0
09151637530

بزرگنمایی و پیمایش صفحه در نرم افزار Indesign

گاهی برای تسلط بیشتر بر جزئیات سند و یا تصاویر موجود در آن به خصوص هنگام ویرایش اشکال ترسیمی نیازمند بزرگ نمایی یا Zoom خواهید بود دقت داشته باشید که با این کار اندازه واقعی سند تغییری نمیکند و فقط میزان دید شما افزایش می یابد این افزایش میزان دید در InDesign تا %4000 تعریف شده است بعضی از اسناد به اندازه ای بزرگ هستند که در حالت نمایش %100 از ابعاد نمایشگر تجاوز کرده و بنابراین برای دیدن کل تصویر به صورت یکجا نیازمند کوچک نمایی آن خواهید بود مقدار کمینه این کوچک سازی در این نرم افزار 5% است.

دامنه بزرگنمایی در نرم افزار ایندیزاین

برای بزرگ نمایی یا Zoom in بر روی یک بخش از سند از روش های مختلفی می توان استفاده نمود روش اول انتخاب ابزار Zoom از پنل ابزار است . همین طور که مشاهده می کنید ابزار Zoom  در این قسمت قرار گرفته است

ابزار Zoom در ایندیزاین

با نگه داشتن اشاره گر موس بر روی ابزار در یک Tooltip نام ابزار و کلید میانبر آن نمایش داده می شود بنابراین برای فعال کردن ابزار علاوه بر کلیک بر روی ابزار می توانید با زدن حرف Z صفحه کلید ابزار Zoom را فعال کنید پس از فعال کردن ابزار Zoom از پنل ابزار میتوانید به تعداد مورد نیاز بر روی سند کلیک کرده تا ابعاد سند به مرکزیت نقطه کلیک شده بزرگتر نمایش داده شود.

زوم کردن در ایندیزاین با استفاده از کلید میانبر

 روش دوم این است که می توانید با درگ کردن موس و رسم یک کادر فرضی سند را محدود به همان اندازه بزرگ کنید. روش سوم به این صورت است که روی یکی از درصد های بزرگ نمایی موجود در کادر بزرگ نمایی در نوار اجرا کلیک کنید. مثلا%150 می توانید از کلید های ترکیبی  Ctrl+Plac یا Ctrl++ برای بزرگ نمایی و کلید های –  + Ctrl یا Ctrl+minimize و ای بزرگ نمایی و کلید های برای کوچک نمایی استفاده کنید با زدن کلید های ترکیبی alt+ctrl+0 می توانید کل Spread در مرکز صفحه Fit کنید به طوری که تمام پنجره نمایش را پر کند.

 Spread به دو صفحه مقابل هم گفته می شود به دو صفحه ی رو به روی هم مانند صفحات مجله و یا کتاب همچنین می توانید با استفاده از کلید های ترکیبی 1+ Ctrl سند را با اندازه واقعی یعنی مقدار Zoom% 100 نمایش دهید با زدن کلید های ترکیبی 2+ Ctrl مقدار Zoom را می توانید به %200 افزایش دهید نکته دیگر این است که با فعال نمودن ابزار Hand Tool  از طریق نوار ابزار،که در بالای ابزار Zoom در این بخش قرار گرفته و نگه داشتن کلید سمت چپ موس روی بخشی از سند صفحه Zoom out  کرده وسپس با درک نمودن کادر انتخابی و کشیدن آن به مکان دلخواه و رها نمودن کلید موس آن قسمت از صفحه را با مقداری که در آخرین عمل Zoom in  تنظیم نمودید بزرگ نمایی کنید که در آخرین عمل Zoom in  ما مقدار Zoom  را روی %200 کرده بودیم به این روش Power Zoom گفته می شود.

Power Zoom در نرم افزار ایندیزاین

 شما میتوانید ابزار Hand Tool را با استفاده از کلید میانبر آن که با حرف H نمایش داده شده از طریق صفحه کلید هم فعال کنید . همچنین می توانید با نگه داشتن کلید SpaceBar  در صورتی که ابزار دیگری انتخاب باشد مثلا اگر ابزار Selection Tool فعال باشد و شما قصد فعال کردن ابزار Hand Tool را داشته باشید می توانید کلید SpaceBar  را نگه دارید تا ابزار تبدیل به ابزار Hand Tool شود تا زمانی که کلید  SpaceBar پایین نگه داشته شود ابزار Hand Tool فعال خواهد بود با رها کردن کلید SpaceBar  مجددا می توانید به ابزارقبلی برگردید.

فعال کردن ابزار hand tool با استفاده از SpaceBar

روش دیگر برای بزرگنمایی وکوچک نمایی در صفحه ،پایین نگه داشتن کلید Alt و استفاده از Scroll موس است چنانچه کلید Scroll را به سمت بالا بچرخانید عمل Zoom in  انجام خواهد شد و اگر کلید Scroll  را به سمت پایین بچرخانید عمل Zoom out  اتفاق می افتد در صورتی که به جای کلید alt  از کلید Ctrl استفاده کنید با نگه داشتن کلید Ctrl و Scroll یا چرخ روی موس می توانید صفحه را به سمت چپ و راست جابجا کنید برای جابجا شدن بین صفحات می توانید از لغزنده ها و یا Scroll که در سمت راست صفحه و یا در قسمت پایین صفحه قرار گرفته است استفاده کنید .با این روش می توانید از یک Split به Split دیگر حرکت کنید برای جا به جایی بین صفحات از ابزار hand هم می توانید استفاده کنید با فعال کردن ابزار hand وروش هایی که گفته شد می توانید به راحتی به گشت گذار بین صفحات بپردازید اما دقت داشته باشید زمانی که تعداد صفحات یک سند زیاد باشد و استفاده از لغزنده ها و یا ابزار hand روش مناسبی برای جابجایی بین صفحات نیست .

در این موارد می توانید از پنل Pages  استفاده کنید با کلیک برروی نام پنل در سمت راست صفحه آن را باز میکنید مشاهده می کنید که پنل Pages در اینجا قرار گرفته است پس از باز شدن پنل Pages در این قسمت شما می توانید ملاحظه کنید که کلیه صفحات سند که قابل مشاهده هستند. می توانید به راحتی بر روی شماره صفحه دوبار کلیک کنید تا آن صفحه باز شود.

پنل Pages در ایندیزاین

 و یا از فرامین داخل منوی Layout استفاده کنید با باز کردن منو یLayout وارد منوشده وبا زدن فرامین مثل First Page  می توانید به اولین صفحه با زدن فرمان Next Page به صفحه بعدی با زدن Previous Page به صفحه قبلی با زدن LastPage به آخرین صفحه بروید.

کلید های مدیریت صفحات در منوی layout در ایندیزاین

همانطور که مشاهده می کنید صفحه 8 Highlight شده و این صفحه آخرین صفحه در لیست صفحات پنل Pages  است همچنین می توانید بین Spread ها جا به جا شوید و یا اینکه با استفاده از فرمان Go to page  که با کلید های ترکیبی Ctrl+j هم می توانید آن را فعال کنید.

جابجایی بین spread ها با استفاده از فرمان Go to page

به یک شماره صفحه خاصی از سند خود جابجا شوید مثلا صفحه ی 5 با کلیک بر روی دکمه OK  به صفحه شماره 5 جا به جا خواهید شد.

فرمان Go to page در ایندیزاین

شما می توانید به این موارد در پایین فضای کاری در بخش نوار وضعیت هم دسترسی داشته باشید.

نوار وضعیت در ایندیزاین

مشاهده تمام دوره های ایندیزاین

آموزش طراحی پوستر

25.000 تومان
24

آموزش ایندیزاین

88.000 تومان
5
12
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *