0
09151637530

معرفی ابزار Move Tool و Artboard Tool در برنامه فتوشاپ

 کپی تصاویر با ابزار Move Tool و کلید Alt

در همان صفحه‌ی 1600*900 که در مرحله‌ی قبل آموزش فتوشاپ دو تصویر وارد آن کردیم قرار داریم.ابتدا در قسمت Layers قفل Background را باز می‌کنیم. حال اگر بر روی هرکدام از تصاویر یا Background کلیک کنیم Layers مربوط به همان در حالت انتخاب قرار می‌گیرد.با استفاده از ابزار Move Tool می‌خواهیم یک کپی از تصویر موردنظر ایجاد کنیم.ابتدا کلید Alt از صفحه‌کلید را پایین نگه می‌داریم و سپس بر روی تصویر موردنظر کلیک و Drag می‌کنیم.

استفاده از ابزار Move Tool در فتوشاپ اگر بخواهیم از تصویر کپی سوم را تهیه کنیم مجدداً بر روی آن تصویر کلیک راست و Layers مربوط به تصویر اصلی را انتخاب می‌کنیم کلید Alt از صفحه‌کلید را پایین نگه می‌داریم و سپس بر روی تصویر موردنظر کلیک و Drag می‌کنیم. اگر بخواهیم این لایه‌ها را پاک‌کنیم می‌توانیم آن‌ها را انتخاب و کلید Delete از صفحه‌کلید را بفشاریم. اگر بر روی لایه کلیک راست کنیم یک منو ظاهر می‌شود و با استفاده از گزینه‌ی Delete Layers هم می‌توانیم لایه را حذف کنیم. در حالت پیش‌فرض گزینه‌ی Auto Select در نوار آپشن از ابزار Move Tool غیرفعال است. اگر این گزینه فعال باشد با کلیک بر روی هر تصویر لایه آن‌هم در پنل Layers انتخاب می‌شود. با غیرفعال کردن آن این امکان از ما گرفته می‌شود. (بهتر است این گزینه برای راحتی کار فعال باشد.) در مقابل گزینه‌ی Auto Select یک لیست بازشو وجود دارد که شامل دو حالت Layers و Group است. در حالت پیش‌فرض بر روی گزینه‌ی Layers هستیم. اگر بخواهیم از گزینه‌ی Group استفاده کنیم ابتدا باید یک گروه ایجاد کنیم. برای ایجاد گروه در نرم‌افزار فتوشاپ در پنل Layers اشاره‌گر موس را بر روی آیکون پوشه در پایین قرار داده و کلیک می‌کنیم. مشاهده می‌کنیم که در همان قسمت Layers ، Group1 ایجاد شد.

روش کپی کردن تصاویر و ایجاد لایه در فتئشاپ حال دو تصویر موجود در صفحه‌ی Preset را با کلیک و Drag به روی Group1 می‌بریم و رها می‌کنیم. و در لیست بازشو مقابل گزینه‌ی Auto Select گزینه‌ی Group را انتخاب می‌کنیم. حال با توجه به فعال بودن گزینه‌ی Auto Select اگر بر روی یک تصویر کلیک و Drag کنیم تمامی تصاویر موجود در آن گروه باهم جابجا می‌شوند. اما اگر گزینه Layers فعال باشد با کلیک و Drag بر روی یک تصویر ،تصاویر هم‌گروه با آن جابجا نمی‌شوند. برای اینکه تصاویر را از گروه خارج کنیم بر روی Group1 کلیک راست می‌کنیم و از لیست بازشو بر روی گزینه‌ی UnGroup Layers کلیک می‌کنیم.گزینه‌ی Show Transform Controls در نوار آپشن هم برای تغییر سایز و چرخش تصاویر استفاده می‌کنیم. ابتدا بر روی این گزینه کلیک می‌کنیم تا تیک بخورد سپس بر روی تصویر موردنظر کلیک چپ می‌کنیم و Layers مربوط به تصویر را انتخاب می‌کنیم.

می‌بینیم که در اطراف تصویر یک سری گیره ظاهرشده است که می‌توانیم با استفاده از آن‌ها در تصویر موردنظر تغییر سایز ایجاد کنیم. وقتی اشاره‌گر موس را روی گیره‌های تصویر ببریم می‌بینیم که به یک فلش دو سر تبدیل می‌شود که با کلیک و Drag می‌توانیم تصویر را بزرگ یا کوچک کنیم اگر اشاره‌گر موس را در اطراف تصویر قرار دهیم به‌صورت یک فلش دوسر منحنی ایجاد می‌شود که با کلیک و Drag کردن می‌توانیم تصویر را بچرخانیم.

تغییر سایز تصاویر در فتوشاپ برای برگشتن به حالت اولیه تصویر کلید Esc از صفحه‌کلید را می‌فشاریم و برای تائید تغییر سایز و چرخش باید از کلید Enter از صفحه‌کلید استفاده کنیم البته در قسمت راست نوار آپشتن یک علامت تیک وجود دارد که از آن‌هم می‌توانیم برای تائید تغییر سایز و چرخش استفاده کنیم. گزینه‌های Align؛ این گزینه زمانی فعال می‌شود که بیش از یک‌لایه داشته باشیم. یعنی حداقل دو تصویر در وضعیت انتخاب و فعال باشند.کلید کنترل از صفحه‌کلید را پایین نگه می‌داریم و بر روی Layers2 و Layers3 کلیک می‌کنیم تا هر دو تصویر در حالت انتخاب قرار گیرند. مشاهده می‌کنید که گزینه‌های مربوط به Align در نوار آپشن فعال‌شده‌اند.

معرفی گزینه‌های Align در نرم افزار فتوشاپ گزینه‌ی Align left edges، هم ترازی را برای لبه‌های سمت چپ انجام می‌دهد. گزینه‌ی Align horizontal center، هم ترازی را در مرکز افقی انجام می‌دهد. گزینه‌ی Align right edges، هم ترازی را برای لبه‌های سمت راست انجام می‌دهد. گزینه‌ی Align Top edges، هم ترازی را برای لبه‌های سمت بالا انجام می‌دهد. گزینه‌ی Align horizontal center، هم ترازی را در مرکز عمودی انجام می‌دهد. گزینه‌ی Align bottom edges، هم ترازی را برای لبه‌های سمت پایین انجام می‌دهد. با استفاده از گزینه‌ی AotuAlign Layers ، می‌توانیم متقارن سازی دو یا چند تصویر را انجام دهیم.

و با استفاده از ابزارهای آخر  می‌توانیم زمانی که در محیط سه‌بعدی قرار داریم و این محیط به‌عنوان فضای کاری فعال ماست می‌توانیم تصاویر را بازکنیم و تغییراتی همچون چرخش و حرکت را بر روی آن‌ها انجام دهیم.

تغییراتی همچون چرخش و حرکت را بر روی تصاویر در فتوشاپ

ایجاد چند صفحه در یک سند با ابزار Artboard Tool در نرم‌افزار فتوشاپ

ابتدا یک سند جدید ایجاد می‌کنیم. به‌این‌ترتیب که در منوی File بر روی زیر منوی New کلیک چپ می‌کنیم. کادر محاوره‌ای New Document ظاهر می‌شود. بر روی سربرگ Mobile کلیک چپ می‌کنیم.از Blank Document Presetها و بر روی دکمه‌ی Create کلیک چپ می‌کنیم.ملاحظه می‌کنیم که یک Artboard1 ایجاد شد. بر روی ابزار Move Tool کلیک راست و ابزار Artboard Tool را انتخاب می‌کنیم. در زیر Menu Bar تنظیمات مربوط به Artboard Tool را مشاهده می‌کنیم. با استفاده از ابزار Add New Artboard می‌توانیم چندین صفحه را در یک سند ایجاد کنیم.اشاره‌گر موس را بر روی Add New Artboard قرار می‌دهیم و با کلیک و Drag می‌توانیم Artboard2 را ایجاد کنیم.

Add New Artboard در فتوشاپ

با استفاده از لغزنده‌ی پایین به سمت راست حرکت می‌کنیم. و در قسمت بالای فضای خالی کلیک می‌کنیم و Artboard3 را در اندازه دلخواه ایجاد می‌کنیم.

ایجاد Artboard3 در اندازه های دلخواه در فتوشاپ درصورتی‌که بخواهیم در سمت راست یک Artboard جدید ایجاد کنیم می‌توانیم بر روی Add New Artboard (علامت + داخل یک دایره) کلیک کنیم و برای ایجاد Artboard جدید در پایین هم نیز بر روی Add New Artboard که در پایین آخرین Artboard وجود دارد کلیک کنیم تا Artboard های جدیدی در این سند ایجاد کنیم و تصاویر را قرار دهیم و عملیات ویرایش را بر روی این Artboard ها در این سند ایجاد کنیم

مشاهده تمام دوره های فتوشاپ

آموزش طراحی بنر

54.000 تومان
13

آموزش طراحی تقویم

49.000 تومان
3

آموزش طراحی پوستر

25.000 تومان
43

آموزش طراحی تراکت

79.000 تومان
1

آموزش طراحی آلبوم

54.000 تومان
5
8

آموزش ترکیب تصاویر

47.000 تومان
5
6

آموزش تایپوگرافی

68.000 تومان
40

آموزش روتوش

65.000 تومان
4.5
9

آموزش طراحی لباس

78.000 تومان
4

آموزش لایت روم

52.000 تومان
2

آموزش فتوشاپ

88.000 تومان
5
35
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *