0
09151637530

طراحی کاراکتر در ایلوستریتور

در این مقاله از آموزش ایلوستریتور به طراحی کاراکتر در نرم افزار ایلوستریتور می پردازیم و به صورت پروژه محور به طراحی یک کاراکتر روح خواهیم پرداخت. برای شروع کار، در پنجره new document یک آرت برد در ابعاد ۹۰۰*۱۲۰۰ ایجاد میکنیم و آن را create میکنیم. برای ایجاد بک گراند کارمان از ابزار rectangle استفاده میکنیم و به طوری که آن را در کل آرت برد میکشیم یا اینکه میتوانیم ابزار را انتخاب کنیم و روی صفحه یک کلیک انجام دهیم و به اندازه ی آرتبرد مان یک rectangle ایجاد کنیم

استفاده از ابزار rectangle برای طراحی کاراکتر روح در نرم افزار ایلوستریتور

مستطیل ایجاد شده دارای خط دور می باشد برای از بین بردن آن میتوانید ابتدا آن را با ابزار selection انتخاب کنید و از طریق کادر stroke که در سمت چپ محیط نرم افزار قرار گرفته است آن را none کنید.

استفاده از ابزار rectangle برای طراحی کاراکتر روح در نرم افزار ایلوستریتور

برای اجرای راحت تر طراحی در نرم افزار ایلوستریتور میتوانید گروه رنگی دلخواه و مورد نیاز خود را در پنل swatches ایجاد کنید و در حین طراحی آنها را بر روی آبجکت های خود اعمال کنید.ما در اینجا قصد داریم از طیف رنگی سرمه ای و بنفش و سفید برای طراحی کاراکتر یک بچه روح بامزه! استفاده کنیم.

در ابتدای طراحی، رنگ بکگراند کار را از داخل گروه رنگی خودمان انتخاب میکنیم و بعد شروع به ساختن بدن بچه روحمان می کنیم این کار را با استفاده از ابزار ellipse انجام میدهیم به این صورت که یک دایره رسم می کنیم. توجه داشته باشید در حین ترسیم دایره بایستی کلید shift را از روی کیبرد نگه دارید تا دایره از مرکز با ابعاد مساوی کشیده شود یعنی در واقع به شکل بیضی درنیاید.همچنین در صورتی که قصد داشته باشید سایز دایره خودتان را تغییر دهید برای اینکه فرم دایره به هم نخورد میتوانید با انتخاب دایره خودتان در حین تغییر سایز آن کلیدهای shift و alt را نگه دارید.

استفاده از پانل swatches و ابزار ellipse برای طراحی روح در نرم افزار ایلوستریتور

نکته قابل توجه این است که بهتر است برای جلوگیری از حرکت کردن بکگراند، لایه ی مربوط به آن را قفل کنیم تا بتوانیم به شکل راحت تری آبجکت ها را انتخاب کنیم. برای این کار به پنل لایه ها مراجعه می کنیم و لایه ی مربوطه را قفل میکنیم.

استفاده از پنل لایه ها برای طراحی روح در نزم افزار ایلوستریتور

در ادامه ی ترسیم کاراکتر خود می توانیم برای ایجاد بدن آن از ابزار rectangle استفاده کنیم.

استفاده از ابزار rectangle برای طراحی کاراکتر روح در نرم افزار ایلوستریتور

برای ترسیم پاهای بچه روح هم به پنج تا مربع کوچک احتیاج داریم. ابزار rectangle را انتخاب میکنیم و اقدام به رسم آنها می نماییم.

استفاده از ابزار rectangle برای طراحی کاراکتر روح در نرم افزار ایلوستریتور

در اینجا برای اینکه چند مربع در ردیف بدن بچه روح قرار گیرند بایستی هر پنج تا را با ابزار selection انتخاب و با نگه داشتن کلید shift اقدام به فیکس کردن آنها با بدن کاراکتر کنیم. بعد از آن یکی در میان مربع ها را با ابزار selection و گرفتن کلید shift انتخاب و حذف میکنیم.

استفاده از ابزار selection برای طراحی روح در نرم افزار ایلوستریتور

ضلع پایین مربع ها یعنی در واقع نقاط پایین آنها را با استفاده از ابزار direct selection انتخاب میکنیم و با کلیک روی یک نقطه از آنها و کشیدن آن به بالا آنها را گرد میکنیم.

استفاده از ابزار direct selection برای طراحی کاراکتر روح در نرم افزار ایلوستریتور

در اینجا ما پنج آبجکت داریم که میخواهیم همه ی آنها را با هم یکی کنیم برای این کار ابتدا ابزار selection را انتخاب میکنیم و موس را روی همه ی آبجکت ها میکشیم تا انتخاب شوند در ادامه وارد پنل pathfinder میشویم که این پنل در قسمت پنل ها در سمت راست محیط نرم افزار واقع شده است در صورت نبودن آن میتوانید از منوی window فرمان pathfinder را انتخاب کنید. در این پانل بایستی گزینه unite را انتخاب کنیم تا همه ی آنها یکی شوند.

استفاده از پنل pathfinder برای طراحی کاراکتر روح در نرم افزار ایلوستریتور

ابزار direct selection را انتخاب میکنیم و به همان صورت که مربع ها را گرد کردیم دوباره قسمت بالایی را هم کمی گرد کنیم.

استفاده از ابزار direct selection برای طراحی کاراکتر روح در نرم افزار ایلوستریتور

قصد داریم سایه هایی را در  کار ایجاد کنیم که برای این کار بایستی از ابزار pen  استفاده کنیم. بدین صورت که در جایی که میخواهیم سایه باشد ابزار pen آن را رسم میکنیم. بعد از آن جاهای اضافی را با ابزار shape builder با گرفتن کلید alt حذف میکنیم.

استفاده از ابزار shape builder برای طراحی کاراکتر روح در نرم افزار ایلوستریتور

برای رسم عینک بچه روح می توانیم از یک مستطیل استفاده کنیم و گوشه های آن را با ابزار direct selection گرد کنیم.

استفاده از ابزارهای rectangle و direct selection برای طراحی روح در نرم افزار ایلوستریتور

برای ایجاد انعکاس نور روی عینک می توانیم دو مستطیل به ابعاد مختلف در کنار هم رسم کنیم و آنها را با استفاده از ابزار shear کمی کج کنیم بدین صورت که ابتدا اشکال را انتخاب میکنیم و بعد از فعال کردن ابزار shear و نقطه ی موجود در گوشه سمت چپ شکل را کمی با موس میکشیم تا شکل مورد نظر ایجاد شود.

استفاده از ابزار shear برای طراحی روح در نرم افزار ایلوستریتور

باز هم برای اینکه بخواهیم قسمت های اضافی را حذف کنیم ابتدا بایستی با ابزار selection آبجکت های مورد نظر را انتخاب میکنیم  و در ادامه با استفاده از ابزار shape builder که در نوار ابزار است، با گرفتن کلید alt وکلیک روی نقطه مورد نظر آن را حذف کنیم.

استفاده از ابزار shape builder برای طراحی کاراکتر روح در نرم افزار ایلوستریتور

در این قسمت ابتدا شکل انعکاس ایجاد شده را انتخاب میکنیم بدین صورت که میتوانید کلید shift را نگه دارید و هر دو آبجکت را انتخاب کنید و یا اینکه با کلیدهای ترکیبی ctrl+g آن دو را به group تبدیل کنید تا کارتان راحت تر شود. بعد از انتخاب آن با مراجعه به نوار کنترلی که در بالای محیط نرم افزار وجود دارد مقدار opacity آن را کاهش دهید تا شکل زیباتری به خود بگیرد.

استفاده از opacity برای طراحی روح در نرم افزار ایلوستریتور

حال قصد داریم دهان کاراکتر را ایجاد کنیم برای این کار ابزار ellipse را انتخاب میکنیم و با نگه داشتن کلیدهای alt و shift  یک دایره را از مرکز رسم مکنیم و چون فقط نصف دایره را لازم داریم و با استفاده از ابزار direct selection دایره را انتخاب میکنیم و روی نقطه ی بالای دایره کلیک میکنیم و کلید delete را از روی کیبرد انتخاب میکنیم.

استفاده از ابزار ellipse و direct selection برای طراحی روح در نرم افزار ایلوستریتور

همانطور که ملاحظه می کنید قسمت بالای دایره حذف شد. برای ایجاد زبان کاراکتر می توانید بدین صورت عمل کنید که یک دایره‌ی دیگر در آنجا رسم میکنیم  و با استفاده از ابزار shape builder مطابق آنچه در آموزش گفتیم قسمت اضافی را با گرفتن کلید alt حذف کنید.

استفاده از ابزار shape builder برای طراحی کاراکتر روح در نرم افزار ایلوستریتور

همانطور که مشاهده میکنید شکل زبان ایجاد شد اما ما قصد داریم یک فاصله ای بین زبان و ‍‍پایین دهان کاراکتر ایجاد کنیم برای این کار از شکل زبان یک کپی در بالای خود آن ایجاد میکنیم و بعد هر دو را با هم انتخاب میکنیم و با استفاده از ابزار shape builder با گرفتن کلید alt فاصله را ایجاد میکنیم.

استفاده از ابزار shape builder برای طراحی کاراکتر روح در نرم افزار ایلوستریتور

در ادامه با ابزار direct selection گوشه‌های دهان کاراکتر را گردتر می کنیم.

استفاده از ابزار direct selection برای طراحی روح در نرم افزار ایلوستریتور

نوبت به رسم دست های کاراکترمان رسید برای اینکار بدین صورت عمل میکنیم که یک مستطیل رسم میکنیم و آن را مقداری میچرخانیم و آن را با سایه ی کنار کاراکتر که هم رنگ آن است با استفاده از ابزار shape builder متحد میکنیم.

استفاده از ابزار shape builder برای طراحی کاراکتر روح در نرم افزار ایلوستریتور

با این کار مشاهده میکنید که سایه روی عینک قرار میگیرد برای رفع این مشکل میتوانیم روی سایه کلیک راست کنیم و از زیر منوی arrange فرمان send backward را به صورت پی در پی انتخاب میکنیم تا سایه به لایه های زیرین منتقل شود.

استفاده از فرمان arrange و send backward برای طراحی کاراکتر روح در نرم افزار ایلوستریتور

در ادامه برای گرد کردن دست بچه روحمان بایستی دوباره از ابزار direct selection استقاده کنیم.

استفاده از ابزار direct selection برای طراحی روح در نرم افزار ایلوستریتور

برای ایجاد دست دیگر کاراکتر میتوانیم یک کپی از همان دست قبلی تهیه کنیم و روی آن کپی کلیک راست میکنیم و از زیرمنوی transform فرمان reflect را انتخاب میکنیم و با انتخاب گزینه vertical آن را میچرخانیم و به آن سمت کاراکتر انتقال میدهیم.

استفاده از فرمان reflect برای طراحی کاراکتر روح در نرم افزار ایلوستریتور

دوباره همانند قبل دست را با بدن روح با ابزار shape builder متحد میکنیم و دو باره با ابزار direct selection شروع به گرد کردن جاهای مورد نیاز میکنیم.

استفاده از ابزارهای shape builder و direct selection برای طراحی کاراکتر روح در نرم افزار ایلوستریتور

در ادامه قصد داریم یک سایه در زیر عینک ایجاد کنیم برای این کار عینک را انتخاب میکنیم و با ctrl+c یک کپی از آن میگیریم و فرمان paste in back را از منوی edit انتخاب میکنیم و یا کلیدهای ترکیبی ctrl+B میزنیم تا شکل عینک در زیر آن paste شود.

استفاده از فرمان paste in back برای طراحی روح در نرم افزار ایلوستریتور

بدین ترتیب با استفاده از ابزار pen و رنگ stroke میتوانیم سایه های دیگری را در آن ایجاد کنیم

استفاده از پنلstroke و ابزار pen برای طراحی کاراکتر روح در نرم افزار ایلوستریتور

در پنل stroke میتوانیم سایز خط دور و مدل آن را از طریق گزینه cap تغییر دهید توجه داشته باشید که این گزینه مربوط به مدل خط دور مسیر باز است.

همینطور برای استفاده از ابزار قطره چکان یا eyedropper میتوانید آبجکت یا مسیری را که قصد دارید رنگ ان را تغییر دهید توسط ابزار selection انتخاب کنید و با برداشتن قطره چکان و کلیک روی رنگ مورد نظر در کار، رنگ آبجکت یا مسیر انتخابی را به همان رنگ تغییر دهید.

در صورتی که نخواهید بچه روحتان لبخند بزند میتوانید برای آن به جای لبخند از زیگزاگ استفاده کنید تا خشن شود!

برای اینکار میتوانید با ابزار pen یک خط ایجاد کنید به صورتی که کادر fill برای آن none  باشد و فقط دارای خط stroke باشد از داخل پنل stroke یا از داخل نوار کنترل در بالای محیط نرم افزار میتوانید سایز آن را افزایش دهید. در ادامه حین اینکه خط انتخاب است افکت زیگراگ را بر روی آن اعمال میکنیم. بدین صورت که به منوی effect مراجعه میکنیم و از زیرمنوی گزینه distort & transform فرمان zigzag را انتخاب میکنیم

استفاده از فرمان zigzag برای طراحی کاراکتر روح در نرم افزار ایلوستریتور

با کلیک بر روی فرمان zigzag کادری باز میشود که آنجا بایستی ابتدا تیک گزینه preview را بگذارید تا تغییرات را مشاهده کنید. گزینه smooth را فعال کنید و با دو گزینه size و ridges per segment زیگزاگ خود را ایجاد کنید.

استفاده از فرمان zigzag برای طراحی کاراکتر روح در نرم افزار ایلوستریتور

بنابراین مشاهده میکنید که اینگونه میتوانید یک کاراکتر خشن داشته باشد!

برمیگردیم به همان بچه روح خندان خودمان و این بار قصد داریم یک سایه در زیر دهانش ایجاد کنیم بدین صورت که مطابق سایه های قبلی دوباره با ابزار pen سایه را در جای مورد نظر رسم میکنیم و حتما توجه داشته باشید که که این خط که رسم میکنید تنها دارای رنگ خط دور یا stroke باشد یعنی کادر fill آن none باشد و بعد در پنل stroke خط را ضخیم تر میکنیم  و همینطور با انتخاب گزینه دوم در قسمت cap آن را نرم تر میکنیم تا سایه شکل بهتری به خود بگیرد.

استفاده از پنل stroke و ابزار pen برای طراحی کاراکتر روح در نرم افزار ایلوستریتور

کمی آن را با ابزار direct selection از دو طرف و از وسط تغییر میدهیم تا بهتر شود. میتوانید آن را انتخاب کنید و با پاک کن دو طرف آن را کمتر کنید تا کوچکتر شود.تا اینجا بدن بچه روحمان آماده است. قصد داریم سایه ها و ابجکت‌هایی را در پشت آن ایجاد کنیم.برای این کار ابتدا یک مستطیل‌ را در پشت آن رسم میکنیم و برای اینکه در پشت کاراکتر قرار گیرد کلیدهای ctrl و ج را از روی کیبرد فشار میدهیم که به عقب ترین لایه برود بعد از رسم آن کپی از آن تهیه میکنیم تا برای مستطیل های دیگر استفاده کنیم بعد از تنظیم مستطیل ها در پشت کاراکتر بایستی همه ی آن مستطیل ها را با هم انتخاب کنیم و کلید های ctrl و G را فشار دهیم تا همه ی آنها به حالت group تبدیل شوند یعنی در واقع یکی شوند.

استفاده از ابزار rectangle و فرمان group برای طراحی روح در نرم افزار ایلوستریتور

برای راحت تر شدن کار به پنل لایه ها مراجعه میکنیم و بدن روح را به حالت گروه تبدیل میکنیم و آن را پنهان میکنیم تا بتوانیم روی سایه ی پشت آن تغییراتی را اعمال کنیم.

استفاده از پنل layers و گزینه toggles visibility برای طراحی کاراکتر روح در نرم افزار ایلوستریتور

حال با انتخاب سایه و انتخاب گزینه unite در پنل pathfinder مستطیل ها را با هم متحد میکنیم

استفاده از پنلpathfinder و فرمان unite برای طراحی کاراکتر روح در نرم افزار ایلوستریتور

در ادامه با استفاده از ابزار direct selection شورع  به گرد کردن لبه های آنها میکنیم

استفاده از ابزار direct selection برای طراحی روح در نرم افزار ایلوستریتور

 سایه را انتخاب میکنیم و رنگ آن را با دو بار کلیک روی کادر fill رنگ آن را تغییر میدهیم

استفاده از ابزار selection و کادر color picker برای طراحی کاراکتر روح در نرم افزار ایلوستریتور

برای نمایش دوباره روح روی سایه دوباره به پنل لایه‌ها مراجعه میکنیم و گزینه toggles visibility مربوط به لایه را انتخاب میکنیم تا روح به جای خودش برگردد.

استفاده از پنل layers و گزینه toggles visibility برای طراحی کاراکتر روح در نرم افزار ایلوستریتور

قصد داریم ستاره هایی را در بکگراند ایجاد کنیم برای این کار در نوار ابزار، ابزار star را انتخاب میکنیم و یک بار روی صفحه کلیک میکنیم تا کادر option آن باز شود و قسمت points آن را به ۴ تغییر میدهیم

استفاده از ابزار star برای طراحی کاراکتر روح در نرم افزار ایلوستریتور

رنگ آن را تغییر میدهیم و با کپی هایی که از آن ایجاد میکنیم آنها را در بکگراند میچینیم. همینطور دایره های کوچکی هم کنار آنها قرار میدهیم.

استفاده از ابزارهای star و ellipse برای طراحی کاراکتر روح در نرم افزار ایلوستریتور

همانطور که مشاهده میکنید طرح ما آماده است و در پایان برای خروجی گرفتن از آن میتوانید به منوی file مراجعه کنید و از زیر منوی export فرمان export for screens را انتخاب کنید تا هر چیزی که در صفحه هست را خروجی دهد.

استفاده از فرمان export for screens برای ذخیره ی طرح کاراکتر روح در نرم افزار ایلوستریتور

در کادر باز شده scale را روی ۴x قرار میدهیم تا کیفیت کار خوب باشد نام هم میتوانید برای کارتان تعیین کنید و همینطور format را روی jpg 100 قرار دهید و دز آخر روی گزینه export artboard کلیک کنید.

استفاده از فرمان export for screens برای ذخیره ی طرح کاراکتر روح در نرم افزار ایلوستریتور

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *