0
05632462221

آموزش ساخت pattern در ایلوستریتور

در این قسمت از آموزش ایلوستریتور به آموزش ساخت پترن در ایلوستریتور می پردازیم. در ابتدا به منوی file مراجعه می کنیم و با کلیک روی گزینه  new یک فایل A4 با مد رنگی CMYK  می سازیم. در سند باز شده با فشردن کلیدهای ctrl + R خط کش را در محیط ایلوستریتور فعال می کنیم و کارمان را شروع می کنیم.برای اینکه بتوانیم در نرم افزار ایلوستریتور یک پترن بسازیم ابتدا باید یک shape به نرم افزار بدهیم و فرمان پترن را روی آن بارگزاری کنیم.

ما در اینجا یک لوگو را در داخل سند قرار دادیم که این لوگو مجموعه ای از آبجکت ها و نوشته ها هست که به صورت یک group در آمده اند. اندازه ی این لوگو را از داخل پالت transform تغییر می دهیم. برای دسترسی به این پالت می توانیم به منوی window در بالای محیط نرم افزار مراجعه کنیم و در آن جا فرمان transform را انتخاب کنیم. در پالت transform عرض کار را که در واقع در اینجا به ارتفاع لینک است به عدد ۳ سانتی متر تغییر می دهیم تا لوگوی مان کوچکتر شود.

استفاده از پالت transform برای ساخت pattern در نرم افزار ایلوستریتور

در این آموزش کاری با transform نداریم. در ادامه آبجکت یا همان لوگویمان را  با ابزار selection انتخاب می کنیم و از منوی object بالا از زیرمجموعه pattern فرمان make را انتخاب می کنیم. همانطور که مشاهده می کنید دور تا دور آبجکت اصلی ما تکرار شونده ها ظاهر شده اند.

استفاده از قسمت pattern و فرمان make برای ساخت pattern در نرم افزار ایلوستریتور

هم چنین مشاهده می کنید که پالت pattern در سمت چپ کار نمایش داده می شود. در پالت پترن در ابتدا یک کلیدی داریم به نام pattern tile tool که با فعال کردن آن در واقع بازوهای transform کردن به صورت دستی ظاهر می شود و می توانیم ناحیه tile را به صورت دستی بزرگ و کوچک کنیم و در واقع آن را transform کنیم.

استفاده از فرمان pattern tile tool و پالت pattern برای ساخت pattern در نرم افزار ایلوستریتور

در قسمت  name می توانیم برای پترنمان اسم بگذاریم و در قسمت پایین آن گزینه tile type را داریم که حالت های مختلف grid ، چینش به عرض ، چینش به ارتفاع و حالت شش ضلعی یا همان لانه زنبوری را دارد . اگر ما به حالت افقی یعنی brick by row آن را تغییر دهیم آبجکت های تکرار شونده با مقیاس یک به دو در خط افقی نسبت به هم حرکت می کنند.

استفاده از فرمان brick by row در پالت pattern برای ساخت pattern در نرم افزار ایلوستریتور

با فعال کردن گزینه brick by column می توانید آبجکت ها را نسبت به هم در محور عمودی جا به جا کنید

استفاده از فرمان brick by column در پالت pattern برای ساخت pattern در نرم افزار ایلوستریتور

با گزینه های hex by column و hex by row هم به صورت شش ضلعی در کنار هم قرار می گیرند. بعد از اینکه در جاهای مختلف این را بسازید متوجه می شوید که هر کدامشان چه ویژگی هایی دارند برای اینکه به کار شما می آیند .

در قسمت پایین عرض ناحیه tile و در قسمت پایین تر ارتفاع ناحیه tile را داریم که می توانیم آنها را به صورت دستی وارد کنیم. مثلا در اینجا عدد ۴ را برای عرض و ارتفاع وارد می کنیم مشاهده می کنید که ناحیه tile  بزرگتر می شود و به نسبت فاصله ی آن ها از هم بیشتر می شود.

استفاده از پالت pattern برای ساخت pattern در نرم افزار ایلوستریتور

در قسمت پایین تر گزینه size tile to art را داریم که ما وقتی تیک آن را فعال کنیم سایز tile به اندازه آبجکتمان می شود و دیگر به صورت دستی نمی توانیم عرض و ارتفاع را وارد کنیم اما به جای آن می توانیم در قسمت H spacing و V spacing اسپیس بدهیم یعنی اگر خواستیم فواصل بین تکرار شونده ها بیشتر شود می توانیم مثلا یک سانت به فاصله افقی و یک سانت هم به فاصله عمودی آن اضافه کنیم.

استفاده از فرمان size tile to art در پالت pattern برای ساخت pattern در نرم افزار ایلوستریتور

یک چک باکس دیگر به نام move tile with art داریم که با فعال شدن آن در صورتی که آبجکت را حرکت دهیم مشاهده می کنید که ناحیه tile هم با آن حرکت می کند اما اگز ان را غیر فعال کنید دیگر ناحیه tile حرکت نمی کند. این برای زمانی است که شما یک آبجکت سفید دارید یعنی در واقع اتفاقاتی که در ناحیه می افتد دیده نمی شود در این موقع می توانید آن را به جهات تیره تر محیط  حرکت دهید تا راحت تر کارتان را انجام دهید.

استفاده از فرمان move tile with art در پالت pattern برای ساخت pattern در نرم افزار ایلوستریتور

در قسمت پایین تر پالت، بخش overlap، یعنی در واقع روی هم افتادگی آبجکت ها را داریم. برای بهتر نشان دادن این حالت ها ما عدد ۱- را به عرض space میدهیم تا فاصله ی بین آبجکت ها کم شود. با فعال شدن گزینه اول آبجکتی که سمت چپ آبجکت سمت راست قرار گرفته است رو بیفتد. گزینه بعد آن برعکس عمل می کند یعنی سمت راستی رو می افتد.

استفاده از فرمان overlap در پنل pattern برای ساخت pattern در نرم افزار ایلوستریتور

روی تصویر اگر دقت کنید کاملا متوجه این گزینه ها می شوید. با فعال شدن گزینه های بعد هم به آبجکت بالایی و آبجکت پایین رو قرار می گیرد. قسمت copies ، تعداد کپی هایی که کنار هم هستند را نشان می دهد و قسمت dim copies to درخشش یا درجه تاریکی را نشان می دهد یعنی در واقعا همان opacity می باشد که اینجا ۷۰% است و ما مثلا ۲۰% می کنیم.

استفاده از فرمان dim copies to در پنل pattern برای ساخت پترن در نرم افزار ایلوستریتور

این قابلیت می تواند به شما کمک کند تا tile اصلیتان را از tile تکرار شونده تشخیص دهید. قسمت show tile edge ناحیه tile یعنی در واقع اندازه tile را به شما نشان می دهد و قسمت  show swatch bounds هم محدوده swatch یک tile را نشان می دهد.

استفاده از فرمان show swatch bounds در پنل pattern برای ساخت pattern در نرم افزار ایلوستریتور

اگر دقت بفرمایید مشاهده می کنید که دقیقا swatch تصویری که از این pattern دارد در ناحیه ای که با خط چین مشخص شده خلاصه می شود. در نهایت با کلیک بر روی گزینه done که در بالای محیط نرم افزار ظاهر شده است پترن تان را آماده است و به پالت swatch شما اضافه می شود.

استفاده از پنل pattern برای ساخت pattern در نرم افزار ایلوستریتور

در ادامه یک shape ترسیم می کنیم مثلا مربع یا هر چیزی می تواند باشد. شما در نهایت می توانید پترنی که ساختید را به آن shape اضافه کنید. شما می توانید پترن را هم به fill آبجکت و هم به stroke آن اضافه کنید.

استفاده از ابزار shape برای ساخت pattern در نرم افزار ایلوستریتور

 دقت بفرمایید نرم افزار ایلوستریتور یک تنظیمات اولیه ای در کادر general در قسمت preferences که در منوی edit نرم افزار در بالای محیط نرم افزار قرار گرفته است، دارد که به پترنتان اجازه transform شدن را می دهد. در کادر باز شده اگر تیک گزینه transform pattern tiles را بردارید و آن را غیر فعال کنید و کادر را ok کنید دیگر پترنتان transform نمی شود. یعنی در واقع هر کاری که روی transform پترن انجام دهید روی محدوده پترنتان اعمال می شود.

استفاده از فرمان transform pattern tiles برای ساخت pattern در نرم افزار ایلوستریتور

بنابراین بهتر است که تیک گزینه transform pattern tiles  را فعال کنیم تا پترنمان بتواند transform و همینطور rotation و چیزهایی که مربوط به transform هست را بگیرد.

استفاده از فرمان transform pattern tiles برای ساخت pattern در نرم افزار ایلوستریتور

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *