0
09151637530

استفاده از ابزار انتخاب عصای جادویی magic wand در ایلوستریتور

استفاده از ابزار انتخاب عصای جادویی magic wand

گاهی اوقات اشیا موجود در سند شما به‌گونه‌ای هستند که برخی از آن‌ها در رنگ زمینه؛ خط دور و ضخامت خط و یا میزان شفافیت به یکدیگر شبیه‌اند در این صورت با انتخاب اشیا مشابه بهترین گزینه استفاده از ابزار magic wand و یا عصای جادویی هست که در این قسمت از آموزش ایلوستریتور این ابزار را بررسی میکنیم، همان‌طور که مشاهده می‌کنید این ابزار در این قسمت برای شما قرارگرفته است.

محل ابزار magic wand در ایلوستریتور ابزار را انتخاب می‌کنیم می‌خواهیم آبجکت هایی را که رنگ‌های مشابه دارند به حالت انتخاب دربیاوریم می‌توانیم با یک کلیک چپ بر روی رنگ زمینه این آبجکت ها می‌بینید کلیه‌ی آبجکت هایی که رنگ مشابه با این ابجکت دارند به حالت انتخاب درآمدند.

آبجکت هایی را که رنگ‌های مشابه دارند به حالت انتخاب دربیاوریم گاهی اوقات شما درحالی‌که دارید کلیک می‌کنید و می‌خواهید اشیای بارنگ مشابه را انتخاب کنید در آن طیف رنگی شما رنگ‌های نزدیک به هم ، هم وجود دارند که انتخاب می‌شوند چنانچه قصد داشته باشید رنگ‌هایی که در طیف رنگی شما مشابه هستند و وجود دارند و درواقع می‌خواهید نحوه انتخاب خیلی دقیق نباشد می‌توانید با دو بار کلیک چپ کردن بر روی ابزار و فعال کردن آپشن ابزار که اینجا مشاهده می‌کنید تنظیمات را انجام دهید.

نحوه انتخاب رنگ ها خیلی دقیق نباشد در کنار اسم ابزار یک آیکونی وجود دارد که شما می‌توانید با کلیک کردن بر روی این گزینه آپشن آن پالت را ببندید

کلیک کردن بر روی این گزینه آپشن آن پالت را ببندید غیرازاین قسمت شما می‌توانید از بخش آپشنی که این پالت دارد این کار را انجام دهید به‌این‌ترتیب که یک کلیک روی این آیکون انجام دهید و با کلیک کردن بر روی دو گزینه اول آپشن هایی که مربوط به stroke و یا transparency هست را hide کنید.

با کلیک کردن بر روی دو گزینه اول آپشن هایی که مربوط به stroke و یا transparency هست را hide کنید. اگر تنظیمات داخل پنل را تغییر داده باشید و بخواهید آن را به حالت اولیه برگردانید می‌توانید روی گزینه reset کلیک کنید.

گزینه reset در حال حاضر فقط گزینه fill color فعال است یعنی می‌توانیم با استفاده از ابزار magic wand فقط رنگ‌های زمینه یکسان را به حالت انتخاب دربیاوریم. باوجوداینکه stroke color فعال نیست بنابراین چیزی از خط دوره برای ما انتخاب نمی‌شود یعنی آبجکت هایی که خط دوره یکسان دارند انتخاب نمی‌شوند.

می‌توانیم با استفاده از ابزار magic wand فقط رنگ‌های زمینه یکسان را به حالت انتخاب دربیاوریم برای fill color ابتدا می‌آییم میزان tolerance را از مقدار fill کمی زیادتر می‌کنیم مثلاً آن را روی 100 می‌گذاریم در این صورت دقت کار را پایین می‌آوریم یعنی میگوییم کلیه رنگ‌هایی که در این طیف رنگی قرارگرفته‌اند به حالت انتخاب دربیایند.

میزان tolerance را از مقدار fill کمی زیادتر می‌کنیم مقدار tolerance را رویه همان مقدار پیش‌فرض قرار می‌دهیم و هر چه این مقدار کم‌تر باشد دقت کار بیشتر می‌شود.

مقدار tolerance را رویه همان مقدار پیش‌فرض قرار می‌دهیم حالا مشاهده می‌کنید که فقط همان طیف رنگی که مشابه همان رنگ است انتخاب می‌شود.همچنین با ابزار magic wand می‌توانیم رنگ آبجکت های خودمان را بر اساس رنگ stroke یا خط دوره و یا ضخامت خط دوره انتخاب کنیم.تیک fill color را برمی‌داریم وStroke color را تیک می‌زنیم یک کلیک روی خط دوره انجام می‌دهیم در این صورت کلیه اشیایی که دور آن‌ها به همان رنگ است انتخاب می‌شوند.

کلیه اشیایی که دور آن‌ها به همان رنگ است انتخاب می‌شوند اگر بخواهید بر اساس ضخامت stroke یا خط دور انتخاب کنید می‌توانید stroke color را غیرفعال کنید و گزینه ضخامت را انتخاب کنید

بر اساس ضخامت stroke یا خط دور انتخاب کنید و با کلیک کردن بر روی مواردی که ضخامت خط دوره آن‌ها حدود 5pt باشد همه‌ی اشیایِ با این ضخامتانتخاب می‌شوند.زمانی که tolerance روی 5pt است اگر خط دوره‌ای داشته باشیم که ضخامتان 8pt باشد و یا خط دوره‌های 1pt ،2pt تا 8 یا 9pt برای ما می‌تواند به حالت انتخاب دربیاید.شما می‌توانید بسته به خط‌های دوری که روی آبجکت های شما قرارگرفته است می‌توانید میزان tolrerance را تغییر بدهید تا بر آن اساس انتخاب دقیق‌تری داشته باشید. بخش دیگر opacity می‌باشد که با این بخش و بخش blending mode در آموزش‌های بعدی بیشتر آشنا خواهید شد.Opacityمیزان شفافیتی هست که ما می‌توانیم برای یک آبجکت تعریف کنیم.با توجه به شکل مشاهده می‌کنید وقتی کادری که زمینه شفاف دارد را روی کادر دیگر قرار می‌دهیم می‌بینید که کادر زیرین هم از داخل آن دیده می‌شود

Opacityمیزان شفافیتی هست که ما می‌توانیم برای یک آبجکت تعریف کنیم هرچقدر مقدار opacity را زیادتر کنیم می‌بینیم که آبجکت های زیری از داخل این آبجکت به‌راحتی قابل‌مشاهده هستند.میزان opacity را روی 73% قرار می‌دهیم.

میزان opacity را روی 73% قرار می‌دهیم می‌بینید که شفافیت در حال کاهش است.اگر در کادر ابزار magic wand تعیین کنیم که انتخابمان بر اساس opacity باشد و tolerance را 5% قرار دهیم ابزار magic wand آبجکت های محدوده این opacity را انتخاب می‌کند.

ابزار magic wand آبجکت های محدوده این opacity را انتخاب می‌کند شما می‌توانید باکم و زیاد کردن میزان tolerance با دقت بیشتری برای انتخاب اشیا شفاف در تصویر اقدام کنید گزینه blending mode هم درصورتی‌که ترکیب رنگ برای یک آبجکت تعریف کرده باشیم یعنی مثلاً اگر یک مد آمیختگی رنگ یا blending mode برای آبجکت انتخاب کرده باشیم مثلاً با انتخاب مد multiply می‌بینید که باوجوداینکه opacity را 100% قرار می‌دهیم و باوجوداینکه کادر را روی کادر دیگر قرار می‌دهیم می‌بینید که آبجکت یک ترکیب رنگ را نشان می‌دهد.

آبجکت یک ترکیب رنگ را نشان می‌دهد چنانچه بخواهید آبجکت های خودتان را بر اساس blending mode انتخاب کنید می‌توانید با یک کلیک کردن ابجکت های دارای blending mode را انتخاب کنید.

ابجکت های دارای blending mode را انتخاب کنید نکته‌ی دیگری که قابل به ذکر است ما ممکن است که بخواهیم چندین مورد را باحالت‌های مشابه به حالت انتخاب دربیاوریم می‌توانیم با کلیک بر روی یک آبجکت وقتی به حالت انتخاب درمی‌آید کلید shift را نگه‌داریم در این حین در کنار ابزار magic wand روی نشانگر موس یک علامت مثبت ظاهر می‌شود که نشان می‌دهد چنانچه شما روی تصویر دیگری کلیک کنید آن‌هم به بخش انتخابی ما با آن معیار اضافه خواهد شد. و چنانچه بخواهید بخشی را از تصویر انتخابی خود کم کنید با نگه داشتن کلید alt یک علامت منفی در کنار ابزار یا نشانگر موس ظاهر می‌شود که با یک کلیک می‌توانید آن بخش را از محدوده انتخابمان کم کنیم.

استفاده از ابزار انتخاب کمند lasso

یکی دیگر از ابزارهای انتخابی که با استفاده از آن می‌توانید جزئیات وکتور خودتان را انتخاب کنید ابزار کمند و یا lasso است. و در این بخش از نوارابزار قرارگرفته است.

استفاده از ابزار انتخاب کمند lasso در ایلوستریتور برای فعال کردن این ابزار روی آیکون آن کلیک چپ می‌کنیم و یا از کلید میانبر Q استفاده می‌کنیم. برای استفاده از این ابزار شما بایستی یک محدوده‌ی انتخاب کوچک را بر روی بخشی که می‌خواهید به حالت انتخاب دربیاورید ترسیم کنید به‌گونه‌ای که بخشی از آن محدوده درکمی خارج‌تر از لبه‌های این بخش از تصویر قرار گیرد که بتواند به حالت انتخاب دربیاورد. اگر بخواهیم چند محدوده را به حالت انتخاب دربیاوریم از کلید shift استفاده می‌کنیم و بخش‌های اضافی را از طریق کلید alt می‌توانیم حذف کنیم. بعد از انتخاب می‌توانیم از ابزار eyedropper یا قطره‌چکان برای نمونه‌گیری رنگ این رنگ را به بخش انتخابی اعمال کنیم.هم‌چنین درصورتی‌که بخواهیم بخشی را از طرحمان حذف کنیم آن را از طریق ابزار کمند آن را انتخاب می‌کنیم و کلید delete از صفحه‌کلید آن را حذف می‌کنیم. اگر در طرح لایه‌های زیرین وجود داشته باشد شما می‌توانید با انتخاب کردن داخل یک‌شکل لایه‌های زیرین را به حالت انتخاب دربیاورید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *