0
09151637530

رسم ترسیم ها و اشکال هندسی در ایلوستریتور

در این قسمت از  آموزش ایلوستریتور سعی داریم درباره  برداشتن یکی از ابزارهای ترسیم اشکال هندسی نظیر rectangle یا چهارگوش ، rounded rectangle یا چهارگوش با لبه های گرد، ellipse یا بیضی، polygon یا چندضلعی، star و یا ستاره است که می توانید با انتخاب شکل مورد نظرتان و ابعاد دلخواه آن را به راحتی ترسیم کنید.

ترسیم اشکال هندسی در ایلوستریتور

رنگ داخل ترسیم  ها و یا شکل های شما بستگی دارد به رنگی که در این کادرها مشخص شده است کادر رویی رنگ زمینه و یا fill است که رنگ پر کننده داخل یک شکل است و کادر زیری رنگ stroke و یا خط دور میباشد. ابتدا یکی از ابزارهای ترسیمی را مثل rectangle برمیداریم و یک مستطیل ترسیم می کنیم اگر بخواهید با ابعاد آزاد این مستطیل را ترسیم کنید کافیست از طریق نگه داشتن کلید سمت چپ موس شکل خودتان را ترسیم کنید.

ترسیم مستطیل در ایلوستریتور

در حالتی که شما بدون نگه داشتن هیچ کلیدی این ترسیم را انجام میدهید میبینید که موقعیت شروع ترسیم شما همان مکانی است که شما در ابتدا با موس روی آن کلیک میکنید و سپس drag را انجام میدهید.

نمایش موقعبت شروع ترسیم در ایلوستریتور

رنگی که زمینه آن را پر کرده رنگ صورتی است و رنگ خط دور آن با مشکلی مشخص شده است. اگر بخواهید این رنگ ها را تغییر دهید میتوانید مستطیل های خودتان را انتخاب کنید میتوانید بر روی گزینه fill دو بار کلیک کنید و وارد بخش رنگ شوید و رنگ دلخواه را انتخاب کنید و بلافاصله میبینید که رنگ داخل زمینه تغییر کرد.

رنگ زمینه ترسیم در ایلوستریتور

و اگر میخواهید رنگ خط دور را تغییر دهید میتوانید شکل را انتخاب کنید و بر روی کادر رنگ خط دور دو بار کلیک کنید و رنگ مورد نظر را انتخاب کنید.تغییر در خط دور ترسیم در ایلوستریتور

در قسمت پایینی کادر رنگ گزینه اول بیانگر این است که در حال حاضر خط دور فعال است و رنگ آن با سبز مشخص شده است.اگر گزینه بعدی را کلیک کنید مشاهده میکنید که کادر خط دور روی کادر fill قرار گرفته است و نشانگر این است هر چه رنگ روی این گزینه اعمال شود روی خط دور اعمال خواهد شد.

تاثیر رنگ fill بر روی رنگ دور خط ترسیم در ایلوستریتور آیکونی که جای گزینه های fill و stroke را با هم تغییر میدهد میتوانید با آن رنگ fill و stroke را جا به جا کنیم.

جابه جاکردن رنگ fill و stroke در ایلوستریتور

گزینه none یعنی اینکه هیچ رنگی نداشته باشد بسته به اینکه میخواهید داخل کادرتان رنگی نباشد و یا خط دور رنگی نداشته باشد میتوانید بر روی این آیکون کلیک کنید.اینجا چون کارد خط دور فعال است با انتخاب none شکل ما خط دور نخواهد داشت.

با استفاده از ابزار rectangle یک مربع ترسیم میکنیم که میتوانید با فشردن کلید shift مربعی با ابعاد مختلف ترسیم میکنیم.میبینید که نگه داشتن کلید shift باعث میشود که طول و عرض مربع به یک نسبت تغییر کند بنابراین چون نسبت ابعادی به این شکل حفظ میشود و مقدار طول و عرض شما یکسان است و میبینید که این مقدار در کادر خاکستری کنار موس ما نیز نمایش داده میشود و به این ترتیب میتوانید با نگه داشتن کلید shift و drag کردن از طریق موس شکل مربع را ترسیم کنید و بعد از اینکه به ابعاد دلخواه رسیدید میتوانید shift و کلید موس را رها کنید.

ترسیم شکل مربع در ایلوستریتور

میبینید که زمانی که شکلی را کنار این مربع ترسیم میکنیم این شکل دقیقا از همان موقعیتی که موس کلیک شده و drag میشود در حال ترسیم است.

ترسیم شکل دیگر مقابل شکل دیگه در ایلوستریتور

گاهی نیاز داریم که شکل ما به جای اینکه از موقعیتی که در ابتدا کلیک میکنیم شروع به ترسیم شدن کند از قسمت مرکزی ترسیم شود برای اینکه شما بتوانید شکل را از مرکز ترسیم کنید بایستی کلید alt را نگه دارید.

ترسیم شکا از مرکز در ایلوستریتور

چنانچه کلیدهای alt و shift را با هم نگه دارید ضمن اینکه میتوانیم اضلاع را به یک اندازه بزرگ و کوچک کنیم و اندازه یکسان داشته باشم از مرکز هم میتوانیم شکل را بکشیم. ابزار بعدی rounded rectangle که میتوانید با استفاده از این ابزار چهارگوش یا مستطیلی با گوشه های گرد ایجاد کنید

ابزار ترسیم rounded rectangle در ایلوستریتور

آن را انتخاب میکنیم و عمل drag را انجام میدهیم

ابزار ترسیم rounded rectangle در ایلوستریتور

میبینید که یکسری دایره ها در چهار گوشه ظاهر شده اند که میتوانید با نگه داشتن کلید موس و کلیک کردن روی این دایره ها گردی گوشه ها را بیشتر کنید.

ایجاد گوشه ی گرد در ایلوستریتور

غیر از این شما میتوانید با دو بار کلیک کردن بر روی صفحه آپشن ابزار را باز کنید و اینجا میتوانید طول و عرض شکل تان را مشخص کنید و با گزینه corner radius میتوانید میزان گرد شدگی پوشه ها را تنظیم کنید.

رسم ترسیم ها و اشکال هندسی در ایلوستریتور 1

این تنظیمات برای ابزارهای دیگر هم موجود است شکل بعدی را با ابزار ellipse ترسیم میکنیم. کلید shift را نگه میداریم و یک دایره ترسیم میکنیم و در صورتی که shift را نگه نداریم میتوانیم یک بیضی در سایزهای مختلف ترسیم کنیم. مجددا اگر برای رسم دایره یا بیضی کلید alt را نگه داریم میتوانیم آن را نسبت به نقطه مرکزی ترسیم کنیم و اگر alt و shift را باهم نگه داریم میتوانیم یک دایره نسبت به نقطه مرکزی ترسیم کنیم.

ترسیم شکل با ابزار ellipse در ایلوستریتور

شکل بعدی polygon است که به طور پیش فرض یک شکل شش ضلعی کشیده می شود و اگر شما کلید shift را نگه دارید میتوانید شش ضلعی خودتان را به صورت دقیق ترسیم کنید. برای اینکه چند ضلعی با تعداد اضلاع دیگری داشته باشیم دو بار کلیک بر روی صفحه انجام میدهیم تا آپشن باز شود بعنوان مثال میتوانیم اینجا تعیین کنیم که یک پنج ضلعی برای ما ترسیم شود یعنی تعداد side را بر روی ۵ تنظیم میکنیم.

ترسیم با ابزار polygon در ایلوستریتور

و میبینید که یک پنج ضلعی ترسیم شد.

ترسیم چند ضلعی در ایلو ستریتور

اینجا اگر تعداد side را ۳ تنظیم کنید میبینید که یک مثلت برای ما ترسیم می شود.

ترسیم مثلث در ایلوستریتور

همچنین هر چه میزان radius را کمتر کنید شکل شما در اندازه کوچکتری ترسیم خواهد شد . ابزار بعدی star میباشد که با این ابزار میتوانید ستاره هایی را در جهت های مختلف ترسیم کنید مجددا میتوانید بر روی صفحه دو بار کلیک کنید و آپشن ابزار را باز کنید اینجا میتوانید تعداد points را بیشتر کنید تا ستاره ای با تعداد اضلاع بیشتری ترسیم کنید.

ترسیم با ابزار star در ایلو ستریتور

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *