0
09151637530

کار با سند (Document) در ایلوستریتور (بخش دوم)

سندی را که در آموزش قبلی کار با سند در ایلوستریتور ایجاد کردیم را می بندیم و مجددا به کادر new  برمیگردیم. حالت دوم دقیقا عکس حالت اول است یعنی چیدن آرت بردها در تعداد ستون های دلخواه یا اینکه آرت بردهای ما به صورت ستونی چیده شوند، باید تنظیم کنید که چه تعداد ستون برای چیدمان آرت بردها داشته باشید لازم به ذکر است که گزینه spacing فاصله بین ستون های شماست یعنی این فاصله را شما می توانید به دلخواه هر مقداری که دوست داشتید تنظیم کنید برای اینکه ستون هایی که آرت بردها در داخل آن چیده می شود چقدر نسبت به هم فاصله داشته باشد. ما گزینه دوم یعنی grid by column را فعال می کنیم تا تفاوت را تست کنیم.

کلیک چپ می کنیم تا فعال شود میبینید به محض اینکه گزینه را فعال میکنیم این دفعه برعکس حالت قبل است یعنی زمانی که شما سطری می چینید باید تعداد ستون ها را مشخص کنید و زمانی که ستونی میچینید باید تعداد سطر ها را مشخص کنید که خب اینجا به جای column حالت rows  یا سطر قرار میگیرد. تعداد سطر را 3 انتخاب میکنیم. Spacing هم فاصله بین سطرهای ما خواهد بود.با کلیک چپ بر روی create document کادر را میبندیم.

تنظیم گزینه های Spacing و rows در پنجره ی more setting در هنگام ایجاد سند جدید در ایلوستریتور

ملاحظه میکنید که آرت برد ها باز شدند در نمای ویرایشی آرت برد هستیم دفعه ی قبل ملاحظه کردید که آرت برد 1،2،3 به صورت سطری چیده شده بود اما حالا که تنظیم ما به صورت ستونی هست آرت برد 1،2،3 به این ترتیب زیر هم قرار گرفته بعد از اینکه سه تا سطر ما کامل می شود،آرت برد چهار را در ستون بعد قرار می دهد. اگر 4 سطر انتخاب کرده بودیم طبیعتا آرت برد شماره 4 هم در سطر چهارم قرار میگیرد و آرت برد شماره 5 به بالا منتقل میشد.

قرار گرفتن آرت بورد ها در ایلوستریتور به ترتیب ستونی

سندمان را می بندیم و به کادر new برمگیردیم. گزینه بعد arrange by row هست یعنی مرتب کردن یا قرار دادن همه ی آرت برد ها در یک ردیف اگر باز این گزینه را فعال کنید و بر روی create document کلیک کنید.

 گزینه arrange by row در پنجره ی more setting می بینید که آرت برد های شما همه در یک ردیف قرار میگیرند یا مرتب میشوند. چینش آرت بورد ها در ایلوستریتور در یک سطر مجدد به کادر new برمیگردیم حالت بعد عکس گزینه قبل است arrange by column یعنی قرار دادن آرت برد ها در یک ستون پس وقتی این گزینه را فعال کنید و کادر را create کنید. گزینه ی arrange by column در پنجره ی more setting می بینید که آرت بردها به صورت تک ستونی در یک ستون برای شما قرار می گیرند. چینش آرت بورد ها به صورت تک ستونی در ایلوستریتور

گزینه بعد که در اینجا ملاحظه میکنید change to right-to-left layout است شما با این گزینه می توانید مشخص کنید اگر سندی که طراحی می کنید به زبان فارسی است میتوانید گزینه right to left را انتخاب کنید اما اگر سند شما یک سند فرضا انگلیسی هست و بایستی چیدمان سند از چپ به راست باشد می توانید گزینه left to right را برایش فعال کنید.

گزینه change to right-to-left layout در پنجره ی more setting

در قسمت بعد میرسیم به بخش اندازه کاغذی که  شما می خواهید برای سند تان انتخاب کنید. در کادر بازشوی سایز می توانید مقادیر استاندارد کاغذ را برای سند و یا آرت برد خودتان تنظیم کنید. در صورتی که نیاز به تعریف یک سایز سفارشی و یا دلخواه داشته باشید می‌توانید مقادیر را در کارت های width و height تعریف کنید. به این ترتیب که فرض کنید مثلاً ما قرار است که یک پوستر را با سایز ۵۰ در ۷۰ سانتی متر تنظیم کنیم ابتدا واحد اندازه گیری خودمان را از کادر بازشوی units تنظیم می کنیم و بر روی گزینه centimeters می‌گذاریم، کلیک چپ می‌کنیم و گزینه centimeters را انتخاب میکنیم و سپس در کادر width با drag کردن از طریق کلید سمت چپ موس مقداری که در داخل این کادر قرار گرفته را انتخاب می‌کنیم و یا select می‌کنیم و مقدار 50 را از طریق صفحه کلید تایپ میکنیم برای ارتفاع یا height هم همینطور مقدار ۷۰ سانتی متر تنظیم می کنیم.

تنظیمات مربوط به اندازه ی کاغذ ایجاد شده در پنجره ی more setting در ایلوستریتور

بخش بعدی orientation یا نحوه قرار گرفتن سند شما هست که می توانید از طریق آن گزینه portrial یا حالت عمودی را برای جهت سند خودتان انتخاب کنید که در حالت عمودی یا هر در حالت ایستاده قسمت بالای کاغذ قسمت کم پهنای آن خواهد بود و گزینه landscape را برای سند انتخاب کنید که در حالت landscape یا در حالت افقی یا در حالت خوابیده قسمت بالای سند قسمت عریض کاغذ خواهد بود.

orientation یا نحوه ی عمودی و افقی بود سند ایجاد شده در پنجره ی more setting

بخش بعدی فضای bleed هست. فضای bleed یا حاشیه و یا مرز اطمینان برای مواقعی استفاده می شود که قصد داشته باشیم کاری را که چاپ کردیم برش بزنیم. در مواقعی که کارمان در اندازه و سایزی تنظیم شده که برای آن یک کاغذ استاندارد و یا با سایز استاندارد وجود ندارد این کار بایستی روی کاغذ های بزرگتر چاپ شود و بعد اطراف آن برش بخورد. اگر که هر چهار طرف کار قرار است که برش بخورد شما گزینه های top، bottom، left و right را، یعنی بالا،پایین، چپ و راست را برای چهار طرف سند خودتان تنظیم می کنید.

استاندارد bleed یا مرز یا حاشیه اطمینان در دنیا حدود ۳ میلیمتر است اما در کشور ما این مقدار تا ۵ میلیمتر یعنی نیم سانتیمتر هم تنظیم میکنیم. برای این کار پس ما بهتر است که واحد اندازه گیری را روی گزینه میلیمتر تنظیم کنیم و یا می‌توانیم با فلش های پایین یا بالای کادر top، bottom و غیره این سایز را مشخص کنیم و یا اینکه خودمان این سایز را انتخاب کنیم، داخل کادر را انتخاب کنیم و مقداری که میخواهیم را از طریق صفحه کلید وارد کنیم مشاهده می کنید به محض اینکه ما یک کادر را تنظیم می‌کنیم بقیه کادرها هم متناسب با آن تنظیم می شوند که این به این علت است که این آیکون لینک یا زنجیر که اصطلاحا اینجا نامش هست Make all settings the same یعنی همه ی تنظیمات را یکسان در نظر بگیر، وقتی این فعال هست به محض اینکه شما یک کادر را تنظیم می کنید بقیه کادرها هم برابر با آن تنظیم خواهد شد.

گزینه های مربوط به قسمت bleed برای تنظیم حاشیه های سند از چهار طرف در پنجره ی more setting

اما یک وقتی هست که شما فقط می‌خواهید این حاشیه اطمینان را برای دو طرف، سه طرف و یا یک طرف تعریف کنید پس در آن حالت می توانید لینک را از حالت فعال در بیاورید و بعد مقادیری که لازم است درآن قسمت وارد شود را تنظیم کنید و بقیه قسمت ها را مقدارش را صفر کنید. مثلا ما قسمت right و top را لازم داریم که برش بخورد پس 3 میلیمتر را برایش تعریف کردیم ولی مقدار bottom و left یعنی پایین و سمت چپ را روی مقدار صفر می توانیم تنظیم کنیم. پس در صورتی که لینک فعال نباشد می توانیم هر کدام از این مقادیر را به صورت مجزا تنظیم کنیم.

گزینه های مربوط به قسمت bleed برای تنظیم حاشیه های سند از چهار طرف در پنجره ی more setting بدون فعال بودن گزینه ی لینک برای تنظیم هرکدام به صورت دلخواه با همین حالت کادر را create می‌کنیم تا سند باز شود. دو خط راهنمای قرمز در قسمت top یا بالای کاغذ و در قسمت right یا سمت راست کاغذ را ملاحظه می کنید. خط قرمز در قسمت بالا و راست سند ایجاد شده در ایلوستریتور وقتی  zoom را روی سند زیاد می کنیم، ملاحظه می کنید که این فضا یا این مقدار به اندازه ۳ میلیمتر اینجا تنظیم شده است. فاصله 3 میلیمتری از بالا و راست سند ایجاد شده

بنابراین زمانی که ما داریم کارمان را طراحی می کنیم حتما بایستی دقت کنیم که کار را روی چهار چوب قرمز بندازیم نه روی چهارچوب سفید صفحه ، چون زمانی که برش بخورد اگر یک زمانی تیغ برش به سمت داخل رفت بخشی از کارمان از بین نرود و یا اگر به سمت خارج رفت سفیدی کاغذ دور تا دور کار باقی نماند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *