0
09151637530

آشنایی با قلموی نقاشی یا paintbrush

در این قسمت از آموزش ایلوستریتور می خواهیم در مورد قلموی براش صبحت کنیم که ابزار آن رو می توانید در نوار ابزار پیدا کنید مثل تصویر زیر که مشاهده می کنید.

فعال کردن ابزار براش از نواز ابزار در ایلوستریتور با استفاده از این قلمو میتوانید خطوط خوشنویسی، خطوط هنری، الگوها و خطوط دور موضوعات مختلف را آرایش یا ویرایش کنید برای استفاده از آن ابتدا باید رنگ stroke خودتان را مشخص کنید و همانطور که در آموزش های قبل گفتیم قلمو هم جزء ابزارهایی هست که مسیرهایی را ترسیم میکند که خط دور هستند برای این ابزار شما فقط با خط دور سروکار دارید برای اینکه نوع قلمو را تغییر دهید از نوار کنترل میتوانید استفاده کنید.

تغییر نوع قلمو در نوار کنترل د رایلوستریتورکه البته میتوانید تعداد این ها را افزایش دهید و یا از قلموهای متنوع دیگری هم استفاده کنید اگر حین ترسیم کلید alt را نگه داریم مسیر ما به صورت یک مسیر بسته خواهد شد. از این ابزار برای رنگ آمیزی هم میتوانید استفاده کنید برای اینکه وارد بخش تنظیمات این ابزار شوید میتوانید روی آن دو بار کلیک کنید و وارد بخش آپشن آن شوید همانطور که ملاحظه میکنید تنظیمات دقیقا مشابه تنظیمات بخش آپشن ابزار pencil میباشد که قبلا خدمتتان توضیح دادیم.

تنظیمات بخش براش در ایلوستریتورمدل های قلمو را در نوار کنترل مشاهده کردید که یکسری سبک های پیش فرض قرار داده شده اما سبک های پیش فرض دیگری هم هست که برای دسترسی به آنها باید به پایین پانل در قسمتی که در تصویر مشخص شده مراجعه کنید.

مدل های قلمو پیش فرض دیگر در پایین پنل در ایلوستریتور در قسمت save brushes میتوانید در صورت یکه براش جدید ساخته باشید آن را درلیست براش ها ذخیره کنید موارد این قسمت را میتوانید مناسب با کارتان انتخاب کنید.

ساخت براش و ذخیره آن در ایلوستریتور

ایجاد و ویرایش سبک قلم موی نقاشی 

روش ایجاد سبک قلموی نقاشی این است که یک مسیر را ابتدا در آرت بردمان ترسیم کنیم و سپس بر اساس آن مسیر سبک جدید قلموی خودمان را در پانل براش بسازیم  ابتدا یک ستاره کوچک ترسیم میکنیم و آن را داخل پانل براش drag میکنیم بعد از این کار کادر محاوره ای برای ما باز میشود که از ما میخواهد نوع براش را مشخص کنیم.

کادر محاورهای NEW BRUSHبرای انتخاب نوع براش در ایلوستریتوراولین گزینه calligraphic brash هست به معنی قلموی خوشنویسی که اینجا بسته به نوع براش ما در حال حاضر غیرفعال است چون براشی که به شکل ستاره است برای قلموی خوشنویسی نمیتواند استفاده شود گزینه بعد scatter brush است که میتوانیم آن را به عنوان قلموی پخش کننده استفاده کنیم حالت بعدی art brush یا قلموی هنری است که در این حالت براشی که میسازیم یک براش پیوسته و بدون هیچ فاصله ای خواهد بود.

بخش بعدی bristle brush یا قلموی زبرهست که از این برای رنگ آمیزی داخل شکلها استفاده میکنیم  قسمت بعدی pattern brush یا قلموی الگوپردازی میباشد یعنی با آن میتوانید الگوهایی را که میخواهید از طریق براش ها به دست بیاورید را تشکیل دهید درحال حاضر با گزینه هایی که فعال است میتوانیم از ستاره با آنها براش بسازیم گزینه scatter brush را انتخاب و ok میزنیم بلافاصله یک آپشن باز میشود که بایستی تنظیمات مربوط به این قلمو را در داخل آن انجام دهیم.

تنظیمات مربوط به قلموی جدید در ;کادر scatter brush OPTION در ایلوستریتوردر قسمت size میتوانید اندازه دانه های پخش شده خودتان را مشخص کنید و اگر بخواهید سایز به صورت تصادفی تغییر کند گزینه random را فعال کنید  بخش بعدی spacing هست که با آن میتوانید فاصله بین دانه ها را تعیین کنید. با گزینه scatter میتوانید چگونگی توزیع را مشخص کنید، بخش بعدی rotation یا زاویه چرخش دانه هاست ،  قسمت بعدی rotation relative to page and path هست که با آن تعیین میکنیم که چرخش ستاره ها را نسبت به صفحه آرت برد یا نسبت به مسیر ترسیمی باشد قسمت colorization مربوط به رنگ پردازی براش است.

گزینه های ویرایشی کادر scatter brush OPTION در ایلوستریتوراگر بخواهیم از این ستاره یک قلموی هنری بسازیم.

ایجاد قلموی هنری از شکل در ایلوستریتورکادر را ok میکنیم تا آپشن مربوط به قلموی هنری باز شود.

تنظیمات مربوط به قلموی هنری در ایلوستریتورمیتوانید سایز را مطابق حالت قبل مشخص کنید در بخش brush scale options میتوانید چگونگی کشیدگی یا مقیاس گذاری الگوی خودتان را در طول مسیر با این گزینه ها مشخص کنید  میتوانید تعیین کنید مقیاس قلمو یتان به صورت متناسب تغییر پیدا کند و یا اینکه بر اساس طول مسیر کشیده شود و یا اینکه بین دو خط guide مشخصی میزان کشیدگی شکل خودتان را تعیین کنید، قسمت direction جهت براش را مشخص میکند  قسمت colorization هم مربوط به تنظیم رنگ است ، بخش بعد هم بخشی است که میتوانید حول محور عمودی و افقی شکل خودتان را معکوس کنید.

بخش مربوط به brush scale options و گزینه های کاربردی آن روی شکل هنری د رایلوستریتوربراش بعدی براش pattern یا الگوپردازی است.

ایجاد براش pattern در ایلوستریتوربعد از ok کردن کادر آپشن آن باز میشود.

کادر آپشن مربوط به pattern BRUSH OPTION در ایلو ستریتوردر قسمت scale شما میتوانید سایز یا مقیاس الگوهای خودتان را تنظیم کنید در بخش spacing میتوانید درصد فضای بین الگوها را تعیین کنید در قسمت بعد هم با دکمه هایی که مربوط به نوع کاشی کاری یا چیدمان الگوهای شما در مسیر هستند میتوانید نوع الگو را تعیین کنید.

الگو کاشی کاری با چیدمان در ایلوستریتورمسیرتان را با ابزارهای دیگر هم میتوانید ترسیم کنید و بعد آن را انتخاب کنید و براش را روی ان اعمال کنید یک روش دیگر برای ساخت براش وجود دارد و آن هم گزینه new brush است.

گزینه new brush برای ساخت براش در ایلوستریتورcalligraphic brush : در قسمت angle میتوانید زاویه قلموی خوشنویسی خود را مشخص کنید قسمت  roundness را کم کنید و سایز را هم میتوانید کم و زیاد کنید.

زاویه قلموی خوشنویسی و تغییر سایز در کادر calligraphic brush در ایلوستریتورآخرین براش bristle است که برای رنگ آمیزی مناسب است.

براش bristle برای رنگ آمیزی در ایلوستریتوردر بخش shape میتوانید شکل نوک قلم موی نقاشی خودتان را با کادر باز شو مشخص کنید در قسمت های زیرین میتوانید اندازه نوک قلمتان را تنظیم کنید در بخش paint opacity میتوانید میزان تیرگی نقاشی یا براش خودتان را تنظیم کنید  و در قسمت stiffness میتوانید مقدار سفتی فرچه قلم موی نقاشی را تغییر دهید.

تنظیمات مربوط به bristle BRUSH OPTION د رایلوستریتور

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *