0
05632462221

آموزش mesh در ایلوستریتور

در این مقاله از آموزش ایلوستریتور به آموزش مش در ایلوستریتور میپردازیم و قصد داریم دو طرح زیبا را برایتان اجرا کنیم اولین آموزش مربوط است به طراحی سه بعدی یک فیگور دست و آموزش بعدی طراحی موز به صورت سه بعدی است.

دو مدل مش وجود دارد یک مدل مش دستی است که باید حجم را با دست ایجاد کرد یک مدل مش دیگر وجود دارد به نام مش اتوماتیک که ساختار آن فرق می کند. مثلا یک تلفن را دستتان بگیرید و آن را از دستتان در بیاورید حال فیگور دستتان را مشاهده کنید، مثل حالت تلفن است.یا مثلا ماوس را در دستتان بگیرید و آن را دربیاورید فیگور دست به همان شکل نگه دارید حالا اگر زیر این فیگور اسم برند ماوس را بنویسید می شود تبلیغ ماوس! یا تبلیغ تلفن… هدف از این تمرین این است که دانشجو یاد بگیرد که لزوما نباید درتهیه ی یک آگهی تبلیغاتی خود یک شکل باشد و می تواند مفهومی از آن شکل باشد.

طراحی سه بعدی فیگور دست در نرم افزار ایلوستریتور

در نرم افزار ایلوستریتور یک سند A 4 را به شکل landscape ایجاد می کنیم و در منوی window بخش work space را روی ساختار painting قرار می دهیم و بعد در منوی file گزینه place را انتخاب می کنیم و در آنجا تصویر فیگور دست را به دلخواه انتخاب می کنیم. تصویر را با ابزار selection انتخاب می کنیم و اندکی opacity آن را کم می کنیم و در منوی object از زیر منوی lock فرمان selection را انتخاب می کنیم تا تصویر قفل شود.

استفاده از فرمان lock برای ایجاد mesh در نرم افزار ایلوستریتور

در ابتدای طراحی با استفاده از ابزار ellipse یک بیضی می کشیم که رنگ دور یا stroke نداشته باشد ولی رنگ fill داشته باشد به این صورت که روی کادر stroke که در سمت چپ نوار کنترل قرار گرفته است کلیک می کنیم و گزینه none را انتخاب می کنیم و برای رنگ داخل آن قهوه ای انتخاب می کنیم.

استفاده از ابزار ellipse برای ایجاد mesh در نرم افزار ایلوستریتور

برای ادامه ی کار، بیضی را از انتخاب خارج می کنیم و بعد از آن در داخل نوار ابزار mesh tool را انتخاب می کنیم و از داخل پنل swatches که در منوی window نرم افزار قرار گرفته است یک رنگ از خانواده ی همان رنگی ک قبلا انتخاب کردیم، مثل قهوه ای کم رنگ را انتخاب می کنیم و در وسط آبجکت یک کلیک می کنیم تا رنگ جدید هم به آن اعمال شود.

استفاده از پنل swatches برای ایجاد mesh در نرم افزار ایلوستریتور

چون این رنگ جدید از خانواده ی همان رنگ قبلی است به آبجکت حجم می دهد. در ادامه در حالی که ابزار mesh فعال است، روی خط وسط در فواصل دلخواه کلیک می کنیم تا به چند بخش تبدیل شود

استفاده از ابزار mesh در نرم افزار ایلوستریتور

هر چقدر بخواهید ظریف تر دیزاین کنید بیشتر از این بخش ها استفاده کنید و این ساختار دیزاین، ساختار به شدت پیشرفته ای است. در رسم بخش های پایین بیضی مشاهده می کنید که اکثرا یکسری واکنش هایی نشان می دهند.

استفاده از ابزار mesh در نرم افزار ایلوستریتور

 با ابزار direct selection می توانید روی نقاط ایجاد شده در شکل یکسری تغییراتی ایجاد کنید و می توانید خطوط پایین را صاف کنید.به این صورت که روی نقطه ی وسط خطوط کلیک میکنیم و آن ها را به پایین می کشیم.

استفاده از ابزار direct selection برای ایجاد mesh در نرم افزار ایلاستریتور

مجموعه ای از ابزار ها هستند که کارشان اساسا کار روی این مدل مش است. Work space را این بار روی essentials انتخاب می کنیم و با ابزار selection بیضی را انتخاب می کنیم و با استفاده از آن ابزارها آن را خمیری شکل می کنیم. ابزار warp ر انتخاب می کنیم، این ابزار سرقلم دارد و اگر روی ابزار دو بار کلیک کنیم کادری باز می شود که می توانیم تنظیم کنیم، عرض، ارتفاع سرقلم چه مقدار باشد و هم چنین intensity یا قدرت آن چقدر باشد که ما اینجا ۲۰ انتخاب می کنیم و با simplify تعیین می کنیم که تعداد پیکسلی که در ناحیه ی انتقالش درگیر می کند چه مقدار باشد و کادر را OK می کنیم.

استفاده از ابزار warp برای ایجاد مش در نرم افزار ایلوستریتور

برای اینکه سایزسرقلم را تغییر دهید یک راه دیگر هم هست به این صورت که alt را نگه دارید بیضی می شود و اگر shift  را نگه دارید دایره ی متقارن می شود. انرژی بسیار زیادی در نوک این ابزار قرار دارد که باید مراقب باشید. با استفاده از این ابزار بیضی را تغییر شکل می دهیم.

استفاده از ابزار warp برای ایجاد مش در نرم افزار ایلوستریتور

از شکل ایجاد شده یک کپی تهیه می کنیم و در قسمت پایینتر آن قرار می دهیم و به همان صورت آن را تغییر شکل می دهیم و به همین صورت اشکال دیگری را هم paste می کنیم و کنار هم و روی هم قرار می دهیم تا حالت های ۳D ایجاد شود.

استفاده از ابزار warp برای ایجاد mesh در نرم افزار ایلوستریتور

ابزار دیگری وجود دارد به نام twirl tool که به وسیله ی آن می توانیم به اشکالی که ایجاد کردیم پیج و تاب بدهیم به این صورت که اگر هیچ کدام از آنها را انتخاب نکرده باشم و ابزار را روی آنها بکشیم همه ی آنها تحت تاثیر ابزار تغییر می کنند و در صورتی که بخواهیم تنها یکی از آنها تغییر کند آن را با ابزار  selection انتخاب می کنیم و بعد ابزار را روی آن می کشیم برای تغییر تنظیمات ابزار می توانیم دو بار روی آن کلیک کنیم و در کادر باز شده تنظیمات دلخواه را در آن انجام دهید. مثلا اینجا intensity آن را تغییر می دهیم و در جاهایی که نیاز است آن را اعمال می کنیم.

استفاده از ابزار twirl برای ایجاد mesh در نرم افزار ایلوستربتور

ابزارهای دیگر یکی pucker است که تقعر می سازد و دیگری bloat است که تحدب ایجاد می کند.

استفاده از ابزار pucker و bloat برای ایجاد mesh در نرم افزار ایلوستریتور

به همین ترتیب اشکال دیگر را هم ایجاد می کنیم و در فضای انگشت را پر می کنیم. هم چنین برای قسمت های دیگر دست هم همینطور بیضی ترسیم می کنیم و همین رنگ و مش را به آن اعمال می کنیم.و با ابزار warp آن را به شکل خمیری تبدیل می کنیم و به دور انگشت می کشیم.

استفاده از ابزار warp برای ایجاد mesh در نرم افزار ایلوستریتور

نکته ی دیگری که در این آموزش وجود دارد این است که مثلا اگر با ابزار ellipse یک دایره ترسیم کنیم و آن را با ابزار selection انتخاب کنیم و از منوی object از زیرمجموعه ی path فرمان add anchor points را انتخاب کنیم با این کار روی آن نقاطی را ایجاد می کنیم و می توانیم با استفاده از ابزار direct selection نقاط روی آن را مشاهده کنیم.

استفاده از فرمان add anchor points برای ایجاد mesh در نرم افزار ایلوستریتور

رنگ داخل دایره یعنی درواقع رنگ fill آن را تغییر می دهیم و رنگ stroke آن را none می کنیم در اینجا با ابزار direct selection می توانیم ببینیم که نقطه ها در شکل به صورت مساوی تقسیم شده اند. می توانیم دایره را با ابزار selection انتخاب کنیم و به منوی effect مراجعه کنیم و از زیرمنوی distort & transform فرمان pucker & bloat را انتخاب کنیم و در کادر باز شده تیک گزینه preview را فعال می کنیم تا تغییراتی که در شکل ایجاد می شود را ببینیم و موقعیت اهرم را تغییر می دهیم.

استفاده از فرمان pucker & bloat برای ایجاد mesh در نرم افزار ایلوستریتور

هم چنین می توانیم تغییراتی را با ابزار pucker بر روی دایره اعمال کنیم، به این صورت که آن را انتخاب می کنیم و بعد با نگه داشتن کلیدهای alt+shift سر قلم را از دایره بزرگتر و تغییرات را ایجاد می کنیم.به همین ترتیب می توانیم با ابزارهایی مثل bloat ، scallop ، crystallize و wrinkle با نگه داشتن ابزار و فشردم کلید ماوس تغییرات دلخواه را بر روی اشکالی مثل این دایره اعمال کنیم.در این پروژه می توانیم از این ابزارها مثلا wrinkle برای ایجاد آشفتگی در اشکال ترسیم شده استفاده کنیم به این صورت که ابتدا برای ایجاد یک حالت نورمال روی ابزار دو بار کلیک می کنیم و قسمت details آن را روی ۱ قرار می دهیم.

استفاده از ابزار wrinkle برای طراحی فیگور دست سه بعدی در نرم افزار ایلوستریتور

قصد داریم در بین شاخه ها برگهایی را قرار دهیم برای این کار به پنل symbols که در منوی window قرار گرفته است مراجعه می کنیم و از منوی مربوط به کتابخانه ها ،قسمت nature ، برگ را انتخاب می کنیم و روی کار قرار می دهیم.

استفاده از پنل symbol برای طراحی فیگور دست در نرم افزار ایلوستریتور

برای بهترشدن و جلوه دادن به کار می توانیم یکسری از شاخه ها را رو یا زیر برگ قرار دهیم به این صورت که شاخه مورد نیاز را با ابزار selection انتخاب می کنیم و روی آن کلیک راست می کنیم و از زیرمنوی arrange فرمان bring to front را انتخاب می کنیم تا شاخه در روی لایه ی بعد که برگ است قرار گیرد.

استفاده از فرمان bring to front برای طراحی فیگور دست سه بعدی و استفاده از مش در نرم افزار ایلوستریتور

 برای تغییر رنگ هر یک از شاخه ها به این صورت عمل می کنیم که ابتدا  آن را ابزار selection انتخاب می کنیم و در منوی edit از فرامین زیرمجموعه ی edit colors استفاده می کنیم. ما در اینجا فرمان recolor artwork را انتخاب می کنیم. در کادر باز شده به ما نشان می دهد که دو رنگ انتخاب شده است که در قسمت کادر رنگ ها، می توانیم با کلیک روی کادر کوچک سمت راست رنگ جدید را اعمال کنیم.

استفاده از فرمان recolor artwork برای طراحی سه بعدی فیگور دست و استفاده از مش در نرم افزار ایلوستریتور

نکته قابل به ذکر دیگر در این آموزش این است که مثلا ما یک بیضی رسم می کنیم که خط دور ندارد و برای داخل آن یک رنگ اعمال می کنیم. و بعد در حالی که بیضی انتخاب نیست با ابزار mesh در پنجره ی swatches از داخل منوی کتابخانه ی آن یک نمونه library را انتخاب می کنیم و رنگ جدید را از داخل آن انتخاب می کنیم و روی بیضی کلیک میکنیم و مش می سازیم.

استفاده از پنل swatches یرای ایجاد مش در نرم افزار ایلوستریتور

می توانیم در صورت نیاز دوباره بیضی را از انتخاب خارج کنیم و ابزار mesh را انتخاب کنیم و دوباره یک رنگ دیگر به آن اعمال کنیم. هم چنین می توانیم با ابزار direct selection رو نقاط ایجاد شده کلیک کنیم و آنها را در صورت نیاز نظم دهیم و همینطور با انتخاب آنها رنگشان را تغییر دهیم.

استفاده از ابزار direct selection برای ایجاد مش در نرم افزار ایلوستریتور

به همین ترتیب طراحی را ادامه دهید تا فیگور دست از شاخه ها پر شود و برگ هایی را به همان شکل که توضیح دادیم در آن پخش کنید.

طراحی سه بعدی فیگور دست در نرم افزار ایلوستریتور

طراحی سه بعدی میوه در نرم افزار ایلوستریتور

در ادامه ی  آموزش مش در ایلوستریتور به طراحی سه بعدی یک میوه با استفاده از عکس می پردازیم. ابتدا تصویر را در آرت برد قرار می دهیم و چهار guide دور آن قرار می دهیم و یک لایه ی بی رنگ را با ابزار rectangle روی آن درست می کنیم و آن را رنگ می کنیم به این صورت که آن را انتخاب می کنیم و با ابزار قطره چکان رنگ موز را به آن اعمال می کنیم و یا می توانیم از کادر fill استفاده کنیم.

استفاده از ابزار rectangle برای طراحی سه بعدی میوه در نرم افزار ایلوستریتور

حال برای اینکه خط مش در آن درست کنیم ابتدا آن را از انتخاب خارج می کنیم و ابزار  mesh را از نوار ابزار انتخاب می کنیم و در وسط آن کلیک می کنیم و بعد کلید CTRL را از روی کیبرد نگه می داریم و در پنل layers دکمه ی visibility یا همان چشم مربوط به لایه مستطیل را خاموش می کنیم تا تنها خطوط مش قابل مشاهده باشند.

استفاده از ابزار mesh برای طراحی سه بعدی میوه در نرم افزار ایلوستریتور

در ادامه از داخل منوی view که در بالای محیط نرم افزار قرار گرفته است از زیرمنوی guides فرمان lock guides را انتخاب می کنیم تا همه ی گایدهای پروژه قفل شوند و در کادر مزاحمت ایجاد نکنند هم چنین لایه ی مربوط به تصویر موز را هم با مراجعه به پنل layers قفل می کنیم و بعد ابزار direct selection را انتخاب می کنیم و خطوط بالایی مش را به پایین می کشیم.

استفاده از ابزار mesh و direct selection برای طراحی سه بعدی میوه در نرم افزار ایلوستریتور

با همان ابزار direct selection خطوط باقی مانده را هم در کناره های موز قرار می دهیم. بدین صورت که به صورت منظم در همه ی ابعاد موز انها را قرار می دهیم و در صورت لزوم می توانیم از ابزار add anchor point برای اضافه کردن نقطه بر روی خطوط mesh استفاده کنیم.

استفاده از ابزار direct selection و add anchor point برای طراحی سه بعدی میوه در نرم افزار ایلوستریتور

در ادامه نقطه وسط کار را با direct selection انتخاب می کنیم و ابزار قطره چکان را بر میداریم و کنار نقطه کلیک می کنیم.برای نقاط دیگر هم به همین ترتیب عمل می کنیم.

استفاده از ابزار eyedropper برای طراحی سه بعدی میوه در نرم افزار ایلوستریتور

بعد از اتمام رنگ آمیزی نقاط می توانیم به همان ترتیب قبل کلید CTRL را نگه داریم و در پنل layers علامت چشم یا visibility مربوط به لایه را روشن کنیم با اینکار مشاهده می کنید که موز ساخته شده است!

استفاده از پنل layers برای طراحی سه بعدی میوه در نرم افزار ایلوستریتور

در صورتی که مشاهده کردید رنگ آمیزی به شکل دلخواه نیست می توانید با ابزار add anchor points به جاهای مورد نیاز نقطه اضافه کنید و به آن رنگ اعمال کنید. نیازی نیست همه ی نقطه ها را رنگ آمیزی کنیم بایستی به آنها که ضروری هستند اعمال شود چون بقیه با مش حل می شود. در ادامه برای اینکه مش ایجاد کنیم، ابزار mesh را برمی داریم و در بین خطوط بالای موز کلیک می کنیم تا یک مش به موازات خطوط بالا و پایینش درست شود.به همین ترتیب در همه ی موز از این خط مش ایجاد می کنیم.

استفاده از ابزار mesh برای طراحی سه بعدی میوه در نزم افزار ایلوستریتور

همانطور که مشاهده می کنید در بعضی جاها بین مش ها فاصله ی زیادی است که می توانیم آنها را از طریق نقاط آنها تنظیم کنیم و مرتب کنیم که این ار با ابزار direct selection انجام می دهیم.

استفاده از ابزار direct selection و mesh برای طراحی سه بعدی میوه در نرم افزار ایلوستریتور

 باید به گونه ای آنها را مرتب کنیم که بتوانیم مش های عمودی را به صورت منظم ترسیم کنیم.نکته ی قابل توجه این است که هر چقدر تعداد این مش ها بیشتر باشد کار زیباتر می شود. هم چنین باید این مش ها بعد از ترسیم مرتب شوند تا کار تمیز ارائه شود. مش های عمودی را هم با استفاده از ابزار mesh یا کلیک روی خط مش بالا رسم می کنیم بعد از رسم در صورت وجود به هم ریختگی می توانید هر نقطه را با استفاده از direct selection انتخاب کنید و با کلیدهای جهت نمای کیبرد آنها را تغییر دهید.هم چنین برای اینکه روی یک خط مش کار کنید می توانید از ابزار anchor point  استفاده کنید.

استفاده از ابزار anchor point و mesh برای طراحی سه بعدی میوه در نرم افزار ایلوستریتور

تمام خطوط مشی را که رسم می کنیم باید با همان قطره چکان رنگ آمیزی کنیم.توجه داشته باشید که هنگام رنگ آمیزی از قسمت های تیره تصویر استفاده نکنید چون کار شکلی جالبی به خود نمی گیرد.

طراحی سه بعدی میوه با استفاده از ابزار mesh در نرم افزار ایلوستریتور

برای قسمت ابتدایی و انتهایی آن نیز می توانید به شکل ساده از ابزار pen استفاده کنید و یا اینکه می توانید با ابزار mesh قسمت پایانی آن را ترسیم کنید تا طبیعی تر به نظر برسد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *