0
09151637530

آموزش clipping mask در ایلوستریتور

در این مقاله از آموزش ایلوستریتور، به آموزش مسئله clipping mask در نرم افزار ایلوستریتور می پردازیم. هنگامی که قصد داشته باشید تصویر مورد نظر خود را در ابعاد یک آبجکت دیگر قرار دهید میتوانید از clipping mask استفاده کنید. به عنوان مثال ابتدا یک shape را روی عکس رسم میکنیم و قصد داریم کاری کنیم که عکس به مقدار shape ما کراپ شود برای این کار ابتدا shape و عکس را باهم انتخاب میکنیم و بعد به منوی object مراجعه میکنیم و در آنجا از زیرمجموعه‌ی گزینه clipping mask فرمان make را اجرا میکنیم.

استفاده از clipping mask و ابزار polygon در نرم افزار ایلوستریتور

همانطور که مشاهده میکنید قسمتی از عکس ما در چند ضلعی که روی آن رسم کرده بودیم قرار گرفته است.

استفاده از clipping mask و ابزار polygon در نرم افزار ایلوستریتور

هم چنین میتوانید از طریق mask عکس خودتان را crop کنید برای این کار ابتدا عکس را با ابزار selection انتخاب میکنیم و mask را در نوار کنترل کلیک میکنیم مشاهده میکنید که با کوچک کردن عکس عمل crop انجام میشود. در واقع فعال بودن گزینه edit clipping path به معنی این است که بایستی مسیر clipping را انتخاب کنیم. بدین ترتیب mask درست میکنیم.

استفاده از ابزار selection و فرمان mask در نرم افزار ایلوستریتور

اما در صورتی که گزینه edit contents را انتخاب کنیم و عکس را کوچک کنیم مشاهده میکنید که عکس باقی میماند و فقط سایز آن کوچکتر میشود.

استفاده از فرمان mask در نرم افزار ایلوستریتور

با فشرن پی در پی کلیدهای ctrl+z ، برمیگردیم به تنظیمات اولیه عکس و دوباره mask را انتخاب میکنیم در اینجا عکس را crop میکنیم و حین اینکه عکس انتخاب است، گزینه release را از زیر منوی clipping mask در تب object انتخاب میکنیم.

استفاده از فرمان clipping mask و release در نرم افزار ایلوستریتور

مشاهده خواهید کرد که همه ی عکسی که crop کردید آزاد میشود اما مسیر شما هنوز در آنجا قرار دارد که میتوانید با فشردن کلید delete  از روی کیبرد آن را حذف کنید.

استفاده از فرمان clipping mask و release در نرم افزار ایلوستریتور  
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *