آموزش ابزار پرسپکتیو در ایلوستریتور
دی ۲۸, ۱۳۹۸ پشتیبانی مکتب تی وی 4.13k بازدید

آموزش ابزار پرسپکتیو در ایلوستریتور

در ایلوستریتور (Adobe Illustrator) از ابزار پرسپکتیو (perspective) در مواقعی استفاده میشود که بخواهیم آبجکتی را به صورت دقیق ترسیم کنیم. مثلا می خواهیم با استفاده از این ابزار یک قایق را در روی دریاچه ترسیم کنیم. در این مقاله آموزش ایلوستریتور به آموزش ابزار پرسپکتیو در ایلوستریتور خواهیم پرداخت و حالت پرسپکتیو در ایلاستریتور در دو پروژه عملی کار با این ابزار و آموزش طراحی پرسپکتیو در ایلوستریتور فرا خواهید گرفت.

پروژه اول در آموزش ابزار پرسپکتیو در ایلوستریتور

در ابتدای آموزش طراحی پرسپکتیو در ایلوستریتور عکس مورد نظر را از طریق منوی file در داخل آرت بردمان place میکنیم و باید دقت داشته باشید که همیشه در این مواقع باید عکس از آرت بردمان بزرگتر باشد. همچنین می توانید برای دسترسی به تنظیمات مربوط به آرتبرد خود را  به ابزار artboard که در نوار ابزار قرار گرفته است مراجعه کنید.

1 24

برای اینکه اضافات عکس را برش بزنید می توانید با استفاده از ابزار selection تصویر را انتخاب کنید و روی دکمه mask کلیک کنید و اقدام به برش اضافات تصویر کنید.

2 21

قفل کردن تصویر در آموزش ابزار پرسپکتیو در ایلوستریتور

برای قفل کردن تصویر با مراجعه به منوی object و انتخاب selection در زیر منوی lock اقدام به قفل کردن آن میکنیم.

3 19

میتوانیم برای رسم بهتر قایق از ابزار perspective که در نوار ابزار قرار گرفته استفاده کنیم.

4 17

این گزینه کاملا انتخابی است و شما میتوانید در صورت عدم تمایل با کار با آن، ابزار را انتخاب کنید و روی گزینه close کلیک کنید.

5 14

توجه داشته باشید طبق آموزش ابزار پرسپکتیو در ایلوستریتور ابزار باید طوری تنظیم شود که کف آن روی کف دریاچه قرار گیرد هم چنین ارتفاع ابزار باید طبق ارتفاع قایق یا هر آبجکت دیگری که میخواهیم ترسیم کنیم تنظیم شود.

6 13

در صورتی که بخواهیم تصویر آبجکت را در گوشه ترسیم کنیم بایستی پرسپکتیوهای وسط را به گوشه تنظیم کنیم.

.

7 10

در ادامه شروع میکنید به رسم قایق به طوری که متمایل به سمت راست رودخانه در حال حرکت باشد. به پروژه بعدی از آموزش ابزار پرسپکتیو در ایلوستریتور در ادامه توجه کنید.

8 6

پروژه دوم طراحی جعبه هدیه سه بعدی

دومین پروژه ای که در آموزش ابزار پرسپکتیو در ایلوستریتوربررسی می کنیم طراحی جعبه کادو سه بعدی است. برای یک مثال خلاقانه در ادامه بصورت گام به گام و تصویری همراه ما باشید تا یک جعبه هدیه سه بعدی شگفت انگیز ایجاد کنید.

آموزش ابزار پرسپکتیو در ایلوستریتور ساخت جعبه هدیه سه بعدی

یک فایل جدید ایجاد کنید.

آموزش ابزار پرسپکتیو در ایلوستریتور ساخت جعبه هدیه سه بعدی

در مرحله ابتدایی از پروژه دوم آموزش پرسپکتیو در ایلوستریتور ، با رفتن به File> New یک سند جدید ایجاد کنید. می تواند در هر اندازه ای باشد؛ ما در اینجا از عرض 800 پیکسل و ارتفاع 600 پیکسل استفاده می کنیم.

همه چیز در مورد perspective grid

آموزش ابزار پرسپکتیو در ایلوستریتور ساخت جعبه هدیه سه بعدی(3)

روی ابزار Perspective Grid از نوار ابزار کلیک کنید یا Shift + P را فشار دهید. یک شبکه پیش‌فرض از ویجت دو نقطه حالت پرسپکتیو در ایلاستریتور برای عبور هواپیما در سند شما ظاهر می‌شود.

می توانید از ویجت برای انتخاب صفحه شبکه فعال استفاده کنید. اگر روی سطح سمت چپ مکعب کلیک کنید یا عدد 1 را فشار دهید، رنگ آن به آبی تغییر می کند که نشان دهنده فعال بودن صفحه سمت چپ است. و اگر روی سطح سمت راست مکعب کلیک کنید یا عدد 3 را فشار دهید، این صفحه نارنجی می شود تا نشان دهد که اکنون صفحه فعال است. به همین ترتیب، اگر سطح پایین را فشار دهید یا 2 را فشار دهید، سبز می شود و نشان می دهد که صفحه افقی صفحه فعال شما است.

در ابزار perspective در ایلوستریتور ، صفحه فعال صفحه ای است که در آن یک شی را می کشید تا نگاه بیننده به آن قسمت از صحنه نمایش داده شود. در ادامه مقاله آموزش ابزار پرسپکتیو در ایلوستریتور همراه ما باشید.

نوع شبکه را انتخاب کنید.

آموزش ابزار پرسپکتیو در ایلوستریتور ساخت جعبه هدیه سه بعدی

سه نوع شبکه طبق مقاله آموزش ابزار پرسپکتیو در ایلوستریتور برای انتخاب وجود دارد: یک نقطه، دو نقطه و سه نقطه. با رفتن به View> Grid Perspective> One / Two / Three Point Perspective می توانید گرید مورد نظر را انتخاب کنید. ما از یک شبکه سه نقطه ای برای این آموزش استفاده خواهیم کرد. در زیر می توانید ساختار اصلی آن را مشاهده کنید.

ابزار پرسپکتیو در ایلوستریتور ساخت جعبه هدیه سه بعدی 3

اولین چیزی که در این بخش از آموزش ابزار پرسپکتیو در ایلوستریتور باید بدانید این است که کنترل کاملی بر شبکه دارید. وقتی ابزار Perspective Grid انتخاب شد، می‌توانید روی هر دسته در شبکه کلیک کرده و به دلخواه خود تنظیم کنید.

3 1

می توانید نقطه ناپدید شدن سمت راست یا چپ را به صورت افقی و نقطه ناپدید شدن مرکز را به صورت عمودی بکشید تا اندازه صفحات مناسب را تنظیم کنید.

4 1

اگر نقطه ایستگاه را با استفاده از گزینه View > Perspective Network > Station Point Lock قفل کنید، دو نقطه ناپدید شدن با هم حرکت می کنند.

صفحات شبکه و اندازه سلول شبکه را تنظیم کنید.

همچنین می توانید صفحات شبکه چپ، راست و افقی را با استفاده از ویجت های کنترل پلان شبکه مناسب تنظیم کنید. اندازه سلول شبکه را با استفاده از ویجت اندازه سلول شبکه تنظیم کنید – کشیدن آن به سمت بالا باعث افزایش اندازه سلول می شود و بالعکس.

شبکه خود را سفارشی کنید.

5 1

راه دیگری برای سفارشی کردن شبکه شما طبق مقاله آموزش ابزار پرسپکتیو در ایلوستریتور وجود دارد. به View > Perspective Network > Perspective Network Setup بروید. من بیشتر از این گزینه برای کاهش شفافیت وب استفاده می کنم تا بتوانم بیشتر روی آثار هنری خود تمرکز کنم.

کناره ها را ایجاد کنید.

آموزش ابزار پرسپکتیو در ایلوستریتور ساخت جعبه هدیه سه بعدی

با در نظر گرفتن تمام اصول اولیه، بیایید طراحی را شروع کنیم. اگر در حین آزمایش، تغییری در کنترل‌های شبکه خود ایجاد کردید، به سادگی به «View> Network Perspective > Three-Point Perspective» بروید تا به شبکه سه نقطه‌ای پیش‌فرض بازگردید. تنها تغییر ایجاد شده در این شبکه کاهش ارتفاع افق با حرکت دادن خط افق به سمت پایین و نزدیکتر به سطح زمین است.

آموزش ابزار پرسپکتیو در ایلوستریتور ساخت جعبه هدیه سه بعدی

Shift + cmd + I (shift + ctrl + I) را فشار دهید تا شبکه پرسپکتیو به طور موقت مخفی شود. حالا ابزار Rectangle (M) را انتخاب کنید، روی بوم کلیک کنید تا کادر محاوره ای آن نمایش داده شود و عرض 200 پیکسل و ارتفاع 170 پیکسل را وارد کنید. شما می توانید این مستطیل را در هر رنگی بسازید.

در مرحله بعد از آموزش ابزار پرسپکتیو در ایلوستریتور، دو کپی از مستطیل خود ایجاد می کنیم. با کلیک بر روی آن با استفاده از ابزار انتخاب (V) آن را انتخاب کنید، سپس برای کپی کردن، cmd + C و برای چسباندن cmd + V را فشار دهید. اکنون سه مستطیل دارید که دو دیوار کناری و درب جعبه را تشکیل می دهند.

برای ایجاد پرسپکتیو، مستطیل ها را بکشید.

آموزش ابزار پرسپکتیو در ایلوستریتور ساخت جعبه هدیه سه بعدی

Shift + cmd + I را فشار دهید تا دوباره شبکه نمایش داده شود، ابزار انتخاب پرسپکتیو (shift + V) را انتخاب کنید، با فشار دادن 3، شبکه سمت راست را انتخاب کنید و به سادگی یکی از مستطیل ها را مانند شکل زیر روی شبکه بکشید. مستطیل به طور خودکار در چشم انداز قرار می گیرد. سپس 1 را فشار دهید تا شبکه سمت چپ را انتخاب کنید و مستطیل دیگری را به سمت قبلی بکشید.

آموزش ابزار پرسپکتیو در ایلوستریتور ساخت جعبه هدیه سه بعدی

2 را فشار دهید تا یک صفحه افقی انتخاب کنید و مستطیل سوم را برای ایجاد درب قرار دهید. اگر متناسب با دیوارها نیست، می توانید با استفاده از ابزار Perspective Selection (shift + V) اندازه آن را تغییر دهید.

آموزش ابزار پرسپکتیو در ایلوستریتور ساخت جعبه هدیه سه بعدی

گرادیانت زیر را اعمال کنید.

آموزش ابزار پرسپکتیو در ایلوستریتور ساخت جعبه هدیه سه بعدی

حالا دیوار سمت راست کادر را انتخاب کنید و با استفاده از ابزار Gradient (G) شیب بعدی را روی آن اعمال کنید. می‌توانید این گرادیان را با کلیک کردن روی نماد New Swatch در پایین صفحه نمونه‌ها ذخیره کنید. اکنون طبق آموزش طراحی پرسپکتیو در ایلوستریتور یک کپی از دیوار سمت راست تهیه کنید. در حالی که دیوار انتخاب شده است، cmd + C را برای کپی و cmd + F را برای چسباندن در جلو فشار دهید. رنگ داده شده به این کپی را اعمال کنید و رنگ را به عنوان نمونه جدید ذخیره کنید.

آموزش ابزار پرسپکتیو در ایلوستریتور

حالا دو مرحله روی دیوار سمت چپ را از نمونه های ذخیره شده شروع کنید. سپس، شیب بعدی باید روی درب اعمال شود. به آخرین مرحله از آموزش ابزار پرسپکتیو در ایلوستریتور دقت کنید. به مرحله نهایی آموزش طراحی پرسپکتیو در ایلوستریتور توجه کنید.

آموزش ابزار پرسپکتیو در ایلوستریتور

در مرحله نهایی آموزش طراحی پرسپکتیو در ایلوستریتور جزئیات درب را اضافه کنید.

آموزش ابزار پرسپکتیو در ایلوستریتور

با استفاده از ابزار انتخاب پرسپکتیو (Shift + V) اندازه درپوش را کمی افزایش دهید. 3 را فشار دهید تا شبکه سمت راست را انتخاب کنید و با استفاده از ابزار Rectangle (M) مانند زیر یک مستطیل بکشید. سپس شیب داده شده را اعمال کنید. 1 را فشار دهید تا شبکه سمت چپ را انتخاب کنید و یک مستطیل در سمت دیگر ایجاد کنید. می توانید همان گرادیان را اعمال کنید، اما باید کمی زاویه آن را تغییر دهید. به پایان طراحی دومین پروژه از آموزش ابزار پرسپکتیو در ایلوستریتور رسیدیم.

آموزش ابزار پرسپکتیو در ایلوستریتور

مفتخریم که تا پایان مقاله آموزش ابزار پرسپکتیو در ایلوستریتور (ابزار perspective در ایلوستریتور) همراه ما بودید.

امتیاز دادن به این مقاله
دیدگاه کاربران

بدون دیدگاه

پشتیبانی مکتب تی وی

پشتیبانی ما در هر ساعتی پاسخ گوی شما میباشد

  • شما میتوانید با یکی از همکاران ما در پشتیبانی در تماس بوده و به این ترتیب در زمینه ای که علاقه مند باشید به صورت کامل راهنمایی شوید.
  • شما میتوانید از طریق صفحه سوالات متداول سایت به نشانی https://maktabtv.com/faq مراجعه نمایید.
SocialSocial
0
    0
    لیست خرید شما
    سبد خرید شما خالی استبازگشت به فروشگاه