0
05632462221

آموزش ساخت icon در نرم افزار ایلوستریتور

در این مقاله قصد داریم بحث آیکون ها یا پیکتوگرام ها را به شما آموزش دهیم. در ابتدای کار در نرم افزار ایلوستریتور از art & illustration برای ایجاد سند استفاده می کنیم و سندی در سایز ۱۲۸۰*۱۰۲۴ pixel به صورت landscape و با مود رنگی RGB و با ۷۲ppi raster effect ایجاد می کنیم. Work space نرم افزار را روی essentials قرار می دهیم و آن را reset می کنیم تا پنجره های آن به حالت پیش فرض برگردد.

استفاده از work space برای ساخت آیکون در نرم افزار ایلوستریتور

با کلیدهای ترکیبی CTRL و منفی و همینطور کلیدهای CTRL و مثب و CTRL+0 که سند را به اندازه ی screen می کند می توانیم برای ZOOM استفاده کنیم.

طراحی پیکتوگرام در ایلوستریتور

ما در اینجا یک الگو برای کارانتخاب کردیم که آن را در محیط نرم افزار باز می کنیم. اگرقصد داشتید سایز آرت بردتان را تغییر دهید می توانید از ابزار artboard tool که در نوار ابزار قرار گرفته است استفاده کنید.

استفاده از art board tool برای طراحی پیکتوگرام در نرم افزار ایلوستریتور

همانطور که مشاهده می کنید می توانید حتی یک آرت برد دیگر در محیط رسم کنید و افقی و عمودی بودن آن را تعیین کنید و هم چنین ابعاد آن را تنظیم کنید. غیر از این ابزار اگر ابزار selection را انتخاب کنیم و یک کلیک در محیط نرم افزار انجام دهیم در نوار کنترل که در بالای نرم افزار است یک گزینه نمایان می شود با نام document setup که با کلیک روی آن می توانید در کادری که باز می شود گزینه edit artboard را انتخاب کنید تا تنظیمات مربوط به آرت برد برایتان باز شود.

استفاده از ابزار selection برای ساخت آیکون در نرم افزار ایلوستریتور

دراینجا تصویر الگو را برای اینکه از سر جای خود تکان نخورد قفل می کنیم به این صورت که آن را با ابزار selection انتخاب می کنیم و از منوی object که در بالای نرم افزار است فرمان lock selection را انتخاب می کنیم. هم چنین می توانیم از کلیدهای ترکیبی CTRL+2 استفاده کنیم تا تصویر قفل شود.استفاده از منوی object و فرمان lock selection برای ساخت آیکون در نرم افزار ایلوستریتور

مشاهده می کنید که تصویر قفل شده و با ماوس انتخاب نمی شود. برای رسم آن ابتدا از ابزار ellipse استفاده می کنیم و یک دایره رسم می کنیم. بعد از انتخاب آن از منوی view فرامین smart guides و show grid را انتخاب می کنیم تا ترسیم راحت تر و دقیق تر انجام شود. فرمان smart guides به ما کمک می کند تا وسط و لبه های یک ابجکت را تنظیم کنیم و با فعال کردن فرمان show grid هم مشاهده می کنید ک محیط کار شطرنجی می شود که این خطوط در خروجی یا چاپ قرار نمی گیرند.

استفاده از فرمان show grid برای ساخت آیکون در نرم افزار ایلوستریتور

در صورت تمایل به نبودن این خطوط هم می توانید در همان منوی view فرمان hide grid را انتخاب کنید تا خطوط حذف شوند. در هنگام رسم دایره اگر کلید shift را نگه دارید دایره متقارن می شود و اگرalt را نگه دارید ار وسط ترسیم می شود. بعد از اینکه دایره را با نگه داشتن کلیدهای alt+shift رسم کردیم در حین اینکه دایره انتخاب است از بالا در نوار کنترل در پنل align گزینه horizontal align center را حین اینکه align to artboard فعال است انتخاب می کنیم تا دایره در وسط آرت برد قرار گیرد.

استفاده از پنل align برای ساخت آیکون در نرم افزار ایلوستریتور

دایره را با ابزار selection انتخاب می کنیم و از کادر stroke که در بالا در نوار کنترل قرار گرفته است رنگ خط دور آن را تغییر می دهیم و سایز آن را بیشتر می کنیم. همینطور از کادر کنار که کادر fill است رنگ خط دور آن را تغییر می دهیم. در صورتی که قصد داشتید از رنگ های دیگری استفاده کنید می توانید از پانل color که در داخل منوی window در بالای محیط نرم افزار است استفاده کنید و در آن رنگی که می خواهید را بسازید. کادر fill را در پایین نوار ابزار در نوار ابزار انتخاب می کنیم تا روی کادر stroke قرار گیرد و رنگ جدید را از داخل پانل color در داخل دایره اعمال می کنیم و بعد در کادر fill در نوار کنترل می توانیم گزینه new swatch را انتخاب کنیم و در کادر باز شده یک اسم بگذاریم و تغییراتی را در رنگ انتخاب شده اعمال کنیم.

استفاده از فرمان new swatch برای ساخت آیکون در نرم افزار ایلوستریتور

بعد از ok کردن کادر رنگ ساخته شده در پنل libraries قرار می گیرد که می توانید آن رنگ را در داخل نرم افزارهای دیگر مثل فتوشاپ باز کنید. البته نکته ای که وجود دارد این است که برای اینکه این قسمت کار کند با حتما نرم افزار creative cloud را باز کنید. برای اعمال رنگ های بهتر برای صورت فرشته می توانیم از قسمت کتابخانه هایی که در پنل swatches قرار گرفته است استفاده کنیم که ما در اینجا skintones را انتخاب می کنیم تا از رنگ های مخصوص آن استفاده کنیم.

استفاده از پنل swatches برای ساخت آیکون در نرم افزار ایلوستریتور

با هر بارآپدیت به این کتابخانه ها اضافه می شود.این پنل را می توانید از داخل منوی window در بالای محیط نرم افزار انتخاب کنید.  در ادامه خط دور یا stroke دایره را none می کنیم تا حذف شود. برای اعمال رنگ صورت می توانیم از ابزار eyedropper یا قطره چکان هم استفاده کنیم به این ترتیب که دایره را انتخاب می کنیم و ابزار را روی صورت تصویر کلیک کنیم تا رنگ در دایره اعمال شود و اما اگر بخواهید کار را به صورت تخصصی انجام دهید بهتر است که از همان skintones که در منوی کتابخانه های پنل swatches هست استفاده کنید. حال نیاز داریم که از gradient استفاده کنیم به این صورت که دایره را با ابزار selection انتخاب می کنیم و پنل gradient را باز می کنیم و از آنجا یک مدل از گرادینت را برای آن انتخاب می کنیم و بعد قصد داریم رنگهای آن را تغییر دهیم به این صورت که در پایین پنل رنگ مورد نظر را از داخل پنل کتابخانه به آنجا drag می کنیم و اهرم رنگ مشکی که از قبل در کادر بود را به بیرون می کشیم تا از بین برود.

استفاده از پنل gradient برای ساخت آیکون در نرم افزار ایلوستریتور

برای قسمت چپ آن بایستی یک رنگ روشن تر انتخاب کنیم که این بار هم مثل مرحله قبل عمل می کنیم. بعد از آن بایستی جهت گرادینت را تغییر دهیم برای این کار در قسمت angle می توانیم زاویه ی مورد نظر را تایپ کنیم و با از داخل آن انتخاب کنیم. که ما در اینجا -۴۵ درجه انتخاب کردیم. برای اینکه قسمت روشنی دایره را بیشتر کنیم می توانیم لغزنده ی کوچکی که در بالای کادر قرار گرفته را حرکت دهیم.

استفاده از پنل gradient برای ساخت آیکون در نرم افزار ایلوستریتور

قصد داریم برای فرشته مو اضافه کنیم برای اینکار یک کپی از دایره می گیریم به این صورت که ابتدا برای کپی از کلیدهای ترکیبی CTRL+C استفاده می کنیم و برای اینکه دایره دیگر دقیقا روی دایره ی موجود paste شود کلیدهای ترکیبی CTRL+F را نگه داریم. قصد داریم از این دایره برای ایجاد موهای فرشته استفاده کنیم بنابراین رنگ آن را تغییر می دهیم و از داخل لیست کتابخانه ها در پنل swatches از زیر منوی color properties گزینه dark را انتخاب می کنیم و به همان ترتیب قبل رنگهای مورد نظر را روی لغزنده های پنل gradient می کشیم. در ادامه در حین اینکه دایره انتخاب است ابزار delete anchor point را انتخاب می کنیم و point قسمت پایین دایره را با کلیک کردن روی آن قسمت delete می کنیم.

استفاده از ابزار delete anchor point برای ساخت آیکون در نرم افزار ایلوستریتور

و با ابزار add anchor point دو تا نقطه ی دیگر در بالای آن اضافه می کنیم.

استفاده از ابزار add anchor point برای ساخت آیکون در نرم افزار ایلوستریتور

و بعد با ابزار delete anchor point دو نقطه از نقاط دایره را حذف می کنیم تا سمت راست موهای فرشته ایجاد شود.

استفاده از ابزار delete anchor point برای ساخت آیکون در نرم افزار ایلوستریتور

حال با استفاده از ابزار anchor point قسمت ایجاد شده را با استفاده از اهرم ها به شکل زیر تبدیل می کنیم.

استفاده از ابزار anchor point برای ساخت آیکون در نرم افزار ایلوستریتور

می توانیم با دو بار کلیک روی هر یک از اهرم ها رنگ آنها را تغییر دهیم.

استفاده از پنل gradient برای ساخت آیکون در نرم افزار ایلوستریتور

برای ترسیم سمت چپ موها به این صورت عمل می کنیم که دوباره یک کپی از دایره بزرگ تهیه می کنیم و آن را در روی آن paste می کنیم و هم چنان که دایره ی جدید انتخاب است با ابزار قطره چکان  روی سمت راست موها کلیک می کنیم تا رنگ انها به دایره جدید هم اعمال شود و هم چنان که در حالت انتخاب است روی ابزار eraser دوبار کلیک می کنیم و سایز  آن را بزرگتر می کنیم و بعد قسمت پایین دایره را حذف می کنیم.

استفاده از ابزار eraser برای ساخت آیکون در نرم افزار ایلوستریتور

دوباره در حالی که انتخاب است با همان ابزار پاک کن ابتدا سایز آن را کوچکتر می کنیم و قسمتی را که در روی موهای سمت راست قرار گرفته پاک می کنیم. با استفاده از ابزار anchor point وسط آن را به بالا می کشیم تا حالت مو ایجاد شود.

استفاده از ابزار anchor point برای ساخت آیکون در نرم افزار ایلوستریتور

با ابزار direct selection می توانیم تقطه های آبجکت را با یک کلیک روی هر کدام جا به جا کنیم.

استفاده از ابزار direct selection برای ساخت آیکون در نرم افزار ایلوستریتور

در ادامه همه را با هم با drag کردن انتخاب می کنیم و برای اینکه دیگر تکان نخورند آنها را باهم group می کنیم و خط کش را با کلیدهای ترکیبی CTRL+R فعال می کنیم و یک گاید را در وسط آن قرار می دهیم این خطوط گاید را می توانید قفل، مخفی، حذف یا اضافه کنید که برای این کارها بایستی به منوی view و زیرمجموعه ی guides مراجعه کنیم. برای ترسیم بدن آن از ابزار ellipse استفاده می کنیم و با نگه داشتن کلیدهای alt+shift یک دایره به شکل زیر رسم می کنیم.

استفاده از ابزار ellipse برای ساخت آیکون در نرم افزار ایلوستریتور

یک رنگ برای داخل آن انتخاب می کنیم و برای اینکه کار را از پایین ببندیم با استفاده از ابزار direct selection نقطه پایین دایره را انتخاب می کنیم و کلید shift را نگه میداریم و با کلیدهای جهت نما از روی کیبرد بالا می رویم تا خط آن صاف شود و برای رنگ آمیزی آن از منوی کتابخانه ای که در پنل swatches موجود است استفاده می کنیم و در آن color properties light را انتخاب می کنیم و رنگ مورد نظر را به همان شکل قبل که در آموزش گفتیم در کادر موجود در پنل gradient قرار می دهیم.

استفاده از پنل swatches و gradient برای ساخت آیکون در نرم افزار ایلوستریتور

با کلیدهای CTRL+C و CTRL+F یک کپی روی آن تهیه می کنیم و ابزار eraser را انتخاب می کنیم و دو بار روی آن کلیک می کنیم و سایز آن را افزایش می دهیم و در حین اینکه آبجکت انتخاب است بالای آن را به صورت زیر حذف می کنیم.

استفاده ار ابزار eraser برای ساخت آیکون در نرم افزار ایلوستریتور

ابزار direct selection را انتخاب می کنیم و خطوط شکل را تنظیم می کنیم و همانطور که انتخاب است رنگ آن را از داخل پنل gradient تیره تر می کنیم. برای ایجاد براقیت لبه ها به این صورت عمل می کنیم که از هر قسمت که مورد نیاز است یک کپی تهیه می کنیم آن را با کلیدهای جهت نما کمی بالاتر قرار می دهیم و با استفاده از ابزار direct selection آن را از گوشه ها تنظیم می کنیم وآن دو شکل را با هم با ابزار selection انتخاب می کنیم و از پنل pathfinder گزینه minus front را انتخاب می کنیم تا از هم کم شوند.

استفاده از پنل pathfinder برای ساخت آیکون در نرم افزار ایلوستریتور

شکل باقی مانده را در لبه ی موهای سمت راست قرار می دهیم و رنگ آن را هم در دو طرف کادر gradient  به سفید تغییر می دهیم و در وسط آن هم یک اهرم دیگر اضافه می کنیم و لوکیشن آن را روی ۵۰% قرار می دهیم تا دقیقا وسط قرار گیرد و opacity اهرم رنگ سفید سمت راست و چپ را روی صفر قرار می دهیم.

استفاده از فرمان opacity برای ساخت آیکون در نرم افزار ایلوستریتور

در حالی که انتخاب است به منوی effect مراجعه می کنیم و از زیر منوی blur فرمان gaussion blur را انتخاب می کنیم و در کادر ظاهر شده مقدار radius را کم می کنیم.

استفاده از فرمان gaussion blur برای ساخت آیکون در نرم افزار ایلوستریتور

برای صورت هم دقیقا به همان ترتیب عمل می کنیم تا برق روی آن ایجاد شود.

استفاده از پنل gradient برای ساخت آیکون در نرم افزار ایلوستریتور

نکته ای که اینجا وجود دارد این است که ممکن است مقدار blur در اینجا مورد تایید شما نباشد و بخواهید عوضش کنید برای این کارباید از منوی window فرمان appearance را انتخاب کنیم تا افکتی که دادیم را روی شکل حفظ کند که در اینجا می توانیم افکت blur را باز کنیم و مقدارش را تغییر دهیم.

استفاده از فرمان appearance برای ساخت آیکون در نرم افزار ایلوستریتور

توجه داشته باشید در منوی view فرمانی وجود دارد به نام snap to point که دلیل اینکه ما وقتی ابزار pen را انتخاب می کنیم و در گوشه ی آبجکت ها قرار می دهیم و آن به صورت خط صورتی رنگ به آبجکت می چسبد همان فعال بودن گزینه snap to point می باشد.

ساخت آیکون در نرم افزار ایلوستریتور

 

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *