیم بوده و بهترین وسیله برای مکان یابی و جای دهی خطوط راهنما خواهند بود اگر در صفحه اثری از خط کش مشاهده نمی کنید وارد منوی View شده و گزینه Show Rulers  را انتخاب کنید می توانید برای فعال کردن خط کش ها از کلید های ترکیبی Ctrl+R هم استفاده کنید.

 

نمایش خط کش در ایندیزاین با استفاده از گزینه ی Show Rulers در اندازه گیری در نرم افزار Indesign

 

شما می توانید واحد اندازه گیری خط کش در ایندیزاین را به دلخواه خود تغییر دهید. برای این منظور روی هر کدام از خط کش های افقی ویا عمودی کلیک راست کرده و واحد اندازه گیری خط کش در ایندیزاین مورد نظر را انتخاب کنید در اینجا واحد اندازه گیری خط کش در ایندیزاین خط افقی را برحسب Pixels تعریف کنید.

 

تغییر واحد اندازه گیری خط کش ها در اندازه گیری در نرم افزار Indesign

 

 واحد اندازه گیری خط کش عمودی را هم با یک کلیک راست بر روی Centimetres تنظیم کنید با این روش شما می توانید برای هر خط کش یک واحد اندازه گیری جداگانه  تعریف کنید.

 

واحد اندازه گیری خط کش در ایندیزاین

 

 اما اگر قصد داشتید واحد اندازه گیری هر دو خط کش را یکسان تعریف کنید روی محل تقاطع دو خط کش کلیک راست کرده و واحد اندازه گیری خط کش در ایندیزاین مورد نیاز را انتخاب کنید در اینجا Millimetres را انتخاب  کنید.

 

تنظیم واحد اندازه گیری خط کش در ایندیزاین به صورت یکسان بر حسب Millimetres

 ادامه واحد اندازه گیری خط کش در ایندیزاین:

پس از انتخاب واحد اندازه گیری مورد نظر مشاهده می کنید که هردو خط کش افقی و عمودی بر روی واحد اندازه گیری Millimetres تنظیم شده اند.دقت کنید که با این روش فقط واحد اندازه گیری در همین سند تغییر می کند.

حالا اگر بخواهید تمامی سند های جدیدی که ایجاد می کنید یک واحد اندازه گیری داشته باشند باید به این صورت عمل کنید ابتدا تمام سند های باز را می بندید برای بستن سندی که در اینجا باز است بر روی علامت X یا Close در قسمت بالای پنجره کلیک چپ کنید.

 

بستن سندهای باز در واحد اندازه گیری خط کش در ایندیزاین

 

سپس وارد منوی Edit شده و از زیر منوی Preferences گزینه units & Increments  را انتخاب کنید شما می توانید بخش Preferences را با استفاده از کلید های ترکیبی Ctrl+K  هم باز کنید.

 

گزینه units&Increments در بخش Preferences در واحد اندازه گیری خط کش در ایندیزاین

پس از آن هم می توانید از قسمت سمت چپ Preferences عنوان بخش مورد نیاز خود را انتخاب کنید که در اینجا گزینه units & Increments  را انتخاب کنید تا تنظیمات مربوط به واحد اندازه گیری نمایش داده شود در بخش Ruler units می توانید با کلیک بر روی هر کدام از گزینه های Horizontal برای خط کش افقی و Vertical برای خط کش عمودی واحد اندازه گیری را به صورت جداگانه تنظیم کنید دقت کنید این تغییر روی سند هایی که قبلا ایجاد شده اند تاثیری نمی گذارد.

 

بخش Ruler units در گزینه units & Increments در تنظیم خط کش ها در ایندیزاین

با کلیک بر روی فلش کناری بخش Origin  می توانید مبدا خط کش را برای حالت های تک صفحه دو صفحه یا Spread و Spine ویا عطف مشخص کنید منظور از عطف در صفحه آرایی محل اتصال دو صفحه چپ و راست و در طراحی جلد ضخامت کتاب و یا مجله است در اینجا شما واحد اندازه گیری دو خط کش افقی و عمودی را بر روی Pixels تنظیم کرده و سپس بر روی دکمه OK  کلیک کنید.

 

بخش Origin یا مبدا در بخش Ruler units در تنظیم خط کش ها در ایندیزاین

و سند جدیدی را باز می کنید با تنظیمات پیش فرض خود نرم افزار بر روی دکمه Create کلیک کنید ملاحظه  می کنید که دراین قسمت سند باز شده با واحد اندازه گیری Pixels برای خط کش های افقی و عمودی تنظیم شده منظور از Origin و یا مبدا ، صفر خط کش  است می توانید با کلیک بر روی محل تقاطع خط کش های افقی و عمودی در این قسمت و نگه داشتن موس مبدا را به نقطه دلخواه در سند درگ کنید اگر مبدا را به نقطه عطف ببرید مقادیری که در سمت راست این مبدا قرار می گیرند مثبت و مقادیری که سمت چپ قرار می گیرند به صورت منفی نمایش داده خواهند شد.

در ادامه مقاله تنظیم خط کش ها در ایندیزاین خواهیم داشت:

 

نمایش واحدهای اندازه گیری بعد از بازکردن سند جدید در ایندیزاین

 

برای برگرداندن مبدا خط کش به محل اصلی کافی است که روی محل تقاطع دو خط کش ، دو بار کلیک چپ انجام شود با این کار مجددا مبدا شما به محل اصلی و اولیه خود بر می گردد.

 

برگرداندن مبدا خط کش به محل اصلی با دوبار کلیک برروی محل تقاطع خط کش ها در ایندیزاین

 

بخش دیگری که از طریق آن می توانید واحد اندازه گیری را تغییر دهید پنل Info است از زیر منوی Window پنل Info  را فراخوانی کنید می توانید برای باز کردن پنل  Info از کلید F8  هم استفاده کنید.

 

فراخوانی پنل Info از منوی Window در ایندیزاین

 

پس از باز شدن پنل Info  بر روی مربع کوچک یا علامت مثبتی که در سمت چپ پنل قرار دارد کلیک کنید . ملاحظه می کنید که بخش تنظیمات واحد اندازه گیری باز می شود و شما می توانید واحد اندازه گیری خط کش های خود را بر روی گزینه مورد نظر تنظیم کنید.

 

بخش تنظیمات واحد اندازه گیری در پنل info

 

از اینکه تا  انتها مقاله اندازه گیری در نرم افزار Indesign و واحد اندازه گیری خط کش در ایندیزاین مارا همراهی نمودید سپاس گزاریم.

در این مقاله به آموزش تنظیم خط کش ها در ایندیزاین پرداختیم. همچنین نشان دادیم برای کسی که با طرح بندی و صفحه بندی کتاب و مجلات کار می کند، مفهوم واحد اندازه گیری خط کش در ایندیزاین مهم است.

امتیاز دادن به این مقاله
دیدگاه کاربران

بدون دیدگاه

پشتیبانی مکتب تی وی

پشتیبانی ما در هر ساعتی پاسخ گوی شما میباشد

  • شما میتوانید با یکی از همکاران ما در پشتیبانی در تماس بوده و به این ترتیب در زمینه ای که علاقه مند باشید به صورت کامل راهنمایی شوید.
  • شما میتوانید از طریق صفحه سوالات متداول سایت به نشانی https://maktabtv.com/faq مراجعه نمایید.
SocialSocial
0
    0
    لیست خرید شما
    سبد خرید شما خالی استبازگشت به فروشگاه