0
09151637530

تغییر شکل ترکیبی

در این قسمت از آموزش ایلوستریتور قصد داریم در مورد تغییر شکل ترکیبی صبحت کنیم  در ابتدا به کمک دستور transform each  چند شی مختلف را هم زمان و به یک باره ولی با توجه به نقطه مرجع مستقل خودشان تغییر شکل دهیم برای استفاده از این دستور ابتدا باید شکل را انتخاب کنیم.

دستور transform each  در منوی transform در ایلوستریتوربا فعال کردن این فرمان کادر مربوط به آن باز میشود.

کادر مربوط به transform each در ایلوستریتور

در کادر scale فیلدهای horizontial و vertical مقیاس گذاری و یا تغییر اندازه شکل شما را در راستای محورهای افقی و عمودی امکان پذیر میکند.اگر قصد جا به جایی شکل در راستای محور عمودی و افقی را هم داشته باشید میتوانید گزینه move را هم تنظیم کنید.

در بخش rotate میتوانید زاویه چرخش موضوع خودتان را تعیین کنید. در بخش options وقتی گزینه transform objects فعال است میتوانید موضوع انتخابی را تغییر دهید با Transform patterns میتوانید در صورتی که زمینه موضوع انتخابی با یک pattern یا الگو رنگ آمیزی شده باشد از نرم افزار بخواهید که تغییر شکل ها برای الگوها هم تعریف شود. اگر scale strokes & effects فعال باشد در صورتی که موضوع شما حاوی stroke و effect باشد همزمان با تغییر شکل موضوع خط دور و افکتهای آن هم تغییر میکند.

فعال بودن گزینه scale corners باعث میشود که تغییر شکل ها بر روی گوشه های موضوع انتخابی هم تاثیر بگذارد. گزینه های reflect X و reflect Y باعث قرینه سازی موضوعات انتخاب شده در راستای افقی و عمودی میشوند. هر بار که گزینه random را فعال و غیر فعال میکنید موضوعات شما به نوع متفاوتی تغییر شکل میدهند. در کادر آخر میتوانید مکان نقطه مرجع موضوع خودتان را مشخص کنید.

تغییر ضخامت اشیاء 

برای این کار از width tool استفاده میکنیم که در نوار ابزار قرار دارد.

ابزار width tool در نوار کنترل در ایلوستریتوربا استفاده از این مجموعه ابزار که به آنها liquify گفته میشود میتوانید افکت های زیبایی را بر روی موضوعات انتخابی خودتان اعمال کنید. برای استفاده از width tool حتما باید موضوع دارای خط دور باشد برای کار با این ابزار میتوانید روی آن قسمت از مسیر موضوع خودتان که میخواهید ضخامت آن را تغییر دهید کلیک کنید و به سمت عمود برمسیر بکشید.

برای استفاده از width tool باید موضوع دارای خط دور باشه در ایلوستریتوربا نگه داشتن کلید shift حین کشیدن باعث میشه که سایر نقاط کنترلی هم تحت تاثیر قرار گیرند. میخواهیم با این ابزار یک برگ ترسیم کنیم به این صورت که با استفاده از ابزار line segment یک خط مستقیم ترسیم میکنیم و سپس با فعال کردن width tool یک نقطه را در مرکز خط ترسیم شده انتخاب میکنیم و آن را به سمت بیرون میکشیم تا شکل برگ ایجاد شود.

ترسیم شکل برگ با ابزار width tool در ایلوستریتوربرای اینکه موضوع را از حالت خط خارج کنیم باید آن را انتخاب کنیم سپس از منوی آبجکت فرمان expand appearance را اجرا کنید. قصد داریم یک پروفایل جدید را برای خطوط دور موضوعات تعریف کنیم با استفاده از line segment tool و width tool شکل زیر را ترسیم کردیم.

ایجاد پروفایل جدید با استفاده از line segment tool و width tool در ایلوستریتوردر حالی که موضوع انتخاب است به پانل stroke میرویم و در قسمت مربوط به پروفایل ها در حالی که پروفایل انتخاب است میتوانید بر روی آیکون add to profile کلیک کنید و آن را به لیست پروفایلهای پیش فرض نرم افزار اضافه کنید.

آیکون add to profile برای اضافه به لیست پروفایلهای پیش فرض در ایلوستریتور

کار با ابزار warp 

با این ابزار میتوانیم مسیرها را پیچ و تاب دهیم و به این وسیله شکل آنها را آشفته کنیم برای استفاده از این ابزار در ابتدا موضوع مورد نظرمان را انتخاب کنیم. برای اینکه از این مجموعه ابزارها بتوانید برای متون خودتان استفاده کنید باید آنها را به outline یا مسیر تبدیل کنید میتوانیم ابزار warp را روی بخشهایی که میخواهیم آن را پیچ و تاب دهیم میکشیم.

ابزار warp برای پیچ و تاب اشکال درایلوستریتوردر صورتی که بخواهید شکل ابزار را تغییر دهید میتوانید با نگه داشتن کلید alt شکل آن را تغییر دهید. با دو بار کلیک چپ بر روی ابزار میتوانید وارد تنظیمات آن شوید.

وارد تنظیمات ابزار warp در ایلوستریتوردر فیلدهای width و height میتوانید پهنا و ارتفاع ابزار را تنظیم کنید. در قسمت angle میتوانید میزان چرخش ابزار را تنظیم کنید. در فیلد intensity میتوانید شدت عملکرد ابزار را کنترل کنید. گزینه use pressure pen مواقعی فعال است که کامپیوتر شما مجهز به قلم الکترونیکی باشد. در بخش بعد گزینه detail مشخص کننده جزئیات بخش ویرایش شده است. هر چه مقدار simplify را بیشتر کنیم بخش ویرایش شده شکل ساده تری را پیدا میکند. اگر گزینه show brush size فعال باشد اندازه ابزار را هنگام کار با آن میبینیم.

کار با ابزار twirl 

با این ابزار میتوانید برای بخشی از مسیر و یا موضوع انتخابی خود چرخش و پیچش تعریف کنید هنگامی که ابزار را فعال میکنید مشاهده میکنید که شکل ابزار مشابه ابزار warp است و برای تغییر اندازه متناسب آن میتوانید کلید shift و alt را نگه دارید برای ایجاد پیچش باید ابزار را در جایی از مسیر کلیک کنیم.

چرخش در اشکال با ابزار twirl  در ایلوستریتورمیتوانیم دو بار کلیک روی ابزار انجام دهیم تا وارد کادر تنظیمات شویم.

کادر تنظیمات ابزار twirl در ایلوستریتورهمانطور که مشاهده میکنید مشابه تنظیمات ابزار warp هست در قسمت twirl rate میتوانید میزان پیچش موضوع خودتان را تنظیم کنید.

کار با ابزار pucker 

از این ابزار برای چین و چروک انداختن بر روی مسیر و یا موضوع انتخابی استفاده میشود.

چین و چروک انداختن روی موضوع یا شکل با ابزار pucker در ایلوستریتورهمانطور که ملاحظه میکنید شکل این ابزار شبیه دو ابزار قبل است و تنظیمات مشابه با آنها دارد. برای اینکه شدت عملکرد ابزار را کم کنیم با دو بار کلیک بر روی ابزار وارد بخش تنظیمات آن میشویم و قسمت intensity را روی ۲۰% قرار میدهیم میتوانیم با استفاده از این ابزار و رسم یک چند ضلعی از طریق ابزار polygon این شکل را ایجاد کنیم.

 کم کردن شدت عملکرد ابزار در تنظیمات گزینه intensity در ایلوستریتور

کار با ابزار bloat 

اعمال این ابزار بر روی بخشی از موضوع باعث پف کردن آن بخش خواهد شد. این ابزار هم مانند ابزارهای قبلی عمل میکند.

پف کردن بخشی انتخابی موضوع با ابزار bloat در ایلوستریتور

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *