0
09151637530

چگونه رنگ تصویر را برای وب تنظیم کنیم

در این قسمت از آموزش فتوشاپ نشان می دهیم که چگونه رنگ در وب کار می کند و چقدر محدود تر از رنگ در فتوشاپ است. تمامی تصاویر باید به صورت RGB باشند یعنی به رنگ قرمز، سبز و آبی باشند درست همانطور که در دوربین های دیجیتال و یا اسکنر آن ها گرفته شده است، بنابراین بسیار امن است.

با این حال انواع مختلف RGB وجود دارد. اکنون به منوی Edit رفته و دستور Color Settings را انتخاب می کنیم که دارای میانبر صفحه کلید Shift +Ctrl +K و یا Shift +CMD +K در مک می باشد.

انتخاب دستور Color Settings از منوی edit

پس انتخاب این دستور کادر محاوره ای بر روی صفحه ایجاد می شود که اگر در قسمت بالا بر روی Setting کلیک کنیم منویی ازگزینه های تنظیمات مورد نظر برای ما باز می شود نسخه هایی اروپایی امریکایی و… که می توانیم به راحتی هر یک از آن ها را ببینیم.

 اگر در قسمت بالا بر روی Setting کلیک کنیم منویی ازگزینه های تنظیمات مورد نظر برای ما باز می شود

در قسمت پایین تر آیکن های تنظیمات دیگری وجود دارد که از جمله آن ها می توان به RGB اشاره کنیم که بر روی SRGB تنظیم شده است این آیکن فضای رنگی برای کارهای عادی را فراهم می کند.

خب ما گزینه north america general pourpose2 را در قسمت Setting انتخاب می کنیم. پس از انتخاب آن بر روی OK کلیک می کنیم تا این تغییر را بپذیریم.

انتخاب north america general pourpose2

اکنون در قسمت پایین صفحه تصویر در سمت چپ بر روی فلش کنار اندازه تصویر کلیک می کنیم سپس گزینه Document Profile انتخاب می کنیم.

انتخاب Document Profile

خب اگر به اسم تصویر که  در بالای صفحه درج شده است نگاه کنیم خواهیم دید که ستاره ای در داخل پرانتز در آن وجود دارد خب این به ما نشان می دهد که فضای رنگی برای این تصویر خاص اجرا می شود متفاوت از فضای کاری است که ما در کادر گفتگوی تنظیمات دیده ایم.

ستاره ای که درون پرانتز در بالای در قسمت نام تصویر وجود دارد

خب اکنون به منوی File رفته و دستور Save as را انتخاب می کنیم.

انتخاب دستور save as

در کادر باز شده می توانیم فرمت سازگار با وب را در قسمت Save as type انتخاب کنیم مثلا می توانیم فرمت JPEG را انتخاب کنیم این فرمت برای عکس های مستمر عالی به نظر می رسد. توجه داشته باشید که گزینه هشدار یا همان Warning در پایین کادردر کامپیوترهای شخصی قرار دارد این در صورتی است که Mac چنین گزینه ای وجود ندارد. خب اگر اکنون بر روی این گزینه کلیک کنیم هشداری را خواهیم دید بر روی صفحه که به ما می گوید درفرمت فایل فعلی تمامی لایه های سند را ذخیره نمی کند این به این معنی است که تنها تعداد کمی از آن ها را ذخیره می کند برای رهایی از این کادر کافی است که بر روی OK کلیک کنیم.

پیام هشدار

در حال حاضر این یک مشکل نیست زیرا فتوشاپ این تصویر را به عنوان یک نسخه ذخیره می کند و تنها مشکل موجود این است که در اینجا این چک باکس ICC Profile Adobe به صورت RGB می باشد این به این معنی است که فتوشاپ برای ذخیره نمایه، رنگ را به همراه با تصویر تنظیم می کند.

خب اکنون مشکل مرورگرهای وب این است که هیچ توجهی به پروفایل های رنگی ندارد و تصویر را بدون هیچ غرامت به نمایش می گذارد به همین دلیل است که اگر می خواهید ببینید که چه اتفاقی خواهد افتاد می توانید کلید چک آن را خاموش کنید.

اکنون بر روی Save کلیک می کنیم.

انتخاب save

کادر هشدار بر روی صفحه ایجاد می شود حالا می توانیم بر روی Yes کلیک می کنیم یا در Mac آن را جایگزین کنیم.

 در کادر تنظیمات ایجاد شده بر روی تصویر می توانیم ببینیم که ارزش و مقدار کیفیت تصویر ما چقدر و چگونه است و این تصویر با چنین کیفیتی چقدر از حافظه را اشغال خواهد کرد مثلا در کیفیت 12 می توانیم ببینیم که حجم اشغال شده از حافظه  4.6G می باشد.

اگر ما بخواهیم این تصویر را برای وب آماده کنیم لازم است که اندازه آن کمی کاهش دهیم. برای این کار می بایست میزان کیفیت تصویر را کاهش دهیم توجه کنید که به همان اندازه که مقدار کیفیت تصویر کاهش پیدا می کند حجم تصویر نیز کاهش پیدا خواهد کرد. برای کاهش مقدار کیفیت می توانیم بر روی آن کلیک کرده و مقدار کیفیت مورد نظر را در آن تایپ کنیم در صورتی دیگر می توانیم از آیکن کشویی موجود در پایین آن استفاده کنیم کشیدن کشو به سمت راست باعث افزایش و کشیدن آن به سمت چپ باعث کاهش مقدار کیفیت می شود.

 اگر ما بخواهیم تصویر را در فیس بوک آپلود کنیم باید حجم تصویر را به 100 کیلو بایت برسانیم این در صورتی است که اگر مقدار کیفیت را به صفر نیز برسانیم باز هم حجم تصویر بیشتر از 100 کیلوبایت خواهد شد.

حجم تصویر حتی اگر کبفیت را به صفر برسانیم

ولی جایی برای نگرانی وجود ندارد زیرا فیس بوک نیز دوباره حجم تصویر را کاهش می دهد و این نیز برای سایر سایت های رسانه های اجتماعی صدق می کند. بنابراین می توانیم مقدار کیفیت را به دلخواه و بهینه برای تصویر خود انتخاب کنیم و سپس برای پذیرفتن این تغییر بر روی OK کلیک می کنیم.

اکنون به منوی File  می رویم و دستور Open را انتخاب می کنیم.

انتخاب دستور open

حالا در پوشه باز شده بر روی تصویر مورد نظرخود کلیک کرده و سپس بر روی گزینه Open کلیک می کنیم.

انتخاب گزینه open

 برای زوم کردن بر روی تصویر می توانیم از کلید های Ctrl +z و یا CMD +z در مک استفاده کنیم.

توجه داشته باشید که در بالای صفحه تصویر ما اسم تصویر را خواهیم داشت در تصویر اول می بینیم که ستاره ای در داخل پرانتز قرار دارد ولی در نام تصویر دیگر ستاره ای در داخل پرانتز قرار نخواهد داشت این نشان می دهد که این تصویر بدون مشخصات رنگی است. در گوشه سمت چپ صفحه می توانیم ببینیم که این تصویر RGB بدون ضمیمه است.

اکنون به منوی Edit می رویم و دستور Color Settings را انتخاب می کنیم.

انتخاب دستور color setting

در کادر ایجاد شده می توان دید که فرمان تنظیم رنگ بر روی فضای SRGB تنظیم شده است خب برای رهایی از این کادر کلید scape را فشار می دهیم.

اکنون می توانیم بر روی هر قسمت از تصویر که بخواهیم زوم کنیم برای انجام این کار می توانیم کلید Ctrl +Spacebar و یا CMD +Spacebar در مک را گرفته و سپس مکان نما را به سمت راست و چپ بکشیم تا مقدار زوم ما به صورت دلخواه صورت بگیرد.

حالا به منوی Window رفته و دستور Arrange را انتخاب می کنیم و سپس بر روی گزینه Match All کلیک می کنیم.

به منوی Window رفته و دستور Arrange را انتخاب می کنیم و سپس بر روی گزینه Match All کلیک می کنیم

هنگامی که ما تصویر را به JPEG تغییر می دهیم متوجه می شویم که  رنگ های روشن هرگز ناپدید نخواهند شد ولی ما مقدار زیادی از شدت رنگ خود را از دست خواهیم داد. توجه کنید که ما در این تصویر RGB ما سایه های تاریکی خواهیم داشت و این سایه ها را در  داخل فایل Unprofiled jpeg از دست خواهیم داد.

خب سوالی پیش خواهد آمد که چگونه می توان وضوح تصویر در Adobe RGB تنظیم شود؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که هنگامی که Camera Raw عکس را به فتوشاپ می برد بطور پیش فرض در فضای رنگی Adobe RGB کار می کند.  

مشاهده تمام دوره های فتوشاپ

آموزش طراحی بنر

54.000 تومان
13

آموزش طراحی تقویم

49.000 تومان
3

آموزش طراحی پوستر

25.000 تومان
44

آموزش طراحی تراکت

79.000 تومان
1

آموزش طراحی آلبوم

54.000 تومان
5
8

آموزش ترکیب تصاویر

47.000 تومان
5
6

آموزش تایپوگرافی

68.000 تومان
40

آموزش روتوش

65.000 تومان
4.7
9

آموزش طراحی لباس

78.000 تومان
4

آموزش لایت روم

52.000 تومان
2

آموزش فتوشاپ

88.000 تومان
5
36
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *