0
09151637530

اصلاح رنگ و نور در افترافکت

اصلاح رنگ در افترافکت

تصحیح رنگ یا Color correction یک از پرکاربردترین اقدامات در برنامه  افترافکت می‌باشد. در این مقاله آموزش اصلاح رنگ در افترافکت می‌خواهیم برخی از این افکت‌های پرکاربرد را معرفی کنیم و پیشنهاد می‌شود سایر افکت‌ها را خودتان برسی کنید و کار با آن‌ها را یاد بگیرید که کار با آن‌ها نیز بسیار راحت می‌باشد.

حال برای شروع کار در محیط برنامه  افتر افکت ابتدا یک composition ایجاد می‌کنیم و یک تصویر را از قسمت مربوط به Import فایل‌ها وارد برنامه می‌کنیم و آن را در بخش Timeline قرار می‌دهیم حال بر روی فایل مربوط به آن کلیک می‌کنیم تا در حالت انتخاب‌شده قرار گیرد و از سربرگ Effect در قسمت Color correction گزینه‌ی Brightness Contrast را به‌عنوان اولین افکت انتخاب می‌کنیم تا به بررسی آن بپردازیم.

انتخاب افکت Brightness Contrast برای اصلاح رنگ در افترافکت

توجه داشته باشید Brightness و Contrast دو المان اصلی در تصحیح رنگ می‌باشند که جذابیت و وضوح فایل‌ها را چند برابر می‌کند که گزینه‌ی مربوط به این دو قسمت بعد از انتخاب آن برای ما نمایش داده می‌شوند.

المان های Brightness و Contrast برای اصلاح رنگ در افترافکت

حال اگر مقدارهای عددی مربوط به این دو گزینه را تغییر دهیم متوجه تغییراتی که در فایل اعمال می‌شود خواهیم شد به‌طور مثال افزایش مقدار عددی مربوط به Brightness باعث افزایش روشنایی کلی تصویر می‌شود و همچنین با افزایش مقدار عددی گزینه‌ی Contrast مشاهده می‌شود Contrast قسمت‌های مختلف در تصویر افزاش پیدا می‌کند، حال بعد از تنظیم مقدارهای عددی مربوط به این دو گزینه با فعال و غیرفعال کردن افکت می‌توانیم تغییرات را به‌راحتی مشاهده کنیم .

تغییرات در Brightness و Contrast برای اصلاح رنگ در افترافکت

توجه داشته باشید اگر این افکت‌ها را بر روی فایل ویدئویی اعمال کنیم در تمام مدت پخش ویدئو این دو افکت  را خواهیم داشت. حال برای برسی افکت پرکاربرد دیگر این افکت را غیرفعال می‌کنیم و از قسمت Color correction گزینه‌ی Color Balance را انتخاب می‌کنیم که در این صورت گزینه‌های مربوط به آن برای ما در محیط برنامه نمایش داده می‌شود که مشاهده می‌کنیم سه قسمت کلی مربوط به قسمت‌های تاریک، متوسط و همچنین قسمت‌های روشن را شامل می‌شود که برای هر کدام از این قسمت‌ها سه رنگ Red – Green – Blue را دارد. در نتیجه می‌توانید با استفاده از این افکت کنترل خوبی را برای تغییر رنگ  قسمت‌های مختلف فایل داشته باشید.

افکت Color Balance برای اصلاح رنگ در افترافکت

به‌طور مثال وقتی با سه پارامتر اول کار می‌کنیم قسمت‌های تاریک تصویر را تحت تأثیر قرار می‌دهیم حال با تغییر مقدار های عددی مربوط به هر کدام می‌توانیم تغییرات را مشاهده کنیم ، از این افکت برای سرد کردن یا گرم کردن رنگ‌های استفاده‌شده در محیط کار استفاده می‌شود به‌طور مثال قسمت‌هایی که مربوط به رنگ آبی هستند را اگر افزایش دهیم مشاهده می‌شود که رنگ‌های محیط حالت سردتری خواهند داشت.

تغییرات در افکت Color Balance برای اصلاح رنگ در افترافکت

حال این افکت را نیز غیرفعال می‌کنیم تا با افکت دیگری آشنا شویم توجه داشته باشید افکت‌های دیگری تیز برای تصحیح و تغییر رنگ داریم که با انتخاب آن‌ها و تغییر مقدار عددی مربوط به گزینه‌های آن می‌توانید متوجه تغییرات شوید

در قسمت Color correction افکت‌های زیادی وجود دارد که لازم است تمام آن‌ها را امتحان کنید تا متوجه تغییر مربوط به آن بشوید به‌طور مثال با استفاده از گزینه‌ی Change Color و Change to Color می‌توانیم یک رنگ را به رنگ دیگری تبدیل کنیم به‌طور مثال می‌توانیم تعیین کنیم هر جا از فایل تصویری یا ویدئویی که سفیدرنگ باشد آن را به رنگ دیگری تبدیل کند.

دیدگاه کاربران
 • شهروز ۱۸ اسفند ۱۳۹۸

  تشکر بابت مقاله ی خوبتون در مورد افتر افکت

  • آواتار
   حسین بافنده ۱۹ اسفند ۱۳۹۸

   سلام خواهش میکنم کاربر عزیز

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *