0
09151637530

استفاده از ابزارهای نوشتن متن در ایلوستریتور

در این قسمت از آموزش ایلوستریتور می خواهیم در مورد ابزار نوشتن متن می خواهیم بحس کنیم با کلیک روی ابزار type در نوار ابزار میتوانید به مجموعه ابزار های تایپ در این بخش دسترسی پیدا کنید. در این مجموعه سه ابزار برای تایپ افقی، سه ابزار برای تایپ عمودی و ابزار آخر مخصوص کار با قلم نوری و صفحات لمسی هست.

فعال کردند ابزار متن در نوار ابزار و کاربرد گزینه های آن در ایلواستریتور گزینه type tool حالت عادی تایپ در نرم افزار ایلوستریتور است که با استفاده از آن میتوانیم از طریق تنظیماتی که در نوار کنترل قرار گرفته جهت تایپ را از چپ به راست و یا از راست به چپ تنظیم کنیم. وقتی با گزینه area type tool در یک محدوده تایپ کنید مکان نمای شما در سمت چپ شروع میکند به چشمک زدن و تایپ شما از سمت چپ انجام خواهد شد.

با گزینه type on a path tool میتوانید روی یک مسیر برداری عمل تایپ را انجام دهید با این تفاوت که بصورت پیش فرض از چپ به راست انجام خواهد شد. با vertical type tool میتوانید متن را در حالت عمودی تایپ کنید و با vertical area type tool میتوانید متن خود را در یک مسیر برداری و یا درون یک محدوده به صورت عمودی تایپ کنید.

با vertical type on a path tool میتوانید روی یک مسیر برداری به صورت عمودی تایپ را انجام دهید.ابزار type tool را فعال میکنیم و با یک کلیک در صفحه تایپ نقطه ای را آغاز میکنیم مشاهده میکنید که هر چه تایپ را ادامه میدهیم تا زمانی که کلید enter را نزدیم به سطر بعد منتقل نمیشود  متن را انتخاب میکنیم و سپس از بخشی در نوار کنترل وجود دارد میتوانیم نوع قلم یا فونت هم چنین نوع سبک قلم و سایز فونت و یا قلم را تنظیم کنیم. ویرایش متن مثل نوع قلم یا فونت هم چنین نوع سبک قلم و سایز فونت میتوان در نوار کنترل بالا تغییر داد در ایلوستریتور برای اینکه بتوانبم متن را جا به جا کنیم از ابزار selection استفاده میکنیم و برای اینکه بتوانیم دوباره وارد حالت ویرایش متن شویم میتوانیم با فعال کردن ابزار تایپ روی همان کادر تایپی از همان جایی که میخواهیم دوباره تایپ کنیم کلیک کنیم تایپ را انجام دهیم هم چنین در صورتی که بخواهید قسمتی از متن را حذف کنید میتوانید آن قسمت را با drag کردن انتخاب کنید و سپس دکمه delete صفحه کلید را فشار دهید. گاهی قصد داریم یک پاراگراف را تایپ کنیم دراین حالت برای اینکه متن ما ویژگی یک پاراگراف را داشته باشد نباید برای رفتن به خط بعد کلید enter بخورد چون با این کار در واقع پاراگراف جدیدی تعریف می شود برای تایپ معمولی میتوانیم با drag کردن محدوده تایپمان را مشخص کنیم و تایپ را شروع کنیم. تایپ پاراگراف و جابه جایی متن در ایلوستریتور که به این حالت تایپ پاراگرافی گفته میشود.برای استفاده از گزینه area type tool بایستی ابتدا محدوده برداری خودتان را ترسیم کنید و بعد آن را فعال کنید و روی مسیر برداری یک کلیک کنید و تایپ را انجام دهید. نوشتن متن در محدوره ی برداری ترسیم شده با گزینه area type tool در ایلوستریتور مربع قرمزی که در آن علامت مثبت قرار گرفته بیانگر این است که متن ما بیشتر از اندازه کادر است یعنی متن هنوز ادامه دارد و بایستی با کلیک کردن بر روی مربع قرمز رنگ سرریز آن را به کادر دیگری منتقل کنیم. برای تایپ روی یک مسیر بسته یا باز میتوانید از ابزار type on a path استفاده کنید.

تایپ روی یک مسیر بسته با ابزار type on a path در ایلوستریتور برای vertical type tool هم میتوانید با انتخاب کردن آن هم به صورت نفطه ای تایپ کنید و هم در محدوده ای که خودتان تعیین میکنید. تایپ به صورت vertical type tool در ایلوستریتور گزینه بعد تایپ عمودی درون محدوده است. تایپ عمودی در ایلوستریتور برای تایپ روی یک مسیر به صورت عمودی هم از vertical type on a path tool استفاده میکنیم. تایپ روی یک مسیر به صورت عمودی با گزینه vertical type on a path tool در ایلوستریتور با استفاده از touch type tool میتوانیم از داخل یک متن کاراکترها را جدا کنیم. جدا کردن کاراکتر داخل متن با گزینه touch type tool در ایلوستریتور 

ویرایش متون

قبل از ویرایش متون باید آنها را انتخاب کنیم اولین روش انتخاب این است که زمانی که ابزار تایپ فعال است با استفاده از کلید سمت چپ موس با drag کردن بخشی از متن را که میخواهیم ویرایش کنیم را انتخاب کنیم. روش دیگر انتخاب از طریق ابزار selection است که با آن با دو بار کلیک کردن بر روی کادر متنی مکان نما روی متن ظاهر میشود و با دو بار کلیک کردن در متن یک کلمه انتخاب میشود  هم چنین با سه بار کلیک پشت سر هم کل متن انتخاب میشود.

برای انتخاب متن از وسط میتوانیم کلید shift را نگه داریم و با کلیدهای جهت نمای صفحه کلید آن بخش از متن را انتخاب کنید. هم چنین میتوانید با کلیک کردن روی متن و با استفاده از کلیدهای ترکیبی ctrl+A کل متن را به حالت انتخاب دربیاورید با انتخاب متون میتوانید آنها را با گزینه هایی که در نوار کنترل قرار گرفته اند ویرایش کنید.

ویرایش متن در نوار کنترل بالا و انتخاب کل متن با کلید ترکیبی ctrl +a در ایلوستریتور

کار با پانل های پاراگراف 

در پانل character در اولین بخش آن شما میتوانید نوع قلم و فونت خودتان را انتخاب کنید.

انتخاب نوع قلم و فونت در پانل character در ایلوستریتوربخش بعدی font style است که چندین سبک دارد و بسته به اینکه چه حالتی برای متون شما مناسب هست میتوانید آن را انتخاب کنید. در بخش بعدی روی هر قسمت اگر موس را نگه دارید توضیحات مربوط به آن درج شده و میتوانید مطابق نیاز خود از آنها استفاده کنید.

بخش font style برای ویرایش استایل متن های انتخاب شده در ایلوستریتوربخش بعدی مربوط  زبان هست که مطابق با زبان متن انتخاب میشود. گزینه set the anti-aliasing method اجازه میدهد که پیکسل های لبه متن با پس زمینه خودش آمیخته شود و به این ترتیب متن صیقل پیدا کند. در پانل paragraph با سه گزینه اول میتوانید متن خودتان را به سمت چپ، راست و مرکز تراز بندی کنید و هم چنین چهار گزینه بعد متن انتخاب شده شما را به بهترین حالت ممکن تراز بندی میکند.

تراز بندی متن در پانل paragraph در ایلوستریتوربا گزینه left indent میتوانید برای پاراگراف انتخابی خودتان تو رفتگی از سمت چپ تعریف کنید.

تورفتگی به سمت چپ با left indent در ایلوستریتورگزینه right indent هم به همین صورت است با این تفاوت که تو رفتگی را از سمت راست تعریف میکند. با گزینه first-line left indent میتوانید برای اولین خط پاراگراف انتخابی خودتان تو رفتگی تعریف کنید.

تورفتگی به سمت چپ با right indent در ایلوستریتورگزینه های بعدی space before and after paragraph میباشند که فاصله بین پاراگراف در حال ویرایش را تا پاراگراف قبلی و بعدی تنظیم میکنند.

فاصله بین پاراگراف با space before paragraph در ایلوستریتور فاصله بین پاراگراف با space after paragraph در ایلوستریتورگزینه hyphenate که فعال است به این معنی است که اگر شما کلمه ی  (می باشد)  را در نظر بگیرید در این کلمه بین حروف “ی” و “ب” ار فاصله مجازی کمک گرفته شده است.

رعایت فاصله مجازی با فعال کردن گزینه hyphenate در ایلوستریتور

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *