تنظیمات تصویر در مانیتور در افترافکت
اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۸ پشتیبانی مکتب تی وی 3.04k بازدید

تنظیمات تصویر در مانیتور در افترافکت

در قسمت تایم لاین برنامه چند عکس قراردادیم اگر بخواهیم نمایش تصاویر در صفحه مانیتور را تغییر دهیم لازم است عکس موردنظر را انتخاب کنیم و روی آن کلیک راست می‌کنیم و در قسمت transform سه گزینه مشاهده می‌کنیم که اگر بخواهیم تصویر را به‌طور کامل در کادر مانیتور داشته باشیم گزینه Fit to Comp را انتخاب می‌کنیم و اگر بخواهیم عرض یا طول تصویر را تغییر دهیم از دو گزینه Fit to Comp Width و Fit to Comp Height می‌توانیم استفاده کنیم.

 

4

 

اگر بخواهیم همه تصاویر را تغییر دهیم و به یک اندازه کنیم تمام تصاویر را باهم انتخاب می‌کنیم که در این صورت تصاویر برهم منطبق می‌شوند و برای دیدن آن‌ها یا بایستی آن‌ها را جابه‌جا کنیم یا دیگر تصاویر را از حالت نمایش خارج کنیم (تیک کنار فایل‌ها در قسمت تایم لاین که به شکل چشم نمایش داده‌شده است را برداریم) در این صورت تصویر موردنظر را می‌توانیم مشاهده کنیم که درشکل نیز نشان داده‌شده است.

معرفی ابزارها و دکمه‌های تعریف‌شده در بخش کامپوزیشن

 ابزارهایی که در قسمت پایین پنجره‌ی Composition قرار دارند عبارت‌اند از:

دو دکمه اول از سمت چپ که در شکل زیر مشاهده می‌کنید برای نمایش فایل‌ها در صفحه قرارگرفته‌اند.

 

دکمه هایی برای نمایش تصویر در افترافکت

 

بعد آن‌ها قسمتی که با علامت % مشخص‌شده برای کوچک یا بزرگ کردن تصویر استفاده می‌شود که اگر روی لیست بازشوی آن کلیک کنیم یک سری اعداد درصدی را می‌بینیم که با کلیک بر روی هرکدام اندازه تصویر تغییر می‌کند.از طرفی با قرار دادن اشاره‌گر ماوس در صفحه‌نمایش و حرکت دادن غلتک ماوس نیز می‌توان این کار را انجام داد که در شکل زیر نیز نشان داده‌شده است.

 

تغییر اندازه تصویر در افترافکت

 

در گزینه بعدی یک سری گزینه‌ها تعریف‌شده که اگر تیک گزینه Title Action Safe را بزنیم همان‌طور که در شکل زیر می‌بینیم کادری با سه حاشیه دیده می‌شود البته توجه کنید که برای استفاده از این گزینه بایستی ابتدا تصاویر را هم‌اندازه کنیم.

 

گزینه Title Action Safe در تایم لاین نرم افزار افترافکت

 

Title به داخلی‌ترین خطی که مشاهده می‌کنید گفته می‌شود و دو قسمت دیگر را نیز Action گویند و استفاده این قسمت‌ها برای این منظور است که بتوانیم تصویر را  در تلویزیون‌هایی با اندازه‌های متفاوت نمایش بدهیم بعضی تلویزیون‌ها ممکن است صفحه‌نمایش کوچکی داشته باشند و قسمت‌های Action نمایش داده نشوند پس از قسمت Title استفاده می‌کنیم همچنین قسمت‌های مهم‌تر عکس را در این قسمت قرار می‌دهیم تا در همه دستگاه‌ها قابل پخش باشد.

گزینه Proportional Grid را مشاهده می‌کنیم که با انتخاب آن تصویر به‌صورت چهارخانه تنظیم می‌شود که با استفاده از این تنظیمات می‌توانیم تصویر را دقیق‌تر قرار دهیم؛مجدد گزینه Grid راداریم که مشابه گزینه قبل ولی با دقت بیشتری است و حالت Rulers راداریم  که در اطراف صفحه خط‌کشی را ایجاد می‌کند که همه این‌ها را در تصویر زیر می‌بینیم.

 

گزینه های Grid و rulers

با برداشتن تیک هرکدام از حالت انتخاب خارج می‌شوند، گزینه بعدی برای تنظیمات Mask  و شکل‌ها است که زیاد کارایی ندارد.

اگر بخواهیم از صفحه مانیتور عکس بگیریم از گزینه‌ای که به شکل دوربین قرارگرفته می‌توانیم استفاده کنیم. گزینه بعد آن برای این است که اگر عکس دیگری را نمایش دهیم و به خواهیم به‌عکس قبلی برگردیم از این گزینه استفاده کنیم گزینه بعد برای نوع نمایش تصویر است که معمولاً از گزینه RGB استفاده می‌شود و تغییرات آن را در شکل زیر مشاهده می‌کنید.

 

تنظیمات نوع نمایش تصویر در افترافکت

گزینه بعد مربوط به Resolution است و کیفیت فایل رو برای ما مشخص می‌کند که با کلیک بر روی لیست بازشوی آن چند گزینه داریم که معمولاً این‌ها را وقتی‌که یک کامپوزیشن جدید ایجاد می‌کردیم انتخاب می‌کردیم که حالت Full بهترین حالت آن است و با انتخاب Custom می‌توانیم مقدار را به‌صورت پیش‌فرض تنظیم کنیم که معمولاً هرچه عدد بیشتری بدهیم کیفیت آن کمتر می‌شود.

در قسمت بعدی اگر بخواهیم بک‌گراند را حالت Transparency انتخاب کنیم تیک این قسمت را فعال می‌کنیم قسمت بعدی برای نمایش‌های سه‌بعدی استفاده می‌شود  که  در لیست بازشوی آن حالت‌های مختلفی را می‌بینیم و با انتخاب هرکدام نوع نمایش برای آن حالت سه‌بعدی تغییر می‌کند.

اگر بخواهیم کارمان را در پنجره‌های مختلف داشته باشیم با کلیک بر روی View می‌توانیم حالت‌های مختلفی را ایجاد کنیم که در شکل زیر یک نمونه از آن را می‌بینید.

 

نمایش تصویر در پنجره‌های مختلف در افترافکت

 

ما گاهی اوقات می‌توانیم تصویر را در اندازه تمام صفحه تنظیم کنیم برای این کار دکمه‌ای که در کنار عدد 1 صفحه‌کلید قرار دارد را می‌زنیم و اگر مجدد آن را بزنیم صفحه در حالت قبل قرار می‌گیرد همچنین با کلیک بر قسمت تایم لاین در پایین مانیتور نیز می‌توان به حالت قبل برگشت در قسمت Timeline نیز می‌توان این کار را انجام داد.

و در قسمت Composition Flowchart فلوچارت در لایه جدیدی برای ما باز می‌شود که برای بستن آن روی علامت Close آن کلیک می‌کنیم و در آخرین قسمت هم تنظیماتی برای افکت‌های view قرار دارد که با تغییر آن نور صفحه عوض می‌شود و اگر روی خود آن کلیک کنیم تنظیمات ریست می‌شود.

در بالای مانیتور نیز یک تب وجود دارد با نام Composition که می‌توانیم آن را تغییر دهیم برای این کار روی سه خط جلوی نام کامپوزیشن کلیک می‌کنیم و گزینه show composition navigator را انتخاب می‌کنیم.

گزینه show composition navigator در افترافکت

افتر افکت شامل تنظیمات و ابزار های متفاوت و کاربردی  زیادی است از جمله ابزار های بخش کامپوزیشن که با آنها به راحتی می توان تصویر را تغییر داد یا کیفیت آن را افزایش داد یا حالت های مختلف عکس را به شما نشان می دهد. برای آموزش کامل تنظیمات تصویر در مانیتور در افتر افکت با ما همراه باشید.

امتیاز دادن به این مقاله
دیدگاه کاربران

بدون دیدگاه

پشتیبانی مکتب تی وی

پشتیبانی ما در هر ساعتی پاسخ گوی شما میباشد

  • شما میتوانید با یکی از همکاران ما در پشتیبانی در تماس بوده و به این ترتیب در زمینه ای که علاقه مند باشید به صورت کامل راهنمایی شوید.
  • شما میتوانید از طریق صفحه سوالات متداول سایت به نشانی https://maktabtv.com/faq مراجعه نمایید.
SocialSocial
0
    0
    لیست خرید شما
    سبد خرید شما خالی استبازگشت به فروشگاه