0
09151637530

Trkmat در افتر افکت

در این قسمت از آموزش افتر افکت می‌خواهیم در مورد مدهای رنگی صحبت کنیم ابتدا لازم است یک Composition با ویژگی‌های موردنظر خود ایجاد کنیم و از قسمت Import فایل‌ها دو تصویر را وارد محیط برنامه می‌کنیم و هر دوی آن‌ها را در قسمت Timeline قرار می‌دهیم و آن‌ ها را در اندازه‌ های Composition تنظیم می‌کنیم. دقت کنید عبارت Toggle Switches/Modes را در پایین صفحه داریم که با کلیک بر روی این قسمت Mode های رنگی برای ما در قسمت Timeline نمایش داده می‌شود.

important کردن دو فایل و نمایش مد رنگی Toggle Switches/Modes

حال تصویر دیگری را انتخاب می‌کنیم که بتوانیم آن را روی تصاویر دیگر جابه‌ جا کنیم و تأثیرات را بر روی آن ببینیم سپس لایه‌ی مربوط به این تصویر را در بخش Timeline بالای دو تصویر دیگر قرار می‌دهیم و اندازه‌ی آن را تنظیم می‌کنیم. حال روبه روی این قسمت در لیست بازشویی که قرار دارد تعدادی از Mode های رنگی وجود دارد که با انتخاب بعضی از آن‌ها شاید تغییری در کار ایجاد نشود ولی برخی دیگر از موارد تغییراتی را در رنگ و حالت نمایش تصویر ایجاد می‌کنند که گاهی این تغییرات وابسته به تصویری است که پشت آن قرار دارد و حالتی را ایجاد می‌کند که رنگ تصاویر با هم ترکیب می‌شود که این تغییرات را با انتخاب حالت‌ های مختلف متوجه می‌شویم به‌ طور مثال در تصویر مشاهده می‌کنید حالت Classic… را انتخاب کردیم که در این حالت تصویر اول با تصویر پشت خود ترکیب‌ شده است .

ترکیب شدن تصویر اول و پشت توسط حالت Classic color dodge در افتر افکت
همچنین اگر تصویر دوم را تغییر دهیم در بعضی موارد این تغییر بر روی تصویر سوم نیز اعمال می‌شود به‌ طور مثال برای تصویر دوم حالت Multiply را انتخاب می‌کنیم در این حالت مشاهده می‌کنید که تصور منظره‌ای که در لایه‌ی سوم قرار دارد با دو تصویر دیگر ترکیب می‌شود.

حالت Multiply در تصویر ها در افتر افکت
توجه داشته باشید برای لایه‌ی سوم اگر حالت ترکیبی را انتخاب کنیم عکس با رنگ صفحه‌ی زمینه که اینجا مشکی است ترکیب می‌شود این‌ ها تغییراتی هستند که با استفاده از Mode های رنگی بر روی کارهای خود اعمان می‌کنیم بعد از این گزینه قسمت TrakMat را داریم که تأثیراتی را بر روی کارها دارد برای اینکه در مورد این قسمت صحبت کنیم ابتدا حالت Mode را برای تمام فایل‌ها normal انتخاب می‌کنیم.
حال در قسمت TrakMat بر روی هر لیست که کلیک کنیم گزینه‌هایی را مشاهده می‌کنیم که با انتخاب هرکدام از آن‌ها حالت متفاوتی برای ما ایجاد می‌شود به‌ طور مثال ابتدا حالت Alpha Matte را انتخاب می‌کنیم در این صورت مشاهده می‌کنید لایه‌ی بالا رنگ لایه‌ی قبل از خود را جذب می‌کند یعنی با انتخاب این گزینه برای لایه‌ی دوم لایه‌ی اول تغییر می‌کند و لایه‌ی دوم دیگر نمایش داده نمی‌شود.

حالت محو شدگی تصاویر در افتر افکت

حالت بعدی را که انتخاب کنیم یعنی حالت Alpha Inverted تأثیری برعکس حالت قبل ایجاد می‌کند د رواقع لایه‌ی اول رنگ لایه‌ی سوم را جذب می‌کند و اگر تصویر اول را جابه‌جا کنیم قسمت‌های مختلف تصویر سوم را می‌توانیم مشاهده کنیم.

تاثیر حالت Alpha Inverted بر تصاویر در افتر افکت
اگر حالت Luma Matte را انتخاب کنیم ترکیبی از هر دو لایه ایجاد می‌شود و هر دو تصویر را می‌توانیم در لایه‌ی اول داشته باشیم

تاثیر حالت Luma Matte بر تصاویر در افتر افکتو حالت آخر را که انتخاب کنیم حالتی برعکس حالت قبل ایجاد می‌کند و در واقع ترکیبی از هر سه لایه را در این دو حالت می‌بینیم .

تاثیر حالت Linv بر تصاویر در افتر افکت
حال در این قسمت حالت No Track را برای فایل‌ها انتخاب می‌کنیم و بعد از آن که هر سه فایل را در حالت انتخاب‌ شده قرار می‌دهیم دکمه‌ی P از صفحه‌ کلید را می‌ زنیم تا گزینه‌ی position برای فایل‌ها نمایش داده شود و این گزینه را Reset می‌کنیم تا در صورت تغییر به حالت اولیه برگردند. در قسمت Mode چند حالت در قسمت آخر قرار دارد که می‌خواهیم آن‌ها بررسی کنیم ابتدا حالت stencil Alpha را انتخاب می‌کنیم در این حالت مشاهده می‌کنید در لایه آخر رنگ کامپوزیشن که مشکی ایجاد کردیم قرار می‌گیرد برای درک بهتر رنگ کامپوزیشن را به سفید تغییر می‌دهیم و لایه‌ی اول نیز رنگ لایه‌ی دوم را جذب می‌کند.

حالت stencil Alpha بر تصاویر در افتر فکت
سپس حالت stencil Luma را انتخاب می‌کنیم در این حالت نیز لایه‌ی سوم نمایش داده نمی‌شود و به‌جای آن رنگ Composition قرار می‌گیرد و در اینجا رنگ لایه‌ی اول و دوم با هم ترکیب می‌شود حالت Silhouette Alpha را اگر انتخاب کنیم تصویر اول رنگ Composition را به خود جذب می‌کند و حالت آخر از این بخش را اگر انتخاب کنیم. مشاهده می‌کنیم که رنگ لایه‌ی اول و رنگ Composition باهم ترکیب‌ شده‌اند این گزینه‌ها را برای لایه‌  های دیگر نیز می‌توانیم انتخاب کنیم و تأثیرات آن را در لایه‌ های متفاوت مشاهده کنیم.
توجه کنید در سربرگ Layer یک سری گزینه‌ها وجود دارد که کلیدهای میانبری را برای جابه‌ جا شدن بین Mode ها مشخص کرده است که آن‌ها را در تصویر نیز مشاهده می‌کنید.

کلید های میانبر برای جا به جاشدن بین Mode ها در افتر افکت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *