0
09151637530

مدل های رنگی

در این قسمت از آموزش ایلوستریتور می خواهیم در مورد مدل های رنگی صبحت کنیم . مدل رنگی CMYK از واژه های cyan، magenta، yellow و black به ترتیب سبزآبی، سرخابی، زرد و مشکی تشکیل شده است.

مدل رنگ های cyan، magenta، yellow و black در ایلوستریتور

در حالتی که بخواهیم طرحی که در نرم افزار طراحی کردیم را چاپ کنیم باید از این سیستم رنگ برای پروفایل رنگ استفاده کنیم در سیستم رنگی CMYK کاربر میتواند از ترکیب درصد معینی از رنگهای سبزآبی،سرخابی، زرد و مشکی در بازه صفر تا صد به رنگ دلخواه خود برسد که ترکیب این چهار رنگ با بیشترین درصد خود باعث ایجاد رنگ مشکی میشود.

کادر color picker برای سیستم رنگی cmyk در ایلوستریتور

مدل رنگی RGB از واژه های red، green، blue گرفته شده که به ترتیب به معنای قرمز، سبز و آبی میباشد.

مدل رنگی RGB با رنگ های آبی و سبز و قرمز در ایلوستریتور

از این مدل رنگی برای مشاهده مانیتورینگ و برای انتشار در محیط وب استفاده میشود در واقع در این سیستم کاربر سه رنگ قرمز، سبز و آبی سیر را با مقادیر معین در یک بازه ۲۵۵ تایی با یکدیگر ترکیب میکند و به رنگ دلخواه خود میرسد این مدل رنگی با تابش نورهای رنگی ایجاد میشود.

مدل رنگ RGB در کادر COLOR PICKER در ایلوستریتور

سیستم رنگی HSB مبتنی بر مشاهدات انسانی است و از واژه های hue ، saturation و brightness برگرفته شده که به ترتیب به معنای رنگ مایع، درجه اشباع و روشنایی میباشد.

 

سیستم رنگی HSB به معنای رنگ مایع، درجه اشباع و روشنایی در ایلوستریتور

این سیستم ابتدا درجه ای را برای رنگ مایع یا hue در نظر میگیرد و با استفاده از saturation یا درجه اشباع میزان غلظت و هم چنین با گزینه brightness میتوانید میزان روشنایی رنگ را تنظیم کنید.

 

گزینه های مربوط به مدل رنگ HUS در ایلوستریتوراز مود رنگی LAB color در مواردی که لازم است ویرایش روشنایی و مقادیر رنگ مستقل از هم صورت گیرد استفاده میشود.

مود رنگی مود رنگ LAB color در موارد از جمله : ویرایش روشنایی و مقادیر رنگ مستقل از هم صورت گیرد در ایلوستریتور

اگر قصد داشته باشید برای ثابت نگه داشتن رنگ در زمانی که تصاویر بین سیستم های مختلف جا به جا میشوند مورد استفاده قرار گیرند رنگهای این مود رنگی بر روی مانیتورها و چاپگرهایی که به صورت متفاوت کالیبره شدند تفاوتی ندارند.

توجه داشته باشید برای دسترسی به این مدل های رنگی در نرم افزار ایلوستریتور میتوانید وارد پانل color شوید و از طریق منوی آن این مدل ها را انتخاب کنید.

 

دسترسی به مدل های رنگی در پانل COLOR در ایلوستریتور

مدل بعد grayscale یا خاکستری است که اصطلاحا به آن سیاه و سفید هم میگوییم.

 

سیاه و سفید کردن با مدل رنگ grayscale د رایلوستریتور

از این مدل برای تبدیل عکس های رنگی به عکس سیاه و سفید با کیفیت بالا استفاده میکنیم نکته آخر اینکه در کادر  new document که بعد از کلیک بر روی new برای ایجاد یک سند جدید باز میشود.

 

کادر  new document انتخاب گزینه new برای ایجاد سند جدید در ایلوستریتور

در بخش advanced قسمت color mode در صورتی که قرار باشد سند شما بعد از طراحی چاپ شود باید مود رنگی CMYK را انتخاب کنید و اگر قرار باشد تنها در محیط وب منتشر شود مود رنگی RGB را انتخاب کنید همچنین این را از بخش profile هم میتوانید تنظیم کنید.

 

انتخاب مدل رنگ برای چاپ یا برای محیط وب در بخش profile در کادر more setting در ایلوستریتوربه این صورت که اگر قرار باشد سند چاپ شود گزینه print و اگر قرار باشد در محیط وب منتشر شود میتوانید گزینه web را انتخاب کنید. در صورتی که بخواهید بعد از باز شدن سند مود رنگی را تغییر دهید بایستی در منوی file از بخش document color mode مود رنگی جدید را انتخاب و فعال کنید.

تنظیم های رنگی

برای اینکه به این تنظیمات دسترسی داشته باشید میتوانید وارد منوی edit شوید و بر روی فرمان color setting کلیک کنید تا فعال شود و کادر برایتان باز شود.

تنظیمات رنگ ها در منوی edit و انتخاب گزینه color settings در ایلوستریتوربخش setting بخشی است که به طور پیش فرض پروفایلهایی توسط خود نرم افزار ایلوستریتور در آن قرار گرفته است و میتوانید از آنها استفاده کنید. در بخش working spaces میتوانید استانداردهایی که مربوط به فضاهای کاری رنگی شما هست را مشخص کنید. مثلا در مود RGB یکسری استانداردها وجود دارد که (adobe RGB (1998 استانداردی است که معمولا از آن استفاده میشود و هماهنگی بهتر و بیشتری را در فضاهای کاری مختلف در اختیار ما قرار میدهد به خصوص برای کار کردن روی عکس ها این استاندارد مناسبی است.

استاندار دیگری که کاربرد زیادی دارد استاندارد sRGB است که تنظیمات به صورت پیش فرض روی آن قرار گرفته است.

استاندارد sRGB برای تنظیمات پیش فرض در ایلو ستریتور

بخش دیگر color management policeis هست که سیاست هایی در مورد مدیریت رنگ است. در بخش بعدی

بخش دیگر color management policeis برای مدیریت رنگ در ایلوستریتورمیتوانید از نرم افزار بخواهید که مثلا اگر پروفایل RGB خودتان را در سند روی گزینه (adobe RGB(1998 تنظیم کرده باشید و یک فایل AI ایلوستریتوری را از روی اینترنت دانلود کرده باشید و بخواهید آن را در نرم افزار باز کنید اما آن فایل از یک پروفایل دیگری مثل sRGB استفاده کند در این شرایط اگر گزینه ask when opening را تیک بزنید نرم افزار به شما پیغام میدهد که پروفایل سند با پروفایل رنگی شما متفاوت است.

همچنین در صورتی که بخواهید بخشی از یک طرحی را که در یک سیستم دیگر با یک پروفایل رنگی دیگر طراحی شده را کپی کنید و داخل سندتان paste کنید اگر گزینه ask when pasting را تیک بزنید نرم افزار از شما میپرسد که چون پروفایل ها متفاوت است آنها را به هم تبدیل کن اگر این گزینه ها تیک نداشته باشند نرم افزار ایلوستریتور خودش به صورت خودکار عمل تبدیل را انجام میدهد.

در قسمت missing profiles با تیک گزینه ask when opening در صورتی که پروفایل اشتباهی تنظیم شده باشد میتوانید از نرم افزار بخواهید که به شما پیغام اشتباه بودن پروفایل را بدهد.

پیغام اشتباه دادن با انتخاب ask when opening در قسمت missing profiles در ایلوستریتور

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *