0
09151637530

رسم شبکه ماتریسی و قطبی

در این قسمت از آموزش ایلوستریتور قسط  داریم در مورد رسم شبکه ماتریسی  صبحت کنیم برای این کار احتیاج داریم که از نوار ابزار کمک بگیریم در زیرمجموعه ابزار line میتوانید به این بخش دسترسی پیدا کنید.

ترسیم شبکه ماتریسی از زیر مجموعه ابزار line در ایلوستریتور

همانطور که میبینید بخش rectangular grid tool و polar grid tool مربوط به رسم شبکه ماتریسی و قطبی میباشد. ابتدا میخواهیم بک شبکه ماتریسی را ترسیم کنیم برای این کار ابزار rectangular grid را فعال میکنیم و در صفحه یک کلیک میکنیم و موس را drag میکنیم و یک شبکه ماتریسی ترسیم میکنیم.

ترسیم شبکه ماتریسی با rectangular grid در ایلوستریتور

چنانچه هنگام  drag کردن کلید shift را نگه داریم میتوانیم یک شبکه ماتریسی مربعی داشته باشیم برای تنظیم خصوصیات ماتریس یک کلیک در صفحه سند انجام میدهیم و کادر تنظیمات باز میشود.

ترسیم شبکه ماترسی مربعی در ایلوستریتور

همه ی این گزینه ها را به ترتیب با هم بررسی میکنیم با تنظیم دو فیلد width و height میتوانید پهنا و ارتفاع شبکه را تنظیم کنید مشابه آموزش های قبلی آیکونی که مقابل گزینه width قرار گرفته مربوط به تعیین نقطه مرجع میباشد بخش بعدی مواردی هستند که شما میتوانید از طریق آن ها تقسیمات افقی و عمودی شبکه خودتان را کنترل کنید.

تقسیمات افقی و عمودی و تنظیم پهنای عرض و ارتفاع شبکه ماتریسی در ایلوستریتور

مقادیر موجود در number را میتوانید برای تقسیمات افقی و عمودی ماتریس تغییر دهید. بخش دیگر skew است که میتوانید با این گزینه برای جا به جایی سلولهای شبکه خودتان اقدام کنید. شما این کنترل ها را میتوانید از طریق کلیدهای صفحه کلید هم انجام دهید اگر هنگام ترسیم شبکه و حین drag کردن موس کلید C صفحه کلید را بزنیم میتوانیم سلولها را به سمت راست جمع کنیم و اگر کلید V را بزنیم میتوانیم سلولها ار به سمت بالا جا به جا کنیم با کلید F سلولها را به سمت پایین جا به جا میکنیم و با زدن کلید X سلولها را به سمت چپ حرکت میدهیم. ممکن است بخواهیم شبکه ما حاوی یک رنگ باشد میتوانید به راحتی با انتخاب کردن بخش شبکه بندی خودتان هم میتوانیم رنگ stroke و هم رنگ داخل شبکه بندی را با کادر fill تغییر دهیم.

انتخاب رنگ دور خط و رنگ برای شبکه ماتریسی درایلوستریتور

برای اینکه هر خانه جدا رنگ آمیزی شود از ابزار live paint bucket استفاده میشود که در آموزش های بعدی مفصل توضیح خواهیم داد.

رنگ کردن جدا گانه خانه های شبکه ماتریسی با ابزار

ابزار بعدی polar grid است که با آن میتوانید یک شبکه قطبی را ترسیم کنید. این ابزار هم مشابه ابزار قبلی عمل میکند و آپشن های آن هم به همان شکل است منتها این به صورت دایره ای تنظیم میشود.

ترسیم شبکه قطبی در ایلوستریتور

و همچنین چنانچه قصد داشته باشید شکلی که ترسیم میکنید دقیقا به شکل دایره باشد بایستی هنگام ترسیم کلید shift را نگه دارید و هم چنین اگر بخواهید با تنظیمات دقیقتری شکل را ترسیم کنید با یک بار کلیک روی صفحه وارد تنظیمات ابزار شوید.

ترسیم شکل به دایره به صورت دقیق از تنظیمات صفحه در ایلوستریتور

در این بخش ها میتوانید به ترتیب تنظیمات مرکزی شبکه polar خودتان را انجام دهید و بخش بعدی مربوط به تنظیمات شعاعی آن است اگر مقدار number را برای هر دو ۳ بگذارید شکل به این صورت خواهد بود.

تنظیمات شعاعی و جا به جایی حلقه های دایره ای در ایلوستریتور

در قسمت skew هم مشابه بخشی که برای شبکه ماتریسی داشتیم میتوانید حلقه های دایره ها را جا به جا کنید به همین ترتیب شما میتوانید از طریق کلیدهای صفحه کلید مشابه ابزار ترسیم ماتریس برای ترسیم این شکل هم استفاده کنید. دوباره شکل را با drag کردن و زدن کلیدهای صفحه کلید ترسیم میکنیم چنانچه کلید C را بزنیم دوایر به سمت بالا کشیده میشوند کلید X را بزنیم عکس آن اتفاق میفتد و اگر کلید V را بزنیم شعاع ها جابه جا میشوند و کلید F را بزنیم شعاع ها برعکس خواهند شد برای رنگ آمیزی هم میتوانید مطابق ابزار قبل عمل کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *