0
09151637530

کار با سمبل ها در ایلوستریتور

در این قسمت از آموزش ایلوستریتور قصد داریم در مورد سمبل ها صبحت کنیم برای اینکه پانل سمبل ها را باز کنیم در صورتی که پانل symbols را در قسمت پانل ها در سمت راست محیط نرم افزار نداشته باشیم میتوانیم از طریق منوی window پانل symbols را کلیک کنید تا فعال شود.

باز کردن پانل سمبل ها در منوی window پانل symbols در ایلوستریتوردر این پانل به طور پیش فرض شش سمبل در دسترس شما قرار دارد برای دستیابی به سایر سمبلهای از پیش آماده میتوانید روی دکمه symbol libraries کلیک کنید و به گروه های مختلف symbol دسترسی پیدا کنید.

دکمه symbol libraries برای باز کردن سمبل های از پیش آماده در ایلوستریتورسمبل مورد نظر را میتوانید انتخاب کنید و آن را با drag کردن به داخل سند منتقل کنید.

روش دیگر قرار دادن سمبل ها داخل سند، این است که میتوانید با دو بار کلیک کردن بر روی سمبل مورد نظر آن را به داخل پانل اصلی انتقال دهید در پانل اصلی با انتخاب سمبل مورد نظر از طریق دکمه place symbol instance در پایین پانل میتوانید سمبل مورد نظر خودتان را در سند جای گذاری کنید.

قرار دادن سمبل به داخل سند از طریق دکمه place symbol instance در پایین پانل در ایلوستریتورهم چنین به این گزینه از طریق منوی پانل هم میتوانیم دسترسی داشته باشیم.

دسترسی به دکمه place symbol instance درمنوی پانل در ایلوستریتورسمبل ها را هم میتوانید مانند دیگر موضوعات و اشکال تنظیماتی را روی آنها انجام دهید و آنها را ویراش کنید. در صورتی که بخواهبم از symbol کپی بگیریم میتوانیم آن را انتخاب کنیم و روی دکمه new symbol آن را drag کنیم و یا آن را انتخاب کنیم و روی این دکمه کلیک کنیم. با کلیک بر روی دکمه new symbol کادری برای ما باز میشود.

ایحاد سمبل جدید با کیلیک روی دکمه new symbol در ایلوستریتوردر قسمت اول نام سمبل را تایپ میکنیم قسمت بعد نوع سمبل را میتوانیم مشخص کنیم مشاهده میکنید که دو نوع movie clip و graphic هست که تفاوت آنها در نرم افزارهایی مثل  adobe flash مهم است.

روش دیگر برای کپی از سمبل آن است که سمبل را در پانل انتخاب کنیم و از داخل منو فرمان duplicate symbol را انتخاب کنیم. اگر سمبلی را نخواسته باشید میتوانید با کلیک کردن آن بر روی گزینه delete symbol در پایین پانل کلیک کنید تا حذف شود.

گزینه delete symbol برای حذف سمبل در ایلوستریتوردر صورتی که بخواهیم سمبل کپی شده ایکه ویرایشاتی را روی آن انجام دادیم حذف کنیم میتوانیم آن را انتخاب کنیم بر روی دکمه delete symbol کلیک چپ کنیم و در کادر باز شده

پاک کردن سمبل ویرایش شده با دکمه delete symbol و کلیک چپ روی آن در ایلوستریتوراگر گزینه expand instances را بزنید باعث میشود که سمبل ها از داخل سند حذف نشوند اما سمبل اصلی از داخل پانل سمبل حذف میشود. گزینه delete instances باعث میشود که هم instance های شما از روی سند حذف شود و هم symbol اصلی از داخل پانل حذف شود. آیکون break link to symbol باعث میشود که ارتباط بین سمبل انتخاب شده در سند با نماد آن در پانل symbol قطع شود، سمبلی که ارتباط آن با پانل symbol از بین رفته توسط ابزار direct selection ویرایش میشود اما بعد از قطع ارتباط دیگر ویژگی های یک سمبل را ندارد.

قطع ارتباط بین سمبل و پانل سمبل با آیکون break link to symbol در ایلوستریتور

ابزار symbol sprayer 

برای کار با این ابزار ابتدا باید از پانل symbol سمبل مورد نظر را انتخاب کنیم بعد از نوار ابزار symbol sprayer tool را انتخاب میکنیم.

 انتخاب ابزار symbol sprayer tool در نوار ابزار در ایلوستریتوردر مرحله بعد جایی از سند را کلیک میکنیم و میکشیم.

انتخاب سند و کشیدن آن در ایلوستریتورچنانچه بخواهید سمبل جدید در کادر قبلی اسپری نشود میتوانید با نگه داشتن کلید ctrl در جایی از سند کلیک کنید تا سمبل در کادر جدید اسپری شود.

اسپری شدن سمبل در کادر جدید در ایلوستریتوردر صورتی که بخواهید سمبل جدید را جایگزین سمبل های اسپری شده کنید میتوانید سمبل جدید را انتخاب کنید و کادر سمبل اسپری شده را در حالت انتخاب قرار دهید و از داخل منو بر روی فرمان replace symbol کلیک کنید.

جایگرین سمبل جدید با سمبل اسپری شده با فرمان replace symbol در ایلوستریتوردر صورتی که بخواهید مقداری از سمبل های اسپری شده را حذف کنید میتوانید هنگام اسپری کردن با ابزار کلید alt را نگه دارید و روی سمبلها کلیک کنید.

حذف کردن سمبل های اسپری شده در ایلوستریتوربا دو بار کلیک بر روی ابزار میتوانید به تنظیمات ابزار دسترسی داشته باشید.

تنظیمات ابزار سمبل ها درایلو ستریتوردر فیلد diameter میتوانید قطر ابزارهای symbolism خودتان را تغییر دهید با گزینه intensity میتوانید شدت عملکرد ابزار را کنترل کنید و در فیلد symbel set density هم میتوانید میزان فاصله سنبل ها را نسبت به هم کنترل کنید. هشت دکمه ای که در کادر ملاحظه میکنید که در حال حاضر symbol sprayer در آن فعال است مشخص میکند که قصد تعیین کدام یک از ابزارهای symbolism را دارید. هر کدام از آنها را که انتخاب کنید مقادیر مختلفی را بر اساس نوع پراکندگی یا اندازه آن و یا چرخش و یا رنگ سمبل ها را با دو گزینه که در اینجا قرار گرفته کنترل کنید گزینه average مقدار میانگین در اختیارتان قرار میدهد و گزینه user defined  گزینه ای است که توسط خودتان میتواند انتخاب شود.

ابزار symbol shifter 

از این ابزار برای تغییر موقعیت سمبل های یک مجموعه استفاده میشود.

ابزار symbol shifter  برای تغییر موقعیت سمبل ها در ایلوستریتوراگر بخواهیم برخی سمبل ها را جا به جا کنیم با انتخاب ابزار symbol shifter و هم چنین در حالی که سمبل های ما انتخاب است روی یکی از سمبل ها کلیک میکنیم و دکمه موس را نگه میداریم سپس بدون رها کردن کلید موس مکان نما را روی یکی از این نمادها میبریم و آرام به سمت دلخواه میکشیم.

 جا به جا کردن سمبل ها با symbol shifter در ایلوستریتوراگر هنگام کار با این نرم افزار کلید shift را نگه دارید و روی سمبل مورد نظرتان کلیک کنید میتوانید آن سمبل را روی سمبل های هم گروهی خودش قرار دهید هم چنین برای قرار دادن سمبل ها زیر یکدیگر هم میتوانید از کلیدهای  shift و alt کمک بگیرید.

کلید shift برای قرار دادن سمبل ها روی سمبل های هم گروهش در ایلوستریتور

ابزار symbol scruncher 

با استفاده از این ابزار میتوانیم سمبل های یک مجموعه ار از یکدیگر دور و یا به هم نزدیک کنیم پس از فعال کردن ابزار باید روی یکی از سمبل ها کلیک کنیم و کلید موس را نگه داریم و سپس سمبل ها را به هم نزدیک کنیم.

دور کردن سمبل های یک مجموعه با ابزار symbol scruncher  در ایلوستریتوراگر بخواهیم سمبل ها را از هم دور کنیم باید با نگه داشتن کلید سمت چپ موس کلید alt را هم نگه داریم.

دور کردن سمبا ها با با نگه داشتن کلید سمت چپ موس کلید alt در ایلوستریتور

ابزار symbol sizer 

این ابزار به کاربر اجازه میدهد که اندازه سمبلهای یک مجموعه را تغییر دهد.

تغییر اندازه مجموعه ی سمبل ها با ابزار symbol sizer  در نوار ابزار در ایلوستریتورسپس با این ابزار برای اینکه بتوانیم اندازه برخی از سمبل ها را کوچک و یا بزرگ کنیم ابتدا روی یکی از سمبل ها کلیک میکنیم و سپس با نگه داشتن کلید سمت چپ موس بر روی مرکز ثقل سمبل ها آنها را بزرگ میکنیم.تغییر اندازه برخی از سمبل ها در ایلوستریتورهم چنین اگر هنگام استفاده از این ابزار کلید alt را نگه دارید میتوانید اندازه سمبل مورد نظر خودتان را کوچک کنید.

کوچک تر کردن اندازه سمبل ها با نگه داشتن کلید alt در ایلوستریتوراگر هنگام استفاده از این ابزار کلید shift را نگه دارید و روی سمبل مورد نظر کلیک کنید باعث حذف شدن سمبل مورد نظر میشود، و اگر کلیدهای shift و alt را باهم نگه داریم از سمبل های انتخابی که در محدوده ابزار قرار گرفته است نمونه سازی یا کپی برداری میشود اما این نمونه ساری کاملا تصادفی است.

کپی بردار یاز سمبل ها با نگه داشتن shift و alt در ایلوستریتورنکته ای که در تنظیمات این ابزار وجود دارد این است که اگر برای این ابزار در بخش method گزینه random را انتخاب کنیم.

انتخاب گزینه random د ربخش method در تنظیمات سمبل در ایلوستریتورمشاهده میکنید که وقتی کلیک مکنیم به صورت random بعضی ها کوچک و بعضی ها بزرگتر میشوند.

ابزارهای  symbol spinner و symbol stainer 

با استفاده از ابزار symbol spinner میتوانید سمبلهای قرار گرفته در یک مجموعه را بچرخانید.

چرخاندن سمبل ها با ابزار symbol spinner درنوار ابزار در ایلوستریتوربعد از فعال کردن این ابزار باید روی مرکز ثقل سمبل هایی که قصد چرخاندن آنها را داریم کلیک کنیم تا فلش های آبی رنگی نمایش داده شوند سپس با کشیدن و چرخش این فلش ها میتوانیم سمبل مورد نظر را بچرخانیم.

فلش های آبی رنگ در مرکز ثقل سمبل ها برای چرخاندن آ« ها در ایلوستریتوربا استفاده از ابزار symbol stainer میتوانید بر غلظت رنگ سمبل انتخابی خودتان تاثیر بگذارید. به این ترتیب که ابتدا با انتخاب ابزار میتوانید رنگ خودتان را در کادر fill تنظیم کنید و سپس با یک کلیک چپ بر روی سمبل انتخابی رنگ مورد نظر را به سمبل اختصاص دهید.

تاثیر روی غلظت رنگ سمبل با ابزار symbol stainer در ایلوستریتورهر چه تعدا کلیک شما بر روی سمبل بیشتر باشد غلظت رنگ منتقل شده به آن سمبل بیشتر خواهد بود چنانچه بر روی سمبل رنگی کلیک کنید و کلید alt را نگه دارید غلظت رنگ کمتر خواهد شد.

ابزارهای  symbol screener و  symbol styler 

با استفاده از ابزار symbol sceerner میتوانید میزان شفافیت سمبل های یک مجموعه را کنترل کنید.

ابزار symbol sceerner در نوار ابزار برای کنترل شفافیت سمبل ها در ایلوستریتوربعد از فعال کردن ابزار و با توجه به قطر ابزار مکان نما را به مرکز ثقل سمبل مورد نظر نزدیک میکنیم و کلیک میکنیم به این ترتیب که هر چه به مرکز ثقل سمبل نزدیکتر باشید میزان شفافیت بیشتر خواهد بود.

میزان شفافیت با نزدیک تر کردن مرکز ثقل سمبل در ایلوستریتور بدین ترتیب اگر روی سمبل با این ابزار کلیک کنید و کلید alt را نگه دارید مشاهده خواهید کرد که از شفافیت آن کم میشود و به حالت اول باز میگردد.

با استفاده از ابزار symbol styler میتوانید رنگ سمبل های یک مجموعه را به رنگ یکی از سبک های گرافیکی که در پانل graphic style وجود دارد نزدیک کنید. میتوانید از منوی window پانل graphic style را فعال کنید بایستی یکی از سبک های موجود در این پانل را انتخاب کنیم و سپش با این ابزار بر روی سمبل های مورد نظر کلیک میکنیم.

تغییر رنگ سمبل ها به رنگ گرافیک در پانل graphic style با ابزار symbol styler در ایلوستریتورچنانچه بخواهید استایلهای اعمال شده را از سمبل های خودتان حذف کنید میتوانید با نگه داشتن کلید alt و یک کلیک روی سمبل آن استایل را حذف کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *