0
09151637530

آموزش طراحی فونت با دو نرم افزار illustrator و font creator

در این مقاله از آموزش ایلوستریتور در ابتدا به آموزش طراحی فونت با نرم افزار font creator می پردازیم. برای ایجاد فونت های جدید از نرم افزاری به نام font creator استفاده میکنیم. اجزایی که در داخل فونت ها قرار دارند به صورت تک رنگ هستند و برداری یعنی آبجکت های وکتوری هستند که اگر تغییر سایز در آنها اعمال شود افت کیفیت پیدا نمی کنند و فونت ها از اجزایی به نام glyph  تشکیل شده اند که در داخل آنها شما میتوانید هر شی یا هر فرم نوشتاری قرار دهید.

هر کدام از این glyph ها شامل آدرس هایی هستند که با فشرده شدن کلیدی از کیبرد بر روی صفحه نمایش شما قرار می گیرند. اگر بخواهیم هر کدام از حروف های هر glyph را در نظر بگیریم حالت های مختلفی خواهیم داشت، در اینجا مثل حروف (پ) که شامل چهار حالت است: حالت پ وسط که از دو طرف چسبان است، حالت ب اول که از انتهای خودش چسبان است، حالت ب آخر که از ابتدای خودش چسبان است و همینطور حالت ب که غیر چسبان است.

طراحی فونت در نرم افزار font creator

حال باید برای هر کدام از این حالت ها فرمی را در گلیفهایمان تنظیم کنیم دقت کنید که هر فرم نوشتاری مکتن مخصوص به خود را دارد و باید در آن مکان قرار گیرد تا کارایی لازم و مناسبی را از خود نشان دهد.دقت کنید برای اینکه بخواهیم فونتی را باز کنیم به منوی file مراجعه میکنیم و با انتخاب فرمان open میتوانیم به فولدری که فونت های ما در آنجا قرار دارند دسترسی پیدا کنیم هم چنین گزینه  installed font در تب file هم برای باز کردن فونت های نصب شده بر روی سیستم استفاده می شود.

استفاده از فرمان open برای طراحی فونت در نرم افزار font creator

قصد داریم در این نرم افزار تغییراتی را فونت ها ایجاد کنیم در ابتدا از داخل تب file فرمان open را انتخاب میکنیم و دایرکتوری که در آن فونت های ما قرار دارد را باز میکنیم و فونت دلخواه را انتخاب میکنیم. بر اساس فونت انتخاب شده تغییراتی را اعمال می کنیم و طراحی فونت خودمان را در نرم افزار ایلوستریتور انجام میدهیم. در ابتدا با استفاده از امکانات نرم افزار font creator تغییراتی را اعمال می کنیم به عنوان مثال ما حرف (ب) را با دو بار کلیک کردن روی آن انتخاب میکنیم.

در پنجره باز شده امکان اعمال بسیاری از تنظیمات بر روی فونت وجود دارد. میتوانید برای جابجا کردن تصویر فونت روی آن کلیک کنید و آن را با موس به جهات مختلف حرکت دهید اما برای جابجا کردن حرفی که از اجزای بیشتری تشکیل شده باشد مثلا همین حرف (ب) که دارای یک نقطه می باشد میتوانیم کلید shift را نگه داریم و فونت را با اجزای آن انتخاب کنیم و آنها را با هم جا به جا کنیم.

طراحی فونت در نرم افزار font creator

همچنین می توانید از طریق drag کردن موس بر روی فونت و اجزای آن همه ی آنها را با هم انتخاب کنید و جابه جا کنید. در ادامه برای اعمال تغییرات بر روی تصویر دو بار کلیک میکنیم . سپس با استفاده از نقاط ظاهر شده بر روی تصویر می توانیم شکل آن را تغییر دهیم. توجه داشته باشید در هنگام اعمال تغییرات بر روی تصویر باید تصویر بر روی خط baseline قرار داشته باشد و شما باید حرف را با توجه به این خط تنظیم کنید.

استفاده از خط baseline برای طراحی فونت در نرم افزار font creator

چون این خط ثابت است و تغییر نمیکند اما اگر دقت کنید خط کش های عمودی قابل تغییر هستند و محل قرارگیری حرف های قبل و بعد از خودشان را نشان میدهند به عنوان مثال در حرف (ب) وسط که از دو طرف چسبان است با این خط کش های عمودی مشخص میکنیم که حرف های قبل و بعد چقدر از آن فاصله داشته باشد.

استفاده از خط‌کش های عمودی برای طراحی فونت در نرم افزار font creator

برای بهتر نشان دادن این نکته، فاصله ی خط‌کش های عمودی را از حرف زیاد میکنیم و سپس از داخل نوار ابزار بالا بر روی گزینه test current font as TTF/OTF کلیک میکنیم تا تغییری را که ایجاد کردیم تست کنیم.

استفاده از فرمان test current font as TTF/OTF برای طراحی فونت در نرم افزار font creator

در پنجره باز شده مشاهده می کنید که حرف ب به صورت نامنظم به حرف بعد از خود نچسبیده است پس باید خطوط عمودی را بایستی به دو طرف حرف ب وسط که هر دو طرف آن چسبان است بچسبانیم. در ادامه به دلیل اینکه نرم افزار font creator امکانات زیاد و مناسبی را برای طراحی فونت در اختیار ما قرار نداده است.

برای طراحی فونتمان از نرم افزار ایلوستریتور استفاده میکنیم برای این کار ابتدا بایستی فونت دلخواه را در نرم افزار font creator باز کنیم و بر اساس حرف های این فونت معادل آنها را در نرم افزار ایلوستریتور ایجاد میکنیم و سپس معادل هر حرف ایجاد شده را در گلیف های موجود در نرم افزار font creator جایگزین میکنیم. برای شروع کار نرم افزار ایلوستریتور را باز میکنیم. در این نرم افزار یک document جدید را ایجاد میکنیم بر روی گزینه more setting کلیک میکنیم و در کادر باز شده میتوانیم نام آن را حرف مورد نظرمان بگذاریم.

ایجاد new document برای طراحی فونت در نرم افزار ایلوستریتور

در قسمت profile با توجه به کاری که میخواهیم انجام دهیم یکی از حالت ها را انتخاب میکنیم که ما در اینجا گزینه print را انتخاب میکنیم که با انتخاب آن یکسری از گزینه های کادر تغییر میکند. تعداد آرت برد را یکی انتخاب میکنیم و سایز آن را روی A4 قرار میدهیم و قسمت units آن را هم روی millimeters تنظیم میکنیم توجه داشته باشید که بایستی برای کارهای چاپی و راحتی کار از این واحد اندازه گیری استفاده کنیم. در قسمت orientation سند را به صورت عمودی انتخاب میکنیم.قسمت bleed مربوط به حاشیه های کارمان برای چاپ است که در طراحی فونت به آن کاری نداریم. در آخر روی گزینه create document کلیک میکنیم تا سندمان ایجاد شود.

در ادامه  بر روی ابزار pen که در نوار ابزار قرار گرفته است کلیک میکنیم و سپس حالت (ب) وسط را در آرت بردمان ترسیم میکنیم برای ترسیم با این ابزار روی آرت بردمان یک کلیک میکنیم و بدون رها کردن کلید موس  شروع به ترسیم میکنیم.

استفاده از ابزار pen برای طراحی فونت در نرم افزار ایلوستریتور

توجه داشته باشید که باید حروف مورد نظرتان را به صورت مسیرهای بسته ترسیم کنید تا بتوانید روی آنها رنگ fill اعمال کنید. برای اعمال رنگ fill یعنی در واقع همان رنگ آمیزی آبجکتمان می توانیم از داخل نوار کنترل در بالای محیط نرم افزار روی فلش کوچک کنار قسمت رنگ fill کلیک کنیم و رنگ دلخواه را انتخاب کنیم که ما اینجا از رنگ مشکی استفاده میکنیم.

استفاده از رنگ fill برای طراحی فونت در نرم افزار ایلوستریتور

بعد از ترسیم، برای ذخیره تصویر وکتوری خود بایستی به منوی file مراجعه کنید و فرمان save as را انتخاب کنید.

استفاده از فرمان save as برای طراحی فونت در نرم افزار ایلوستریتور

 در کادر باز شده می توانید مسیر ذخیره فایل خود را و نام فایلتان را تغییر دهید و در قسمت save as type میتوانید نوع فایلتان را تغییر دهید که در اینجا بایستی آن را روی پسوند . AI قرار دهید و در آخر روی گزینه save کلیک میکنیم.

استفاده از فرمان save as برای طراحی فونت در نرم افزار ایلوستریتور

و کادر بعد را هم ok میکنیم. بعد از طراحی حروف از طریق نرم افزار ایلوستریتور وارد نرم افزار font creator میشویم تا هر یک از حالت‌هایمان را وارد گلیف‌ها کنیم. برای این کار روی گلیف مربوط به حرف طراحی شده دو بار کلیک میکنیم تا باز شود. سپس در پنجره باز شده از داخل نوار ابزار بالا بر روی گزینه import image کلیک میکنیم.

استفاده از فرمان import image برای طراحی فونت در نرم افزار font creator

در کادر باز شده فایل .AI تصویر وکتوری که ذخیره کردیم را انتخاب میکنیم. حالت طراحی شده را جایگزین میکنیم و این نکته را یادآوری می کنیم که در هنگام جایگزینی باید دقت کنید که تصویر نسبت به خط baseline جایگذاری شود و همینطور برای اینکه حدود خط‌های قبل و بعد آن را مشخص کنیم میتوانیم از خط‌کش‌های عمودی استفاده کنیم.

طراحی فونت در نرم افزار font creator

قبل از اینکه بخواهیم از فونت طراحی شده خروجی تهیه کنیم بایستی ابتدا از منوی font در بالای محیط نرم افزار font creator گزینه properties را انتخاب کنیم و سپس در کادر باز شده وارد تب identification میشویم و در قسمت font family نام اصلی را مشخص میکنیم و در قسمت subfamily نامی را مشخص میکنیم که زیرشاخه ای از خانواده اصلی مثل نام و نام خانوادگی باشد .

استفاده از font properties برای طراحی فونت در نرم افزار font creator

همینطور در تب legal در قسمت designer URL میتوانیم وبلاگ یا ایمیلتان را قرار دهید و به نوعی کانال ارتباطی با خودتان را ایجاد کنید و روی ok کلیک کنید.

استفاده از font properties برای طراحی فونت در نرم افزار font creator

در ادامه از داخل منوی tools روی گزینه options کلیک میکنیم و سپس در تب general در قسمت file name نامی را برای فایل فونت خود مشخص میکنیم.

استفاده از منوی tools برای طراحی فونت در نرم افزار font creator

در ادامه به تب view مراجعه میکنیم و در قسمت font used in cells نامی را انتخاب میکنیم و در نهایت بر روی ok کلیک میکنیم.

استفاده از منوی tools برای طراحی فونت در نرم افزار font creator

در انتها برای خروجی گرفتن به منوی file میرویم و سپس از زیر منوی export font as با توجه به نیازمان فرمان export as desktop font را انتخاب میکنیم که مشخص کنیم به صورت فونت های ویندوزی خروجی بگیرد و همچنین گزینه export as web font مشخص میکند که برای web خروجی بگیریم.

استفاده از فرمان export as desktop font برای طراحی فونت در نرم افزار font creator

در نهایت در پنجره ایجاد شده بر روی گزینه export کلیک میکنیم و در قسمت file name یک نام را برای پروژه انتخاب میکنیم و بر روی save کلیک میکنیم.

استفاده از فرمان export as desktop font برای طراحی فونت در نرم افزار font creator

در انتهای کار برای اینکه فونت شما در ورد نمایش داده شود بایستی به control panel مراجعه کنید و در آنجا در قسمت fonts فونت فایل فونت طراحی شده خودتان را paste کنید و control panel را ببندید و ورد را باز کنید، مشاهده خواهید کرد که فونت طراحی شده شما در قسمت لیسا فونت های دیگر قرار گرفته است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *