0
09151637530

آشنایی با محیط کاری نرم افزار Indesign

 تنظیم میزان روشنایی ویا تیرگی فضای کاری یا رابط کاربری نرم افزار Indesign

گاهی اوقات کاربران نسبت به میزان روشنایی ویا تیرگی فضای کاری حساس هستند برخی از شما دوست دارید فضای کاری روشن باشد و برخی از شما فضای کاری تیره را می پسندید. InDesign  این امکان را برای کاربران خود فراهم می کند. بنابراین می توانید میزان روشنایی و یا تیرگی فضای کاری یا رابط کاربری InDesign را به این ترتیب تنظیم کنید.ابتدا وارد منوی Edit شوید از زیر منوی Preferences  گزینه Interface  را انتخاب کنید

گزینه Interface از بخش preferences

در بخش Interface تنظیمات مختلفی را مشاهده می کنید وارد بخش Appearance شوید در اینجا می توانید وضعیت ظاهری فضای کاری و یا رابط کاربری را تنظیم کنید  از لیست Colour Theme  رنگ مورد نظر خود را با یک کلیک انتخاب و فعال کنید در اینجا رنگ فعال  MediumDark یا رنگ خاکستری تیره است در این بخش می توانید رنگ های تیره،خیلی تیره،خاکستری و یا خاکستری روشن را انتخاب کنید.

بخش Appearance در گزینه Interface از بخش preferences در ایندیزاین

 در اینجا رنگ خاکستری را انتخاب می کنید در صورتی که گزینه Match Pasteboard to Theme Colour تیک داشته باشد رنگ Pasteboard هم با رنگ فضای کاری Match و یکسان می شود. برای اینکه بهتر تنظیمات را مشاهده کنید بر روی دکمه OK کلیک کنید.

گزینه Match Pasteboard to Theme Colour در گزینه Interface از بخش preferences در ایندیزاین

 سپس یک سند جدید را با تنظیمات پیش فرض خود برنامه ایجاد کنید ملاحظه می کنید که رنگ فضای کاری به رنگ خاکستری در آمده ضمن اینکه رنگ فضای Pasteboard هم خاکستری شده است

فضای کاری ایندیزاین بعد از تنظیمات مربوط به رنگ در آن

 می توانید از طریق منوی View نیز رنگ Pasteboard را تنظیم کنید.دقت کنید فقط رنگ Pasteboard با انتخاب گزینه Match Pasteboard to Theme Colour و فعال بودن آن مشاهده می کنید که رنگ Pasteboard با رنگ فضای کاری Match یکسان است.

گزینه Match Pasteboard to Theme Colour در منوی view

اگر که تیک آن برداشته شود رنگ Pasteboard به رنگ سفید تبدیل خواهد شد.

غیرفعال بودن گزینه Match Pasteboard to Theme Colour در منوی view

بزرگنمایی و پیمایش صفحه نرم افزار Indesign

گاهی برای تسلط بیشتر بر جزئیات سند و یا تصاویر موجود در آن به خصوص هنگام ویرایش اشکال ترسیمی نیازمند بزرگ نمایی یا Zoom خواهید بود دقت داشته باشید که با این کار اندازه واقعی سند تغییری نمی کند و فقط میزان دید شما افزایش می یابد این افزایش میزان دید در InDesign تا %4000 تعریف شده است بعضی از اسناد به اندازه ای بزرگ هستند که در حالت نمایش %100 از ابعاد نمایشگر تجاوز کرده وبنابراین برای دیدن کل تصویر به صورت یکجا نیازمند کوچک نمایی آن خواهید بود مقدار کمینه این کوچک سازی در این نرم افزار 5% است.

زوم کردن در محیط نرم افزار ایندیزاین

برای بزرگ نمایی یا Zoom in بر روی یک بخش از سند از روش های مختلفی می توان استفاده نمود روش اول انتخاب ابزار Zoom از پنل ابزار است . همین طور که مشاهده می کنید ابزار Zoom  در این قسمت قرار گرفته است.

ابزار زوم (zoom) در ایندیزاین

با نگه داشتن اشاره گر موس بر روی ابزار در یک Tooltip  نام ابزار و کلید میانبر آن نمایش داده می شود بنابراین برای فعال کردن ابزار علاوه بر کلیک بر روی ابزار می توانید با زدن حرف Z  صفحه کلید ابزار Zoom را فعال کنید پس از فعال کردن ابزار Zoom از پنل ابزار میتوانید به تعداد مورد نیاز بر روی سند کلیک کرده تا ابعاد سند به مرکزیت نقطه کلیک شده بزرگتر نمایش داده شود.

استفاده از ابزار زوم در ایندیزاین

 روش دوم این است که می توانید با درگ کردن موس و رسم یک کادر فرضی سند را محدود به همان اندازه بزرگ کنید. روش سوم به این صورت است که روی یکی از درصد های بزرگ نمایی موجود در کادر بزرگ نمایی در نوار اجرا کلیک کنید. مثلا %150  می توانید از کلید های ترکیبی  Ctrl+Plac یا (+ و  Ctrl) برای بزرگ نمایی و کلید های ( –  و Ctrl) یا Ctrl+minimize  و برای کوچک نمایی استفاده کنید با زدن کلید های ترکیبی alt+ctrl+0 می توانید کل Spread  در مرکز صفحه   Fit کنید به طوری که تمام پنجره نمایش را پر کند.

درصد های بزرگ نمایی در ایندیزاین

 Spread به دوصفحه مقابل هم مانند صفحات مجله و یا کتاب گفته می شود. همچنین می توانید با استفاده از کلید های ترکیبی 1+ Ctrl سند را با اندازه واقعی یعنی مقدار Zoom% 100 نمایش دهید با زدن کلید های ترکیبی 2+ Ctrl مقدار Zoom را می توانید به %200 افزایش دهید نکته دیگر این است که با فعال نمودن ابزار HandTool  از طریق نوار ابزار،که در بالای ابزار Zoom در این بخش قرار گرفته و نگه داشتن کلید سمت چپ موس روی بخشی از سند صفحه Zoom out  کرده وسپس با درک نمودن کادر انتخابی و کشیدن آن به مکان دلخواه و رها نمودن کلید موس آن قسمت از صفحه را با مقداری که در آخرین عمل Zoom in  تنظیم نمودید بزرگ نمایی کنید که در آخرین عمل Zoom in  ما ، مقدار Zoom  را روی %200 کرده بودیم به این روش PowerZoom گفته می شود.

زوم 200 درصدی یا Power Zoom در ایندیزاین

 شما می توانید ابزار HandTool را با استفاده از کلید میانبر آن که با حرف H نمایش داده شده از طریق صفحه کلید هم فعال کنید . همچنین می توانید با نگه داشتن کلید SpaceBar  در صورتی که ابزار دیگری انتخاب باشد مثلا اگر ابزارSelection Tool فعال باشد و شما قصد فعال کردن ابزار HandTool را داشته باشید می توانید کلید SpaceBar  را نگه دارید تا ابزار تبدیل به ابزار HandTool شود تا زمانی که کلید  SpaceBar پایین نگه داشته شود ابزار HandTool فعال خواهد بود با رها کردن کلید SpaceBar  مجددا می توانید به ابزارقبلی برگردید.

فعالسازی ابزار hand tool در ایندیزاین

روش دیگر برای بزرگ نمایی و کوچک نمایی در صفحه ،پایین نگه داشتن کلید Alt و استفاده از Scroll موس است چنانچه کلید Scroll را به سمت بالا بچرخانید عمل Zoom in  انجام خواهد شد و اگر کلید Scroll  را به سمت پایین بچرخانید عمل Zoom out   اتفاق می افتد در صورتی که به جای کلید alt  از کلید Ctrl استفاده کنید با نگه داشتن کلید Ctrl و Scroll یا چرخ روی موس می توانید صفحه را به سمت چپ و راست جا به جا کنید برای جابه جا شدن بین صفحات می توانید از لغزنده ها ویا  Scroll که در سمت راست صفحه و یا در قسمت پایین صفحه قرار گرفته است استفاده کنید .با این روش می توانید از یک Split به Split   دیگر حرکت کنید برای جا به جایی بین صفحات از ابزار hand هم می توانید استفاده کنید با فعال کردن ابزار hand و روش هایی که گفته شد می توانید به راحتی به گشت گذار بین صفحات بپردازید اما دقت داشته باشید زمانی که تعداد صفحات یک سند زیاد باشد و استفاده از لغزنده ها و یا ابزار hand روش مناسبی برای جابه جایی بین صفحات نیست .

در این موارد می توانید از پنل Pages  استفاده کنید با کلیک برروی نام پنل در سمت راست صفحه آن را باز می کنید مشاهده می کنید که پنل Pages در اینجا قرار گرفته است پس از باز شدن پنل Pages در این قسمت شما می توانید ملاحظه کنید که کلیه صفحات سند که قابل مشاهده هستند. می توانید به راحتی بر روی شماره صفحه دوبار کلیک کنید تا آن صفحه باز شود.

پنل Pages در ایندیزاین

 و یا از فرامین داخل منوی Layout استفاده کنید با باز کردن منوی Layout وارد منو شده وبا زدن فرامین مثل First Page  می توانید به اولین صفحه با زدن فرمان Next Page به صفحه بعدی با زدن Previous Page  به صفحه قبلی با زدن   LastPage به آخرین صفحه بروید.

فرمان های داخل منوی Layout برای مدیریت صفحات در ایندیزاین

همانطور که مشاهده می کنید صفحه 8  Highlight شده و این صفحه آخرین صفحه در لیست صفحات پنل Pages  است.

جابجایی بین Spread ها

همچنین می توانید بین Spread ها جا به جا شوید و یا اینکه با استفاده از فرمان Go to page  که با کلید های ترکیبی Ctrl+j هم می توانید آن را فعال کنید. شما می توانید به یک شماره صفحه خاصی از سند خود جا به جا شوید مثلا صفحه ی 5 با کلیک بر روی دکمه OK  به صفحه شماره 5 جا به جا خواهید شد.

فرمان Go to page در ایندیزاین

شما می توانید به این موارد در پایین فضای کاری در بخش نوار وضعیت هم دسترسی داشته باشید.

مدیریت صفحات در پایین فضای کاری در بخش نوار وضعیت
مشاهده تمام دوره های ایندیزاین
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *