0
09151637530

نماهای قابل‌مشاهده در یک سند در برنامه ایلوستریتور

نماهای قابل‌مشاهده در یک سند

در حال حاضر ما سندی را که قبلاً در محیط ایلوستریتور طراحی‌شده را برای شما باز کردیم در حالت عادی شما سندتان را در نمای preview مشاهده می‌کنید که در این نما شما موضوعات خودتان را به همراه رنگ و جزئیات کامل به‌صورت وکتور مشاهده خواهید کرد. اما نماهای دیگری هم قابل‌دسترس هستند که در این آموزش ایلوستریتور آن ها را بررسی میکنیم،برای اینکه بتوانید آن‌ها را فعال کنید بایستی به منوی view مراجعه کنید با کلیک چپ بر روی منوی view می‌توانیم به این نماها دسترسی پیدا کنیم. بخشی که مربوط به نماهای نمایشی من است در این قسمت قرارگرفته است.

دسترسی به نما ها از قسمت منوی view در ایلوستریتور حالا می‌توانیم به‌عنوان‌مثال گزینه outline را بزنیم که مشاهده می‌کنید زمانی که این گزینه را انتخاب می‌کنیم شکل ما به صورت خط‌های دور و یا مسیر دیده می‌شود.گاهی وقت‌ها ممکن است سند ما آن‌قدر شلوغ باشد که وقتی بخشی از آن را بزرگ می‌کنیم و یا احیاناً صفحه سند را جابه‌جا می‌کنیم مقدار غیرمنتظره‌ای زمان صرف شود به دلیل اینکه ممکن است حجم کار بالا باشد و این اصلاً جالب نیست.

گزینه outline در ایلوستریتور در حالت outline رنگ موضوعات دیده نمی‌شود هم‌چنین می‌توانید پنجره‌های اسناد خودتان را باهم مقایسه کنید. می‌توانید یک سند را بر روی حالت outline بگذارید و سند دیگر در حالت preview قرارگرفته باشد. زمانی که کار خودتان را روی حالت outline قرار می‌دهید اگر به منوی view مراجعه کنید می‌بینید که به‌جای گزینه outline دوباره گزینه preview قرار می‌گیرد. با کلیک کردن بر روی گزینه preview می‌توانید دوباره به حالت پیش‌نمایش عادی برگردید و یا اینکه از کلیدهای ترکیبی ctrl+Y استفاده کنید.

با کلیک کردن بر روی گزینه preview می‌توانید دوباره به حالت پیش‌نمایش عادی برگردید اما نمای دیگری که می‌توانیم از آن استفاده کنیم نمای pixel preview است که زمانی که قرار است طرح وکتوری خودمان را در محیط وب استفاده کنیم و یا در نمایش گرهای دستگاه‌هایی مثل موبایل و یا تبلت از آن استفاده کنید دیگر طرح ما یک طرح وکتور نخواهد بود بلکه بایستی تبدیل به یک طرح پیکسلی شود. برای این منظور شما می‌توانید وضعیت سندتان را در حالت پیکسل هم مشاهده کنید و ببینید که اگر خروجی را به‌صورت یک خروجی پیکسلی از کارتان بگیرید وضعیت شما به چه صورت خواهد بود. بر روی منوی view کلیک چپ می‌کنیم و گزینه pixel preview را انتخاب می‌کنیم و یا اینکه از کلیدهای ترکیبی alt+ctrl+Y استفاده می‌کنیم. همان‌طور که مشاهده کردید مقداری تغییرات در سند ایجاد شد و مشاهده می‌کنید که چه مقدار تفاوت بین حالت pixel preview و حالت وکتور یا preview عادی است. چنانچه ابزار zoom را برداریم و بر روی بخشی از کار zoom کنیم دقیقاً می‌توانیم پیکسل‌های تصویر را مشاهده کنیم و هم‌چنین شما می‌توانید افت کیفیت را هم در حالت pixel preview به‌راحتی ببینید.

افت کیفیت  در حالت pixel preview طبیعتاً چاره‌ای نداریم زمانی که قرار باشد تصویری برای حالت وب و یا به‌عنوان خروجی در نمایشگرها بخواهد استفاده شود حتماً باید از آن‌یک خروجی پیکسلی گرفته شود بنابراین طرح وکتور من در حالت پیکسلی در اندازه واقعی یعنی اندازه 100% بازهم کیفیت تصویر بد نیست. اما چنانچه روی تصویر zoom انجام شود می‌بینید که هر چه مقدار zoom بیشتر شود در حالت پیکسلی کیفیت پایین می‌آید. مجدداً به نمای view رفته و می‌توانید گزینه pixel preview را غیرفعال کنید که از حالت نمایشی پیکسلی خارج شویم.نمای دیگری که می‌توانید قبل از خروجی گرفتن سندتان را در آن وضعیت مشاهده کنید نمای overprint preview هست که در این نما شما می‌توانید خروجی خودتان را به‌صورت یک خروجی که با استفاده از دستگاه چاپ رنگی CMYK ایجاد می‌شود مشاهده کنید که در این حالت شما خروجی خودتان را همراه با لحاظ کردن مدهای ترکیب رنگ، شفافیت و یا کدری تصاویر و لایه‌های روی‌هم افتاده مشاهده خواهید کرد. برای فعال کردن این نما از منوی view گزینه overprint preview انتخاب می‌کنیم و یا از کلیدهای ترکیبی alt+shift+ctrl+Y استفاده می‌کنیم.

از منوی view گزینه overprint preview انتخاب می‌کنیم شما با حالت preview تفاوت چندانی را مشاهده نخواهید کرد مگر اینکه شفافیتی بر روی اجزای طرح و یا سند شما اعمال شود. مجدداً با برداشتن تیک overprint preview نما را در حالت عادی قرار می‌دهیم می‌توانیم مجدداً برای غیرفعال کردن این نما از کلیدهای ترکیبی alt+shift+ctrl+Y استفاده کنیم.اما نمای دیگری هم وجود دارد با عنوان separations preview که برای فعال کردن باید به منوی window مراجعه کنید و گزینه separations preview را انتخاب کنید

به منوی window مراجعه کنید و گزینه separations preview را انتخاب کنید می‌توانید تیک overprint preview را بزنید تا کانال‌های رنگ برای شما نمایش داده شود در این حالت شما می‌توانید نمای سند خودتان را در تک‌تک کانال‌های رنگی CMYK و یا در حالت‌های ترکیبی از آن‌ها مشاهده کنید به‌این‌ترتیب که ما می‌توانیم چشم یک کانال را خاموش‌کنیم و به‌این‌ترتیب نمای طرح خودمان را در سه کانال رنگ magenta و yellow و black مشاهده کنیم

تیک overprint preview را بزنید تا کانال‌های رنگ برای شما نمایش داده شود چنانچه قصد داشته باشید که مجدداً وضعیت سند خودتان را در حالت نمایش کلی کانال‌های رنگی CMYK ببینید می‌توانید چشم گزینه CMYK را مجدداً به حالت آشکار تبدیل کنید.گاهی اوقات ممکن است طرح ما شامل جزئیات زیادی باشد و یا اینکه تعداد آرت بردهای زیادی را برای طراحی مورداستفاده قرار دهیم.

می‌توانیم بخشی از نما را که با آن زیاد سروکار داریم را به‌عنوان نمای سفارشی ذخیره کنیم به‌این‌ترتیب که مثلاً فرض کنید که ما روی یک بخش کار زیادی داریم انجام می‌دهیم می‌توانیم مقدار zoom را در آن قسمت به‌گونه‌ای تنظیم کنیم که دسترسی به آن حالت برای ما راحت است و سپس این نمای سفارشی را ذخیره کنیم.برای این منظور از منوی view بر روی فرمان new view کلیک چپ می‌کنیم و آن را فعال می‌کنیم

روی فرمان new view کلیک چپ می‌کنیم و آن را فعال می‌کنیم در کادر name یک نام را برای این نما تعریف می‌کنیم.مجدداً بر روی ابزار hand دو بار کلیک می‌کنیم تا پنجره فیکس شود می‌توانیم zoom را روی بخشی که روی آن کار می‌کنیم تنظیم کنیم و از منوی view نمای دیگری را تعریف کنیم به این نما می‌توانیم عدد2 را اختصاص دهیم.ملاحظه می‌کنیم ما الآن دوباره روی حالت fit on screen قرار می‌گیریم نمایی که ما تعریف کردیم در انتهای منوی view قرارگرفته است می‌توانیم با انتخاب نما به‌نما به آن مراجعه کنیم. به این ترتیب خیلی راحت می‌توانیم سوئیچ کنیم و بخش‌هایی از تصویر را که زیاد با آن سروکار داریم انتخاب کنیم.

حالت fit on screen در برنامه ایلوستریتور چنانچه خواستید نماهایتان را ویرایش کنید می‌توانید را طریق منوی view بر روی گزینه edit views کلیک کنید.

ویرایش کردن نما در برنامه ایلوستریتور ازاینجا می‌توانید نما را انتخاب کنید اسمش را تغییر دهید و یا اینکه آن را حذف کنید.می‌توانید آن را انتخاب و با فشردن دکمه delete آن را حذف کنید.

حذف کردن نما در ایلوستریتور سپس کادر را ok می‌کنید. نکته دیگری که در پایان این بخش می‌خواهیم خدمتتان عرض کنیم استفاده از روش دیگری برای سوئیچ کردن بین حالت outline preview و preview در حالت عادی است. که شما می‌توانید از طریق پالت layers با کلیک چپ کردن بر روی آن و فعال کردنش به بخش لایه‌هایتان دسترسی پیدا کنید.

دسترسی به بخش لایه‌هایتان در ایلوستریتور شما می‌توانید با نگه‌داشتن کلید ctrl و کلیک کردن بر روی چشم لایه آن را به حالت outline ببرید و مجدداً با نگه‌داشتن کلید ctrl و کلیک کردن بر روی چشم دوباره به حالت نمای preview تبدیل کنید.

تبدیل به حالت نمای preview در ایلوستریتور اگر لایه‌هایی در حالت sub layer وجود داشت ما فقط می‌توانیم آن را آشکار و یا پنهان کنیم و نمی‌توانیم بقیه را به‌صورت مجزا به نمای outline ببریم. این کار را در صورتی می‌توانیم انجام دهیم که یک‌لایه‌ی دیگر در بالای layer1 ایجاد کرده باشیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *