0
09151637530

وضوح و رنگ انحرافی تصویر(Clarity and Chromatic Aberration)

قسمت ده:

در این قسمت می‌خواهیم شما را با دو گزینه که بر روی لبه‌های داخل عکس اثر می‌گذارد معرفی کنیم. ممکن است یاد لبه‌های اجسام در quick selection بیافتید. به‌طوری‌که فاصله میان لبه‌های روشن و تیره را تشخیص می‌داد. نام این گزینه‌های clarity و remove aberration chromatic است. پس می‌خواهیم دوباره تصویر صخره که در قسمت قبلی داشتیم و همچنین تصویر پرتره‌ای را انتخاب کنیم. ما این دو تصویر را به‌صورت مستقل و جدا می‌خواهیم ویرایش کنیم.

پس به جلو می‌رویم روی یکی از تصاویر راست کلیک کرده و دستور open in camera raw را انتخاب می‌کنیم. یا تنها می‌توانید کلید ctrl + r و یا cmd + r در مک را فشار دهید. حال می‌خواهیم روی این صخره‌ها زوم کنیم. ما می‌خواهیم تمام جزئیات روی تصویر را ببینیم. به این منظور ما به گزینه clarity می‌رویم و مقدار آن را افزایش می‌دهیم کاری که این گزینه می‌کند این است که کنتراست را افزایش می‌دهد. همان‌طور که در هیستوگرام در بالا سمت راست صفحه می‌بینید clarity برخلاف contrast کل هیستوگرام را پخش می‌کند.

پخش شدن هیستوگرام

حال می‌توان دید که مقدار روشنایی میان کنتراست پیکسل ها نیز افزایش میابد. حال اگر مقدار clarity را کاهش دهیم کنتراست کلی تصویر پایین میاید و لبه‌های پیکسل‌ها نرم شده و تصویری صاف خواهیم داشت اما ما می‌خواهیم جزئیات بیشتری را ببینیم برای همین ارزش آن را بالا می‌بریم.

حال اگر کمی بر روی لبه صخره زوم کنید یک هاله بسیار روشن داریم. زمانی که مقدار clarity را کاهش می‌دهیم آن هاله روشن از بین می‌رود و اگر دوباره افزایش دهیم می‌بینیم که آن هاله ایجاد می‌شود. ما دقیقاً در همان‌جا مشکل دیگری نیز داریم. همان‌طور که می‌بیند ما یک لبه رنگی اضافه‌ای داریم این چیزی است که به‌عنوان یک تغییر رنگ شناخته می‌شود. این ایده‌ای است که رنگ را در اطراف محیط لنز کج و منحرف می‌کند.

هاله های اطراف سخره

این مشکل بیشتر در اطراف اجسام دیده می‌شود. پس زمانی که رنگ‌ها شروع به جدا شدن می‌کنند رنگ‌های مختلفی مانند سبز، آبی و قرمز ایجاد می‌کند که نام این اثر Chromatic Aberration است. برای خلاص شدن از این جزئیات جلو بروید و روی آیکون lens correction کلیک کنید. در پانل بازشده جعبه چک enable profile correction را انتخاب کنید. سپس با فشار دادن کلید ctrl + 0 و یا cmd + 0 در مک تصویر را تمام صفحه می‌کنیم. همان‌طور که می‌بینید طول کانال تنظیم می‌شود و همان‌طور که مشاهده می‌شود camera raw دقیقاً همان لنزی که این تصویر با آن گرفته‌شده است را انتخاب می‌کند.

تعیین لنز و برظرف کردن کجی تصویر

حال فاصله کانونی به‌خوبی رعایت شده است. اگر بازهم زوم کنیم می‌بینیم که مشکل لبه صخره هنوز هم حل‌نشده است. با روشن کردن چک باکس remove chromatic aberration می‌بینید که این مشکل نیز رفع می‌شود. هنوز آن‌ها وجود دارد ولی camera raw آن‌ها را محو می‌کند.

حل مشکل لبه های سخره

چیزی که باید بدانید این است زمانی که فیلتر camera raw را درون فتوشاپ اعمال می‌کنید این گزینه اعمال نمی‌شود و این به این دلیل است زمانی که شما بر روی یک‌لایه در فتوشاپ کار می‌کنید camera raw هیچ نظری در مورد آن لایه ندارد پس شما باید با یک عکس خام که شما بازکرده‌اید با استفاده از دستور open در فتوشاپ یا در adobe bridge کارکنید.

خب حالا دوباره به پانل basic بازمی‌گردیم می‌خواهیم ارزش clarity را افزایش دهیم پس پیش می‌رویم و مقدار آن را تا زمانی افزایش می‌دهیم که دیوار صخره به‌صورت سنگی دیده شود. با این کار دوباره هاله‌های روشن بازمی‌گردند اما خب می‌توان با آن‌ها کنار آمد.

اکنون به سراغ تصویر پرتره می‌رویم. در هنگام کار با پرتره ما یک قانون ساده داریم آن‌هم این است که مقدار clarity را کاهش می‌دهیم تا جزئیات پوست را صاف نشان دهد. ما در این تصویر مقدار را -۷۰ می‌گذاریم.

تعیین مقدار clarity تا پوست صاف شود

درخشندگی در اینجا وجود دارد که غیرواقعی به نظر می‌رسد پس مقدار clarity را افزایش می‌دهیم. این کار باعث می‌شود بتوانید به‌راحتی جزئیات پوست را ببینید. خب ما می‌خواهیم برجسته‌سازی را از بین ببریم پس مقدار highlight را کاهش می‌دهیم. همچنین مقدار shadows را افزایش می‌دهیم. حال لا کلیک کردن بر روی done این تصویر را به‌روزرسانی می‌کنیم.

تعیین مقدار روشنی و تاریکی

این بود چگونگی ارتقاء و اصلاح جزئیات لبه درون یک تصویر ب استفاده از clarity و remove chromatic aberration.

مشاهده تمام دوره های فتوشاپ

آموزش طراحی بنر

54.000 تومان
13

آموزش طراحی تقویم

49.000 تومان
3

آموزش طراحی پوستر

25.000 تومان
43

آموزش طراحی تراکت

79.000 تومان
1

آموزش طراحی آلبوم

54.000 تومان
5
8

آموزش ترکیب تصاویر

47.000 تومان
5
6

آموزش تایپوگرافی

68.000 تومان
40

آموزش روتوش

65.000 تومان
4.7
9

آموزش طراحی لباس

78.000 تومان
4

آموزش لایت روم

52.000 تومان
2

آموزش فتوشاپ

88.000 تومان
5
36
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *