0
09151637530

سفارشی سازی محیط نرم افزار پریمیر

روشن یا تیره کردن محیط برنامه پریمیر

گاهی اوقات تمایل داریم رنگ محیط کاری روشن تر باشد در محیط برنامه پریمیر برای اینکه رنگ محیط را تغییر دهیم بر روی سربرگ Edit کلیک کرده با انتخاب Preferences گزینه  Appearance را انتخاب می کنیم

گزینه Appearance در بخش Preferences از منوی edit

کادر Preferences برای ما نشان داده می شود در این کادربا کلیک بر روی بخش Appearance در ناحیه Brightness با حرکت لغزنده می توانیم روشنایی را کاهش ویا افزایش دهیم در صورتی که بخواهیم تغییرات را به حالت اولیه خود آن برگردانیم بر روی Default کلیک می کنیم در هروقت برای ذخیره تغییرات بر روی دکمه OK کلیک می کنیم.

روشن و تیره کردن محیط نرم افزار پریمیر با استفاده از قسمت brightness

آموزش تایپ فارسی در محیط نرم افزار پریمیر

از آنجایی که ما در پروژه های تدوینی خود از زبان فارسی استفاده خواهیم کرد در حال حاضر در نرم افزار پریمیر علی رغم گذشته که نرم افزار های فارسی نویس رایج بود و مورد استفاده قرار می گرفت به صورت مستقیم می توان تایپ فارسی را انجام داد و در همین ابتدای شخصی سازی محیط کاری در نرم افزار پریمیر بهتر است این تنظیمات را در آن اعمال نماییم.

در صورتی که بخواهیم زبان تایپ فارسی را به محیط برنامه پریمیر خود اضافه کنیم و بتوانیم با استفاده از خود برنامه پریمیر به تایپ فارسی بپردازیم بر روی سربرگ Edit کلیک کرده از زیر منوی Preferences گزینه Graphics را انتخاب می کنیم.

نحوه اضافه کردن زبان فارسی به زبان تایپ در نرم افزار پریمیر با استفاده از گزینه Graphics از زیر منوی Preferences

در این کادر با فعال کردن تیک گزینه South Asian and Middle Eastern می توانیم زبان فارسی را به زبان تایپ پریمیر اضافه کنیم در قسمت پایین میتوانیم انتخاب کنیم که تایپ ما چپ به راست یا راست به چپ باشد ما راست به چپ را انتخاب می کنیم و با کلیک بر روی دکمه OK تنظیمات را ذخیره می کنیم.

اضافه کردن زبان فارسی به نرم افزار پریمیر با گزینه South Asian and Middle Eastern

ایجاد و تنظیمات سکانس در برنامه پریمیر

برای اینکه بخواهیم در محیط برنامه پریمیر کار کنیم لازم است ابتدا یک Sequence ایجاد کنیم جهت ایجاد Sequence بر روی سربرگ File کلیک کرده از قسمت New میتوانیم بر روی  Sequence کلیک کنیم یا اینکه ازکلید میانبر آن Ctrl+N استفاده کنیم بر روی Sequence کلیک می کنیم.

ایجاد و تنظیمات سکانس در نرم افزار پریمیر با استفاده از گزینه ی Sequence

در این صفحه چند نمونه Sequence برای ما قرار داده شده که هر کدام با ویژگی های خاص خودشان هستند حالا این ویژگی ها مثل اندازه فریم،فریم به معنی اندازه قاب است.که حالا این قاب ۷۲۰h480 که بر اساس واحد پیکسل حساب می شود Frame rate منظور تعداد فریم هایی که در بازه یک ثانیه ای خوانده می شود. همانطور که از واحد آن مشخص است Frames/Second است و تنظیمات دیگری مثلا اگر سکانسی ایجاد کنیم چند ترک ویدیو و یا چند ترک صدا برای ما ایجاد می شود که حالا در طول برنامه می توانیم آنها را تغییر دهیم.

تنظیمات مربوط به ایجاد سکانس در نرم افزار پریمیر

حتی همین تنظیماتی که در اینجا به صورت Sequence های آماده برای ما قرار داده شده می توانیم خودمان اندازه های دلخواهی را در سربرگ Settings برای این Sequence تعریف کنیم. در قسمت Sequence Presets از Sequence های آماده استفاده می کنیم.

تغییر تنظیمات سکانس های آماده در نرم افزار پریمیر

 بر روی یکی از Sequence ها کلیک  می کنیم  تا انتخاب شود در قسمت Name Sequence می توانیم برای این Sequence یک نام تعریف کنیم مثلا ما  Amoozash.ir تعریف می کنیم و بر روی دکمه OK  کلیک می کنیم به این صورت یک Sequence برای ما ایجاد می شود.

انتخاب نام در هنگام ایجاد سکانس جدید در نرم افزار پریمیر

نحوه وارد کردن فایل به محیط برنامه پریمیر

در آموزش های قبلی نحوه ایجاد Sequence را گفتیم که اگر بر روی سربرگ File کلیک کنیم با قرار دادن اشاره گر موس روی New و کلیک بر روی Sequence می توانیم یک Sequence جدید ایجاد کنیم یا اینکه می توانیم از کلید میانبر آن Ctrl+N استفاده کنیم وقتی که Sequence خود را ایجاد کردیم در ناحیه Project اطلاعات آن Sequence برای ما نشان داده می شود.

برای اینکه بخواهیم فایلی را وارد محیط پریمیر کنیم از روش های مختلفی می توانیم استفاده کنیم اول اینکه در ناحیه کادر Project  کلیک راست کنیم،دقت داشته باشید که اگر در قسمت بالای آن کلیک راست کنیم گزینه Import نداریم و فقط در ناحیه مشخص شده کلیک راست کرده وبا کلیک بر روی Import در کادری که برای ما نشان داده می شود.

وارد کردن فایل به محیط نرم افزار پریمیر با استفاده از گزینه import

می توانیم فایل خود را انتخاب کنیم یا اینکه می توانیم بر روی سربرگ File کلیک کرده با قرار دادن اشاره گر موس روی Import و کلیک کردن وارد پنجره Import شویم همین طور که ملاحظه می کنید کلید میانبر آن Ctrl+I است یعنی اینکه اگر کلید کنترل از صفحه کلید را بگیریم و حرف I  را بزنیم پنجره Import برای ما نشان داده می شود.

وارد کردن فایل به محیط نرم افزار پریمیر با استفاده از import در منوی file

یکی از روش های دیگر وارد کردن فایل در محیط پریمیر این است که بر روی  سربرگ Media Browser کلیک کنیم و در قسمت Local Drives  کلیه فایل هایی که در سیستم ما وجود دارد برای ما نشان میدهد روی درایوی که اطلاعات ما درون آن موجود است کلیک می کنیم می توانیم به فایل های خود دسترسی پیدا کنیم و آنها را انتخاب کنیم.

نحوه وارد کردن فایل به محیط نرم افزار پریمیر

وقتی که در قسمت Project ، Import را انتخاب می کنیم و روی فایلی کلیک کرده و وارد محیط  می کنیم آن فایل در قسمت Project  قرار می گیرد اما در ناحیه Media Browser برای اینکه فایلی را از این قسمت انتخاب می کنیم در ناحیه Project  قرار بگیرد لازم است روی فایل کلیک چپ کرده،کلیک چپ را نگه داریم و به قسمت Project برگردیم ودر ناحیه پایین کادر Project اشاره گر موس را رها کنیم میبینید که فایلی را که انتخاب کردیم در ناحیه Project قرار گرفت همچنین می توانیم در ناحیه Media Browser بر روی یکی از فایل ها کلیک راست کنیم با انتخاب Import فایل ما در قسمت Project وارد می شود.

وارد کردن فایل به محیط نرم افزار پریمیر با استفاده از media browser

مثلا بر روی یک کلیپ کلیک می کنیم با کلیک بر روی Import اگر به لیست قسمت Project برگردیم می بینیم که ویدیوی که Import کردیم از ناحیه Media Browser در ناحیه Project  قرار گرفت. این کادر همان طور که می بینید اندازه آن کوچک است برای اینکه بخواهیم کادر را بهتر ببینیم و مطالب آن را راحت تر مشاهده کنیم می توانیم اشاره گر موس را در قسمت بالای کادر قرار دهیم و آن را به سمت بالا بکشیم تا جایی که اطلاعات را بهتر ببینیم.

نحوه وارد کردن فایل به محیط نرم افزار پریمیر از طریق media browser

نحوه نمایش پیش نمایشی از فایل های وارد شده در محیط پریمیر

بعد از اینکه فایل هایی که مورد نیاز مان بود را وارد محیط پریمیر کردیم برای اینکه بتوانیم هر کدام از آن فایلهایی را که داریم پیش نمایشی  از آن را ببینیم می توانیم روی آن فایل دابل کلیک کنیم با دابل کلیک کردن آن فایل را در قسمت کادر بالای آن می توانید ببینید.

پیش نمایش فایل های وارد شده در محیط نرم افزار پریمیر

و با Play کردن در صورتی که فایل ما صوتی باشد ،صوت آن پخش می شود در صورتی که فایل ما یک ویدیو باشد، ویدیو آن با Play کردن پخش می شود در صورتی هم که فایل ما یک عکس باشد عکس ما در کادر بالا نشان داده می شود همچنین با Play کردن فایل برای ما باز پخش می شود اگر بر روی یک فایل ویدیو کلیک کنیم با Play  کردن می بینیم که فایل برای ما پخش می شود در کادر Source فایلهای ما قبل از نمایش نشان داده میشوند.

همچنین می توانیم بین حرکت های مختلف فایل جابه جا شویم و همچنین روی دکمه Play که در قسمت   Project تعریف شده می توانیم فایل را در همین قسمت Play کنیم و اگر ما یک فایل دیگری را انتخاب کنیم و در همین قسمت Play کنیم می بینیم که  فایل در کادر Source نشان داده نشد چون ما روی فایل دابل کلیک نکردیم و فقط یک بار کلیک کردیم با انتخاب آن فایل ،فایل ما در قسمت Project دیده می شود و با Play کردن در همین قسمت پخش می شود اگر فیلم ویدیویی باشد با حرکت لغزنده  می توانیم بین بخش های مختلف فیلم جا به جا شویم.

جابجایی در پیش نمایش فایل وارد وارد شده به محیط نرم افزار پریمیر
مشاهده تمام دوره های پریمیر

آموزش پریمیر

58.000 تومان
4
32
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *