70% تخفیف تمام دوره های مکتب تی وی برای شما تا زمان محدود
آموزش کار با تایم لاین در نرم افزار افترافکت
می 11, 2019 پشتیبانی مکتب تی وی 3.86k بازدید

آموزش کار با تایم لاین در نرم افزار افترافکت

در این بخش از آموزش افترافکت به آموزش کار با تایم لاین در نرم افزار افترافکت خواهیم پرداخت. نوار زمان در افتر افکت یکی از پنل های اصلی در انیمیشن سازی به حساب می آید. با کمک time line نرم افزار افترافکت که به صورت اختصاصی برای هر فوتیج در نظر گرفته می شود می توانید تنظیماتی از لایه ها را مرتب و کنترل کنید.

آموزش ساخت تایم لاین در افتر افکت

اگر لغزنده را در قسمت نوار زمان در افتر افکت جابه‌جا کنیم  زمان که در گوشه سمت چپ شکل زیر می‌بینیم بر اساس frame می‌گذرد حال اگر بخواهیم آن را بر اساس زمان تغییر دهیم کلید ctrl را می‌گیرم و روی آن کلیک می‌کنیم که پایین آن frame را نیز مشخص می‌کند در این قسمت می‌توان به‌صورت دستی نیز تایم موردنظر را انتخاب کنیم کافیست روی قسمت زمان کلیک کرده و تایم موردنظر را وارد کنید.

تغییر در زمان در آموزش بخش تایم لاین در نرم افزار افترافکت

در قسمت Time Ruler  برای دقیق‌تر دیدن می‌توانیم با استفاده از لغزنده کوچکی که پایین آن قرار دارد آن قسمت را به منظور افزایش زمان تایم لاین در افتر افکت بزرگ کنیم و می‌توانیم مشاهده کنیم دقیقاً در کدام frame و یا کدام زمان قرار داریم و همان‌طور که در شکل زیر نیز می‌بینیم در قسمت پایین مانیتور هم‌زمان نشان داده می‌شود.

قسمت Time Ruler در افترافکت برای زوم کردن در آموزش بخش تایم لاین در نرم افزار افترافکت

می‌توانیم فایل‌های تصویری صوتی و یا ویدئویی را وارد بخش نوار زمان در افتر افکت کنیم و توجه داشته باشید همان‌طور که گفتیم فایلی که در بالاترین قسمت قرار دارد نمایش داده می‌شود و برای مشاهده دیگر فایل‌ها می‌توانیم گزینه نمایش آن را که به‌صورت چشم در کنار فایل‌ها قرار دارد غیرفعال کنیم. تا این مرحله با ساخت نوار زمان در افتر افکت آشنا شدید.

فایل‌های صوتی و ویدئویی همان‌طور که در آموزش کار با تایم لاین در نرم افزار افترافکت مشاهده می‌کنیم شامل صدا هستند و اگر بخواهیم صدا را قطع کنیم لازم است گزینه صدا را که در کنار گزینه نمایش است برداریم ، در کنار کلید صدا کلید solo را داریم که عملکرد آن به‌گونه‌ای است که اگر لایه‌های زیادی داشتیم و بخواهیم فقط یک‌لایه اجرا شود می‌توانیم از این گزینه استفاده کنیم به‌طور مثال در شکل زیر که مشاهده می‌کنیم دکمه نمایش تمامی فایل‌ها فعال است ولی تنها فایل دوم که دکمه solo  آن فعال است نمایش داده می‌شود.

دکمه ی solo در آموزش بخش تایم لاین در نرم افزار افترافکت

آموزش کار با تایم لاین در نرم افزار افترافکت

بعد این قسمت مقاله آموزش کار با تایم لاین در نرم افزار افترافکت، اف5 دکمه lock راداریم که این دکمه را برای فایل‌هایی که روی آن‌ها کارشده و دیگر نمی‌خواهیم تغییر کنند فعال می‌کنیم، بعد این قسمت‌ها کادرهای رنگی وجود دارد که قبلاً درباره آن‌ها توضیح دادیم.

از مواردی که بعد از فایل‌ها قرار دارند تنها قسمتی که برای ما کاربرد دارد گزینه shy است که به‌عنوان حالت روح کاربرد دارد یعنی زمانی که فایل‌های زیادی داریم که روی آن‌ها کارکردیم و نمی‌خواهیم آن را در این قسمت ببینیم ولی عملکردی که روی آن اعمال کردیم ماندگار باشد فایل‌های موردنظر را انتخاب می‌کنیم و از قسمت Hides all layers for… که در شکل زیر نشان داده‌شده حالت روح را فعال می‌کنیم و دکمه shy کنار فایل را فعال می‌کنیم.

گزینه ی Hides all layers for در آموزش بخش تایم لاین در نرم افزار افترافکت

آنگاه فایل‌های انتخاب‌شده پنهان می‌شوند اگر قسمت Hides all layers for… را غیرفعال کنید می‌بینید که فایل‌های انتخاب‌شده در حالت مخفی قرار دارند که در شکل بعدی مقاله آموزش کار با تایم لاین در نرم افزار افترافکت نیز مشاهده می‌کنید.

غیرفعال بودن گزینه ی Hides all layers for در آموزش بخش تایم لاین در نرم افزار افترافکت

توجه داشته باشید که طبق مقاله آموزش کار با تایم لاین در نرم افزار افترافکت تغییرات اعمال‌شده روی آن‌ها در صفحه موجود است که اگر دکمه نمایش فایل‌هایی که در حالت روح نیستند را غیرفعال کنیم آن تغییرات را می‌بینید و سایر موارد را در حین کار برای شما توضیح خواهیم داد.

همچنین طبق معرفی پنل تایم لاین افترافکت اگر در ناحیه نوار بالای فایل‌ها کلیک راست کنیم و اشاره‌گر ماوس را روی columns نگه‌داریم یک سری موارد که می‌توانیم روی صفحه داشته باشیم مشخص‌شده و درصورتی‌که می‌خواهیم در صفحه‌نمایش داده شوند تیک آن را فعال می‌کنیم و در غیر این صورت آن را غیرفعال می‌کنیم که در شکل زیر نیز می‌بینیم.

گزینه های مربوط به columns در آموزش بخش تایم لاین در نرم افزار افترافکت

قسمت Time Ruler که برای پخش از آن استفاده می‌کنیم، برای پخش ویدئو می‌توانیم آن را انتخاب کنیم و از قسمت preview آن را پلی کنیم اما روش‌های دیگر در برنامه After Effects برای پخش فیلم وجود دارد که ما می‌توانیم در قسمت Timeline کلید space از صفحه‌کلید را بزنیم در این صورت  ویدئو پخش می‌شود و روش دیگر این است که کلید صفر از صفحه‌کلید که در قسمت اعداد حسابداری صفحه‌کلیدمان مشخص‌شده را بزنیم همانطور که در آموزش کار با تایم لاین در نرم افزار افترافکت دیدید.

اسم لغزنده قسمت Time Ruler که تایم یا frame ها را مشخص می‌کند Current Time Indicator است که ما می‌توانیم با عنوان CTI هم از آن استفاده کنیم، اگر بخواهیم با استفاده از CTI بین frame ها جابه‌جا شویم با استفاده از دکمه‌های end-pg dn-pg up-home در صفحه‌کلید می‌توانیم این کار را انجام دهیم که اگر دکمه end را بزنیم CTI به آخرین زمان می‌رود و اگر دکمه home را بزنیم CTI به اولین زمان می‌رود، اگر pg dn را بزنیم CTI به‌صورت frame به  frame جابه‌جا می‌شود و با زدن دکمه pg up به‌صورت frame به  frame به عقب برمی‌گردد.

در نوار پایین فایل‌ها نیز گزینه‌هایی وجود دارد که با فعال کردن آن‌ها می‌توانیم برخی قسمت‌ها را در تایم لاین در after effects ببینیم و با غیرفعال کردن این گزینه‌ها آن قسمت‌ها مخفی می‌شوند که در شکل زیر که می‌بینید تمامی گزینه‌ها را فعال کردیم. به ادامه مقاله آموزش کار با تایم لاین در نرم افزار افترافکت توجه کنید.

گزینه های پایینی در آموزش بخش تایم لاین در نرم افزار افترافکت

در قسمت Time Ruler هم اگر این قسمت را Zoom  کرده باشیم با لغزنده‌ای که در نوار پایین این قسمت قرار دارد می‌توانیم جابه‌جا شویم و تمام قسمت‌ها را مشاهده کنیم. مفتخریم که تا پایان مقاله آموزش کار با تایم لاین در نرم افزار افترافکت و معرفی پنل تایم لاین افترافکت همراه ما بودید.

1/5 - (1 امتیاز)
دیدگاه کاربران

بدون دیدگاه

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
+
0
    0
    لیست خرید شما
    سبد خرید شما خالی استبازگشت به فروشگاه