0
09151637530

آموزش واردکردن فایل‌ها در افترافکت

انواع روش های وارد کردن فایل به داخل نرم افزار افترافکت

برای واردکردن فایل‌ها درون برنامه After Effect  از چند روش می‌توانیم استفاده کنیم یکی از روش‌ها این است که با کلیک بر سربرگ File از قسمت Import گزینه File رو انتخاب کنیم وهمان طور که در شکل زیر می‌بینید کلید میانبر این گزینه Ctrl+I است دقت کنید با انتخاب این گزینه پنجره Import File باز می‌شود که فایل‌های ما در آن است و می‌توانیم فایل موردنظر را انتخاب کنیم.

وارد کردن فایل ها به داخل نرم افزار افترافکت از طریق سربرگ File از قسمت Import و گزینه File

روش دیگر آن است که در قسمتی که اشاره‌گر ماوس را می‌بینیم دو بار کلیک کنیم در این صورت نیز پنجره‌ی Import File باز می‌شود

ما می‌توانیم فایل صوتی، تصویری یا ویدئویی را در محیط افترافکت وارد کنیم و همان‌طور که در شکل زیر می‌بینیم در پنجره‌ی Import File گزینه All Acceptable Files فهرستی از تمام فرمت هایی که نرم‌افزار افترافکت از آن‌ها پشتیبانی می‌کند نمایش می‌دهد ، درصورتی‌که فایل ما، یکی از این فرمت‌ها باشد می‌توانیم آن را انتخاب کرده و به درون برنامه Import  کنیم.

فهرست تمامی فرمت های قابل قبول برای import به داخل نرم افزار افتر افکت

دقت کنید اگر در واردکردن فایل‌های ویدئویی مشکلی داشتید باید نرم‌افزار Quick Time را نصب کنید. حال روی فایل موردنظر کلیک می‌کنیم و دکمه Import را می‌زنیم و فایل وارد برنامه می‌شود و همان‌طور که در شکل زیر می‌بینیم اطلاعات آن نیز نمایش داده می‌شود که اگر روی فایل ویدئویی دو بار کلیک کنیم ویدئو در قسمت مانیتور نمایش داده می‌شود که با حرکت دادن لغزنده می‌توان ویدئو را تماشا کرد.

نمایش اطلاعات ویدیو بعد از ورود به افترافکت و امکان نمایش آن

روشی دیگری نیز برای import فایل‌ها وجود دارد و به این صورت است که پنجره فایل‌ها را بازکنیم و به‌طور مثال تصویری را که می‌خواهیم انتخاب کنیم و آن را بکشیم درون برنامه  به این صورت فایل وارد می‌شود.

چند نکته درباره واردکردن فایل

زمانی که می‌خواهیم فایل را وارد کنیم بعضی از فایل‌ها می‌تواند به‌صورت یک سری از تصاویر همنام باشد که تنها شماره آن‌ها فرق می‌کند  و به‌صورت متوالی قرار دارند اگر تصمیم داشته باشیم همه آن‌ها را وارد محیط برنامه کنیم روی یکی از آن‌ها کلیک می‌کنیم که به این‌ها Footage گفته می‌شود  و همان‌طور که در شکل زیر مشاهده می‌کنید گزینه Import As Footage فعال می‌شود و همچنین تیک گزینه PNG Sequence نیز فعال می‌باشد اگر روی دکمه Import کلیک کنیم فایل عکس‌ها برای ما باز می‌شود اگر روی آن دو بار کلیک کنیم و لغزنده قسمت مانیتور را جابه‌جا کنیم تصاویر پشت سر هم نمایش داده می‌شوند.

وارد کردن چند فایل به داخل نرم افزار افترافکت

حال اگر بخواهیم تصاویری که متفاوت هستند را به‌صورت پشت سر هم  وارد محیط برنامه کنیم لازم است از تصاویری که فرمت PNG دارند استفاده کنیم عکس‌های موردنظر را که با این فرمت هستند انتخاب می‌کنیم و کلیک راست می‌کنیم و با استفاده از گزینه Rename یک نام انتخاب می‌کنیم که با این کار عکس‌ها برای ما دسته‌بندی می‌شوند و پشت سر هم قرار می‌گیرند توجه کنید که به هر تعدادی که بخواهیم می‌توانیم تصاویری را انتخاب کنیم، اگر تصاویر با فرمت PNG نباشند زمانی که آن‌ها را وارد محیط برنامه کنیم به‌صورت Footage نخواهد بود که در شکل زیر نیز مشاهده می‌کنید که یک فایل ویدئویی یک فایل به‌صورت  Footage و یک سری عکس پشت سر هم قرار دارند.

وارد کردن تصاویر به صورت پشت سر هم به داخل نرم افزار افترافکت

حال اگر بخواهیم تعدادی از تصاویر را حذف کنیم آن‌ها را انتخاب می‌کنیم و دکمه Delete صفحه‌کلید را می‌زنیم در این صورت بعد از تأیید عکس‌های انتخاب‌شده حذف می‌شوند.

قرار دادن فایل‌ها در بخش تایم لاین

برای قرار دادن فایل‌ها در قسمت Time line لازم است از ( کلیک و درگ) استفاده کنیم یعنی فایل را انتخاب می‌کنیم و آن را در قسمت تایم لاین می‌گذاریم البته برای قرار دادن فایل‌ها در این قسمت نیاز به Composition  داریم پس از سربرگ Composition این کار را انجام می‌دهیم و همان‌طور که قبلاً گفتیم در پنجره Composition Setting که برای ما  باز می‌شود که در این پنجره Composition موردنظر با ویژگی‌هایی که می‌خواهیم تشکیل می‌دهیم همچنین می‌توانیم یک Composition با ویژگی‌های ویدئو  ایجاد کنیم برای این کار ویدئو را انتخاب کرده و روی Create a new Composition قرار می‌دهیم و همان‌طور که در شکل زیر مشاهده می‌کنیم Composition با ویژگی‌های ویدئو برای ما ایجاد می‌شود و در قسمت Time line نیز قرار می‌گیرد.

ایجاد کامپوزیشن و وارد کردن فایل به داخل کامپوزیشن در افترافکت

برای حذف فایل از قسمت  Time line، آن را انتخاب می‌کنیم و دکمه delete  صفحه‌کلید را می‌زنیم. ما حتی Composition ایجاد کرده را نیز می‌توانیم حذف کنیم.

ما Composition را ایجاد کردیم و نام آن را maktab tv گذاشتیم که در بالای قسمت تایم لاین نیز مشخص می‌شود حال می‌توانیم فایل موردنظر را در این قسمت قرار دهیم، دقت کنید که  فایلی که در بالاترین قسمت قرار داشته باشد اولویت نمایش دارد به‌طور مثال در شکلی زیر که مشاهده می‌کنیم فایل ویدئویی اول نمایش داده‌شده است و زیر آن فایل‌های تصویری قرار دارند.

اولویت نمایش فایل ها در محیط تایم لاین نرم افزار افترافکت

و اگر آن‌ها را جابه‌جا کنیم در شکل زیر مشاهده می‌کنیم که اول تصویر نمایش داده می‌شود و زیر آن ویدئو قرار می‌گیرد و اگر روی هر تصویر دو بار کلیک کنید تصویر در لایه‌ای جدید در صفحه مانیتور نمایش داده می‌شود که اگر دکمه close آن را بزنید بسته می‌شود و دوباره  صفحه Composition نمایش داده می‌شود درصورتی‌که بخواهیم ترتیب فایل‌های قرارگرفته در تایم لاین را تغییر دهیم می‌توانیم آن‌ها را انتخاب کنیم و در مکان موردنظر در قسمت تایم لاین بگذاریم.

قرار گرفتن تصاویر و ویدیوها در کنار هم در تایم لاین و اولویت داشتن تصاویر

در قسمت Time line کنار هر فایل یک کادر رنگی قرار دارد که برای تفکیک کردن فایل‌ها است و باعث راحتی کار می‌شود برای آنکه رنگ این‌ها را عوض کنیم روی کادر رنگ موردنظر کلیک می‌کنیم و هر رنگی که مدنظرمان هست انتخاب می‌کنیم که در شکل زیر نیز می توان مشاهده کرد.

تغییر رنگ های کنار فایل ها در تایم لاین افترافکت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *