کار با فیلتر هوشمند liquify در فتوشاپ قسمت دهم روتوش پرتره
دی ۲۰, ۱۳۹۹ پشتیبانی مکتب تی وی 1.58k بازدید

آموزش فیلتر liquify در فتوشاپ

در این قسمت از آموزش روتوش به آموزش فیلتر liquify در فتوشاپ می پردازیم. یکی از راه هایی که ما می توانیم عکس های خود را در فتوشاپ تغییر شکل داده و از نو بسازیم، استفاده از فیلتر لیکوفای در فتوشاپ است. اکثر اوقات دلیل استفاده از این فیلتر به خاطر خطای عکاسی یا دوربین است.

مثلاً ممکن است عکسی را از یک زاویه غیر معمولی گرفته باشید که باعث مشکلاتی در تصویر شده باشد یا هر چیزی دیگری شبیه به این موقعیت‌ها.

مقایسه 2 تصویر در مقاله آموزش فیلتر liquify در فتوشاپ

در اینجا دو تصویر داریم که یکی بعد از دیگری گرفته شده اند. در تصویر سمت چپ می توانید یک پرتره از فردی که روی چهارپایه نشسته است را ببینید.

 

تصویر زن روی چهار پایه ایستاده در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

و در تصویر سمت راست، سوژه کمی به جلو متمایل شده و دستش را روی چهار پایه قرار داده است. این کار باعث شده بخشی از بازوی فرد حالت بیرون زدگی پیدا کند.

 

حالت بیرون زدگی بازو فرد در تصویر در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

اگر بخواهیم از این تصویر استفاده کنیم باید این مشکل آن را ترمیم کنیم. اما چگونه این کار را انجام دهیم؟ ابتدا با فشردن کلید F حالت تمام صفحه را فعال کرده و کمی تصویر را زوم می کنیم. حالا زمان فعال کردن Liquify است. این فیلتر را می توانید به عنوان Smart Filter به کار ببرید یا آن را به صورت یک فیلتر روی یک لایه مستقل داشته باشید.

پس برای شروع کار در ابتدا فقط لایه پس زمینه را کپی میکنیم و روی این لایه کار خواهیم کرد. پس لایه پس زمینه را روی آیکون New layer بکشید. روی نام لایه دابل کلیک کرده و آن را به Liquify تغییر نام می دهیم.

 

ایجاد لایه جدید به نام liquify در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

سپس منوی Filter را باز کرده و فیلتر لیکوفای در فتوشاپ را انتخاب می کنیم.

 

انتخاب فیلتر liquify در تب فیلتر در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

باهم تا اینجای کار را مرور می‌کنیم: ابتدا کپی کردن لایه پس زمینه. سپس Filter>Liquify.  این فرمان تصویر را در پنجره ای به نام فیلتر لیکوفای در فتوشاپ باز می کند.

 

پنجره liquify در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

این محیط کاری قابلیت‌ های زیادی دارد اما من فقط می‌خواهم از یک ابزار ویژه آن استفاده کنم که در این بالا قرار دارد و نام آن Forward Warp  می باشد.

 

انتخاب ابزار forward wand در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

ابتدا همه تنظیم ها را جمع می‌کنم. همه کنترل های اضافی تا بتوانم روی تنظیم های این ابزار تمرکز کند، بخش Brush Toola Option در که در این بالا قرار دارد.

 

بخش Brush Toola Option در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

اولین تنظیم مربوط به اندازه قلم مو می باشد. می توانیم اندازه قلم مو را کاهش یا افزایش دهیم و این اندازه را به صورت گرافیکی روی تصویر می بینیم.

در ادامه مقاله آموزش فیلتر liquify در فتوشاپ خواهیم داشت:

 

افزایش قلم مو در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

در ادامه دو مقدار Density و Pressure را داریم. این دو آیتم واقعا مهم هستند وقتی من مقدار Density را کاهش می‌دهم و روی این منطقه درگ می کنم.

 

کاهش دادن مقدار Density در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

می بینید چه تغییری می کند؟ یک شکاف عمیق. حالا اگر این مقدار را کمتر کنیم و با همان قلم مو رنگ کنیم می بینید نتیجه کار کمی ظریف‌تر است.

 

ظریف شدن نتیجه کار در فتوشاپ در آموزش فیلتر liquify در فتوشاپ

 

حالا سراغ تنظیم Pressure می رویم. این تنظیم اهمیت بیشتری دارد. با یک مقدار زیاد اگر این ناحیه را فشار دهیم خواهیم دید چگونه روی بازوی فرد فرورفتگی هایی به وجود می آید.

 

فرورفتگی روی بازو در فتوشاپ در آموزش فیلتر liquify در فتوشاپ

 

این موارد را لغو می‌کنم. با یک مقدار Pressure پایین تر دقت کار بالاترمی رود. چگونه از این ابزار برای ترمیم این بخش از تصویر استفاده کنیم؟ خوب برای اینجا ابتدا یک قلم موی به اندازه کافی بزرگ بردارید، این اندازه مهم است.

 

تغییر اندازه قلم مو به اندازه بزرگ تر در فتوشاپ در اموزش روتوش پرتره

 

دو تنظیم بعدی که بیشتر به هم وابسته اند را با یک مقدار تنظیم کنیم. چرا؟ چون به این صورت می توانیم جابجایی های کوچکتر اما تاثیرگذار داشته باشیم.

در ادامه مقاله آموزش فیلتر liquify در فتوشاپ خواهیم دید که:

 

درگ روی بازو برای ترمیم در فتوشاپ در آموزش فیلتر liquify در فتوشاپ

 

پس من با درگ روی این ناحیه از تصویر در امتداد لبه تصویر کار می کنم. همچنین می خواهم این ناحیه را نیز در امتداد لبه این قسمت از بازو درگ کنم.

 

انتخاب قسمت بازو در فتوشاپ در اموزش روتوش پرتره

 

ما قلم مو را روی مناطق مختلف لبه حرکت می دهیم. در حین کار مراقب باشید که ایراد روی بازو دو لبه به وجود نیاید. با فشار دادن دکمه [ قلم مو را کمی کوچکتر کرده و موارد باقیمانده را در اینجا اصلاح می کنم.

 

اصلاح بازو و تغییر اندازه قلم مو در فتوشاپ در اموزش روتوش پرتره

 

حالا بعد از همه این تنظیمات نتیجه کار را بررسی می‌کنیم. برای این کار می توانید با فعال و غیر فعال کردن گزینه Preview نتیجه را مشاهده کنید.

در ادامه مقاله آموزش فیلتر liquify در فتوشاپ خواهیم داشت:

 

فعال کردن PREVIEWدر فتوشاپ در اموزش روتوش پرتره

 

در اینجا مرحله قبل را می بینید که خوب به نظر نمی رسید و این بعد از ترمیم که تصویر طبیعی تر به نظر می رسد. حالا که مجموعه تنظیم ها خوب از کار درآمده با کلیک روی دکمه ok آنها را روی تصویر اعمال می کنیم.

همان‌طور که می‌بینید همه این تغییرات در یک لایه مستقل قرارگرفته اند. در این لایه بالایی یک شکاف در این ناحیه ایجاد شده است.

 

شکافت ایجاد شده در تصویر در فتوشاپ در آموزش فیلتر liquify در فتوشاپ

 

روی این بخش از تصویر زوم کنید. این شکاف را در این سمت راست می بینید. من باید این بخش را اصلاح کرده و یا آن را پرکنم برای این کار می توانیم از یکی از ابزارهای روتوش استفاده کنیم. در این مورد حتی Spot Healing Brush کار خواهد کرد. سپس من کار را ادامه داده و با این ابزار روی این بخش نقاشی می کنم.

 

ابزار Spot Healing Brush در فتوشاپ در آموزش فیلتر liquify در فتوشاپ

 

تا این شکاف پر شود. برای ارزیابی نهایی زوم تصویر را کم می‌کنیم و مرحله قبل و بعد را مقایسه می کنیم.

مرحله قبل نامناسب بودن نمای بازو که پرتره را زشت میکند و واقعاً خطای عکاس است. نباید این نکته را فراموش کنم که آنچه انجام شده یک اصل ثابت است و می‌توانید از ابزار Forward Warp برای ساخت تغییر بخش‌های اصلی تصویر بهبود ببرید.

حالا در این تمرین می خواهیم از فیلتر Liquify به عنوان یک فیلتر هوشمند استفاده کنیم. علاوه بر این قصد داریم ابزار دیگری را معرفی کنیم که با آن می توانید تصاویرتان را تغییر شکل دهید.

زمانی که می‌خواهید با Liquify به صورت یک فیلتر هوشمند کار کنید، اولین چیزی که نیاز دارید تبدیل لایه به لایه هوشمند است. برای این کار دو راه دارید: میتوانید روی لایه سمت راست کلیک کرده سپس فرمان Convert To Smart Object را انتخاب کنید.

 

فرمان Convert To Smart Object در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

یا منوی Filter را باز کرده و سپس فرمان Convert To Smart Object را انتخاب کنید.

 

منویFilter را باز کرده و سپس فرمانConvert To Smart Object را انتخاب کنید در فتوشاپ در اموزش روتوش پرتره

 

هر دو روش نتیجه یکسانی دارد. سپس روی لایه کلیک کرده و مسیر زیر را می رویم: Filter>Convert To  Smart Object.

با انتخاب این فرمان کادر مکالمه ای باز می شود که خبر از فعال شدن فیلتر هوشمند می دهد.

در ادامه مقاله آموزش فیلتر liquify در فتوشاپ خواهیم داشت:

 

فعال بودن فیلتر هوشمند در فتوشاپ در اموزش روتوش پرتره

 

حالا لایه فعال به یک Smart Object تبدیل شده است. این به معنی انعطاف پذیری لایه است تا بتوانید لایه را بعد از اعمال تغییرات دوباره ویرایش کرده یا تنظیم ها را تغییر دهید. سپس این کادر را با زدن ok تایید کنید.

حالا شکل لایه کمی تغییر کرده است. یک آیکون کوچک در نماد آن ظاهر شده و نام لایه نیز عوض می‌شود این لایه را به همین شکل رها کرده و منوی Filter را از باز کرده و فیلتر Liquify را اجرا می کنیم تا تصویر در کادر مکالمه Liquify باز شود.

 

باز شدن کادر liquify در فتوشاپ در اموزش روتوش پرتره

 

کمی تصویر را زوم کنید. ابزاری که قصد استفاده از آن را داریم در اینجا قرار گرفته و به نام Push Left دیده می‌شود.

 

انتخاب ابزار push left در فتوشاپ در اموزش روتوش پرتره

 

 

این ابزار هم مثل قبلی تنظیم هایی دارد Pressure ،Density و Size. مثل تمرین قبلی این تنظیم ها مهم هستند.

 

تنظیم های مهم این ابزار در فتوشاپ در اموزش روتوش پرتره

 

با هم نگاهی به آنها خواهیم انداخت. روش کار با این ابزار کلیک و کشیدن به بالا یا پایین است. دقت کنید وقتی با این ابزار به بالا درگ می کنیم آن بخش سمت چپ هل داده می شود.

  در ادامه مقاله آموزش فیلتر liquify در فتوشاپ خواهیم داشت:

 

تو رفتگی بدن به داخل با درگ کردن به بالا در فتوشاپ در اموزش روتوش پرتره

 

برای تمرین چند بار این کار را انجام می دهم. این مراحل را لغو می‌کنم.

 

لغو مراحل انجام شده کار با ابزار در فتوشاپ در اموزش روتوش پرتره

 

خوب اگر در جهت مخالف و به پایین درگ کنم محتویات تصویر به سمت دیگر کشیده می شود.

 

جهت مخالف پیکسل ها با کشیدن به سمت پایین در فتوشاپ در اموزش روتوش پرتره

 

اگر مقدار Pressure زیاد باشد با همان تنظیم های قبلی شدت کشیدگی زیادتر خواهد بود و با Pressure پایین کشیدگی کم و دقت بیشتر خواهد بود.

کمی تعجب کرده‌اید چرا باید از این ابزار به جای Forward Warp استفاده کنیم. این ابزار واقعاً خوب عمل می کند مخصوصاً زمانی که یک خط شبیه این داریم لبه بدن یک فرد و می‌خواهیم کل لبه یا خط را تحت تاثیر قرار دهیم. فقط کافی است با این ابزار این بخش را کلیک کرده و به بالا بکشیم یا در سمت دیگر کلیک کرده و به پایین بکشیم.

 

ترمیم لبه های بدن با بالا و پایین کردن روی شخص در فتوشاپ در اموزش روتوش پرتره

 

تا این بخش به سمت مخالف کشیده شود. در هر لحظه می توانید به عقب برگشته و آن را مجدد تصحیح کنید و در اینجا می توانید قبل و بعد از کار را ببینید.

 

قبل و بعد انجام کار تصویر در فتوشاپ در اموزش روتوش پرتره

 

فقط یک تنظیم ظریف در اینجا که باعث تغییر خوبی در تصویر میشود. هر زمانی که آماده اعمال تغییرات بودید ok کنید، همه این تغییرات در قالب یک فیلتر هوشمند به تصویر اعمال می شود.

 

اعمال شدن فیلتر روی تصویر در فتوشاپ در اموزش روتوش پرتره

 

این قابلیت باعث می شود در صورتی که بخواهید تغییرات را ویرایش کنید فقط کافی است که روی نام فیلتر در پایین لایه که روی نام فیلتر در پایین هوشمند دابل کلیک کنید تا فیلتر مجدد با همان تنظیم های قبلی باز شود.

کمی تصویر را زوم  کنید حالا چه تصمیمی دارید؟ میخواهید تصویر را تغییر دهید یا تغییرات قدیمی را ویرایش کنید خوب به راحتی می توانید این موارد را انجام دهید می‌توانید دوباره کلیک کرده و درگ کنید.

در ادامه مقاله آموزش فیلتر liquify در فتوشاپ خواهیم داشت:

 

ترمیم قسمت های دیگه ی بدن در فتوشاپ در اموزش روتوش پرتره

 

یا این قسمت را کمی به بالا بکشید و من همین کار را در این تصویر انجام می‌دهم، و به طور مداوم با همین شیوه تصویر را ویرایش کنید با گزینه Preview می توانید مراحل قبل و بعد را ببینید و با زدن ok تغییرات را به تصویر اعمال کنیم.

در این فیلم نگاهی می کنیم به تمرینی که در آن می توانید از فیلتر لیکوفای در فتوشاپ برای ترمیم های پیشرفته تر در تصویر استفاده کنیم یک چیزی که در این تصویر وجود دارد این است که به دلیل تنگ بودن بند لباس یک فرو رفتگی در اینجا روی شانه سوژه ایجاد شده.

 

برطرف کردن فرورفتگی در تصویر در فتوشاپ در اموزش روتوش پرتره

 

و بخشی از آن که در اینجا باعث بیرون زدگی شده است. همچنین بخاطر  زاویه دید فکر می کنم موها در این قسمت فرم مناسبی ندارند.

 

فرم مناسب نبودن مو ها در فتوشاپ در اموزش روتوش پرتره

 

می‌خواهیم این موارد را با فیلتر لیکوفای در فتوشاپ اصلاح کنیم. برای انجام این کار ابتدا از لایه پس‌زمینه یک کپی تهیه می‌کنیم و نام آن را Shape  تغییر می دهیم.

 

ایجاد لایه جدید به نام shape در فتوشاپ در اموزش روتوش پرتره

 

منوی Filter را باز کرده و فرمان Liquify  را انتخاب کنید.

 

انتخاب گزینه ی liquify در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

تا کادر مکالمه آن باز شود و ابزاری که می‌خواهیم استفاده کنیم Forward Warp می باشد که در اینجا قرار دارد.

 

انتخاب ابزار forward wand در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

تصویر را کمی زوم می کنیم مثل محیط فتوشاپ با استفاده از کلیدهای Ctrl+ + اندازه قلم مو را تغییر میدهیم.

] برای کوچکتر کردن قلم مو و [ برای بزرگ کردن قلم مو استفاده می شود.

تنظیم‌های Density و Pressure را روی مقدار های پایین تر تنظیم می‌کنیم و سعی می‌کنیم با درگ کردن این ناحیه را اصلاح کنیم.

 

تنظیم‌هایDensity,Pressure در مقدار پایین در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

همانطور که قبلاً گفتم این بخش از لباس خوب به نظر نمی رسد و این یکی از موارد کاربرد فیلتر لیکوفای در فتوشاپ است که اغلب نادیده گرفته شده است. این روش کار من با این ابزار می باشد من به ندرت از آن برای تغییر شکل بدن استفاده می کنم و بیشتر آن را برای لباس ها یا چین و چروک ها به کار می برم و یا مواردی شبیه به این.

حالا اگر به پیش نمایش کار نگاه کنید متوجه خواهید شد که این تغییرات چقدر مهم هستند.

چرا که چشم انسان اغلب روی این نواقص متمرکز می شود و آنها به چشم می آیند با ترمیم این موارد آنها غیرقابل تشخیص خواهند بود و چشم بیننده واقعاً روی سوژه متمرکز خواهد شد.

حالا در رابطه با مو، با فشردن کلید [ ابتدا قلم مو را کمی بزرگتر می کنم و این ناحیه را با درگ تصحیح می کنم.

 

تصحیح کردن مناطق قسمت مو در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

آنچه که می خواهم انجام دهم تغییر شکل موهاست. احساس می کنم این بخش تأمین نیاز به اصلاح دارد البته بعد از Liquify قصد دارم به اینجا برگشت و از دست این بخش پیچش مو خلاص شوم.

 

خلاص شدن از پیچش مو در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

ولی در حال حاضر این بخش را تغییر داده و ترمیم می‌کنم.

حالا اگر به پیش نمایش کار نگاه کنید مرحله قبل و بعد از ترمیم را خواهید دید که به خاطر داشته باشید Liquify یکی از ابزارهای کاربردی و پر مصرف است و حتی می توانید از مجموعه ابزارهای موجود در آن در ترمیم ها و پرداخت های ظریف برای بهبود پرتره هایتان استفاده کنید تا در نهایت یک نمای مناسب طبیعی برای تصاویرتان ایجاد کنید.

خوب در ادامه این پنجره را تایید می کنید تا تغییرات روی تصویر اعمال شود حالا مرحله قبل و بعد راداریم تغییرات خیلی خوبی را در تصویر مشاهده می کنید.

 

نتیجه کار روتوش در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

کمی تصویر را زوم کنید حالا می خواهم در این قسمت این پیچش مو را بردارم .

 

برداشتن پیچش مو در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

پس یک لایه جدید ایجاد می‌کنم و با دابل کلیک روی لایه نام آن را به Clean up تغییر می دهم.

 

ایجاد لایه جدید به نام clean up در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

بعد ابزار Clone Stamp را بر می دارم.

 

انتخاب ابزار Clone Stamp در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

در نوار اختیارات در بالا Opacity را روی ۱۰۰ درصد قرار می‌دهم و تنظیم‌های Aligened و Sample All Layers را انجام می دهم.

 

تنظیم‌کردن Aligened,Sample All Layers و دیگر تنظیم ها در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

و یک قلم موی متناسب بر می دارم .

انتخاب قلم موی متناسب برای کار در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

با استفاده از Alt+Click یک منطقه خوب را در لایه پس زمینه نمونه گیری کنید و با استفاده از نقاشی روی این ناحیه از مو را حذف کنید.

 

حذف پیچش مو در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

سپس مقدار Opacity  را تا ۵۰ درصد پایین می آورم و با Alt+Click روی یک منطقه خوب غیر از اینجایی که من بودم نمونه می گیرم.

 

نمونه گرفتن از قسمت خارج مو در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

در این نواحی پاکسازی کنم این ها موهای زائد اطراف سر هستند که باید پاکسازی شود.

در ادامه مقاله فیلتر لیکوفای در فتوشاپ خواهیم داشت:

 

پاکسازی قسمت زواید مو در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

روش من این است که ابزار Clone Stamp را با مقدار Opacity پایین به کار می برم وبا فشردن Alt+Click مداوم در حین کار منطقه نمونه را از نقطه های متفاوت انتخاب می کنم.

توجه داشته باشید که به صورت مداوم از نقاط مختلف نمونه تهیه کنید و دلیل این کار هم محو کردن هر چیز مزاحم در تصویر است و می خواهم مطمئن شوم که هیچ چیز مزاحمی در اطراف سوژه باقی نمی ماند.

تلاش می‌کنم نوعی پوشش را روی بخش‌هایی از تصویر ایجاد کنم اگر فقط از یک نقطه  نمونه گرفته و مداوم به جلو و عقب نقاشی کنم زمان ترمیم را بیشتر کرده اما در پاکسازی برخی از لبه موفق خواهم بود.

مثل این بخش ها در ادامه یک قلم موی کوچک و مناسب بر می دارم و با این قلم مو روی این منطقه از لبه تصویر که جزئیات کوچک‌تری دارد نقاشی می کنم.

 

237

 

تلاش می کنم با این کار نمای طبیعی تری برای تصویر ایجاد کنم به جای این که خیلی نرم باشد و کمی هم لبه شانه سوژه را در این قسمت ترمیم می کنم.

 

ترمیم لبه شانه سوژه در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

و این کار را با Clone Stamp انجام می‌دهم و کار تقریباً تمام شده است.

حالا مراحل قبل و بعد را مرور می‌کنیم. در اینجا مرحله قبل از پاکسازی را می بینید و در اینجا بعد از اینکه موها را ترمیم کردیم حالا در این وضعیت متوجه شدم که نتیجه کار همین بیش از حد شده است و کمی هم در این جا سنگین است.

سپس یک ماسک لایه فعال میکنم قلم مو را برداشته و با رنگ مشکی روی ماسک را نقاشی می کنم و حاصل کار این است که برخی از موهای اصلی به تصویر بر می گردند که در اینجا قرار داشتند.

 

برگداندن برخی از موها به سوژه در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

دلیل من این بود که فکر میکردم بعد از این ویرایش ها تصویر بیش از حد فتوشاپی شده است پس من سعی  می کنم برخی از این ایراد ها را برگردانم.

یک ترفند در روتوش همین است که در برخی موارد نیاز است که عیوب حاصل از ترمیم مثل اینجا، و همچنین اینجا من سعی می کنم به این شکل این موارد را تصحیح کنم کمی در این جا که نشان می‌دهد ترمیم بی عیب نیست.

 

پیدا کردن عیوب ترمیم در فتوشاپ در فیلتر لیکوفای در فتوشاپ

 

فکر می کنم تصویر خوب شده است خوب حالا می توانیم به این فایل به عنوان یک بسته ترمیم نگاه کنیم و حالا دوباره ببینیم چگونه آن را اصلاح کردیم اینجا تصویر اصلی را داشتیم .

 

داشتن تصویر اصلی در لایه در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

سپس تصویر بعدی که مقداری با Liquify روی آن کار کردیم و در پایان به کار بردن ابزار های شبیه سازی را گفتیم.

خوب حالا میخواهیم بررسی کنیم که چگونه می توانید اعوجاج های غیر واقعی در یک تصویر را حذف کنید.

این تصویر یک پرتره محیطی است که من از یک دوست که در حال موج سواری بود گرفته ام و برای عکاسی از یک لنز واید استفاده کرده‌ام و یکی از چیزهایی که در مورد این عکس دوست دارم ایجاد و نمایش نوع و جلوه نگاه سوژه بود که به خاطر اعوجاج های لنز، این نما اصلا به چشم نمی آید.

در ادامه مقاله آموزش فیلتر liquify در فتوشاپ خواهیم داشت:

 

ترمیم اعوجاج از تصویر در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

چگونه این مشکل را تصحیح کنم؟ در اینجا دو قدم برای رسیدن به هدف داریم.

قدم اول اینکه چگونه می توانیم کل لایه را ویرایش کنیم، سپس در قدم دوم فیلتر لیکوفای در فتوشاپ استفاده کنیم.

پس کار را با کپی گرفتن از لایه پس زمینه شروع می کنیم. این لایه را به آیکون New Layer درگ می کنیم و نام آن را به Free Transform تغییر می دهیم.

 

ایحاد لایه به نام free transform در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

چون می‌خواهم جلوه تغییر شکل را به این لایه اعمال کنیم. سپس منوی Edit را باز کرده و فرمان Free Transform را انتخاب می کنیم.

 

انتخاب گزینه free transform در تب edit در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

حالا یکی از چیزهایی که می توانید در مورد تصویر انجام دهید تغییر اندازه آن با استفاده از این قابلیت است. برای این کار می‌تواند این لنگر را به سمت بالا حرکت دهم همانطور که می بینید تصویر می تواند بلندتر و کشیده تر شود.

 

کشیده شدن لنگر در تصویر در فتوشاپ از آموزش روتوش پرتره

 

سعی می‌کنم خیلی اندازه را تغییر ندهم مقداری که در نظر گرفته هم در حدود ۵ درصد است. کلید اینتر را برای تایید میزنم با این نوع تغییر اندازه کاری که صورت گرفت این بود که کل تصویر که به نظر من جمع شده بود باز تر و کشیده تر شد و به نظر من حالا نمای بهتری پیدا کرده است.

حالا می توانید کمی لایه را جابجا کنید این کار را می توانید با کلید های فلش انجام دهید با فلش بالا کمی تصویر را به سمت بالا حرکت می‌دهد، به نظر من تصویر نمای بهتری پیدا کرده است مخصوصا سوژه تصویر کمی تصویر را زوم می کنم تا بهتر متوجه شوید.

 

زوم کردن روی تصویر در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

مرحله قبل و بعد از تغییر را با هم ببینیم.

خوب مرحله اول کار با پایین رسید قدم بعدی استفاده از Liquify است. از این لایه یک کپی دیگر تهیه می کنیم. این کار با کشیدن لایه روی New Layer انجام می دهم یا می توانید از کلید میانبر Command+j در مک و Ctrl+j در ویندوز استفاده کنید.

برای این لایه از فیلتر لیکوفای در فتوشاپ استفاده می کنم .

 

ایجاد لایه به نام liquify در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

و با ابزار Forward Warp و سپس منوی Filter را باز کرده و فرمان فیلتر لیکوفای در فتوشاپ را اجرا می کنم.

 

اجرای فرمان liquify در تب filter در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

تا کادر مکالمه این فیلتر باز شود در این کادر Forward Warp را فعال می کنم. کمی اندازه قلم را تنظیم می‌کنم. یک قلم موی کوچکتر و مناسب و تنظیم های پایین تر برای Density و Pressure، می توانید از همین تنظیم های من استفاده کنید.

 

تنظیمDensity,Pressure در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

حالا من بدین ترتیب کلیک کرده و میکشم. ببینید نمای کار چگونه است. اگر خوب نشد می توانید با کلیدهای Ctrl+z کار را لغو کرده و مجدد تنظیم ها را تغییر دهید و بیان چگونگی انجام کار کمی مشکل است.

در حقیقت زمان کار روی تصویر متوجه می شوید تنظیم ها چگونه باید باشد. در برخی موارد تشخیص می دهید که تنظیم ها باید تغییر کند و باید آنها را کم یا زیاد کنید. سپس میتوانم دوباره تنظیم ها را تغییر دهم.

با فشردن چند بار کلید ] قلم موی کوچکتری را برمیدارم تا بتوانم روی این بخش کار کنم و برای این بخش با فشردن کلید [ قلم‌مو را کمی بزرگتر می کنم. مجدد قلمو را کوچک می کنیم. بر روی این منطقه پایین تاثیر می‌گذارم و باز هم بزرگتر کردن قلم مو را انجام می دهیم.

 

بزرگ تر کردن قلم مو در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

اغلب زمان کار با این ابزار مرتب باید قلمو را کوچک و بزرگ کنید. این مهم است همانطور که تنظیم ها را تغییر می‌دهم آنها را زیر نظر داشته باشید و از تغییرات شدید اجتناب کنید و باید مرحله به مرحله ویرایش را انجام دهید.

ممکن است ابتدا به نظر برسد که کار مهمی صورت نگرفته است و این نشانه خوبی است. حالا با استفاده از گزینه Preview مرحله قبل و بعد از ویرایش را ببینید و حالا متوجه تغییرات خواهید شد و با کلیک روی دکمه ok تغییرات را اعمال کنید.

حالا از طریق لایه ها می توانیم روند کار را مرور کنیم. کمی تصویر را زوم کنید تا نتیجه کار را ببینید این تصویر اصلی است مرور میکنیم تا متوجه کار شوید و مشکلات تصویر را ببینید و درک کنید چگونه آن را اصلاح کردیم مرحله Free Transform و سپس کمی فیلتر لیکوفای در فتوشاپ تا کار به پایان برسد و در پایان کار مرحله قبل و بعد از ترمیم را دوباره میبینیم.

در ادامه مقاله آموزش فیلتر liquify در فتوشاپ خواهیم داشت:

 

251

 

حالا میخوام درمورد برخی از قابلیت های پیشرفته فیلتر لیکوفای در فتوشاپ که برای ترمیم و اصلاح یک قسمت از این سوژه به کار می رود کار کنیم. در این تصویر به خاطر زاویه عکسی که من از سوژه گرفته ام گوش سوژه در این قسمت بیش از حد بیرون زده است.

 

بیرون زدن گوش سوژه از تصویر در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

و من قصد دارم که کمی آن را به داخل برگردانم، برای شروع از لایه پس زمینه کپی تهیه کرده سپس روی نام آن دابل کلیک می کنم و آن را به فیلتر لیکوفای در فتوشاپ تغییر نام می دهم.

 

ایجاد لایه به نام liquifyدر فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

خوب حالا منوی Filter را باز کرده و گزینه Liquify را انتخاب می کنم.

 

انتخاب گزینه liquify در تب filterدر فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

تا تصویر داخل پنجره فیلتر لیکوفای در فتوشاپ باز شود. یکی از چیزهایی که قبلا بررسی کردیم روش استفاده از Forward Warp بود و دیدیم چگونه با تنظیم اندازه قلم و Pressure و Density می‌توانیم از این ابزار برای تغییر شکل یک بخش از سوژه استفاده کنیم.

اما این دفعه می خواهم از این ابزار برای ترمیم یک نقطه استفاده کنم اگر به صورت عادی گوش را گرفته و به سمت داخل بکشیم صورت سوژه نیز دچار تغییر می شود.

 

تغییر دادن قسمت گوش با ابزار Forward Warp در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

حالا یک ابزار کمکی را معرفی می‌کنند که در اینجا قرار دارد و نام آن Freeze Mask است.

 

 

 استفاده از ابزار Freeze Mask در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

با فعال کردن این ابزار می توانید با فشردن کلید [ قلم را بزرگتر کنید. بر روی تصویر در این قسمت از صورت و بخشهایی از مو، نقاشی کنید.

 

نقاشی کردن روی قسمت صورت در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

حالا مجدد ابزار Forward Warp را برمیداریم و همان تغییر را روی صورت انجام دهیم. همانطور که میبینید این دفعه فقط گوش سوژه تغییر کرد بدون اینکه صورت دچار مشکل شود و حالا می توانید به بخش تنظیم های Mask View بروید و ماسک را به روش های مختلف نمایش دهید.

 

تغییر تنظیمات پنجره mask view در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

به صورت پیش فرض رنگ ماسک قرمز است میتوانید این گزینه را خاموش و روشن کنید.

 

خاموش کردن ماسک قرمز در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

همچنین می توانید ترکیب ماسک ها را به ببینید و یا با کلیک روی None ماسک را حذف کنید.

در ادامه مقاله کار با فیلتر هوشمند liquify در فتوشاپ خواهیم داشت:

 

کار با فیلتر هوشمند liquify در فتوشاپ

 

کمی عجیب به نظر می رسد؟ خوب حالا همه این تغییرات را لغو می‌کنیم می‌خواهیم از این قابلیت برای ترمیم تصویر استفاده کنم برای شروع روی این آیکون در اینجا کلیک میکنم اندازه قلم را به صورت تغییر می دهیم تا بتوانیم روی این بخش که می خواهیم حفاظت شود نقاشی کنیم.

در این تمرین می خواهم این قسمت از تصویر تغییر نکند. این بخش از مو و صورت را نقاشی می کنم و از این بخش و یک کمی از این بخش و این بخش ها برای این که حفاظت شوند، تا در نهایت بتوانیم بخش هایی را برای تغییر  جدا کرده و بخش هایی که نمی خواهیم تغییر کند حفاظت شود.

 

ترمیم قسمت های آسیب دیده قسمت سمت راست صورت در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

که در این تمرین هدف گوش سوژه است می خواهم به شما نشان دهم که چگونه می توانید یک رنگ دیگر برای ماسک خود انتخاب کنید.

 

انتخاب رنگ دیگر برای ماسک در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

مثلاً برای زمانی که تصویر شما قرمز است و نمی‌توان این ماسک را ببینید این امکان مفید به نظر می رسد خوب با همین رنگ قرمز کار را ادامه می دهیم.

ابزار Forward Warp را برمی‌داریم. یک اندازه مناسب برای قلم مو و Pressure تنظیم می کنیم. برای این تصویر یک قلم موی متوسط و مقدار Pressure کم و این بخش از تصویر را با کلیک کردن و کشیدن این بخش، تحت تاثیر قرار می دهم .

 

تحت تاثیر قرار دادن این بخش تصویر در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

همچنان که حاصل کار را نگاه می‌کنم، این قسمت را به داخل فشار میدهم. می بینید که قسمت ماسک شده در برابر تغییر مقاومت می کند. برای دیدن بهتر نمای کار می‌توانید موقت ماسک را خاموش کنید و حاصل ترمیم را بررسی کنید.

بسته به نظر شما کار می‌تواند خوب به نظر برسد یا اینکه نیاز به تغییرات جزئی دیگری داشته باشد.

کمی دیگر این بخش را تغییر میدهم. به نظر می رسد کلیت کار خوب شده باشد. فکر کنم این بخش تمام است. حالا می خواهم این قسمت را کمی بیشتر تغییر دهم. کمی اندازه قلم مو را کوچک می کنم بر روی تصویر کلیک و درگ می کنم.

 

تغییر دادن بیشتر این بخش صورت در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

ماسک را غیرفعال می کنم با کلیک روی دکمه None و مجدد اندازه قلم مو را کوچک تر می کند و این لبه را کمی تغییر می‌دهم.

 

خاموش کردن ماسک و تغییر دادن قسمت گوش صورت در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

قصد دارم کمی این لبه را با کشیدن مرتب و نرم کند این کار را ادامه می دهم تا به نمای مورد نظر برسم تا تصویر خوب و طبیعی به نظر برسد. اصلاً قصد ندارم این خط را مستقیم کنم پس کمی دیگر این بخش را ترمیم می کنم حالا با غیر فعال کردن گزینه Preview میتوانید مرحله قبل از ویرایش را ببینید و با فعال کردن مجدد آن حاصل کار را بعد از تعمیر بررسی کنید.

حالا گوش سوژه به طور کلی نمای بهتری پیدا کرده است البته به جز چند بخش کوچک که نیاز به تمیز کاری دارد و ادامه کار را در محیط خود فتوشاپ انجام خواهیم داد پس اگر به پایان کار رسیدید و از نتیجه راضی بودید روی ok کلیک کنید.

چون از ابتدا همه کار را روی یک لایه مستقل انجام دادیم حالا می توانیم آن را ویرایش کنید یا در صورت پشیمانی لایه را دور بیندازید خوب لایه خالی جدید ایجاد کرده و نام آن را Clean Up  می گذاریم.

در ادامه مقاله آموزش فیلتر liquify در فتوشاپ خواهیم داشت:

 

 

ایجاد لایه جدید به نام clean up در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

سپس ابزار Spot Healing را برمیداریم.

 

انتخاب ابزار Spot Healing در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

چرا این ابزار؟ با کمی دقت متوجه می‌شوید که این خط در اینجا محلی که ماسک بود کمی نیاز به اصلاح دارد سپس با این ابزار سعی می کنم با نقاشی آن را ترمیم کنم.

 

اصلاح خط از ماسک به جا مونده با این ابزار در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

و کمی هم در این قسمت :

 

اصلاح خط دیگر از ماسک به جا مونده با این ابزار در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

که آن را با جزئیات اطرافش ترکیب می کنم ببینید اگر نمی توانید نتیجه خوبی کسب کنید و به نظر می رسد خط لایه پایینی بهتر باشد. پس سراغ Clone Stamp می رویم تا این بخش را بهتر ترمیم کنم.

ابزار Spot Healing نمی تواند معجزه کند اگرچه من امیدوار بودم به همین دلیل با Clone Stamp کار خواهم کرد.

این یک روش دیگر برای روتوش است از یک ابزار استفاده می کنید و اگر مناسب نبود ابزار دیگر را امتحان کنید و همه ما باید همیشه از این روش استفاده کنیم.

همانطور که دیدیدم از این تکنیک برای ترمیم تصویر استفاده می کنم کاری که الان می خواهم انجام دهم این است که کمی لبه های نرم تر را روی گوش داشته باشم و الان این گونه به نظر نمی‌رسد. سپس من می خواهم کمی این قسمت را شبیه سازی کنم.

 

شبیه سازی قسمت صورت در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

تا حاصل کار باعث شود این لبه ها کمی نرم شوند و می توانیم ببینیم تا این جا کار چگونه به نظر می رسد. این یک نمای بهتر است تا ببینید چگونه می توانیم از Liquify در ترکیب با Clone Stamp استفاده کنیم تا بتوانیم شکل تغییر دهیم. پس ابتدا با استفاده از Liquify گوش را ترمیم کردیم و سپس یک کمی کار اضافه با Clone Stamp تا کار ترمیم را به پایان برسانیم.

با هر شکلی شبیه به این می توانید از همین ترکیب استفاده کنید حالا کمی زوم تصویر را کم کنید. بعد تصویر را خوب نگاه کنید آنچه رخ می دهد این است که اگر به یک منطقه از تصویر برای مدت طولانی خیره شوید مخصوصاً به گوش قادر به تشخیص نخواهید بود و نمی توانید تفاوت را متوجه شوید اما از این نما میتوانید قبل و بعد از ترمیم را بررسی کنید و قطعاً بگویید تصویر بهتر شده است.

یکی از چیزهایی که الان در پس زمینه می بینیم که کمی تصویر را بد جلوه می دهد این خط کج شده است.

 

271

 

پس من با همین ابزار و با یک قلم موی بزرگتر کار را ادامه داده و این بخش را نقاشی می کنم به خاطر دارید که ما پس زمینه را برای ترمیم گوش تغییر دادیم و پس از کمی روی پس زمینه را ترمیم می کنیم تا این خط اصلاح شود خوب این بسته ترمیمی هم تمام شد اینجا می توانید قبل و بعد کار را ببینید.

 یک روش دیگر برای تغییر ماهیت یک تصویر استفاده از قابلیتی به نام Facial Aware از که درون فیلتر Liquify قرار دارد ببینیم این چگونه کار میکند. خوب ابتدا از لایه پس زمینه یک کپی کرده و سپس با دابل کلیک بر روی آن لایه را به Liquify تغییر می دهیم.

 

کپی از لایه اصلی و تغییر نام به liquify در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

حالا می توانیم تغییرات را روی یک لایه مستقل اعمال کنیم یا می توان آن را به عنوان یک فیلتر هوشمند به کار ببریم و هر دو روش کار می کند خوب حالا با یک لایه مستقل منوی Filter را باز کرده و فرمان Liquify را اجرا می کنیم.

 

انتخاب گزینه liquify از تب filter در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

قابلیت Liquify  اگر چهره را در تصویر تشخیص دهد این پرانتزها را روی تصویر نمایش می دهد.

 

قرار گرفتن پرانتر ها روی صورت در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

علاوه بر این که می تواند با چندین چهره کار کند. اگر تصویر شما دو یا سه چهره داشته باشد و به شما اجازه اجتناب یک چهره از بین آن‌ها را می‌دهد تا با کنترل های Face _AwareLiquify روی آن کار کنید با کلیک روی آیکون کنترل ها باز می شود.

 

باز شدن کادر کنترلهای  Face _AwareLiquify در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

و در بخش Face می توانید چهره ای که برای کار می خواهید را انتخاب کنید.

 

انتخاب چهره با گزینه select face در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

تصویر را کمی زوم می‌کنیم تا بتوانیم نمای بهتری برای کار داشته باشیم. حالا چگونه می توانید تصویر را ویرایش کنیم. این کار را می توانید با استفاده از اسلایدر هایی که در اینجا قرار دارد یا با استفاده از کنترل های روی تصویر انجام دهید.

زمانی که اشاره گر را روی یک منطقه از تصویر می برید برای مثال چشمها یا بینی یا دهان یا صورت این لنگر ها روی چهره فرد دیده می شود.

در ادامه مقاله آموزش فیلتر liquify در فتوشاپ خواهیم داشت:

 

لنگر افتاده روی کل صورت در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

که شما می توانید از آنها برای ایجاد تغییرات دقیق در یک منطقه خاص از تصویر استفاده کنید. تغییراتی که الان انجام می‌دهم تعریفی است تا شما بتوانید ببینید این ابزارها چگونه کار می کند.

این تصویر فردی است که حسی از طنز را ثبت کرده است. از نگاه من این در ذهن او نیست پس ببینید من می‌توانم شکل کلی لبه پایین فک را تغییر دهم.

 

تغییر لبه فک دهن در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

می توانم از این بخش استفاده کنم و آن را به داخل یا خارج صورت بکشانم همچنین می‌توانیم به این قسمت برویم که کنترل هایی در زیر آن قرار دارد و همان تنظیم ها را با استفاده از اسلایدر های این بخش تغییر دهیم.

 

تغییر دادن بخش تنظیمات ابزار همراه با اسلاید ها در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

همین مورد را دوباره تنظیم ارتفاع چانه ببینید. که با اسلایدر Chin Height آن را تغییر می دهند و می توانند روی تصویر با استفاده از اسلاید چانه آن را تغییر دهند. به این صورت ما می‌توانیم اجزای صورت را تغییر دهیم، مثل بلندی بینی.

 

تغیییر دادن بلندی بینی در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

یا پهنای آن. البته اگر این تنظیم را خیلی تغییر دهید تصویر غیرطبیعی شده و نمای آن بد به نظر می رسد. پس این یکی از آن ابزارهایی است که باید با دقت با آن کار کنید.

در مورد چشم ها می توانید ارتفاع و طول آنها را تغییر دهید.

در ادامه مقاله آموزش فیلتر liquify در فتوشاپ خواهیم داشت:

 

تغییر ارتفاع چشم در فتوشاپ در آموزش فیلتر liquify در فتوشاپ

 

همچنین می‌توانیم اندازه کلی چشم و زاویه آن را نیز تغییر دهید به این ترتیب می توانیم کمی آن را بچرخانیم.

 

چرخش زاویه چشم در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

گاهی اوقات همانطور که مشغول تغییر تصویر هستید به نقطه ای می رسید که متوجه خواهید شد نمای تصویر خراب شده است. چگونه تصویر را به حالت اول برگردانیم؟ اگر به بالای تنظیم های این بخش بروید می توانید روی دکمه Reset کلیک کنید و با این کار همه تغییرات لغو خواهد شد.

 

لغو تغییر های انجام شده با دکمه ی reset در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

حالا که درباره تغییرات چهره با استفاده از کنترل های روی صورت صحبت کردیم می توانید روی آنها کلیک کرده و با کشیدن اجزای صورت را تغییر دهید. می توانید لبخند را ویرایش کنید پهنای دهان اندازه لب ها که با کار روی آنها می توان اندازه آنها را کاهش و افزایش داد.

 

ویرایش لبخند و پهنای دهان و اندازه لب ها در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

به این نکته توجه کنید که در این بخش می توانید بخش هایی از صورت را جابه جا کنید که این قابلیت در قسمت اسلایدر های سمت راست وجود ندارد. وقتی اشاره گر را روی مناطق مختلف چهره می‌برید مثل گونه یا چشم‌ها شکل اشاره کرد تغییر می‌کند، با این فلش چهار سر می توانید با یک روش آگاهانه این بخش‌ها را جابه‌جا کنید.

حالا ببینید چگونه می توانید گونه ها یا چشم ها را جا به جا کنید. در تصویر زیر جابه‌جایی چشم ها را ببینید.

 

جابه جایی چشم ها در فتوشاپ از آموزش روتوش پرتره

 

با این نوع جابه‌جایی شما قدرت خواهید داشت که واقعاً حرکات  ظریفی روی را روی چهره انجام دهید. برای مثال می خواهیم تغییری را در بینی ایجاد کنیم البته شاید تغییر زیادی نبوده و فقط کمی تغییر اندازه باشد یا ممکن است بخواهیم کمی تغییر به شکل صورت اعمال کنیم که به این روش انجام میدهیم.

حالا یک موردی که درباره آن صحبت نکردیم چگونگی تغییر پیشانی سوژه است برای این کار یک کمان گرافیکی در این بخش از سوژه نمایان میشود.

 

286

 

بعد از همه تغییرات روی صورت اگر می خواهید مرحله قبل و بعد از تغییرات را ببینید شبیه به موارد قبلی از گزینه Preview استفاده کنید. اینجا مرحله قبل و سپس مرحله بعد را ببینید به نظر من صورت والین خوب کامل است و به  تغییری  نیاز ندارد، پس من برای خروج Cancel را میزنم.

به هر حال قصد من این بود که به شما نشان دهم این کنترل ها چگونه کار می کند خوب تصور کنید من به عنوان یک عکاس از یک لنز واید برای عکاسی استفاده کرده‌ام و بینی سوژه بزرگتر از حد طبیعی به نظر می‌رسد.

در این موارد این کنترل ها می توانند به شما کمک کنند اگرچه در اکثر موارد به اینجا نخواهد رسید و این واقعاً در شرایط و موقعیت های تخصصی کاربرد دارد و همچنین برای زمان‌هایی که میخواهید تنظیم های ظریف و دقیقی را در تصویر ایجاد کنید که کسی متوجه آن نشود.

به هر حال با این تصویر من فکر می کنم که او بدون مشکل است و به همین دلیل بر روی Cancel کلیک کردم البته اگر بخواهید تغییرات را به تصویر اعمال کنید باید روی دکمه ok کلیک کنید و اجازه دهید تصویر پرداخت شود یا اینکه تنظیم ها را به یک لایه مستقل اعمال کنید.

 در تمرین بعد، ما روی دو تصویر کار خواهیم کرد: ابتدا تصویر سمت چپ که می خواهیم روی این بخش از گونه کار کنیم.

 

تصویر اول برای ترمیم گونه در فتوشاپ در آموزش روتوس پرتره

 

و از مهارت های شما برای تغییر نمای فک سوژه در جهت بهتر کردن پرتره بهره ببریم. در تصویر دوم می خواهم روی ترمیم لباس سوژه کار کنم و این قسمت از آستین لباس را کمی اصلاح کنم.

 

تصویر دوم ترمیم تیشرت در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

خوب حالا با تصویر سمت چپ شروع می کنم و کلید F را میزنم تا تصویر در نمای تمام صفحه قرار گیرد، یه کمی هم زوم می کنم آنچه مورد توجه من است این بوده که به خاطر زاویه دوربین فک صورت سوژه در اینجا کمی بیرون زده و غیر معمول به نظر می‌رسد.

 

کار بر روی تصویر اول برای ترمیم فک سوژه در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

برای ترمیم این مشکل روی لایه پس زمینه راست کلیک کرده و از منو گزینه Convert to a Smart Object را انتخاب می کنم.

 

انتخاب گزینه convert to smart object در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

در ادامه منوی Filter  را باز کرده و فرمان فیلتر لیکوفای در فتوشاپ را انتخاب می کنم.

 

اجرای فرمان liquify از تب filter در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

ابزار مورد نظر ما در این محیط Foreward Warp است کاری که می‌خواهم با این ابزار انجام دهم این است که کمی این قسمت فک را به داخل بکشم .

 

کشیدن بالا فک سوژه با ابزار Foreward Warp در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

تا نمای بهتری برای تصویر ایجاد کنم که قلم مو را بزرگتر کرده و تنظیم Pressure را کاهش می دهم و از آن برای شروع کار استفاده می کنم. تنظیم ها کاملاً به کیفیت تصویر شما وابسته است، البته به نوع تصویر و روش کاری که شما قصد انجام آن را دارید.

خوب با فشردن کلید ] کمی قلم مرا کوچک می کنم مجدد کار با همان تنظیم های قبلی ابزار ادامه می‌دهم این بخشی است که من قصد تغییر آن را دارم.

 

کوچک کردن قلم مو وکار روی قسمت فک سوژه در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

حالا در این قسمت خط فک :

 

قسمت خط فک در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

تلاش می کنم آن را به داخل فشار داده و خط صافی ایجاد کنم به صورتی که با بقیه بخش ها سازگار باشد و اعوجاجی در این قسمت ایجاد نشود. با فعال و غیر فعال کردن گزینه Preview  می‌توانید مرحله قبل و بعد از ترمیم را ببینید.

در ادامه مقاله آموزش کار با liquify در فتوشاپ خواهیم داشت:

 

فعال کردن و غیر فعال کردن گزینه preview برای دیدن مرحله قبل و بعد ترمیم در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

روش دیگر انجام این کار استفاده از کلید میانبر P است که همان کار فعال و غیر فعال کردن گزینه Preview را انجام می‌دهد به نظرم کار تمام شده است روی ok کلیک کنید. این روش کار را با Foreward Warp در قالب یک لایه هوشمند بود می بینید با این روشها می توانم این ترمیم را فعال و غیر فعال کنم.

بسیار خوب حالا سراغ تصویر دوم می‌روم .

این کار با فشردن کلیدهای Ctrl+Tab  انجام می‌دهم این که در هر بار فشردن یکی از سند های باز را به صورت تمام صفحه نمایش می دهد. من همیشه نمای تمام صفحه را ترجیح می دهند چون فضای بیشتری را برای کار در اختیار دارم برای دسترسی به این نما می توان از کلید f استفاده کنید. فشردن هر بار کلید F حالت های مختلف صفحه محیط کاری را فعال می کند.

خوب حالا با این تصویر چه کاری می خواهیم انجام دهید ابتدا از لایه پس زمینه کپی تهیه می‌کنم برای اینکه این کار را راحت تر انجام دهم از کلید میانبر Ctrl+j استفاده می کنم و نام این لایه را Fix می گذارم.

 

ایجاد کپی از لایه اصلی به نام fix در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

یعنی هدفی که برای این لایه دارم از منوی Filter فرمان Liquify را انتخاب می کنم.

 

انتخاب فرمان liquify در تب filter در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

در این محیط با ابزار Foreward Warp کار روی این قسمت از لباس را شروع می کنم در اینجا کمی از آستین بیرون زده .

 

شروع کاربا ابزار Foreward Warp روی آستین در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

پس این بخش را با کشیدن به داخل می برم.

 

ترمیم قسمت آستین تیشرت در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

تا به نمای طبیعی تری برسم آستین لباس شکل عجیبی را در اینجا به وجود آورده بود حالا سراغ این بخش آمده :

 

ترمیم قسمت بلایی آستین شانه در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

و این فرورفتگی را اصلاح می کنم. یک فرو رفتگی و یک برآمدگی در اینجا وجود دارد و برای ترمیم باید یکی را به داخل و یکی را به بیرون بکشانیم و چشم مان به تراز خط در این بخش باشد.

 

ترمیم فرو رفتگی و برامدگی در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

و حالا به نظر می‌رسد کمی بهتر شده است. لبه تیشرت سوژه در اینجا کمی چروکیده است برای ترمیم آن ابتدا کمی اندازه قلم مو را تغییر داده و با حرکت به جلو و عقب در اینجا، می توانم این مشکل را اصلاح کنم.

در ادامه مقاله آموزش فیلتر liquify در فتوشاپ خواهیم داشت:

 

ترمیم چرکیده قسمت آستین در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

همین کار را در مورد این بخش هم انجام می‌ دهم. به این تغییرات کوچک نگاه کنید چگونه به این بخش از تصویر اعمال می شود و کمی هم در این قسمت:

 

ترمیم قسمت آستین بعدی سوژه در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

خوب حالا کلید P را فشار دهید تا بتوان قبل و بعد از ترمیم را ببینید این بخش خوب شده است و به نظرم خیلی خوب مرحله اول در این قسمت تمام می شود و من روی ok کلیک می کنم. حالا مرحله دوم جالب است که قبلا گفته بودم که باید این بخش تا خورده از تی‌شرت را ترمیم کنید.

 

ترمیم خورده آستین در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

به همین دلیل ابتدا سراغ ابزار Spot Healing می روم ابتدا سراغ تاخوردگی های این بخش می‌روم.

 

استفاده از ابزار spot healing در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

قبل از اینکه این بخش پایین را ترمیم کنم و فقط با همین ابزار در این قسمت کار ترمیم را انجام می‌دهم یا حتی می توانم از Healing Brush برای ترمیم استفاده کنم. ابزار را برداشته و با Alt+Click از یک بخش خوب لباس نمونه‌برداری می کنیم:

 

نمونه برداری از بخش سالم تیشرت در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

و چین و چروک های لباس را با نقاشی پوشش می دهم. بسیار خوب مرحله اول برای من کار روی بافت لباس از طریق ابزارهای Healing بود تا بتوانم بافت لباس را در این مناطق اصلاح کنم.

 

اصلاح بافت تیشرت در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

حالا می توانید ترمیم در این بخش را مرور کنید، مرحله دوم به یک لایه جدید نیاز دارد پس از یک لایه جدید ایجاد می کنم .برای بالا بردن سرعت کار از یک کلید میانبر برای ایجاد لایه از  Ctrl+Shift+N استفاده می کنم. نام لایه را به Sleeve تغییر می دهم.

در ادامه مقاله آموزش فیلتر liquify در فتوشاپ خواهیم داشت:

 

ایجاد لایه به نام sleeve در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

اغلب نام لایه را به صورتی انتخاب می کنم که نشان دهنده محتویات لایه باشد حالا کلید S را فشار می دهم تا ابزار Clone Stamp فعال شود. یک اندازه برای قلم مو تنظیم می کنم که متناسب با این بخش از آستین باشد.

همانطور که می‌بینید یک نمونه خوب از لبه آستین اینجاست.

 

ایجاد یک نمونه از لبه آستین در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

با فشردن Alt+Click از این نقطه نمونه تهیه پرده اشاره گر را با بالاتر در این ناحیه برده  و پی درپی کلیک کنید تا این ناحیه درست شود.

 

گرفتن نمونه زیاد برای پر کردن قسمت پایین آستین با alt+click در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

همانطور که میبینید این نوع ترمیم در بالا دچار مشکل شده است.

 

دچار مشکل شدن این نوع ترمیم در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

اما آن را درست خواهیم کرد. اصلاح مسیر لبه آستین را با Free Transform انجام می دهیم پس Ctrl+T را فشار دهید، حالا می توانید با کلیک روی این آیکون در نوار اختیارات یا راست کلیک  روی این بخش یعنی محدوده محصور شده فرمان Warp را انتخاب کنید.

 

ترمیم قسمت دچار مشکل شده با ابزار free transform در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

این کار روش دسترسی سریع به این قابلیت است. آنچه قصد دارم انجام دهم پایین آوردن این بخش است و می‌خواهم کمی انحنا در اینجا ایجاد کنم.

 

ایجاد انحنا در قسمت پایین آستین در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

بعد از تنظیم دقیق کلید Enter را برای تایید بزنید. کمی تصویر را زوم می کنیم. روش کار من این بود که این بخش را گرفته بر روی این قسمت قرار داده اند و سپس با استفاده از قابلیت Warp آن را خم کرده ام.

خوب چون من این قسمت از بیشتر را تمیز مرتب کرده ام حالا نیاز است که برخی قسمت‌های این بخش را هم اصلاح کنم پس به این لایه بر می گردیم:

 

برگشتن به لایه ی sleeve در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

و با فعال کردن ابزار Spot Healing Brush یا Healing Brush (تفاوتی ندارد هر کدام که راحت تر هستید) ، سعی می کنم بقیه چین و چروک های باقی مانده را نیز از بین ببرم .

 

از بین بردن چین و چروک روی تیشرت سوژه در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

و این تمرین ترفند مفید دیگری برای روتوش بود و این همان کاری است که اگر بخواهید می توانید مجدد روی بخش‌های دیگری از تصویر انجام دهید روتوش بخش‌های دیگر باعث می‌شود تصویر بهتر به نظر برسد اگر چروکها یا همه چین و چروک ها را از این بخش حذف کنید.

البته بدون دست زدن به قسمت‌های دیگر پسماند کمی دیگر از این قسمت را هم ترمیم می کنم. به قسمت های بزرگ کاری ندارم و فقط سعی می‌کنم چین و  چروک هایی که در اینجا می بینم را کاهش دهم و البته از Spot Healing استفاده می کنم.

برای ترمیم سریع قوی و برجسته در این محل، ابزار Healing Brush را برداشته کمی قلم مو را بزرگ کنید و بافت این قسمت را ترمیم کنید.

در ادامه مقاله آموزش فیلتر liquify در فتوشاپ خواهیم داشت:

 

ترمیم بافت تیشرت با ابزار healing brush در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

در این قسمت بالای تیشرت بافت خوبی را پیدا کردم.

 

نمونه بافت خوب از تیشرت برای قسمت های ترمیم نشده در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

و از آن برای پوشاندن لکه های این بخش استفاده می کنم به همین دلیل هم از ابزار Healing Brush استفاده می کنم. برخی از این قسمت ها را ترمیم می‌کنم فکر می‌کنم که خوب شده باشد نتیجه کار را با هم ببینیم این مرحله قبل است.

 

مرحله قبل ترمیم نشده در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

و سپس مرحله بعد از ترمیم:

 

مرجله بعد ترمیم در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

آخرین چیزی که در این جا می بینیم این قسمت بازوی فرد است.

 

روتوش قسمت بازو سوژه در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

که من قصد دارم آن را بیشتر روتوش کنم. پس ابتدا لایه Sleeve را با لایه زیرین آن یکی می کنم.

 

یکی کردن لایه sleeve با لایه پایینی در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

چون دیگر نیاز به این لایه به صورت مستقل ندارند پس روی لایه Sleeve کلیک کرده و کلیدهای Ctrl+E را فشار می‌دهم تا لایه بالایی با لایه زیرین یکی شود. به این دلیل این کار را انجام می‌دهم که به نظر من کار روی این لایه تمام شده و من دیگر به آن به صورت مستقل نیاز ندارم در ادامه فیلتر Liquify را روی این لایه اجرا می کنم .

 

اعمال فرمان liquify روی لایه sleeve در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

برای پایان کار متوجه شدم که قسمتی دیگر از تصویر نیاز به ترمیم دارم و تلاش می کنم این مشکل را برطرف کنم.

 

ترمیم قسمت های دیگر تیشرت در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

با کمی دقت همه شما متوجه خواهید شد بازوی سوژه کمی نر شده است و همچنین این خط را نیز به پایین میکشم تا نمای بهتری پیدا کند و فکر کنم بهتر شد و در پایان روی دکمه ok کلیک می کنم.

و این آخرین تنظیمی بود که شما نیاز داشتید.

 

ممنونیم که با مقاله آموزش فیلتر liquify در فتوشاپ ما را همراهی نمودید.

 

امتیاز دادن به این مقاله
دیدگاه کاربران

بدون دیدگاه

پشتیبانی مکتب تی وی

پشتیبانی ما در هر ساعتی پاسخ گوی شما میباشد

  • شما میتوانید با یکی از همکاران ما در پشتیبانی در تماس بوده و به این ترتیب در زمینه ای که علاقه مند باشید به صورت کامل راهنمایی شوید.
  • شما میتوانید از طریق صفحه سوالات متداول سایت به نشانی https://maktabtv.com/faq مراجعه نمایید.
SocialSocial
0
    0
    لیست خرید شما
    سبد خرید شما خالی استبازگشت به فروشگاه