0
09151637530

بررسی املایی Check Spelling

در این قسمت از اموزش ایندیزاین قصد داریم به بررسی املایی در ایندیزاین بپردازیم. هیچ چیز مثل اینکه متن چاپ شده دارای غلط املایی باشد مولف و یا ویراستار را شرمنده نمی کند بنابراین توصیه می شود به کمک دستور Spray Check کلمات و واژگانی که در لیست واژه نامه نرم افزار وجود ندارد را شناسایی و مورد بررسی قرار دهید. درصورتی که  این واژه ها واقعاً غلط تایپ شده باشند آن ها را اصلاح کرده و یا اگر غلط نبوده و یا اگر در واژه نامه نرم افزار وجود نداشته باشند آن ها را به لیست واژه های موجود در آن اضافه کنیم. البته به دلیل نبود یک واژه نامه فارسی سازگار با محیط برنامه این دستور بیشتر برای چک کردن غلط های املایی واژگان لاتین به کار می رود و واژه های فارسی تماماً در داخل نرم افزار مشکل دار معرفی می شوند برای تصحیح اشتباهات تایپی از منوی Edit  زیر منوی Spelling گزینه Check Spelling انتخاب کنید. می توانید از کلید های ترکیبی Ctrl+Iهم برای باز کردن کادر محاوره ای  Check Spelling استفاه کنید.

برای تصحیح اشتباه تایپی از گزینه Check Spelling منوی Edit  زیر منوی Spelling انتخاب می کنیم در ایندیزاین با این کار کادر محاوره ای Check Spelling باز می شود. همین طور که می بینید یک سری از لغات که احتمال خطا در آن ها وجود دارد نمایش داده می شود مثلا عبارت  In Design اسمی است که برای این نرم افزار استفاده شده که برای فرهنگ لغات زبان انگلیسی نا شناخته است ولی غلط املایی هم محسوب نمی شود بنابراین اگر که لغتی به عنوان غلط املایی شناخته شده باشد ولی ما مطمئن باشیم که آن غلط املایی نیست می توانیم  بر روی دکمه  Skipبرای اینکه نرم افزار از اصلاح آن صرفه نظر کند کلیک کنیم .

 کادر محاوره ای Check Spelling و شناخت غلط املایی صحیح با زدن skip در ایندیزاین گاهی اوقات ممکن است عبارتی وجود داشته باشد که در کل سند چندین بار تکرار شده باشد برای این منظور به جای Skip روی گزینه Ignore All کلیک می کنیم تا در کل سند از اصلاح این عبارت صرف نظر شود و اگر بخواهیم در هیچ سند دیگری از این عبارت غلط املایی  گرفته نشود باید آن را به فرهنگ لغت نرم افزار اضافه کنیم پس برای این منظور روی گزینه Add  کلیک می کنیم با این کار لغات به دیکشنری اضافه می شود و کلمه بعدی که دارای غلط املایی است نمایش داده می شود البته یک روش دیگر هم برای چک کردن کلمات وجود دارد مادر اینجا روی دکمه Done کلیک می کنیم تا کادر بسته شود.

گزینه Ignore All برای اصلاح غلط کامه یا جمله در کل سند و اضافه کردن لغت به فرهنگ لغت با گزینه add در ایندیزاین حالا از منوی Edit به زیر منوی Spelling و گزینه Dynamic Spelling را انتخاب می کنیم  در این روش خیلی راحت می شود متوجه شد کلمات اشتباه چاپ شده یا نه،

برای فهمیدن اشتباه و صحیح بودن لغت با گزینه Dynamic Spelling در منوی Edit در زیر منوی Spelling  در ایندیزاینابتدا بزرگ نمایی را روی کادر متنی با زدن کلید های + و Ctrl زیاد می کنیم می بینید که زیر کلماتی که احتمال خطا برای آن ها وجود دارد یک خط قرمز کشیده شده است مثلا در کلمه  expad اشتباه تایپی وجود دارد می توانیم هم به صورت دستی اصلاح کنیم یا اینکه روی آن کلمه و یا لغت اشتباه کلیک کنیم آن را اصلاح کنیم و یا اینکه روی آن کلیک راست کنیم و از بین کلمات پیشنهادی توسط  خود نرم افزار املایی درست را انتخاب کنیم.

کلمات پیشنهادی برای تصحیح لغت با کلیک راست روی لغت در ایندیزاینبه غیر از خطوط زیگزاگی قرمز رنگ خطوط سبز رنگ هم دیده می شود که نشان می دهد مشکل دیگری غیر از غلط املایی وجود دارد معمولا مشکلات گرامری با خطوط سبز نمایش داده می شوند مثلا اگر در یک متن انگلیسی حرف اول کلمه ای و یا جمله ای با حرف بزرگ نباشد زیرآن خط سبز کشیده می شود.  مثلا دراینجا کلمه ی aut چون یک کلمه در ابتدای  یک پاراگراف است باید حرف اول آن با حرف بزرگ نوشته شود بنابراین نرم افزار زیر آن را با خط سبز رنگ زیگزاگی مشخص کرده است.

خط سبز رنگ زیگزاگی نشان دهنده غلط گرامری در ایندیزاینمی توانیم با انتخاب کلمه آن را اصلاح کنیم مشاهده می کنید پس از اصلاح آن خط زیگزاگی سبز رنگ حذف می شود همچنین کلمه nam مواردی هم وجود دارد که به اشتباه شناسایی می شوند که می توانیم آن ها را در کادر محاوره ای Preferences  مشاهده کنیم با زدن کلید های ترکیبی Ctrl+K کادر محاوره ای Preferences  را باز می کنیم.

شناسایی صحیح بودن لغت در کادر محاوره ای Preferences د رایندیزاینبه قسمت Spelling می رویم در قسمت Find  مواردی که قابل جستجو و اصلاح است لیست شده که شامل غلط های املایی،کلمات تکراری، عدم رعایت  شروع کلمات وجملات با حروف بزرگ در قسمت پایین کادر هم می توانیم رنگ خطوط زیگزاگی را تغییر دهیم.

قسمت Find  مواردی که قابل جستجو و اصلاح است لیست شده که شامل غلط های املایی،کلمات تکراری، عدم رعایت  شروع کلمات وجملات با حروف بزرگ در ایندیزایننکته ای که باید دراینجا  رعایت شود این است که گاهی اوقات کلماتی از زبان های دیگر ممکن در متن وجود داشته باشد و In Design آن ها را به عنوان غلط املایی در نظر بگیرد مثلا در اینجا یک کلمه وجود دارد که به زبان ایتالیایی نوشته شده کلمه Catalogo  در اینجا به زبان ایتالیایی درست تایپ شده ولی In Design آن را به عنوان غلط املایی در نظر می گیرد.

غلط املایی گرفتن نرم افزار برای کلمه های زبان دیگر در ایندیزاین برای رفع این مشکل ابتدا کلمه را انتخاب می کنیم با دو بار کلیک بر روی کادر متنی سپس با درگ کردن کلمه را انتخاب می کنیم در کنترل پنل روی حرف A کلیک می کنیم تا به تنظیمات کاراکترها دسترسی پیدا کنیم در کادر مربوط به زبان و یا Language زبان را  روی گزینه Italian  قرار می دهیم مشاهده می کنید که خط  زیگزاگی قرمز رنگ از زیر کلمه Catalogo برداشته شد.

رفع مشکل زبان هایی که نرم افزار برای لغت نمی تواند شناسایی کند و غلط املایی می گیرد د رکادر Language در ایندیزایناما هنوز یک خط سبز رنگ وجود دارد که دلیل آن کوچک بودن متن اول این کلمه است که با اصلاح کردن آن این مشکل بر طرف می شود.

رفع خط سبز در کلمه Catalogo با برزگ کردن حرف اول این کلمه در ایندیزاین یک ترفند دیگر هم می خواهیم در این قسمت به شما آموزش دهیم مثلا ما در قسمتی از متن یک آدرس اینترتی داریم که به عنوان غلط املایی شناسایی شده اما از آن جایی که مطمئن هستیم که آدرس درست است برای همین بخشی که به عنوان غلط شناسایی می شود را انتخاب می کنیم سپس در قسمت کاراکتر در کنترل پنل  وارد تنظیمات زبان می شویم بخش زبان را روی گزینه No Language قرار می دهیم چون این آدرس جزو قواعد زبان شناسی به  شمار نمی آید In Design متوجه می شود که نیازی به بررسی املایی ندارد

بررسی نکردن نرم افزار ایندیزاین برای غلط املایی با گزینه No Language در ایندیزاین

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *