0
09151637530

آموزش time remapping در افتر افکت

آموزش time remappingدر افتر افکت CC

در این بخش از آموزش افترافکت می‌خواهیم در مورد کارایی time remapping در افترافکت صحبت کنیم. شاید تابه حال با صحنه ای مواجه شده باشید که صحنه ای در قسمتی از فیلم ایست داشته باشد و سپس به حرکت خود ادامه دهد. ابتدا برای کار در محیط برنامه‌ی افترافکت از شرکت معروف ادوب لازم است یک Composition ایجاد کنیم پس با کلیک بر روی قسمت New Composition یک کامپوزیشن با نام Maktabtv و رنگ مشکی ایجاد می‌کنیم سپس برای کار در این قسمت یک ویدئو از قسمت مربوط به import فایل‌ها وارد برنامه می‌کنیم و فایل آن را در قسمت Timeline قرار می‌دهیم.

 

به‌طور مثال در اینجا ما یک فیلم از اسکیت‌بازی را وارد محیط برنامه کردیم، توجه داشته باشید در Panel مربوط به Preview می‌توانیم از قسمت Play From مشخص کنیم که ویدئو از کدام قسمت پخش شود در واقع اگر حالت Current Time در این قسمت فعال باشد زمانی که دکمه‌ی پخش را می‌زنیم فیلم از مکانی که Current Time Indicator) CTI) قرار دارد اجرا می‌شود

ایجاد کامپوزیشن

Current Time Indicator) CTI) در افترافکت

تنظیم فریم ریت

time remapping در افترافکت یکی از ساده ترین تکینک هاست که در ادامه به تنظیمات آن میپردازیم.

همچنین از قسمت Frame Rate می‌توانیم چند فریم در ثانیه بودن کار را مشخص کنیم و درصورتی‌که آهسته بودن حرکت ها برای ما اهمیتی نداشته باشد آن را با فریم کمتری تنظیم می‌کنیم تا Preview زمان کمتری را صرف کند حتی می‌توانیم در این قسمت برای کار Skip تعیین کنیم و همچنین مقدار کیفیت آن را تنظیم کنیم.

  تنظیم مقدار Frame Rate در افترافکت  

حال می‌خواهیم دوربین در قسمتی از فیلم ایست کند و سپس به حرکت خود ادامه دهد که به ایجاد این حالت time remapping گویند. در ابتدا توجه کنید لازم است از سربرگ Layer در قسمت Time گزینه‌ی enable time remapping را انتخاب کنیم و همان‌طور که مشاهده می‌کنید کلید میانبر آن Ctrl+Alt+T تعریف‌شده است.

  گزینه‌ی enable time remapping برای فعال سازی تکنیک time remapping در افترافکت  

حال می‌بینیم با انتخاب این گزینه دو کیفریم در ابتدا و انتهای ویدئو ایجاد می‌شود و گزینه‌ی Time Remap نیز در قسمت Timeline نمایش داده می‌شود حال بر روی آن کلیک می‌کنیم تا در حالت انتخاب‌شده قرار بگیرد و گزینه‌ی Graph Editor را فعال می‌کنیم در این صورت در قسمت خط زمان یک نمودار را مشاهده می‌کنیم.

  فعالسازی گزینه‌ی Graph Editor در افترافکت  

درصورتی‌که این نمودار برای شما نمایش داده نشود لازم است بر روی دکمه‌ی مربوط به Choose graph type and options کلیک کنید و نوع Edit Value Graph را از حالت‌های موجود انتخاب کنید.

  دکمه‌ی مربوط به Choose graph type and options کلیک کنید و نوع Edit Value Graph برای time remapping در افترافکت  

حال بر روی این نمودار در قسمتی از فیلم که می‌خواهیم دوربین ایست داشته باشد، با کلیک بر روی دکمه‌ی مربوط به Add Keyframe at Current Time یک کیفریم ایجاد می‌کنیم و کمی جلوتر نیز کیفریم دیگری ایجاد می‌کنیم حال این دو کیفریم را به‌گونه‌ای در کنار یکدیگر تنظیم می‌کنیم که بین آن‌ها یک خط راست در نمودار ایجاد شود، ایجاد این خط راست باعث ایجاد حالت remapping می‌شود اکنون اگر در این حالت با زدن دکمه‌ی Space از صفحه‌کلید از کار اجرا بگیریم می‌بینیم در آن بازهای که دو کیفریم را ایجاد کردیم فیلم متوقف‌شده و بعد از کیفریم دوم اجرا ادامه پیدا می‌کند.

  ایجاد خط راست بین دو کی فریم برای حالت remapping در افترافکت تایم ریمپینگ  

اگر بخواهیم مدت‌زمان ایستادن دوربین در لحظه‌ی موردنظر افزایش پیدا کند بایستی فاصله‌ی بین دو کیفریم را افزایش دهیم. از قابلیتی که در time remapping برای ما ایجاد می‌شود می‌توانیم برای هماهنگ کردن ویدئوها با موزیک‌های مختلف استفاده کنیم.

 

حال می‌خواهیم در مورد گزینه‌های مربوط به حالت‌های Easy که در پایین این نمودار نمایش داده می‌شود صحبت کنیم که اگر بر روی یک کیفریم کلیک راست کنیم این گزینه‌ها را در قسمت Keyframe Assistant نیز مشاهده می‌کنیم.

  قسمت Keyframe Assistantدر آموزش افتر افکت تایم ریمپینگ  

به‌طور مثال ما حالت Easy Ease را انتخاب می‌کنیم در این صورت مشاهده می‌کنیم دو دستگیره بر روی کیفریم ایجاد می‌شود و نمودار به حالت خمیده‌تری تبدیل می‌شود که این باعث آن می‌شود که آهسته‌تر وارد time remapping شده و متوقف شود.

  حالت Easy Ease برای تکنیک time remapping  

اگر بخواهیم توقف با سرعت بیشتری انجام شود می‌توانیم حالت‌های دیگر Easy را امتحان کنیم و برای آن‌که این تنظیمات را به‌صورت دستی انجام دهیم از دو دستگیره‌ای که برای ما ایجاد می‌شود استفاده می‌کنیم به‌طور مثال می‌توانیم برای کیفریم اول توقف را آهسته تنظیم کنیم و برای کیفریم دوم سرعت آن را افزایش دهیم در این صورت توانستیم حرکت دوربین را در فیلم کنترل کنیم.

 
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *