0
09151637530

باز کردن سند در محیط ایلوستریتور

 برای باز کردن سندی که از قبل بر روی سیستم ذخیره شده چهار روش پیشنهاد می شود:

روش اول |قسمت Recent

انتخاب فایل ذخیره شده مورد نظر از قسمت Recent داخل محیط ایلوستریتور

انتخاب فایل از قسمت RECENT برای بازکردن سند در داخل ایلوستریتور

در صورتی که بخواهید چند فایل را داخل محیط ایلوستریتور باز کنید می توانبد با برگشتن به قسمت home نرم افزار فایل ذخیره  شده دیگر را انتخاب کنید.

قسمت home در ایلوستریتور برای باز کردن چند سند

 مشاهده می کنید که هر دو فایل با تب های مجزا باز می شوند.

باز شدن چند سند در تب های جداگانه در ایلوستریتور

 روش دوم | دستور open

اجرای دستور open از طریق منوی فایل بر روی منوی فایل کلیک چپ می کنیم و بر روی فرمان open کلیک چپ می کنیم و آن را اجرا می کنیم.

روش سوم | کلیدهای ترکیبی Ctrl+O

استفاده از کلیدهای ترکیبی Ctrl+O که می توانید با استفاده از این کلیدها خیلی سریع به کادر محاوره ای open دسترسی پیدا  کنید.

استفاده از گزینه OPEN در منوی فایل یا کلیدهای ترکیبی Ctrl+O برای باز کردن سند جدید در ایلوستریتور

روش چهارم | open در محیط  Home

کلیک چپ کردن روی لینک open که در سمت چپ محیط home ایلوستریتور قرار گرفته است.

 دکمه open در سمت چپ محیط home برای باز کردن سند جدید در ایلوستریتور

پس از ورود به کادر محاوره ای open بایستی مسیر فایل مورد نظر خودتان را با دو بار کلیک چپ بر روی فولدرها و  مسیرها باز کنید سپس اگر فقط یک فایل  مدنظرتان است با انتخاب آن فایل بر روی دکمه open کلیک کنید تا آن را باز کنید همچنین می توانید با دو بار کلیک چپ فایل مورد نظرتان را باز کنید.

در صورتی که چندین فایل را می خواهید انتخاب کنید اگر  پشت سر هم هستند از طریق drag کردن به وسیله کلید سمت چپ موس می توانید فایل ها را به حالت انتخاب درآورید و به یکباره همه فایل ها را در محیط ایلوستریتور باز کنید. اما اگر فایل های شما به صورت پراکنده قرار دارند با نگه داشتن کلید ctrl می توانید آن ها را به صورت پراکنده انتخاب کنید و سپس باز کنید. ما در اینجا دو فایل 1 و 2 را که هر دو با پسوند AI. هستند و هر دو در واقع فرمت های پیش فرض نرم افزار ایلوستریتور  هستند را انتخاب می کنیم و با کلیک چپ بر روی open آن ها را باز می کنیم.

بازکردن چند سند به صورت همزمان در ایلوستریتور

همانطور که ملاحظه می کنید هر دو فایل در محیط ایلوستریتور با تب های مجزا باز می شود.

بازشدن سندها در تب های مجزا در ایلوستریتور

اگر قصد داشتید دسترسی راحت تری به فایل هایی که اخیرا در نرم افزار خود باز کردید داشته باشید، به این شیوه عمل کنید. بر  روی منوی file کلیک چپ می کنیم و به جای اینکه روی فرمان open کلیک چپ کنیم و از این طریق بازشان کنیم میدانیم که  در بخش open recent files ده تا فایلی که اخیرا در نرم افزار باز شده قابل دسترسی خواهند بود.

میتوانیم وارد زیر منوی آن  شویم و فایل های مورد نظرمان را با کلیک چپ انتخاب کنیم و مجددا باز کنیم.

انتخاب سندهای احیر در ایلوستریتور با استفاده از گزینه ی open recent files در منوی فایل ایلوستریتور

قابل به ذکر است که این ده فایل در محیط home نرم افزار در قسمت recent هم که قبلا راجع به آن صحبت کردیم قابل  مشاهده می باشند.

مورد بعدی که می خواهیم برایتان توضیح دهیم وارد نمودن سندهای مختلف داخل سند جاری است. ما ابتدا یک سند را برای خودمان باز می کنیم طبق آموزش های قبل بر روی منوی file کلیک چپ می کنیم و فرمان new را انتخاب می کنیم در کادر محاوره ای new document سایز A4 را انتخاب می کنیم و بر روی گزینه landscape کلیک می  کنیم تا فعال شود و سپس بر روی create document کلیک می کنیم تا سند باز شود.

برای وارد نمودن اسناد به سند جاری بر روی منوی فایل کلیک چپ می کنیم و فرمان place را انتخاب می کنیم، می توانیم از  کلیدهای ترکیبی shift+ctrl+P هم استفاده کنیم.

گزینه ی place در منوی فایل در ایلوستریتور

با اجرای این فرمان یک کادر محاوره ای مشابه open برای شما باز می شود که شما می توانید از طریق این فرمان سندهای مختلفی را انتخاب کنید و در داخل سند جاری خودتان آن ها را place  کنید.به عنوان مثال ما یک فایل پیکسلی را انتخاب می  کنیم. یک فایل با فرمت jpg هست که یکی از فرمت های رایج پیکسلی است. چند گزینه در کادر هست که استفاده از آن متداول  است و برایتان می خواهیم توضیح دهیم.

تنظیمات فرمان place در ایلوستریتور

گزینه link اگر تیک داشته باشد که بصورت پیش فرض تیک دارد شما با place کردن فایل به ارتباط بین سند جاری با سندی  که این فایل داخل آن طراحی شده را برقرار می کنید در صورتی که ما این فایل را یعنی فایل اصلی را در نرم افزار دیگری یا حتی در نرم افزار ایلوستریتور تغییری روی آن اعمال کنیم و یا ویرایش کنیم به دلیل اینکه link تیک خورده در این قسمت  تغییرات را در این سند هم مشاهده خواهیم کرد در صورتی که این تیک را برداریم ارتباط و یا لینک را با فایل اصلی قطع  میکنیم اگر فایل اصلی را در نرم افزار دیگری یا حتی در خود نرم افزار ایلوستریتور ویرایش کنیم دیگر تغییرات بر روی  سند  جاری که الان این فایل در داخل آن place می شود اتفاق نخواهد افتاد.

ما با گزینه link ، place را انجام میدهیم. همانطور که ملاحظه می کنید در کنار نشانگر موس ما یک تصویر کوچکی از سندی که ما انتخاب کردیم نمایش داده میشود که اگر شما یک کلیک چپ در صفحه انجام دهید فایلتان با همان سایز اصلی در داخل سندتان place خواهد شد.

place کردن فایل ها در محیط ایلوستریتور با فعال بودن گزینه ی link

اما اگر ما drag کنیم می توانیم در ابعادی که خودمان برای کادر مشخص میکنیم فایل را قرار دهیم . پس به این ترتیب شما می  توانید یک فایل را در سند جایگذاری کنید.

 

زمانی که فایل در سند شما به این شکل place می شود اگر پنل layers را باز کنیم میبینید لایه های که اینجا قرار گرفته به این  صورت است. یک لایه اصلی به نام layer1 و یک لایه ای که به صورت sub layer در داخل این قسمت قرار گرفته یعنی زیر  شاخه لایه یک شده در مقابل آن گزینه linked قرار گرفته که مشخص میکند که این لایه با سند دیگری لینک هست.

باز کردن سند در محیط ایلوستریتور 1

اما اگر فایل را بصورت دیگری place کنیم این بار گزینه template را هم تیک می زنیم.

فعال بودن تیک گزینه ی template در هنگام place کردن

همانطور که ملاحظه می کنید با این حالتی که place شد شما دیگر آن شفافیت ابتدا را ندارید و می بینید که تصویر شما وقتی در لایه قرار میگیرد بصورت پیش فرض لایه آن قفل است یعنی هر چه کلیک می کنید قابل انتخاب شدن نیست و همانطور که ملاحظه می کنید این لایه یک لایه مجزا غیر از layer1 شما باز شده یعنی یک لایه الگوی مجزا باز شده و در داخل لایه الگو  به صورت لینک شده قرار گرفته است.

قرارگرفتن فایل در سند همراه با فعال بودن تیک گزینه ی template

به کادر place برمیگردیم در حالی که تصویری که place کرده بودیم در حالت انتخاب قرار داشته باشد یعنی شما با ابزار  selection کادر این تصویر را انتخاب کنید طوری که دستگیره ها در اطراف کادر فعال باشد.

به حالت انتخاب درآوردن تصویر در ایلوستریتور

پس مجدد به فرمان place برمیگردیم و این بار تصویر جدیدی را جایگزین تصویر قبلی می کنیم چون می خواهیم با همان سایز  یا همان استاندارد باشد. تصویر جدیدمان را انتخاب می کنیم و گزینه replace یا جایگزینی را تیک می زنیم. بر روی دکمه  place کلیک چپ می کنیم تا فرمان اجرا شود.

place کردن فایل همراه با فعال بودن گزینه ی replace در ایلوستریتور

مشاهده کردید که با انتخاب چک باکس replace شما می توانید تصویر جدیدی  را جایگزین تصویر قبلی خود کنید.

جایگزین شدن فایل جدید با فعال بودن گزینه ی replace
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *