0
09151637530

آموزش طراحی درخت و زمین در ایلوستریتور

در این قسمت از آموزش ایلوستریتور قصد داریم به طراحی یک صحنه دو بعدی از درخت و زمین بپردازیم. برای شروع کار از طریق منوی file و فرمان new اقدام به ایجاد یک سند به ابعاد ۱۲۸۰*۹۰۰ می نماییم.

استفاده از گزینه new document برای طراحی هالووین در نرم افزار ایلوستریتور

ابتدا ابزار rectangle را انتخاب می کنیم و یک بار روی محیط کلیک می کنیم تا کادر options ابزار باز شود و یک مستطیل با ابعادی مطابق با ابعاد آرت بردمان تنظیم می کنیم و آن را به عنوان background ایجاد می کنیم.

استفاده از ابزار rectangle برای طراحی هالووین در نرم افزار ایلوستریتور

رنگ آن را از طریق گروه رنگی که از قبل در پنل swatches ایجاد کردیم تغییر می دهیم.توجه داشته باشید بهتر است برای هر پروژه یک گروه رنگی در پنل  swatches ایجاد کنید تا رنگ ها به راحتی در دسترس شما باشند.

استفاده از پنل swatches برای طراحی هالووین در نرم افزار ایلوستریتور

رنگ‌هایی در کنار قرار داده شده را می توانید با ابزار eyedropper  روی آبجکت های مورد نظر خود اعمال کنید بدین صورت که ابتدا آبجکت را با ابزار selection انتخاب می کنید و بعد با ابزار eyedropper یا قطره چکان  روی رنگ مورد نظر کلیک می کنید.

استفاده از ابزارهای selection و eyedropper برای طراحی هالووین در نرم افزار ایلوستریتور

در ابتدای طراحی قصد داریم یک زمین در پایین بکگراند بسازیم، این کار را با استفاده از ابزار pen انجام می دهیم که با انتخاب این ابزار از داخل نوار ابزار شروع به کشیدن آن می کنیم در اینجا ما سه لایه از زمین را احتیاج داریم بنابراین با کلیدهای ctrl+C یک کپی از آن تهیه می کنیم و از منوی edit فرمان paste in back را اجرا می کنیم. تا آبجکت دیگر زیر آبجکت انتخاب شده ایجاد شود و بعد از ایجاد شدن میتوانیم با کلید جهت بالا در روی کیبرد آن را مقداری به بالای زمین موجود می کشیم. به همین ترتیب آبجکت سوم را هم paste in back می کنیم و به بالا می کشیم.

فرمان paste in back برای طراحی هالووین در نرم افزار ایلوستریتور

با ابزار pen در بالای زمین یک حالت تپه مانند ایجاد می کنیم بعد از رسم، آن را با ابزار selection انتخاب می کنیم و روی آن کلیک راست می کنیم و از زیر منوی تب arrange فرمان send backward را دو بار اجرا می کنیم تا به دو لایه عقب‌تر از لایه‌های موجود در آرت برد برود.

استفاده از arrange و send backward برای طراحی هالووین در نرم افزار ایلوستریتور

همانطور که مشاهده می کنید ابجکت‌ها به شکل نامنظمی بیرون از آرت برد رسم شده اند نکته قابل به ذکر این است که این‌ها در هنگام خروجی گرفتن با انتخاب گزینه export for screens در منوی file ، از بین می روند و تنها هر چه در آرت برد رسم شده ذخیره می شود. پس جای نگرانی نیست!

نوبت رسید به رسم درخت‌های هالووین. شما می توانید آنها را مستقیما با ابزار pen رسم کنید اما با این کار قطعا به شکل دلخواه خود نمی رسید و کار برایتان سخت خواهد شد بنابراین یک پیشنهاد برایتان داریم، شما می توانید برای زیباتر شدن و راحت‌تر شدن کار یک طرح آماده از درخت هالووین را از داخل اینترنت انتخاب کنید و آن را در داخل نرم افزار ایلوستریتور اجرا کنید.

طراحی درخت هالووین در نرم افزار ایلوستریتور

 با اجرای طرح‌ها در نرم افزار ایلوستریتور مشاهده می کنید که تصاویر به صورت پیکسلی اند و بایستی آنها را به حالت وکتور تبدیل کنیم برای این کار طرح پیکسلی را انتخاب می کنیم با انتخاب آن یک گزینه در نوار ابزار به نام image trace نمایش داده می‌شود که با انتخاب آن طرح شما به یک طرح وکتور تبدیل می شود

استفاده از گزینه image trace برای طراحی هالووین در نرم افزار ایلوستریتور

برای اینکه هر قسمت این طرح را به آبجکت تبدیل کنیم و بتوانیم هر قسمت آن را به صورت جداگانه انتخاب کنیم میتوانیم از فرمان expand که در منوی object قرار گرفته است استفاده کنیم با این کار به راحتی می توانیم قسمتهایی از طرح را که نیاز نداریم انتخاب کنیم و حذف کنیم.

استفاده از قرمان expand برای طراحی هالووین در نرم افزار ایلوستریتور

طرحمان که آماده شد آن را با ctrl+c کپی می گیریم و در آرت برد کارمان با ctrl+v آن را paste  می کنیم.

استفاده از فرمان copy و paste برای طراحی هالووین در نرم افزار ایلوستریتور

نکته قابل توجه در رابطه با درخت ها این است که می توانید در صورت نیاز خودتان با ساخت قلم جدید به آن شاخ و برگ بدهید. به این صورت که ابتدا ابزار star را انتخاب کنید و با یک بار کلیک روی صفحه کادر options آن را باز کنید و در قسمت points آن عدد سه را انتخاب کنید تا یک مثلث ایجاد شود.

مثلث را انتخاب کنید و از پایین آن را بکشید و بعد پنل brush را از سمت راست محیط نرم افزار باز کنید، اگر نبود می توانید آن را از منوی window در بالای محیط نرم افزار پیدا و اجرا کنید. پنل را که باز کردید مثلث را داخل آن drag کنید در کادر باز شده گزینه art brush را انتخاب کنید.در کادر بایستی در قسمت direction جهت شروع رسم brush را رو به بالا انتخاب کنید.

استفاده از ابزار star و پنل brush برای طراحی هالووین در نرم افزار ایلوستریتور

قلم جدید را میتوانید در جاهای مورد نیاز درخت با تنظیمات دلخواه اعمال کنید.

استفاده از پنل brush برای طراحی هالووین در نرم افزار ایلوستریتور

برای رسم چشم و دهان و درخت ابتدا در صورت نیاز برای بزرگ کردن تنه‌ی درخت میتوانید از ابزار warp استفاده کنید و آن را روی تنه‌ی درخت بکشید تا جا برای چشم و دهانش باز شود.

استفاده از ابزار warp برای طراحی هالووین در نرم افزار ایلوستریتور

سپس با ابزار pen آنها ار رسم می کنیم. برای اعمال رنگ، ابتدا آن را انتخاب می کنیم و به منوی پنل color مراجعه می کنیم و در آنجا گزینه RGB را فعال می کنیم و سپس رنگ مورد نظر را انتخاب میکنیم.

استفاده از ابزار pen و پنل color برای طراحی هالووین در نرم افزار ایلوستریتور

برای رسم چشم دیگر، روی آبجکت در حالی که انتخاب است کلیک راست می کنیم و از زیر منوی transform فرمان reflect را انتخاب می کنیم. در کادر باز شده ابتدا تیک گزینه preview را تیک بزنید تا تغییرات اعمال شده را مشاهده کنید.گزینه vertical را فعال کنید و روی گزینه copy کلیک کنید.

استفاده از فرمان reflect برای طراحی هالووین در نرم افزار ایلوستریتور

ابزار pen را برمیداریم و شروع به رسم دهان و دندانهایش می کنیم توجه داشته باشید که باید رنگ دندان ها با رنگ درخت یکسان باشد . بعد از رسم آنها، ابزار selection را انتخاب می کنیم و و با گرفتن کلید shift از صفحه کلید همه‌ی آنها را انتخاب می کنیم بعد به پنل pathfinder مراجعه می کنیم و دکمه‌ی unite را کلیک می کنیم تا همه با هم متحد شوند در ادامه به همراه دندان‌ها دهان را هم انتخاب می کنیم و در پنل pathfinder روی دکمه minus front کلیک می کنیم تا یکی شوند.

استفاده از پنل pathfinder برای طراحی هالووین در نرم افزار ایلوستریتور

در ادامه چشمان و دهان را با هم انتخاب می کنیم و در منوی effect از زیر منوی stylize فرمان outer glow را اجرا می کنیم تا بتوانیم نور را در بیرون آبجکت ها ایجاد کنیم.

استفاده از فرمان outer glow برای طراحی هالووین در نرم افزار ایلوستریتور

در کادر باز شده ابتدا تیک preview را بگذارید و در قسمت mode رنگ مربوط به آبجکت ها را انتخاب کنید و مقدار blur را افزایش دهید و دکمه ok را کلیک کنید.

استفاده از فرمان outer glow برای طراحی هالووین در نرم افزار ایلوستریتور

درخت دیگر را هم به همان ترتیب قبل با استفاده از طرح های آماده می توانید انتخاب کنید و در کار اجرا کنید. برای طرح چشم ها و همینطور دهانش میتوانید ابزار wrinkle را از نوار ابزار انتخاب کنید و روی صفحه دو بار کلیک کنید تا کادر options باز شود مقدارwidth و height را کم کنید تا قدرت ابزار کم شود بعد از کلیک روی گزینه ok با موس روی چشم ها بکشید تا تغییرات اعمال شود.

استفاده از ابزار wrinkle برای طراحی هالووین در نرم افزار ایلوستریتور

قصد داریم درخت‌های دیگری را در دوردست ترسیم کنیم برای اینکار می توانیم دوباره به سراغ طرح های موجود در اینترنت برویم و یا اینکه از همین درخت‌هایی که داریم کپی بگیریم به این صورت که درخت مورد نظر را با ابزار selection انتخاب می کنیم و با نگه داشتن کلیدهای ctrl+C از آن کپی می گیریم و دوباره با فشردن کلیدهای ctrl+V آن را در آرت بردمان paste می کنیم و سایز آنها را کمتر می کنیم و در تصویر می چینیم. در آخر همه ی آنها را با استفاده از ابزار selection و نگه داشتن کلید shift باهم انتخاب می کنیم و رنگ جدیدی را به آنها اختصاص می دهیم.

استفاده از ابزار selection و فرمان copy و paste برای طراحی هالووین در نرم افزار ایلوستریتور

همانطور که مشاهده می کنید با تغییر رنگ ریشه ی درخت ها روی زمینه مشکی قرار گرفته اند برای رفع این مشکل آنها را باهم انتخاب می کنیم و روی آن کلیک راست می کنیم و از زیرمنوی arrange فرمان send backward را به صورت پی در پی انتخاب می کنیم تا درخت ها پشت لایه ی زیرین خود قرار گیرند هم چنین می توانید از کلیدهای ترکیبی ctrl+[ نیز برای اجرای این فرمان استفاده کنید.

استفاده از arrange و send backward برای طراحی هالووین در نرم افزار ایلوستریتور

هم چنین opacity دو درخت کوچکتر را کم می کنیم تا دورتر به نظر برسند.

استفاده از فرمان opacity برای طراحی هالووین در نرم افزار ایلوستریتور

قصد داریم برای بکگراند کار یک gradient تعریف کنیم برای این کار به پنل gradient که در قسمت پنل ها در سمت راست محیط نرم افزار مراجعه می کنیم در صورت نبود این پنل می توانید به منوی window در بالای محیط نرم افزار مراجعه کنید و از داخل آن گزینه gradient را انتخاب کنید.ابتدا قبل از اعمال gradient بایستی رنگ روشن تر را از داخل گروه رنگی که ایجاد کردیم انتخاب کنیم و کد آن را را با دو بار کلیک روی کادر fill از داخل color picker کپی بگیریم تا از آن در پنل gradient استفاده کنیم.

بکگراند کار را انتخاب می کنیم و سپس در پنل gradient یک رنگ از نوع radial به آن اختصاص می دهیم و روی لغزنده ای که در قسمت سفید رنگ است دو بار کلیک می کنیم و در کادر باز شده در قسمت منوی آن گزینه RGB را انتخاب می کنیم و بعد از آن در قسمت پایین سمت راست کادر باز شده کلیک می کنیم و با فشردن کلیدهای ctrl+v کد رنگ کپی شده را در آنجا paste می کنیم.

استفاده از پنل gradient برای طراحی هالووین در نرم افزار ایلوستریتور

دوباره برای لغزنده سمت راست هم به همین ترتیب دو بار روی آن کلیک می کنیم و از داخل منوی آن گزینه RGB را انتخاب می کنیم و در کادر باز شده از RGB در کادر کوچک پایین سمت راست کد رنگی تیره تر را در آنجا paste می کنیم.در صورتی که بخواهیم جای سایه ی روشن رنگ gradient را جابجا کنیم می توانیم از ابزار gradient که در نوار ابزار قرار گرفته است استفاده کنیم بدین صورت که آن را انتخاب می کنیم و در جای مورد نظر موس را drag می کنیم.

استفاده از ابزار gradient برای طراحی هالووین در نرم افزار ایلوستریتور

برای رسم ماه از ابزار ellipse استفاده می کنیم بدین ترتیب که آن را انتخاب می کنیم و یک دایره را با فشردن کلید shift همزمان رسم می کنیم و با ابزار pen  یکسری سایه هایی را در ماه رسم می کنیم و در آخر ماه را با مشتقاتش انتخاب می کنیم و با کلیدهای ctrl+G آنها را group می کنیم.برای اینکه ماه در زیر شاخه های درخت قرار گیرد آن را انتخاب می کنیم و روی آن کلیک راست می کنیم و از زیر منوی arrange ابتدا فرمان send to back و سپس فرمان bring forward را انتخاب می کنیم.

استفاده از فرمان arrange و bring forward برای طراحی هالووین در نرم افزار ایلوستریتور

ماه را انتخاب می کنیم و از تب effect از زیر منوی stylize فرمان outer glow را اجرا می کنیم تا ماه دارای نور بیرونی شود در کادر باز شده رنگ قسمت mode را سفید انتخاب می کنیم و مقدار blur را افزایش میدهیم تا نور آن بیشتر شود.

استفاده از فرمان outer glow برای طراحی هالووین در نرم افزار ایلوستریتور

قصد داریم یک مه را در بالای زمین رسم کنیم برای اینکار از ابزار pen استفاده می کنیم بعد از رسم آن را با کلیدهای ctrl+[ به لایه های عقب منتقل می کنیم. در ادامه از منوی effect دستور outer glow را برای این هم اجرا می کنیم در کادر باز شده رنگ mode را سفید و مقدار blur را روی ۳۲ قرار می دهیم. در ادامه یک effect دیگر به نام Gaussian blur را از داخل منوی effect و از زیر منوی blur به آن اعمال می کنیم. در کادر باز شده مقدار آن را افزایش می دهیم تا شکلی شبیه مه به دست آید.

استفاده از فرمان outer glow و Gaussian blur برای طراحی هالووین در نرم افزار ایلوستریتور

مه ایجاد شده را هم زمان با نگه داشتن کلید alt با بالا با موس می کشیم تا یک کپی از آن ایجاد شود و بالای آن قرار گیرد. نوبت به رسم ابرها رسید. برای رسم ابرها هم از ابزار pen استفاده می کنیم ، آنها را با رنگ سفید رسم می کنیم و برای اینکه مات تر شوند opacity آنها را از نوار کنترل که در بالای محیط نرم افزار قرار گرفته کم می کنیم و همینطور برای ابرها هم از تب effect، از زیر منوی blur فرمان Gaussian blur را اجرا می کنیم.

استفاده از فرمان opacity و Gaussian blur برای طراحی هالووین در نرم افزار ایلوستریتور

قصد داریم سه خفاش در آسمان رسم کنیم برای رسم آنها بهتر است که از طرح آماده ار اینترنت مانند درخت ها استفاده کنید. در انتها برای طراحی زمین هم  با استفاده از ابزار ellipse چندین دایره در ابعاد مختلف رسم می کنیم و آن ها را روی زمین می چینیم.

استفاده از ابزار ellipse برای طراحی هالووین در نرم افزار ایلوستریتور

برای ذخیره کردن طرحمان به طوری که تنها طرح موجود در آرت برد ذخیره شود به تب file مراجعه می کنیم و از زیر منوی export فرمان export for screens را انتخاب می کنیم و در کادر باز شده بهتر است scale را روی ۴x و با فرمت jpg 100 ذخیره شود.

استفاده از فرمان export برای طراحی هالووین در نرم افزار ایلوستریتور

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *