0
09151637530

تفاوت گرافیک پیکسلی و برداری و معرفی ایلوستریتور

آموزش نصب ایلوستریتور 2019:

در ابتدا قبل از شروع این آموزش ایلوستریتور به نصب نرم افزار ایلوستریتور نسخه ی 2019 می پردازیم.

از نسخه ی 2019 در محصولات Adobe دیگر به مانند نسخه های پیشین نیازی به کرک نیست و فایل های نصبی قابل دانلود به صورت از پیش فعال شده ارائه می گردند.پس از اجرای فایل setup محل نصب نرم افزار را از قسمت location انتخاب نموده و با زدن دکمه ی continue نصب نرم افزار آغاز می گردد.

نصب نرم افزار ایلوستریتور 2019

اجرای نرم افزار ایلوستریتور :

پس از نصب نرم افزار Adobe Illustrator  نسخه ی CC 2019  برای اجرا کردن برنامه بدین ترتیب عمل کنید:

بر روی منوی استارت کلیک چپ کنید بر روی all program موس را نگه دارید و از لیست برنامه های نصب شده برنامه Adobe Illustrator CC 2019  را با کلیک چپ انتخاب و اجرا کنید. در صورتی ک تمایل داشته باشید از این برنامه shortcut یا میانبری را برای دسترسی ساده تر ایجاد کنید می توانید بر روی آن کلیک راست کنید و از منوی باز شده Send to و گزینه (desktop(create shortcut را انتخاب کنید.

ساخت شورتکات آیکون نرم افزار ایلوستریتور بر روی دسکتاپ

سپس بر روی دسکتاپ کلیک چپ کنید تا پنجره استارت بسته شود. برای باز کردن برنامه از طریق آیکون shortcut می توانید بر روی آیکون دو بار کلیک کنید و یا اینکه یک کلیک راست بر روی آن انجام دهید و از منوی میانبر باز شده فرمان open  را انتخاب کنید.

کاربردهای ایلوستریتور:

در ابتدا می خواهیم ببینیم که ایلوستریتور چه نرم افزاری هست و چه کاربردی دارد. ایلوستریتور یک نرم افزار قدرتمند ترسیم و طراحی گرافیک به صورت وکتور یا برداری است از این برنامه بیشتر برای کشیدن تصاویر، کارتون ها، نمودارها، چارت ها و لوگوها استفاده میشود. همینطور که اینجا ملاحظه می کنید ما بخشی از این کاربردها را ، تصاویرشان را برای شما قرار دادیم.

انواع کاربردهای نرم افزار ایلاستریتور مثل طراحی لوگو، کشیدن نقشه، کشیدن عکس و تصویر، کشیدن طرح های اطلاع رسانی یا infographics ، نقاشی هایی که بر اساس یک عکس کشیده می شوند و چارت ها و نمودارها. البته نرم افزار ایلوستریتور کاربردهای خیلی زیادی دارد که بخش هایی که ما اینجا برای شما قرار دادیم جزء متداول ترین کاربردهای این نرم افزار هست.

مقایسه تصاویر پیکسلی و برداری :

در اینجا قصد داریم یک مقایسه ای بین تصاویر پیکسلی و تصاویر برداری برای شما داشته باشیم. در مقایسه با تصاویری که بر اساس پیکسل و نقطه هستند ایلوستریتور از معادلات و روابط ریاضی برای کشیدن اشکال استفاده می کند این خصوصیت باعث می شود تا طرح های وکتور قابلیت مقیاس پذیری خوبی داشته باشند یعنی هنگام کم یا زیاد کردن اندازه شکل یا تصویر از کیفیت اولیه آن کاسته نشود. در اینجا ما با استفاده از ابزار zoom (ابزار ذره بین) که در نوار ابزار قرار گرفته قصد داریم کمی بزرگنمایی بر روی دو تصویر خودمان داشته باشیم. با ابزار zoom کمی بر روی تصویر پیکسلی بزرگنمایی انجام میدهیم.

بزرگنمایی بر روی تصویر با استفاده از ابزار zoom

همانطور که ملاحظه می کنید هر چقدر که بزرگنمایی تصویر بیشتر می شود در اطراف تصویر شما حالت های رجه رجه یا پیکسل پیکسل به وجود می آید که این به این دلیل هست که در نرم افزارهای پیکسلی وقتی که شما بزرگنمایی ایجاد می کنید یا تعریف می کنید و یا اینکه سایز تصویرتان را کم یا زیاد می کنید کیفیت تصویر شما پایین می آید و شاید این یکی از ایرادهای نرم افزارهای پیکسلی و یا تصاویر پیکسلی باشد.

افت کیفیت بعد از زوم کردن در تصویرهای پیکسلی مجددا zoom را برمی گردانیم به وضعیت قبلی و این بار با ابزار zoom  بر روی فایل وکتور عمل بزرگنمایی را انجام میدهیم، باز همانطور که ملاحظه می کنید هر چقدر که zoom زیاد می شود هیچ تغییری در کیفیت تصویر ایجاد نمی شود یعنی کیفیت تصویر شما افت نمی کند. که این یکی از مزایای وکتور یا برداری است. عدم کاهش کیفیت بعد از زوم کردن بر روی تصاویر وکتوری

دوباره zoom  را برمیگردانیم به حالت قبل  طوری که شما کل پنجره را بتوانید ببینید. این دفعه با ابزار selection سایز تصاویرمان را زیاد می کنیم، زیاد شدن سایز هم، کیفیت تصویر پیکسل شما پایین می آید و اگر این تغییر سایز را برای طرح وکتور تعریف کنید ملاحظه می کنید که به هیچ عنوان کیفیت تصویر تغییر نمی کند حتی ما سایز تصویرمان را کم یا زیاد می کنیم در طرح وکتور همان کیفیت اولیه را داریم. پس این یک مزیت طرح های وکتور هست که در بزرگنمایی و یا کوچک کردن و یا زیاد کردن سایز تصویر هیچ تغییری در کیفیت آن حاصل نمی شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *