0
09151637530

آموزش پلاگین Saber در افترافکت

در این آموزش می‌خواهیم نحوه‌ی کار با پلاگین Saber را در برنامه‌ی افترافکت توضیح دهیم با استفاده از این پلاگین می‌توانیم Animate های زیبا و متنوعی را بر روی فایل‌های خود اعمال کنیم به‌طور مثال می‌توانیم جلوه‌های زیبایی را برای صنایع ایجاد کنیم و با استفاده از آن می‌توان نوشته‌ها و لوگوهای زیبایی را ایجاد کرد.

برای شروع کار در محیط برنامه ابتدا یک composition با نام maktabtv ایجاد می‌کنیم و اندازه‌ی آن را HD تنظیم می‌کنیم با زمان ۱۰ ثانیه ، کار با این پلاگین نیاز به Solid دارد پس از سربرگ Layer قسمت New گزینه‌ی Solid را انتخاب و آن را با رنگ سفید ایجاد می‌کنیم حال در پنجره‌ی مربوط به Effects & preset از داخل پوشه‌ی video copilot پلاگین saber را انتخاب و آن را بر روی Solid اعمال می‌کنیم. همان‌طور که می‌بینیم

استفاده از فرمان solid برای کار با Tutorial Plugin Saberدر نرم افزار افترافکت

این پلاگین گزینه‌هایی برای تنظیم Glow و Core (تابش و هسته) می‌باشد حال از قسمت Enable  می‌توانیم با برداشتن تیک آن تابش را غیرفعال کنیم و از قسمت Glow color می‌توانیم رنگ مدنظرمان را انتخاب کنیم توجه داشته باشید با تغییر رنگ این قسمت رنگ هسته‌ی کار تغییری نمی‌کند، گزینه‌ی Glow intensity نیز برای تنظیم روشنایی تابش استفاده می‌شود که اگر مقدار آن را زیاد کنیم رنگ سفید افزایش پیدا می‌کند، گزینه‌ی Glow Spread را داریم که اندازه‌ی تابش را با آن تنظیم می‌کنیم و عملکردی مشابه گزینه‌ی Feather دارد و گزینه‌های دیگری که مربوط به هسته‌ی این پلاگین می‌شود به‌طور مثال اندازه‌ی آن را می‌توانیم با استفاده از این گزینه‌ها تنظیم کنیم و دو گزینه‌ی دیگر که مربوط به ابتدا و انتهای هسته می‌شوند که می‌توانیم مکان آن‌ها را تغییر دهیم.

این پلاگین یک سری preset آماده را دارد که آن‌ها را در قسمت لیست بازشوی گزینه‌ی preset می‌توانیم مشاهده کنیم به‌طور مثال می‌توانیم preset مربوط به آتش را انتخاب کنیم.

استفاده از فرمان preset برای کار با Tutorial Plugin Saberدر نرم افزار افترافکت

برای گزینه‌ی preset حالت Default را انتخاب می‌کنیم حال میخواهیم  از قسمت customize core تغییراتی را بر روی هسته‌ی کار اعمال کنیم به‌طور مثال آن را به‌صورت یک متن تبدیل کنیم یا مشخص کنیم که به‌مرور ایجاد شود.

در ابتدا گزینه‌ی Core type بر روی حالت saber تنظیم است  در این قسمت ما با انتخاب حالت layer Mask و فعال کردن ابزار pen و انتخاب لایه‌ی مربوط به Solid می‌توانیم یک طرح ایجاد کنیم در این صورت برای طرح ایجادشده این افکت اعمال خواهد شد همچنین با انتخاب حالت Text Layer برای گزینه‌ی Core type می‌توانیم یک متن با این افکت ایجاد کنیم.

استفاده از ابزار pen و حالت layer mask برای کار با Tutorial Plugin Saberدر نرم افزار افترافکت

حال برای این گزینه حالت Saber را انتخاب می‌کنیم و می‌خواهیم افکت را به‌گونه‌ای تنظیم کنیم که یک سمت هسته‌ی کار از سمت دیگر کوچک‌تر باشد برای این کار از گزینه‌های Start Size و یا End Size استفاده می‌کنیم و برای آن‌که بخواهیم این افکت به‌تدریج از یک سمت ایجاد شود از گزینه‌ی start offset یا گزینه‌ی End offset استفاده می‌کنیم همچنین برای تنظیم کردن حالت انتها و ابتدای خط می‌توانیم از گزینه‌های مربوط به Roundness استفاده کنیم.

استفاده از فرامینroundness و start offset و end offset برای کار با Tutorial Plugin Saberدر نرم افزار افترافکت

و گزینه‌ های دیگری که در این قسمت موجود است و برای تنظیم نور و اندازه‌ی هسته مورد استفاده قرار می‌ گیرند.

در قسمت Flicker می‌توانیم نور را به‌گونه‌ای تنظیم کنیم که نور کم‌کم روشن و یا خاموش شود به‌طور مثال مقدار عددی مربوط به گزینه‌ی Flicker Intensity را با عدد ۲۰۰ تنظیم می‌کنیم و از کار اجرا می‌گیریم در این صورت روشن و خاموش شدن سریع نور را مشاهده خواهیم کرد.

استفاده از فرمان flicker برای کار با Tutorial Plugin Saberدر نرم افزار افترافکت

با استفاده از گزینه‌های مربوط به قسمت Distortion می‌توانیم در قسمت‌های مربوط به تابش و هسته ناهمواری ایجاد کنیم به‌طور مثال با تغییر مقدار عددی گزینه‌ی Distortion Amount می‌توانیم به مقداری که می‌خواهیم ناهمواری ایجاد کنیم و از قسمت Distortion Type حالت ایجاد ناهمواری را مشخص کنیم و برای آن‌که این حالت ایجاد شده را برعکس کنیم لازم است تیک گزینه‌ی Invert را فعال کنیم در این صورت اگر کار را اجرا کنیم حالت ایجاد شده و حرکت آن را مشاهده می‌کنیم.

حال برای آنکه سرعت این حرکت را تنظیم کنیم و جهت حرکت را مشخص کنیم از دو گزینه‌ی Wind speed و Wind Distortion off استفاده می‌کنیم و همچنین مقدار noise موجود را نیز با استفاده از گزینه‌های بعدی می‌توانیم تنظیم کنیم و تنظیمات دیگری که کار را دقیق‌تر می‌کنند.

این گزینه‌ها که کاربرد آن‌ها را بررسی کردیم برای قسمت تابش‌کار بودند حال این گزینه‌ها را برای قسمت هسته نیز داریم که نمونه‌ای از این تغییرات بر روی هسته و تابش را در تصویر مشاهده می‌کنیم.

استفاده از فرامین wind speed و wind distortionبرای کار با Tutorial Plugin Saberدر نرم افزار افترافکت

حال برای آن‌که هسته تنها به‌صورت ناهمواری‌ها نمایش داده شود و قسمت منظم آن مشاهده نشود تیک گزینه‌ی Blend on Top را غیرفعال می‌کنیم در این صورت حالتی مشابه آنچه می‌بینید خواهیم داشت.

استفاده از فرمان blend on top برای کار با Tutorial Plugin Saberدر نرم افزار افترافکت

با استفاده از دکمه‌ ی Reset که در رو به روی نام این افکت قرار دارد حالت‌ های ایجاد شده را حذف و به حالت اولیه بر می گردیم تا سایر گزینه‌ ها را بررسی کنیم. از قسمت Glow setting می‌ توانیم مقدار تابش نور و اندازه‌ی قسمت‌های مختلف را آن‌گونه که مد نظرمان است تنظیم کنیم.

گزینه‌ی بعدی Render setting می‌ باشد که از این قسمت می‌ توانیم برای ناهمواری‌ ها Motion Blur ایجاد کنیم، در واقع زمانی که برای کار Distortion ایجاد می‌ کنیم. object های تابش و هسته حرکت می‌کنند می‌ توانیم از این قسمت با ایجاد Motion Blur کار را دقیق‌ تر و واقعی‌ تر تنظیم کنیم و سایر تنظیماتی که از قسمت Render setting می‌ توان برای کارها تنظیم کرد.

حال به‌طور مثال یک تصویر را وارد محیط برنامه می‌کنیم و آن را در قسمت timeline قرار می‌دهیم حال در تنظیمات Sable از قسمت Render setting برای گزینه‌ی Composite setting حالت Transparent را انتخاب می‌ کنیم در این صورت پس‌ زمینه‌ی کار با تصویری که وارد کردیم تنظیم می‌ شود.استفاده از فرمان transparent برای کار با Tutorial Plugin Saberدر نرم افزار افترافکت

توجه داشته باشید ما این افکت را بر روی Solid ایجاد کردیم پس گزینه‌ی Add در این حالت کارایی ندارد و زمانی که این افکت را بر روی خود فیلم اعمال کنیم می‌توانیم از حالت Add استفاده کنیم.

حال می‌ خواهیم با استفاده از این پلاگین چند صحنه را ایجاد کنیم ابتدا با استفاده از پلاگین Element 3D مدل سه‌ بعدی‌ ای را وارد می‌ کنیم برای این کار ابتدا یک Solid ایجاد می‌ کنیم و افکت Element را بر روی آن اعمال می‌ کنیم سپس از قسمت مربوط به setup وارد محیط Element می‌ شویم و مدل مدنظر را import می‌ کنیم و در نهایت بر روی دکمه‌ی ok کلیک می‌ کنیم.

استفاده از محیط element و فرمان import برای کار با Tutorial Plugin Saberدر نرم افزار افترافکت

و با استفاده از saber برای آن حالت الکتریکی‌ ای را ایجاد می‌ کنیم. بعد از واردکردن مدل یک Solid ایجاد می‌کنیم و Saber را بر روی آن اعمال می‌کنیم و از قسمت Render setting برای گزینه‌ی Composite setting حالت Transparent را انتخاب می‌کنیم و برای این افکت از preset مربوط به Electric استفاده می‌کنیم.

استفاده از Composite setting و حالت Transparent برای کار با Tutorial Plugin Saberدر نرم افزار افترافکت

حال نقطه‌ی ابتدا و انتهای قرار گرفتن آن را تنظیم می‌کنیم می‌خواهیم به‌گونه‌ای تنظیم کنیم که Saber دقیقاً وسط کار قرارگیری برای این کار با استفاده از دکمه‌های Ctrl+D یک کپی از Solid مربوط به E3D ایجاد می‌کنیم و آن را در بالای لایه‌های دیگر قرار می‌دهیم و نام آن را matte می‌گذاریم.

حال بر روی دکمه‌ی Scene setup می‌زنیم تا وارد تنظیمات مدل شویم در این قسمت باید لایه‌های سیاه‌وسفیدی ایجاد کنیم برای این کار از قسمت مربوط به preset در گزینه‌های مربوط به Material گزینه‌ی physical را در حالت انتخاب‌شده قرار می‌دهیم و حالت Flat Color را انتخاب می‌کنیم و آن  را بر روی قسمت‌های مختلف مدل سه‌بعدی که در قسمت Scene قرار دارند اعمال می‌کنیم.

استفاده از فرمان scene setup برای کار با Tutorial Plugin Saberدر نرم افزار افترافکت

حال در قسمت مربوط به تنظیمات Flat Color از قسمت Basic setting رنگ آن را سفید انتخاب می‌ کنیم و با زدن دکمه‌ی ok از تنظیمات این قسمت خارج می‌ شویم.

حال با استفاده از تنظیمات Fog در قسمت Render setting برای کار مه ایجاد می‌کنیم، ابتدا Enable Fog را فعال می‌کنیم و رنگ آن را سیاه تنظیم می‌کنیم سپس مقدار opacity آن را با عدد ۱۰۰ تنظیم می‌کنیم و مقدار Fog Range را نیز با عدد صفر تنظیم می‌کنیم در این صورت مدل سه‌بعدی دیگر نمایش داده نمی‌شود، حال با استفاده از گزینه‌ی Fog start Distance مدل را طوری تنظیم می‌کنیم که دقیق وسط کار قرار گیرد.

استفاده از تنظیمات fog و فرمان render setting برای کار با Tutorial Plugin Saberدر نرم افزار افترافکت

حال لایه‌ی matte را از حالت نمایش خارج می‌کنیم و لایه‌ی Solid مربوط به Saber را انتخاب می‌کنیم و برای قسمت Track Matte آن حالت Luma Inverted را انتخاب می‌کنیم در این صورت Saber در وسط مدل سه‌بعدی قرار می‌گیرد و با استفاده از ابزار دوربین در می‌توانیم کار را بچرخانیم تا به‌خوبی متوجه حالت قرار گرفتن Saber شویم  و برای آن‌که  این کار دقیق انجام شود باید گزینه‌ی Fog Range را به‌خوبی تنظیم کنیم در اینجا مقدار آن را با عدد ۲۰ تنظیم کردیم.

استفاده از فرمان track Matte و حالت Luma Inverted برای کار با Tutorial Plugin Saberدر نرم افزار افترافکت

حال می‌ خواهیم تصویر دیگری را با استفاده از این پلاگین ایجاد کنیم ابتدا یک Composition ایجاد می‌کنیم و لوگوی مکتب تی وی را به‌صورت فایل PNG وارد محیط برنامه می‌ کنیم. حال بایستی برای تمام قسمت‌های این تصویر Mask ایجاد کنیم برای این کار لایه‌ی مربوط به تصویر را انتخاب می‌کنیم و از سربرگ Layer گزینه‌ی Auto-Trace را انتخاب می‌کنیم حال در پنجره‌ای که نمایش داده می‌شود حالت گزینه‌ی Channel  را Alpha انتخاب می‌ کنیم و مقدار Tolerance را با عدد ۸ تنظیم می‌ کنیم و سپس بر روی دکمه‌ی ok کلیک می‌ کنیم.

استفاده از فرمان auto_ trace برای کار با Tutorial Plugin Saberدر نرم افزار افترافکت

حال برای آن‌که Saber را اعمال کنیم ابتدا یک Solid ایجاد می‌کنیم و این افکت را بر روی آن اعمال می‌کنیم حال لایه‌ی PNG را انتخاب می‌کنیم و دکمه‌ی M را از صفحه‌کلید می‌زنیم در این صورت تمام Mask هایی که ایجاد شده است نمایش داده می‌شود حال تمام آن‌ها را انتخاب می‌کنیم و از سربرگ Edit گزینه‌ی  cut  را انتخاب می‌کنیم سپس لایه‌ی Saber  را انتخاب می‌کنیم و از سربرگ Edit گزینه‌ی Past را انتخاب می‌کنیم حال از قسمت تنظیمات افکت در بخش Customize Core نوع آن را Layer Mask انتخاب می‌کنیم.

حال تمام Mask ها را از قسمت timeline انتخاب می‌کنیم و در مانیتور بر روی یکی از آن‌ها دو بار کلیک می‌کنیم حال تمام آن‌ها انتخاب می‌ شوند و ما با استفاده از دکمه‌ی Shift و ماوس اندازه‌ی آن را تنظیم می‌ کنیم و سپس از قسمت Glow Intensity در تنظیمات افکت نور آن را کاهش می‌دهیم.

استفاده از فرامین customize core و glow intensity برای کار با Tutorial Plugin Saberدر نرم افزار افترافکت

حال می‌توانیم برای کار از Preset ها استفاده کنیم به‌طور مثال حالت Burning را انتخاب می‌کنیم و از تنظیماتی که در این قسمت معرفی کردیم برای این کار استفاده کنیم و حالت‌هایی مشابه آنچه مشاهده می‌کنید ایجاد کنیم.

استفاده از preset برای کار با Tutorial Plugin Saberدر نرم افزار افترافکت

حال می‌خواهیم برای این کار Animate اعمال کنیم ابتدا برای آنکه بعضی قسمت‌ها کوچک‌تر از سایر قسمت‌ها باشد مقدار گزینه‌ی Start Size را تغییر می‌ دهیم و برای ایجاد Animate ابتدا CTI را در ابتدای خط زمان قرار می‌دهیم و برای گزینه‌ی Start offset با مقدار ۱۰۰ یک کیفریم ایجاد می‌کنیم و در چند بازه جلوتر مقدار آن را صفر می‌کنیم تا کیفریم دیگری ایجاد شود حال با اجرای کار این Animate را مشاهده می‌ کنید.

اعمال animate برای کار با Tutorial Plugin Saberدر نرم افزار افترافکت

حال می‌توانیم از پلاگین که تنظیم کردیم یک کپی ایجاد کنیم تا افکت دیگری را نیز اعمال کنیم پس در پنجره‌ی Effect این افکت را انتخاب می‌ کنیم و از سربرگ Edit  گزینه‌ی Duplicate را انتخاب می‌ کنیم حال برای Saper2 یک preset دیگر مانند Heat انتخاب می‌ کنیم در این صورت تنها preset لایه‌ی دوم نمایش داده می‌ شود و برای آن که هر دو preset را داشته باشیم در تنظیمات Saper2 قسمت Render setting حالت Add را برای گزینه‌ی composite setting انتخاب می‌ کنیم و مقدار نور آن را نیز تنظیم می‌ کنیم در این صورت هر دو preset بر روی  کار اعمال می‌ شود.

استفاده از فرمان duplicate و composite setting برای کار با Tutorial Plugin Saberدر نرم افزار افترافکت

حال Saber2 را حذف می‌کنیم و می‌ خواهیم حالتی را ایجاد کنیم که تنها داخل mask نمایش داده شود برای این کار تمام Mask هایی که مدنظرمان است را انتخاب می‌کنیم و حالت آن‌ها را Add تنظیم می‌ کنیم و سپس در تنظیمات Saber از قسمت Alpha Mode حالت Enable Mask را انتخاب می‌ کنیم و اگر بخواهیم قسمتی از کار به‌گونه‌ای باشد که خارج Mask افکت اعمال شود آن Mask ها را در حالت Subtrack قرار می‌ دهیم.

استفاده از فرامین enable mask و subtrack برای کار با Tutorial Plugin Saberدر نرم افزار افترافکت

این افکت را برای فایل‌های متنی نیز می‌توان استفاده کرد به‌عنوان‌مثال یک متن را در Composition ایجاد می‌کنیم و یک Solid می‌سازیم تا این افکت را بر روی آن اعمال کنیم سپس در تنظیمات Customize Core نوع Text Layer را انتخاب می‌کنیم و از قسمت Text Layer متن مدنظر را انتخاب می‌کنیم و composite setting را در حالت Transparent تنظیم می‌کنیم و نور آن را تنظیم می‌کنیم سپس حالت نمایش فایل متنی را غیرفعال می‌کنیم حال می‌توانیم بر روی این متن preset اعمال کنیم و آن را به‌دلخواه تنظیم کنیم.

آموزش Tutorial Plugin Saberدر نرم افزار افترافکت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *