0
09151637530

آشنایی با ابزارهای پاک کن

در این قسمت از  آموزش ایلوستریتور می خواهیم در مورد ابزارهای پاک کن صبحت کنیم ما در ایلوستریتور سه ابزار eraser یا پاک کن، scissors یا قیچی و knife یا چاقو را داریم که در نوار ابزار قرار گرفته اند.

انواع ابزار های پاک کن در نوار ابزار در ایلوستریتوربعد از فعال کردن ابزار eraser با کلیدهای ج و چ صفحه کلید میتوانید نوک قلمتان را کوچک و یا بزرگ کنید اگر بخواهید برش هایی که در شکل ایجاد میکنید به صورت عمودی و یا افقی باشند حین کشیدن باید کلید shift را نگه دارید.

ایجاد برش عمودی و افقی در شکل با نگه داشتن shift و کشیدن روی شکل در ایلوستریتورقسمت هایی از شکل که برش میخورد به صورت اشکال مجزایی با ابزار selection قابل جدا شدن هستند.

شکل های برش خورده مجزا با انتخاب روی هر کدام در ایلوستریتورلازم به ذکر است که برای استفاده از ابزار پاک کن نیاز نیست شکل انتخاب شده باشد و هم چنین اگر بخواهید برش هایتان به صورت مورب باشند حین کشیدن میتوانید کلید shift را نگه دارید قصد داریم با استفاده از ابزار پاک کن شکل یک هندوانه را ترسیم کنیم ابتدا یک دایره را ترسیم میکنیم و توسط ابزار پاکن یک برش به صورت افقی روی آن ترسیم میکنیم و قسمت بالایی دایره را حذف میکنیم.

ترسیم شکل هندوانه با پاک کردن نیمی از آن توسط ابزار پاک کن در ایلوستریتور

یک نیم دایره دیگر برای روی شکل نیاز داریم که با کلیدهای ctrl+c یک کپی از همین شکل تهیه میکنیم و با گزینه paste in front که در منوی edit قرار گرفته نیم دایره را دقیقا روی شکل paste میکنیم و با کلیدهای alt و shift شکل را نسبت به مرکز کوچکتر میکنیم و داخل آن را با رنگ قرمز پر میکنیم و خط دور آن را حذف میکنیم.

ترسیم شکل درون هندوانه با کپی از شکل پوسته هندوانه و رنگ کردن آن در ایلوستریتور میتوانیم با استفاده از ابزار pen یک دانه هندوانه را ترسیم کنیم و از آن با کلید alt و کلیک کردن کپی تهیه کنیم و در شکل مان پخش کنیم.

ترسیم دانه های هندوانه با ابزار pen در ایلوستریتورتنظیمات ابزار پاک کن هم مانند تنظیمات برخی ابزارهایی است که قبلا برایتان توضیح دادیم که با استفاده از آن میتوانید زوایای نوک قلم و شکل گردی آن و یا اندازه آن را مشخص کنید

کادر تنظیمات مربوط به ابزار پاک کن در ایلوستریتوربا ابزار قیچی میتوانید اشکال خودتان رابه صورت دقیق و منظم نصف کنید و با ابزار selection دو نیمه آن را از هم جدا کنید.

نصف کردن دقیق شکل با ابزار قیچی در ایلوستریتورویژگی این ابزار این است که در صورت اعمال خط دور برای هر یک از نیمه های دایره مشاهده خواهید کرد که روی آن بخش از مسیر که برش ایجاد شده خط دور قرار نمیگیرد و مسیر ما به صورت یک مسیر باز است.

ویژگی ابزار قیچی در صورت اعمال خط دور،خط دور فقط روی قسمت های برش نخورده اعمال می شود در ایلوستریتورهم چنین در صورتی که بخواهید این مسیر را ببنید میتوانید از فرمان join که قبلا هم توضیح دادیم استفاده کنید. اگر برای برش نقطه لنگر کم داشتید و بخواهید آن را ایجاد کنید میتوانید حین کار با ابزار قیچی alt را نگه دارید و روی شکل نقطه اضافه کنید و بعد alt را رها کنید اگر با ابزار scissors در جهت چرخش عقربه های ساعت روی نقاط لنگر شکل دایره خود حرکت کنید شکلی به این صورت به دست می آورید.

اضافه کردن نقطه لنگر گاه با alt در هنگام استفاده از ابزار قیچی در ایلوستریتور که میتوانید از هر کدام از اجزای آن به صورت جدا استفاده کنید.

نقاط برش خورده شکل با ابزار قیچی در ایلوستریتور ابزار بعد ابزار چاقو یا knife میباشد که میتوانید با آن به صورت دست آزاد در طول مسیر حرکت کنید و یا اینکه یک مسیر مستقیم را برش دهید برای استفاده از این ابزار ابتدا حتما باید شکل خود را به حالت انتخاب دربیاورید و بعد با انتخاب ابزار روی شکلتان برش ایجاد کنید.

برش آزاد با ابزار چاقو در ایلوستریتور مشاهده میکنید که با اعمال stroke مسیر به صورت بسته می شود در صورتی که بخواهید با این ابزار به صورت خط صاف شکلی را برش بزنید میتوانید قبل از شروع حرکت کلید alt را نگه دارید و خط صاف را ترسیم کنید و هم چنین از alt و shift هم برای رسم خطوط افقی و عمودی و هم چنین رسم خطوط مورب استفاده کنید ابزار چاقو تنظیمات ندارد.

نکته آخر در مورد ابزار پاک کن این است که چنانچه هنگام استفاده آن روی شکل کلید alt را نگه دارید میتوانید یک چهار گوش را روی شکل یا مسیر خود ترسیم کنید.

ایجاد شکل چهار گوش با نگه داشتن alt در هنگام استفاده از ابزار برش در ایلوستریتور

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *