0
09151637530

آموزش کروماکی در افترافکت

در این مقاله از آموزش افترافکت به آموزش کروماکی در افترافکت می پردازیم در ابتدا در محیط برنامه افترافکت یک composition ایجاد می‌کنیم و فایل ویدئویی که با استفاده از پرده سبز ایجاد شده را وارد محیط برنامه می‌کنیم و آن را در قسمت Timeline قرار می‌دهیم حال بر روی این فایل کلیک راست می‌کنیم تا در حالت انتخاب‌شده قرار گیرد سپس از سربرگ Effect از قسمت Keying گزینه‌ی Keylight را انتخاب می‌کنیم در این صورت تنظیمات مربوط به این پلاگین را در سمت چپ صفحه مشاهده می‌کنیم. استفاده از فرمان keylight برای کروماکی در نرم افزار افترافکت

حال از قسمت مربوط به colour علامت قطره‌چکان را فعال می‌کنیم و رنگی که نزدیک به سوژه داخل فیلم باشد را انتخاب می‌کنیم و بر روی آن کلیک می‌کنیم در این قسمت ما پرده سبزرنگ را انتخاب می‌کنیم در این صورت این پرده برای ما حذف خواهد شد.

استفاده از فرمان keylight و screen color برای کروماکی در نرم افزار افترافکت

حال از قسمت View  حالت Screen Matte را انتخاب می‌کنیم تا بتوانیم دقیق‌تر قسمت سبز رنگ را حذف و موضوع مدنظر را انتخاب کنیم حال با استفاده از دو گزینه‌ی Screen Gain و  Screen Balance که در قسمت تنظیمات این پلاگین موجود است کار را به‌گونه‌ای تنظیم می‌کنیم که قسمت موضوع مدنظر روشن‌تر و قسمت پرده سبز که می‌خواهیم حذف شود تیره‌تر شود.

استفاده از فرمان view و screen matte برای کروماکی در نرم افزار افترافکت

بعد از این تنظیمات اگر قسمت‌های تیره‌ای بر روی موضوع بود برای درست کردن آن‌ها لازم است از قسمت مربوط به Screen Matte در تنظیمات پلاگین، گزینه‌های Clip Black و Clip White  را تنظیم کنیم تا سوژه کاملاً به رنگ سفید تنظیم شود.

استفاده از فرامین clip black و clip white برای کروماکی در نرم افزار افترافکت

حال در قسمت project دو فایل دیگر را نیز وارد محیط برنامه می‌کنیم این فایل یکی به‌صورت PNG و دیگری تصویری برای بک‌گراند می‌باشد که می‌خواهیم در کار از آن‌ها استفاده کنیم، فایل‌های مدنظر را وارد قسمت Timeline می‌کنیم و حالت ۳D Layer را برای آن‌ها فعال می‌کنیم تا بتوانیم برای تصاویر یک چینش منطقی ایجاد کنیم سپس حالت نمایش را از Active Camera به حالت Custom View1 تغییر می‌دهیم سپس از قسمت New یک Camera نیز ایجاد می‌کنیم و تصاویر را جابه‌جا می‌کنیم.

استفاده از حالت 3d layer و custom view1 برای کروماکی در نرم افزار افتر افکت

حال حالت نمایش را برای Camera1 تنظیم می‌کنیم و اندازه تصاویر را تنظیم می‌کنیم تا به شکل مناسبی در مانیتور نمایش داده شود.

سپس حالت نمایش Custom View1 را مجدد فعال می‌کنیم و بر روی View2 تنظیم می‌کنیم تا زاویه دید دوربین را نیز مشاهده کنیم حال برای آن‌که دوربین را حرکت دهیم و Animate ایجاد کنیم ابتدا دوربین را در یک ‌طرف کار قرار می‌دهیم حال از قسمت Transform مربوط به دوربین برای دو گزینه‌ی point of interest و  position در ابتدای خط زمان کیفریم ایجاد می‌کنیم سپس در چند بازه جلوتر دوربین را حرکت می‌دهیم تا کیفریم دیگری نیز برای این دو گزینه ایجاد شود حال اگر از کار اجرا بگیریم حرکت تصاویر را مشاهده می‌کنید در این حالت توجه داشته باشید تصاویری که جلوتر قرار دارند از تصاویر عقب‌تر حرکت تندتری را دارند.

استفاده از transform مربوط به دوربین برای کرومامی در نرم افزار افتر افکت

گام بعدی این است که می‌خواهیم موضوع مان را از نظر رنگ و نور به‌گونه‌ای تنظیم کنیم که با سایر تصاویر هماهنگ باشد برای این کار فایل مربوط به ویدئو را انتخاب می‌کنیم و از سربرگ Effect از قسمت color correction گزینه‌ی Tint را انتخاب می‌کنیم  همچنین از افکت‌های Levels و Curves نیز می‌توانیم استفاده کنیم و رنگ ‌کار را آن‌طور که می‌خواهیم تنظیم کنیم.

استفاده از فرمان tint برای کروماکی در نرم افزار افترافکت

حال با استفاده از گزینه‌ی Focus Distance که در قسمت Camera Option قرار دارد می‌توانیم کار را به‌گونه‌ای تنظیم کنیم که پس‌زمینه حالت بلوری‌تری نسبت به سوژه داشته باشد یا در صورت تمایل حالتی برعکس که پس‌زمینه شفافیت بیشتری را داشته باشد حتی می‌توانیم با استفاده از این گزینه نیز بر روی کار Animate ایجاد کنیم ابتدا مقدار آن را به‌گونه‌ای تنظیم می‌کنیم که پس‌زمینه بلوری باشد و در ابتدای خط زمان برای آن کیفریم ایجاد می‌کنیم سپس در چند بازه جلوتر مقدار آن را به‌گونه‌ای تنظیم می‌کنیم که پس‌زمینه شفاف شود و سوژه حالت بلوری‌ای داشته باشد و در نهایت در بازه‌ای جلوتر مقدار آن را مجدد به‌گونه‌ای تنظیم می‌کنیم تا سوژه شفاف و پس‌زمینه تار باشد.

استفاده از فرمان focus distance برای کروماکی در نرم افزار افترافکت

همچنین می‌توانیم یک Solid ایجاد کنیم و با استفاده از Shape ها برای این پروژه یک کادر ایجاد کنیم به‌طور مثال لایه‌ی مربوط به Solid را در حالت انتخاب‌شده قرار می‌دهیم و بر روی ابزار Ellipse Tool دو بار کلیک می‌کنیم تا یک Mask ایجاد شود سپس Mask ایجاد شده را در حالت subtract قرار می‌دهیم و مقدار Feather آن را تنظیم می‌کنیم.

ایجاد solid و استفاده از ellipse tool برای کروماکی در نرم افزار افترافکت

با توجه به آنچه نیاز داریم در خروجی کار داشته باشیم می‌توانیم برای این پروژه از پلاگین ها و افکت‌های متفاوتی استفاده کنیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *