0
05632462221

آموزش ابزار rotate در ایلوستریتور

در این قسمت از آموزش ایلوستریتور قصد داریم کار با ابزار rotate را به شما آموزش دهیم. ابتدا روش های استفاده از ابزار rotate را به شما نشان می دهیم و در آخر یک مثال هم انجام می دهیم تا ببینیم هر روش کجا کاربرد دارد. ما به سه روش می توانیم از این ابزار استفاده کنیم.

روش اول این است که روی ابزار rotate که در نوار ابزار قرار گرفته دو بار کلیک کنیم. ما ابتدا با استفاده از ابزار rectangle و با گرفتن کلیدهای alt و shift یک مربع می  کشیم حال دو بار روی ابزار rotate کلیک می کنیم با این کار یک کادر جدید باز می شود.

استفاده از ابزار rectangle برای کار با ابزار rotate در نرم افزار ایلوستریتور

در این کادر در قسمت angle می توانید زاویه مورد نظرتان را وارد کنید که ما در اینجا ۴۵ درجه را تنظیم می کنیم. در قسمت پایین کادر گزینه cancel برای صرف نظر از تغییرات است گزینه OK تغییرات را روی همین شکل اعمال می کند . گزینه copy یک کپی از آبجکت انتخابی می گیرد. گزینه preview هم برای پیش نمایش تغییرات است که بهتر است فعال باشد. در اینجا با تنظیماتی که اعمال کردیم روی گزینه copy کلیک می کنیم.

کار با ابزار rotate در نرم افزار ایلوستریتور

مشاهده می کنید که از مربع یک کپی گرفت و در زاویه ی ۴۵ درجه rotate شد، این روش مخصوص rotate در جا هست.در روش دوم می توانیم مرکز rotate را تعیین کنیم و به صورت دستی شکلمان را rotate کنیم. این بار با استفاده از ابزار ellipse با نگه داشتن کلیدهای alt و shift، یک دایره ترسیم می کنیم و در ادامه ابزار rotate  را انتخاب می کنیم. علامت مثبت سبز رنگی که در مرکز دایره مشاهده می کنید نشان دهنده ی مرکز rotate ما هست.

استفاده از ابزار ellipse برای کار با ابزار rotate در نرم افزار ایلوستریتور

ما قصد داریم آن را در نقطه ی دیگری قرار دهیم مثلا روی نقطه پایین دایره قرار می دهیم. روی شکل آن کلیک می کنیم و می کشیم و مشاهده می کنیم که rotate شکل حول همان نقطه جا به جا می شود.

کار با ابزار rotate در نرم افزار ایلوستریتور

می توانیم با یک روش دیگری هم عمل کنیم به طوری که روی همان نقطه ی پایین دایره کلیک می کنیم و علامت مثبت سبز رنگ را در آن جا قرار می دهیم و کلید alt را نگه می داریم تا از شکلمان یک کپی بگیرد روی شکل کلیک می کنیم و می کشیم.

کار با ابزار rotate در نرم افزار ایلوستریتور

مشاهده می کنید که از دایره یک کپی گرفته شد. در ادامه می توانیم با فشردن پی در پی کلید میانبر CTRL+D این حرکت را دوباره تکرار کنیم تا ساختار جدیدی از شکل به دست آوریم.

استفاده از ابزار ellipse برای کار با ابزار rotate در نرم افزار ایلوستریتور

روش سوم ترکیبی از دو روش قبل است یعنی ما هم می توانیم محور چرخشمان را تعیین کنیم و می توانیم زاویه وارد کنیم. این بار هم  با ابزار ellipse و نگه داشتن کلیدهای alt و shift یک دایره ترسیم می کنیم و همینطور یک مثلث هم در قسمت بالای آن ترسیم می کنیم. برای رسم مثلث می توانید ابزار star را انتخاب کنید و با دو بار کلیک روی صفحه وارد کادر option آن شوید و در آنجا در قسمت points عدد ۳ را انتخاب کنید و بعد کادر را OK کنید تا یک مثلت به شما بدهد. مثلت را روی لبه ی دایره قرار می دهیم.

استفاده از ابزار ellipse و star برای کار با ابزار rotate در نرم افزار ایلوستریتور

قصد داریم کاری کنیم تا آن مثلث دور دایره بچرخد و شکل یک خورشید را به ما بدهد. برای این کار روی ابزار rotate کلیک می کنیم، کلید alt را از روی کیبرد نگه می داریم و روی مرکز دایره کلیک می کنیم.

کار با ابزار rotate در نرم افزار ایلوستریتور

در کادر باز شده در قسمت angle زاویه ی ۳۰ درجه را وارد می کنیم و بعد روی گزینه copy کلیک می کنیم و در ادامه دوباره با فشردن کلیدهای CTRL+D این حرکت چند بار تکرار می کنیم تا آن جا که شکل خورشید را به دست آوریم.

کار با ابزار rotate در نرم افزار ایلوستریتور

روی دایره کلیک راست می کنیم و از زیرمنوی گزینه arrange فرمان bring to front را انتخاب می کنیم تا روی لایه ی بالایی قرار گیرد.

استفاده از فرمان arrange و فرمان bring to front برای کار با ابزار rotate در نرم افزار ایلوستریتور

در ادامه حین اینکه دایره در حالت انتخاب قرار گرفته است از قسمت کادر stroke رنگ سفید را برای خط دور آن انتخاب می کنیم و سایز stroke آن را افزایش می دهیم.

استفاده از stroke برای کار با ابزار rotate در نرم افزار ایلوستریتور

می رویم سراغ مثال و قصد داریم با استفاده از ابزار rotate و روش هایی که یاد گرفتیم یک ساعت ساده طراحی کنیم. ابتدا با ابزار ellipse یک دایره در وسط آرت برد ترسیم می کنیم برای رسم قسمت دقیقه ها و ثانیه ها ابزار rectangle را انتخاب می کنیم و با نگه داشتن کلید alt یک مستطیل کوچک می کشیم خط stroke آن را برمیداریم و رنگ fill به آن اعمال می کنیم.

استفاده از ابزار rotate برای طراحی ساعت در نرم افزار ایلوستریتور

قصد داریم که این مستطیل ۶۰ بار دور دایره تکرار شود. ابزار rotate را انتخاب می کنیم و کلید alt را پایین نگه می داریم و روی مرکز دایره کلیک می کنیم تا کادر option ابزار rotate باز شود. در قسمت angle  باید طوری زاویه را تعیین کنید که ۶۰ بار به طور مساوی تکرار شود. برای این کار میتوانیم ۳۶۰ را تقسیم بر ۶۰ کنیم که زاویه ی ۶ درجه به ما میدهد، آن را در قسمت angle درج می کنیم و سپس روی گزینه copy کلیک می کنیم.

استفاده از ابزار rotate برای طراحی ساعت در نرم افزار ایلوستریتور

در ادامه از کلیدهای میانبر CTRL+D برای تکرار این عمل استفاده می کنیم.

استفاده از ابزار rotate برای طراحی ساعت در نرم افزار ایلوستریتور

برای ساعت ها ۱۲ تا از این مستطیل ها را بایستی برجسته تر کنیم. ابتدا مستطیل بالا در وسط را برجسته تر و کمی کشیده تر می کنیم و سپس طبق مراحل قبل با انتخاب ابزار rotate و نگه داشتن کلید alt و کلیک روی مرکز دایره کادر option ابزار rotate را باز می کنیم و این بار در قسمت angle حاصل تقسیم ۳۶۰ بر ۱۲ را درج می کنیم یعنی روی زاویه ی ۳۰ درجه تنظیم می کنیم و روی گزینه copy کلیک می کنیم. در ادامه هم مجددا با فشردن کلیدهای CTRL+D این عمل را تا جایی که لازم است تکرار می کنیم.

استفاده از ابزار rotate برای طراحی ساعت در نرم افزار ایلوستریتور

برای ترسیم عقربه ها با استفاده از ابزار rectangle یک مستطیل باریک در وسط دایره ترسیم می کنیم و با ابزار ellipse یک دایره کوچک پایین آن ترسیم می کنیم و رنگ fill آن را به قرمز تغییر می دهیم و آن را در وسط دایره بزرگ قرار می دهیم.

استفاده از ابزار rotate برای طراحی ساعت در نرم افزار ایلوستریتور

با استفاده از روش دوم کار با ابزار rotate می توانیم دو عقربه ی دیگر را ترسیم کنیم. به این ترتیب که ابتدا عقربه را انتخاب می کنیم و سپس ابزار rotate را انتخاب می کنیم و وسط دایره ی قرمز کلیک می کنیم و با نگه داشتن کلید alt شروع به کشیدن عقربه می کنیم. به این ترتیب می توانیم با کلیدهای CTRL+D  عقربه ی دیگر را هم ترسیم کنیم.

استفاده از ابزار rotate برای طراحی ساعت در نرم افزار ایلوستریتور

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *