0
09151637530

معرفی کیفریم در افتر افکت

در این آموزش افتر افکت درمورد کیفریم ها و عملکرد آن ها صحبت خواهیم کرد ، کیفریم به معنی متحرک‌سازی است همان‌طور که در شکل می‌بینیم یک تصویر را روی مانیتور نمایش دادیم و قسمت Transform آن را آوردیم در کنار گزینه‌های Transform دکمه‌ای شبیه به ساعت وجود دارد که به آن‌ها کیفریم میگویند.

دکمه ی مشابه ساعت برای ایجاد کیفریم در افترافکت برای کوچک کردن تصویر ابتدا اشاره‌گر موس را در گوشه تصویر روی مربع‌های موجود قرار می‌دهیم و کلیک می‌کنیم سپس کلید shift را می‌گیریم با این کار تصویر را درحالی‌که مقدار طول و عرض آن تغییر نکند کوچک می‌کنیم حال اگر تصویر را جابه‌جا کنیم و دکمه play را بزنیم اتفاقی نخواهد افتاد.

اما اگر تصویر را متحرک‌سازی کنیم یا به عبارتی کیفریم ایجاد کنیم تغییراتی را مشاهده می‌کنیم به‌طور مثال تصویر را در گوشه سمت چپ قرار می‌دهیم و خط زمان(CTI) را در نقطه صفر تنظیم می‌کنیم و روی دکمه ساعت کنار گزینه position کلیک می‌کنیم تا فعال شود.

ایجاد کیفریم برای گزینه ی position در محیط افترافکت

حال روی خط زمان CTI را در زمان 10 قرار می‌دهیم و در این زمان نیز موقعیتی که می‌خواهیم عکس قرار بگیرد را مشخص می‌کنیم به‌طور مثال ما تصویر را در سمت چپ تصویر تنظیم کردیم و می‌خواهیم آن را از صفحه خارج کنیم که تنظیمات تصویر را در شکل می‌بینیم بعد این تنظیمات خط زمان را به ابتدا برمی‌گردانیم و دکمه play را می‌زنیم در این صورت تصویر برای ما متحرک است.

متحرک سازی تصویر با ایجاد کیفریم در نرم افزار افترافکت اگر سرعت حرکت تصویر زیاد یا کم بود از کیفریمی که در قسمت تایم لاین به‌صورت نقطه آبی در شکل مشخص است استفاده می‌کنیم به این صورت که اگر آن را به سمت چپ حرکت دهیم تعداد کیفریم ها بیشتر و سرعت کمتر می‌شود و اگر به سمت راست حرکت دهیم سرعت کمتر و تعداد کیفریم ها بیشتر می‌شود.

تنظیم سرعت حرکت تصویر کیفریم ها

برای آن‌که سرعت حرکت را خیلی کم کنیم می‌توانیم طول تصویر را از قسمت تایم لاین افزایش دهیم و میدانیم که طول تصاویر را می‌توان بینهایت افزایش داد برای حذف کیفریم(همان نقطه آبی درون قسمت تایم لاین) لازم است آن را انتخاب و delete کنیم و کلید ساعت آن را غیرفعال کنیم. حرکت تصویر می‌تواند در زمان‌های مختلف و جهت‌های مختلفی باشد که برای این کار مشابه قبل تصویر را در نقطه شروع مدنظرمان قرار می‌دهیم و CTI را در زمان بعدی موردنظر قرار می‌دهیم و مکان تصویر را مشخص می‌کنیم و دوباره CTI را جابه‌جا می‌کنیم و مکان بعدی شکل را مشخص می‌کنیم و به این صورت می‌توان مسیر حرکت تصویر را مشخص کرد که نمونه‌ای از آن را در شکل می‌بینیم.

تعیین مسیر حرکت تصویر با استفاده از ایجاد کیفریم در افترافکت

حال اگر CTI را به نقطه شروع برگردانیم و دکمه play را بزنیم حرکت تصویر را مشاهده می‌کنیم در این حالت برای تغییر سرعت باید تمام کیفریم هارا انتخاب و مشابه قبل تنظیم کنیم در کنار دکمه کیفریم قبل از دکمه ساعت دو فلش قرار دارد که برای جابه‌جا شدن روی کیفریم ها استفاده می‌شود.

ما می‌توانیم مکانی که در تصویر تعیین کردیم را تغییر دهیم که در شکل آن را انتخاب می‌کنیم و جابه‌جا می‌کنیم تا مسیر حرکت را به‌دلخواه تغییر دهیم در شکل دستگیره‌هایی قرار دارد که می‌توانیم مسیر را جهت‌دار نیز کنیم که در شکل هم می‌بینیم ، برای حذف تمام کیفریم ها لازم است دکمه ساعت را غیرفعال کنید.

جهت دار کردن حرکت تصویر در افترافکت در هر مرحله که عملی را انجام می‌دهیم برای برگشت به مرحله قبل می‌توانیم از Ctrl+Z یا گزینه undo.. از سربرگ Edit استفاده کرد و درصورتی‌که بخواهیم به مراحل جلوتر برگردیم از Ctrl+shift+z استفاده می‌کنیم. حال در مورد گزینه Scale داریم: همان‌طور که گفتیم Scale برای زوم استفاده می‌شود اگر بخواهیم برای این گزینه کیفریم داشته باشیم تصویر را کوچک می‌کنیم و دکمه شبیه به ساعت را که برای کیفریم است فعال می‌کنیم و CTI را در زمان بعدی که موردنظرمان است قرار می‌دهیم حال سایز تصویر را با استفاده از ماوس و shift تغییر می‌دهیم که این کار را می‌توانیم با سایزهایی که مدنظرمان هست انجام بدیم تا تصویر متحرک شود به‌طور مثال در شکلی که مشاهده می‌کنیم در سه سایز تصویر را تنظیم کردیم.

ایجاد کیفریم برای گزینه ی scale در محیط افترافکت

حال ما می‌توانیم جای کیفریم تصاویر با سایزهای مشخص را در قسمت تایم لاین جابه‌جا کنیم طوری که تصویر کوچک اول بزرگ شود و بعد متوسط که با جابه‌جا کردن و پخش آن متوجه تغییرات می‌شویم. در قسمت rotation نیز می‌توانیم کیفریم ایجاد کنیم به‌طور مثال مکان تصویر را ابتدا مشخص می‌کنیم و کیفریم را برایش فعال می‌کنیم بعد CTI را جابه‌جا کرده و زاویه موردنظر را به‌عکس می‌دهیم و همچنین تعداد دوری که مدنظرمان هست را مشخص می‌کنیم سپس آن را پخش کرده و حرکت آن را مشاهده می‌کنیم.

توجه داشته باشید که این چرخش‌ها بر اساسAnchor point است که می‌توانیم با فعال کردن Anchor point مکان آن را تغییر دهیم و زاویه و تعداد دور هارا به‌دلخواه تنظیم کنیم ، گزینه آخر opacity راداریم که برای شفافیت تصویر است که مانند حالت‌های قبل می‌توانیم کیفریم را ایجاد کنیم و مقدار شفافیت را در زمان‌های مختلف عوض کنیم. توجه کنید که با استفاده از گزینه‌های Transform و کیفرم می‌توانیم تصاویر را به حالت دلخواه متحرک‌سازی کنیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *