0
09151637530

گزینه‌های خاص چاپگر برای چاپ در رایانه‌ها

در این بخش از آموزش فتوشاپ ما قصد داریم به شما تنظیمات خاصی از چاپگرها را معرفی کنیم که برای چاپ بسیار مهم است. بااین‌وجود بسته به مدل چاپگر شما این تنظیمات متفاوت است. به همین دلیل ممکن است تنظیمات بسیار متفاوتی را مشاهده کنید. اکنون ما می‌خواهیم برای شما از تنظیمات چاپگر Epson بگوییم. این قسمت تنها در مورد چاپگر کامپیوترها است و اگر شما کاربر مکینتاش هستید و علاقه‌ای به خواندن این مطلب ندارید بهتر است به قسمت بعدی که در مورد مکینتاش است بروید.

خب قبل از رفتن به دستور print می‌خواهیم به پایین صفحه گوشه سمت چپ تصویر برویم و روی فلش در مقابل کادر باریک Doc کلیک کنیم تا فهرستی باز شود. از لیست بازشده گزینه document profile را انتخاب کنید.

انتخاب دستور  document profile

همان‌طور که می‌توان دید مشخصات رنگی تصویر شامل adobe RGB است که یکی از بهترین استانداردهای نرم‌افزار adobe creative cloud است. همان‌طور که در مقدمه گفته شد ما یک تصویر RGB را چاپ می‌کنیم و چاپگر شما به‌هرحال از RGB استفاده نمی‌کند. بلکه از ترکیب رنگ بنفش، قرمز، زرد و سیاه استفاده می‌شود؛ اما مثلاً چاپگری مانند A3000 از 8 جوهر استفاده می‌کند زیرا دارای چهار نوع سیاه‌وسفید است. درنهایت به این معنا است که فتوشاپ باید از RGB به هر جوهری که است تبدیل کند. ما باید بدانیم که از چه نوع RGB استفاده می‌کنیم به این دلیل که اگر ما یک نمای رنگی نداشته باشیم از یک صفحه به بعد متفاوت خواهد بود زیرا که در هر صفحه‌نمایش آن رنگ‌ها تفاوت خواهد داشت؛ اما ازآنجایی‌که نرم‌افزار و همچنین سخت‌افزار می‌دانند این‌یک تصویر RGB Adobe است فتوشاپ می‌تواند مطمئن شود که در هر دستگاهی رنگ‌ها به‌درستی ظاهر می‌شوند.

خب به منوی file می‌رویم و دستور print را انتخاب می‌کنیم همچنین می‌توان از میانبر صفحه‌کلید ctrl + p و یا cmd + p در مک استفاده کنیم. اکنون در قسمت اول این کادر روی print setting کلیک می‌کنیم این گزینه امکان دسترسی به گزینه‌های خاص چاپگر را می‌دهد که عملکرد نرم‌افزار printer driver است. اگر شما آن را ندارید به این دلیل است که شما تنها چاپگر خود را انتخاب کرده‌اید و باید آن را از وب‌سایت سازنده چاپگر خود دریافت کنید.

انتخاب printer driver

اکنون ما فقط می‌خواهیم تفاوت را در اینجا نشان دهیم پس printer را روی HP printer تنظیم می‌کنیم که این تنها یک لیزر جت است این‌یک چاپگر تصویر و فانتزی نیست بلکه تنها یک چاپگر اداری است. وقتی بر روی گزینه print setting کلیک می‌کنیم اساساً کاری انجام نداده‌ایم. ما تنها شاهد برخی از کنترل‌های طرح‌بندی (layout) هستیم که در کادر محاوره‌ای چاپ فتوشاپ به آن دسترسی داریم همچنین paper/quality داریم که این صفحه دارای دکمه advance در پایینش است آن‌هم کاری انجام نمی‌دهد تنها می‌گوید در حال انجام است درنهایت تمام صفحه‌های بازشده را cancel می‌کنیم. حال دوباره به چاپگر Epson A300 بازمی‌گردیم.

با بازگشت به Epson تنظیمات آن را می‌بینیم که به‌هم‌ریخته پس‌تصویر را دوباره با انتخاب آیکون کاغذ افقی به‌صورت افقی درمیاوریم. ما می‌توانیم موقعیت تصویر را تنظیم کنیم پس به جلو می‌رویم و بر روی print setting کلیک می‌کنیم تا گزینه‌های Epson ظاهر شود. بازهم تأکید می‌کنیم که این‌ها برای چاپگرهای مختلف متفاوت است.

حال می‌توانید ببینید که در قسمت ink level سطوح کمی راداریم اما آن‌ها آن‌قدر کم نیستند که نیاز به تغییرشان باشد. ما در ابتدای این کادر media setting راداریم که اولین گزینه آن ink است. همان‌طور که گفته شد این چاپگر دارای چهار رنگ سیاه متفاوت است که از سه تا هم‌زمان استفاده می‌کند. شما در این قسمت می‌توانید انتخاب کنید که تصویر شما سیاه‌وسفید مات باشد یا براق که البته به کاغذ شما نیز بستگی دارد. در اینجا قصد داریم با matt black ink را انتخاب کنیم. ممکن است بعد از انتخاب آن پیام هشداری بیاید که می‌خواهد اطمینان حاصل کند از کدام جوهرافشان استفاده کند.

گزینه بعدی media type است در اینجا می‌خواهیم نوع کاغذی که ما استفاده می‌کنیم را تعیین کنیم که اکنون ما matte paper را انتخاب می‌کنیم از فهرستی که باز می‌شود Ultra-premium presentation matte را انتخاب می‌کنیم. بسیار مهم است که این موارد را با دقت انتخاب و تنظیم شود و همچنین بهتر است از کاغذهایی استفاده شود که توسط شرکتی که چاپگر ارائه می‌دهد استفاده کرد.

گزینه بعد color است و ما می‌خواهیم این تصویر به‌صورت رنگی چاپ شود پس color را انتخاب می‌کنیم.

در گزینه بعد می‌خواهیم مقدار quality و یا کیفیت تصویر را تنظیم کنیم. در اینجا واقعاً نیاز به انتخاب حداکثر کیفیت نیست. اگر که گزینه quality option را انتخاب کنید در کادری که ایجاد می‌شود می‌توانید از پنج نوع کیفیت یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. هرچه کیفیت بیشتری را انتخاب کنید در تصویر چاپی پیکسل‌های بیشتری چاپ خواهد شد. ما در اینجا کیفیت چهار را انتخاب می‌کنیم.

گزینه بعدی mode است که بسیار مهم است. این گزینه‌ای است که به نرم‌افزار که نحوه تبدیل RGB به رنگ‌ها مختلف را می‌گوید. در اینجا باید adobe RGB انتخاب شود؛ اما راه بهتری را نیز داریم که برای همین نوع فایل اختصاص داده‌شده است پس بهتر است از EPSON Standard (sRGB) استفاده کرد این مورد رنگ‌های دقیق‌تری را ایجاد می‌کند. این گزینه ممکن است برای شما نیز وجود داشته باشد. ما در اینجا سعی داریم که به‌طور تقریبی به شما نشان دهیم که باید چه‌کاری را انجام دهید.

بعد از این‌ها ما تنظیمات paper setting راداریم که شامل منبع (source) و اندازه (size) می‌شود که روی تنظیمات استاندارد و خوبی هستند. در زیر آن‌ها گزینه‌ای به اسم borderless است. با انتخاب ای گزینه پیامی میایید که می‌گوید این گزینه می‌تواند تمام تصویر تا لبه کاغذ چاپ کندروی ok کلیک می‌کنیم.

در مقابل گزینه borderless کادر expansion وجود دارد پس به جلو می‌رویم و روی آن کلیک می‌کنیم. می‌توان متوجه شد که نرم‌افزار برای تنظیم خودکار عکس ممکن است بیشتر از کاغذ فضا بخواهد این چیز یاست که خود فتوشاپ به ما در ابتدا می‌گوید و ما آن را تنظیم می‌توانیم بکنیم به همین دلیل اصلاً ما نمی‌خواهیم روی حالت auto expand تنظیم باشد پس گزینه retain size را انتخاب می‌کنیم. سپس روی ok کلیک می‌کنیم.

آخرین کاری که باید برای این تنظیم این نوع چاپگر انجام داد این است که جعبه print preview را روشن کنیم. با این کار قبل از چاپ می‌توانید ببینید که این تنظیمات روی تصویر چه تغییراتی ایجاد کرده‌اند. حال بر روی ok کلیک می‌کنیم تا این تغییرات را بپذیریم.

اکنون دیگر حاشیه تصویر از بین رفته است و این به این معنی است که می‌توانیم تمام این تصویر و لایه‌هایش را چاپ کنیم. اگر بخواهید می‌توانید با کم کردن مقدار scale بیشتر تصویر را داشته باشیم تا زمانی که کادر سفید اطراف آن ایجاد نشود. حال می‌توان جلو رفت و روی دکمه print در پایین صفحه کلیک کرد. هشداری را دریافت خواهید کرد که به شما می‌گوید چیزی اتفاق خواهد افتاد تنها روی proceed کلیک کنید.

کادری باز می‌شود که همان پیش‌نمایشی است که در مورد آن گفتیم. آن را کادر را بزرگ می‌کنیم به صورتی که تصویر تمام آن را بگیرد سپس به منوی view بروید و دستور zoom را انتخاب کنید. از لیست بازشده maximum zoom را انتخاب می‌کنیم. بعد از بررسی تصویر می‌توانید روی print که در بالای صفحه است کلیک کنید. این بود تنظیم گزینه‌هایی که برای چاپ با دستگاه Epson A300 لازم است.

مشاهده تمام دوره های فتوشاپ

آموزش طراحی بنر

54.000 تومان
13

آموزش طراحی تقویم

49.000 تومان
3

آموزش طراحی پوستر

25.000 تومان
43

آموزش طراحی تراکت

79.000 تومان
1

آموزش طراحی آلبوم

54.000 تومان
5
8

آموزش ترکیب تصاویر

47.000 تومان
5
6

آموزش تایپوگرافی

68.000 تومان
40

آموزش روتوش

65.000 تومان
4.5
9

آموزش طراحی لباس

78.000 تومان
4

آموزش لایت روم

52.000 تومان
2

آموزش فتوشاپ

88.000 تومان
5
35
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *