0
09151637530

تنظیم فضای کار سفارشی و کار با پنل ها در نرم افزار Indesign

برای بهره گیری بیشتر از فضای کاری پنل ها بسته به تشابه حیطه وظایف در گروه های پنلی همچون Stroke Colour, Links , Layers , Pages قرار گرفته اند.اما امکان افزودن پنل جدید به این گروه های پیش فرض و یا جداسازی یک پنل از آن ها و تنظیم یک محیط کاری دلخواه وجود دارد.

روه های پنلی همچون Stroke Colour, Links , Layers , Pages در ایندیزاین

 در نوار بالای هر پنل عنوان آن پنل وسه قسمت تنظیمات اختیاری شامل تبدیل حالت پنل به آیکن و یا گستردن آن ، دکمه X یا Close ویا بستن پنل و منوی تنظیمات اختصاصی پنل جای گرفته است.

نوار بالای هر پنل در ایندیزاین

 برای جای دهی یک پنل در قرارگاه که اصطلاحا به آن Doc کردن گفته می شود یک پنل دلخواه را در نظر بگیرید موس را مستقیما روی نام آن ببرید با فشردن دکمه موس پنل را از یک گروه بیرون بکشید و به جمع پنل های دیگر اضافه کنید هنگام کشیدن و یا درگ کردن پنل به جمع یک گروه پنل باید منتظر ظاهر شدن کادر مستطیلی دور گروه مذکور باشید.

جای دهی یک پنل در قرارگاه یا اصطلاحا Doc کردن در ایندیزاین

در صورتی که قصد دارید پنل را مستقیم در قرارگاه جای دهید پدیدار شدن خط آبی رنگ نشان دهنده درک منظور شما توسط نرم افزار خواهد بود برای بیرون کشیدن پنل ها از قرارگاه یک پنل دلخواه را در نظر بگیرید موس را مستقیم روی نام آن ببرید با فشردن دکمه موس پنل را از گروه بیرون بکشید یا می توانید آن را با آوردن به پنجره کاری به صورت شناور درآورید.

قراردادن پنل به صورت مستقیم در قرارگاه

مخفی نمودن پنل ها در حین انجام کار به این صورت است که می توانید با فشردن دکمه Tab از صفحه کلید تمامی پنل ها و نوارابزار را به صورت موقت مخفی کنید تا پنجره کار شما از فضای بیشتری برخوردار شود.

مخفی نمودن پنل ها در ایندیزاین

در صورت گرفتن دکمه Shift+Tab نوار ابزار و پنل  کنترل در جای خود باقی می ماند و تنها پنل ها مخفی می شوند. همان طور که ملاحظه می کنید با زدن کلیدهای ترکیبی Shift+Tab نوار ابزار و پنل کنترل در جای خود باقی می ماند و تنها پنل ها مخفی می شوند.

مخفی شدن صرفا پنل ها با زدن کلیدهای ترکیبی Shift+Tab در ایندیزاین

 برای ظاهرشدن دوباره پنل ها کافی است یک بار دیگر دکمه Tab را بزنید. برای تغییر اندازه یک دسته پنل از آیکن به حالت گسترده و یا بالعکس می توانید روی علامت هایی که در بالای پنل است وبا عنوان  Expand Panels یا Collapse to Icons معرفی شدند کلیک کنید.

تغییر اندازه یک دسته پنل با استفاده از گزینه ی Collapse to Icons

 همچنین قادر خواهید بود نحوه ی نمایش و یا مخفی کردن پنل ها را طوری تنظیم کنید که با اتمام کار شما با پنل مورد نظر و کلیک روی صفحه ی کاری خود به خود پنل ها به حالت و جای اصلی خود برگردند برای این کار کافی است که روی نوار پنل سمت راست کلیک کنید و گزینه Auto- Collapse Iconic Panels را تیک بزنید با تیک زدن آن زمانی که یک پنل را باز می کنید.

گزینه Auto- Collapse Iconic Panels برای برگشتن خودکار پنل در ایندیزاین به حالت اصلی

مثلا پنل Pages وبعد بر روی صفحه ی کاری  کلیک کنید به صورت خودکار و یا اتوماتیک پنل جمع خواهد شد. اما در صورتی که تیک نداشته باشد با کلیک کردن بر روی پنل و باز کردن آن اگر بر روی صفحه کاری کلیک کنید پنل به همان صورت باز باقی خواهد ماند برای اینکه بتوانید از منوی تنظیمات از پنل مورد نظر استفاده کنید باید بر روی آیکن آن که سمت راست پنل قرار دارد کلیک کنید می بینید که تنظیمات مختلفی بسته به نوع پنل در این بخش معرفی شده و شما می توانید به آن ها دسترسی  داشته باشید.

تنظیمات مربوط به هر پنل در ایندیزاین

با دقت در نوار اجرا متوجه می شوید که فضای کاری فعال بر روی گزینه Essentials قرار گرفته در واقع فضای کاری پیش فرض نرم افزار گزینه Essentials است در صورتی که بخواهید به فضا های کاری دیگر در صورت نیاز دست پیدا کنید می توانید بر روی علامت فلش کلیک کنید تا منوی آن ظاهر شود از داخل منو می توانید فضاهای کاری دیگر را انتخاب کنید.

انتخاب فضاهای کاری مختلف ایندیزاین

به عنوان مثال وارد فضای کاری Advanced  شوید یا اگر قصد Typography دارید می توانید فضای کاری را بر روی گزینه Typography  تنظیم کنید.در صورتی که بخواهید مجددا به فضای کاری پیش فرض یا Essentials برگردید می توانید بر روی این گزینه کلیک کنید و اگر که فضای کاری   Essentials یا هر کدام از فضا های کاری دیگر را به هم ریختید و به صورت نامرتب در آوردید می توانید با کلیک کردن بر روی فرمان Reset Essentials  مجددا پنل ها و فضای کاری را به حالت اولیه خود برگردانید.

تعدادی از فضاهای کاری موجود در ایندیزاین و گزینه ی Reset Essentials برای برگرداندن پنل ها و فضای کاری به حالت اولیه

همچنین می توانید پنل های دلخواه دیگری را از داخل منوی Window فراخوانی کنید. اگر که به عنوان مثال پنل Info را نمی بینید وبه آن نیاز دارید می توانید با کلیک کردن بر روی نام آن،آن را فعال کنید. سپس با درگ کردن در گروه های پنلی آن را Doc کنید.

فعالسازی پنل info از طریق منوی window

همچنین می توانید به عنوان مثال پنل Paragraph را به لیست پنل های خود اضافه کنید حالا می توانید فضای کاری مورد نظر خود را که به سلیقه خود سفارشی کردید ذخیره کنید. با کلیک بر روی گزینه  Essentials وارد منو شوید و بر روی گزینه New Workspace  کلیک کنید با تایپ کردن اسم مورد نظر و کلیک بر روی دکمه OK کادر را تایید می کنید.

ذخیره کردن فضای کاری سفارشی سازی شده با گزینه New Workspace 

بعد مشاهده می کنید که فضای کاری ساخته شده با نامی که به آن اختصاص داده اید ظاهر می شود.

نمایش Workspace یا فضای کاری ساخته شده با نام انتخاب شده

بعد از آن می توانید هر زمان که به پنل های دیگر مراجعه کردید و قصد داشتید که به فضای کاری سفارشی خود برگردید آن را از داخل این لیست مشاهده کنید برای حذف کردن فضای کاری تعریف شده میتوانید به این روش عمل کنید که ابتدا باید فضای کاری دیگری را غیر از فضای کاری سفارشی خود انتخاب کنید مثلا Essentials مجددا وارد منو شده واز لیست فرمان ها گزینه Delete work space را انتخاب کنید

حذف فضای کاری ساخته شده در ایندیزاین با استفاده از گزینه Delete work space

 سپس از لیست فضاهای کاری تعریف شده نام فضای کاری مورد نظر خود را انتخاب کنید و بر روی دکمه Delete کلیک کنید به این ترتیب فضای کاری تعریف شده توسط شما از لیست فضاهای کاری حذف خواهد شد.

حذف فضای کاری ذخیره شده با استفاده از گزینه ی Delete work space

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *