0
09151637530

تغییر و تنظیم مجدد خصوصیات و ابعاد سند(بخش دوم)

تغییر و تنظیم مجدد خصوصیات و ابعاد سند

کاری که ما می خواهیم در بخش دوم آموزش ایلوستریتور تغییر و تنظیم مجدد خصوصیات و ابعاد سند انجام دهیم این است که گزینه هایی که شما در نوار کنترل در قسمت آرت برد مشاهده می کنید را خدمتتان توضیح دهیم. بخش های تنظیماتی که مربوط به آرت برد یا آرت بردهایتان است در این نوار کنترل گنجانده شده است.

بخش های تنظیماتی که مربوط به آرت برد در ایلوستریتور اولین بخشی را که ملاحظه میکنید قسمت presets است که می توانید این قسمت را با کلیک چپ کردن بر روی فلش سفید رنگ وارد کادر بازشوی آن شوید یکسری سایز مشاهده می کنید یعنی اگر سایز شما اشتباها به جای اینکه مثلا A4 یا A3 یا مثلا letter باشد بر روی گزینه دیگری تنظیم شده باشد شما می توانید این سایز را اینجا تغییر دهید بعنوان مثال اگر که A4 را انتخاب کنیم میبینید که اینجا سایز A4 قرار می گیرد و سایز آرت بردمان تغییر می کند.پس این قسمت مربوط به سایزهای استاندارد کاغذ است یعنی برای زمانی که می خواهید سندتان را چاپ کنید.

قسمت مربوط به سایزهای استاندارد کاغذ در ایلوستریتور سایزهایی که باز وجود دارد مربوط به فیلم ها و ویدیوها است که قبلا در موردشان صحبت کردیم.

سایز های مربوط به فیلم ها و ویدیوها بخش بعدی مربوط به دیوایس ها یا دستگاه هایی مثل موبایل ها و تبلت ها است که شما سایزهای استاندارد این قسمت را می توانید مشاهده کنید.

سایزهای استاندارد برای دستگاه هایی چون تبلت در ایلوستریتور و در قسمت پایین شما سایزهایی که مربوط به رزولوشن یا سایزهایی برای اسنادی که می خواهید در وب منتشر شود یا به صورت صفحه وب باشد به صورت رزولوشن در این قسمت سایزهایشان را مشاهده می کنید که بسته به نیازتان می توانید هر کدام ار ان گزینه ها را که خواستید تنظیم کنید.

سایزهایی برای اسنادی که می خواهید در وب منتشر شود قسمت بعدی گزینه‌های portrait و landscape هست که portrait حالتی است که کاغذ به‌صورت ایستاده یا عمودی قرار می‌گیرد و حالت landscape حالتی است که شما کاغذ را به‌صورت خوابیده یا افقی می‌توانید تعیین کنید.

گزینه‌های portrait و landscape  در ایلوستریتور

ما با این گزینه new artboard می‌توانیم یک آرت برد جدید را برای خودمان بسازیم.

گزینه new artboard می‌توانیم یک آرت برد جدید بسازیم

یک کلیک می‌کنیم و به‌محض اینکه یک کلیک چپ کوچک در این قسمت داشته باشیم می‌بینیم که دقیقاً یک آرت برد جدید با همان سایزی که آرت برد قبلی ما داشته برای ما باز می‌شود .zoom را روی گزینه 50% می‌گذاریم که شما بتوانید بهتر ببینید.حالا ما می‌توانیم سایز آرت برد جدید را تغییر دهیم به ابن ترتیب که از قسمت presets تعیین می‌کنیم که این سایزش مثلاً B5 باشد.می‌توانید به‌راحتی آرت بردهایی با سایزها و جهت‌های قرارگیری مختلف تعیین کنید.  

ایجاد آرت بردهایی با سایزها و جهت‌های قرارگیری مختلف در ایلوستریتور

و به‌جای اینکه حالت portrait داشته باشد می‌خواهیم حالت landscape داشته باشد.

حالت landscape  در ایلوستریتور

آرت بردی که در حال حاضر انتخاب‌شده می‌بینید که حالت‌های خط‌چین در اطراف آن می‌افتد و شما متوجه می‌شوید که در حال حاضر آرت برد فعال شما این آرت برد است ضمن اینکه در آموزش‌های قبلی هم خدمت شما گفتیم که در قسمت artboard navigation شما می‌توانید آرت بردهایتان را با انتخاب کردن شماره آن‌ها فعال کنید. مجدداً با کلیک روی آرت برد دیگر باز آن آرت برد را می‌توانید به حالت فعال دربیاورید. به‌هرحال به این شکل هم شما می‌توانید آرت برد فعالتان را مشخص کنید.

قسمت artboard navigation  در ایلوستریتور

فرضاً ما می‌خواهیم یک آرت برد دیگر هم ایجاد کنیم یک create new دیگر می‌زنیم و به‌محض اینکه مثلاً این قسمت پایین یک کلیک انجام بدهیم می‌بینیم که باز با سایز آرت برد فعال یک آرت برد جدید ساخته شد.

ایجاد آرت برد جدید

باز می‌توانیم این آرت برد را انتخاب کنیم و سایز دیگری مثلاً A4 را به آن بدهیم و به‌صورت portrait تنظیمش می‌کنیم.

تنظیم آرت برد به‌صورت portrait اگر قصد داشته باشد که از همان آرت بردتآن‌ یک کپی تهیه کنید می‌توانید آرت برد را انتخاب کنید و با گرفتن کلید alt و drag کردن آن آرت برد از آن‌یک کپی به همراه طرح‌هایی که در داخل آن قرارگرفته است از آن‌یک کپی تهیه کنید.

ایجاد کپی از آرت برد در ایلوستریتور

در قسمت بعدی گزینه delete artboard را مشاهده می‌کنید چنانچه قصد حذف آرت بردی را داشته باشید می‌توانید با انتخاب کردن آن و کلیک کردن بر روی آیکون delete آن را حذف کنید.

استفاده از delete artboard برای حذف آرت برد ها در ایلوستریتور

در بخش بعدی کادر name قرارگرفته که شما می‌توانید در این قسمت با انتخاب آرت برد موردنظرتان نام آن آرت برد را عوض کنید. در حال حاضر این آرت برد برای ما فعال است که ما می‌توانیم این کادر را با drag کردن با استفاده از کلیک سمت چپ موس به حالت انتخاب دربیاوریم و نام جدیدمان را در داخل آن تایپ کنیم ما مثلاً تایپ می‌کنیم art2 و کلید enter.

کادر name برای آرت برد

می‌بینید که نام آرت برد از artboard2 به art2 تغییر کرد.قسمت بعدی که قرارگرفته است بخشی است که شما می‌توانید با فعال یا غیرفعال کردن آن به ایلوستریتور بگویید زمانی که دارید آرت بردتان را جابه‌جا می‌کنید آیا محویاتش هم به همراهش جابه‌جا شود یا نه. به‌این‌ترتیب که این گزینه در حال حاضر فعال است به‌عنوان‌مثال ما آرت برد را جابه‌جا کنیم . می‌بینید که به همراه جابه‌جایی آرت برد محتویاتش هم جابه‌جا می‌شود.

جا به جایی محویات آرت برد همزمان با آن در ایلوستریتور

چنانچه این آیکون یعنی گزینه move/copy artwork with artboard را غیرفعال کنیم وقتی‌که آرت برد را جابه‌جا می کنیم می‌بینیم که آرت برد بدون محتویاتش جابه‌جا می‌شود.

کاربرد move/copy artwork with artboard در ایلوستریتور

بخش بعدی artboard options هست

گزینه ی artboard options در ایلوستریتور

که با کلیک کردن بر روی این گزینه شما می‌توانید وارد آن شوید خیلی از این تنظیماتی که در این بخش قرارگرفته همان تنظیماتی هست که روی نوار کنترل هست.

بیان تنظیماتی که روی نوار کنترل قرار دارد

می‌توانید مجدداً در قسمت کادر name نام آرت بردتان را مشخص کنید. در قسمت preset سایز کاغذ یا سایز سند را بر اساس اینکه بر اساس فیلم طراحی شود یا به‌صورت سندی باشد که برای دستگاه‌های موبایل یا تبلت استفاده شود باز می‌توانید از این قسمت سایزهای مختلف را برای آرت برد خودتان تنظیم کنید.

یا اینکه اگر طول و عرض مشخصی مدنظرتان هست به‌صورت custom می‌توانید در این کادرها آن‌ها را وارد کنید یا مختصات آرت بردتان reference point و اینکه نسبت به چه نقطه ای در نظر گرفته شود می‌بینید که می‌توانید مختصات هرکدام از این رفرنس‌ها را در این قسمت مشاهده کنید.و جهت قرار گرفتن کاغذ را تعیین کنید.و یا اینکه گزینه را show center mark تیک بزنید که نقطه مرکزی را نمایش دهد

تنظیمات آرت برد در ایلوستریتور

تیک گزینه show cross hairs که نمایش خطوط راهنما در چهار طرف بوم هست و برای شما نمایش داده شود

گزینه show cross hairs در ایلوستریتور 

یا نمایش خطوط راهنمایی که محدوده ایمن ویدئو یا فیلم را برای شما مشخصمی‌کند می‌توانید با این گزینه show video safe areas فعال کنید.

گزینه show video safe areas در برنامه ایلوستریتور

در بخش video ruler pixel aspect ratio شما می‌توانید نسبت ابعادی برای خط‌کش‌های بوم را مشخص کنید و یا در بخش global می‌بینید که گزینه‌های جدیدی در این قسمت وجود دارد و هر دو به‌صورت پیش‌فرض تیک دارند مثل fade region   outside artboard که این گزینه بیانگر این هست که بیرون بوم به‌صورت تاریک‌تر نمایش داده شود و قسمت update while dragging هم مناطق بیرونی هنگام drag کردن موس برای تغییر اندازه بوم به‌صورت تاریک‌تر نمایش داده شود.

تغییر اندازه بوم به‌صورت تاریک‌تر در ایلوستریتور

در قسمت پایین هم که مشاهده می‌کنید که برایتان مشخص کرده است که در حال حاضر کدام آرت برد شما فعال است. هرکدام از گزینه‌هایی که لازم بود را می‌توانید از این بخش ویرایش کنید و سپس بر روی دکمه ok برای تائید آن کلیک کنید.

نرم افزار ایلوستریتور

مجدد باز در این قسمت نوار کنترل شما همین قسمت reference point که مختصات هر نقطه از آرت بردتان را مشخصمی کند فعال هست که شما هرکدام از این رفرنس‌ها را کلیک کنید مختصات x ,y آن نقطه را در کادرهای x و y مشاهده خواهید کرد.

اگر برای قرارگیری آرت بردتان مختصات خاصی مدنظرتان است می‌توانید آن مختصات را در این کادرها با استفاده از صفحه‌کلید تایپ کنید و چنانچه ابعاد خاصی برای بومتان مدنظرتان است می‌توانید در کادرهای width و height آن‌ها را وارد کنید.

تنظیمات مختصات آرت برد در ایلوستریتورهمان‌طور که مشاهده می‌کنید در قسمت بین w وh یک آیکونی قرارگرفته با عنوان constrain width and height proportion که با کلیک کردن بر روی این آیکون شما می‌توانید نسبت این دو کادر را باهم به‌گونه‌ای تنظیم کنید که اگر یکی از این‌ها تغییر کند متناسب با آن بخش دیگر هم‌تغییر خواهد کرد والان این آیکون فعال است به‌عنوان‌مثال ما این مقدار را بر روی گزینه 200 تنظیم می‌کنیم و enter را می‌زنیم بلافاصله می‌بینیم که مقدار ارتفاع یا heightهم برای ما متناسب با این مقدار تغییر خواهد کرد.

آیکون constrain width and height proportion در ایلوستریتور

و چنانچه این گزینه فعال نباشد شما می‌توانید این نسبت‌ها را به‌دلخواه به‌صورت مجزا تعیین کنید مثلاً ما w  را 100 و h را بر روی 50 بدین ترتیب می‌توانیم طول و ارتفاع و عرض آرت بردمان با غیرفعال کردن این گزینه تنظیم کنیم.

آیکون constrain width and height proportion در ایلوستریتور تنظیم طول و ارتفاع و عرض آرت برد به دلخواه

راه دیگر اینکه شما می‌توانید آرت بردتان را از اطراف drag کنید و سایزش را افزایش یا کاهش دهید. پس‌ازاینکه آرت بردهایتان را ویرایش کردید و تنظیمات مخصوص هرکدام را انجام دادید می‌توانید با کلیک کردن بر روی یکی از ابزارهایی که در نوارابزار قرارگرفته از محیط ویرایشی آرت برد خارج شوید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *