0
09151637530

ساخت رنگ های اختصاصی

در این قسمت از آموزش ایلوستریتور قصد داریم شما را با برخی روش های رنگ آمیزی موضوعات آشنا کنیم بخش پایین در پانل ابزار که در تصویر زیر مشاهده میکنید، امکانات رنگی را ارائه میکند که سریعترین و ساده ترین روش ممکن برای رنگ آمیزی موضوعات است.

رنگ آمیزی موضوعات درنوار ابزار در ایلوستریتورمهمترین نکته این است که کدام کادر رنگی در بالا و کدام در زیر قرار گرفته است اگر کادر fill در بالا قرار گرفته باشد به این مفهوم است که هر رنگی را از طریق پانل ها انتخاب کنید به رنگ زمینه یا fill اختصاص داده میشود و اگر کادر stroke در بالا قرار گرفته باشد هر رنگی که از طریق پانل color انتخاب کنید به رنگ خط دور اختصاص داده خواهد شد اگر بخواهید رنگ بین fill و stroke را جا به جا کنید میتوانید از آیکون swap fill and stroke استفاده کنید.

جابه جایی رنگ بین fill و stroke با آیکون swap fill and stroke در ایلوستریتوربخش دیگر گزینه defult fill and stroke است که اگر بخواهید به رنگ های پیش فرض اولیه نرم افزار برگردید میتوانید روی این آیکون کلیک کنید.

گزینه defult fill and stroke برای برگشت به حالت پیش فرض رنگ در ایلوستریتوربا سه دکمه color، gradient و none میتوانید مشخص کنید که کدام یک از این موارد به رنگ زمینه و یا stroke اختصاص پیدا کند.

اختصاص پیدا کردن رنگ زمینه با دکمه color در ایلوستریتور اختصاص پیدا کردن رنگ گرادینت زمینه با دکمه GRADINET در ایلوستریتور اختصاص بدون رنگ با دکمه NONE در ایلوستریتوربخش دیگری که میتوانید از طریق آن رنگ مورد نظرتان را انتخاب کنید به این ترتیب است که روی هر کدام از کادرهایی که مربوط به fill و stroke است دو بار کلیک چپ کنید تا وارد تنظیمات آن شوید ساده ترین روش استفاده از آن این است که از حس بینایی خود کمک بگیرید و ابتدا ته مایه رنگ خودتان را از طریق کادر رنگی وسط مشخص کنید.

انتخاب ته مایه رنگ از طریق کادر رنگی وسط کادر تنظیمات رنگ د رایلوستریتورسپس با توجه به رنگی که انتخاب کردید در داخل کادر بزرگ کلیک کنید و رنگ مورد نطر خودتان را از این قسمت انتخاب کنید.

انتخاب رنگ از بخش SELECT COLOR در ایلوستریتوردر ارتباط با علائمی که در کادر ظاهر شده

علایم مربوط به کادر COLOR PICKER در ایلوستریتورآیکون اخطار مثلث شکل بیانگر این است که رنگی را که انتخاب کردید خارج از محدوده چاپ است و اگر روی آن کلیک کنید خود نرم افزار نزدیکترین رنگی که به همان رنگ موجود است و میتواند نزدیک به رنگ چاپی باشد را برای شما تصحیح خواهد کرد.

گزینه بعدی هم کار گزینه قبل را انجام میدهد ولی در ارتباط با وب است. میبینید که هر چه میزان رنگ را با اسلایدر تغییر دهید میزان درصد مدل های رنگی HSB و  RGBو CMYK نیز تغییر میکند. بخش دیگری که وجود دارد متعلق به کد رنگی است که چون در دنیای کامپیوتر با رنگ های زیادی مواجه هستیم و نمیتوانیم برای هرکدام اسم اختصاص دهیم برنامه نویسان برای هر رنگ یک کد رنگی اختصاص داده اند بنابراین میتوانید با استفاده از کتابچه های راهنمای رنگ کد رنگ های خودتان را یا درصدهای CMYK آن را داشته باشید میتوانید کد را در این کادر تایپ کنید و به رنگ مورد نظرتان برسید.

اختصاص کد رنگ برای انتخاب رنگ مورد نظر خودمان در ایلوستریتورگزینه only web color که در حال حاضر تیک ندارد بیانگر این است که اگر طرحی که در حال طراحی ان هستید صرفا برای نمایش در محیط وب است میتوانید با انتخاب این گزینه طیف های رنگی خودتان را کم تر کنید.

کم کردن طیف رنگ بریا محیط وب با تیک زدن گزینه only web color در ایلوستریتوربا گزینه color swatches مشاهده میکنید که رنگ های مختلف با کدهای cmyk نمایش داده میشوند.

رنگ های مختلف با کدهای cmyk با گزینه color swatches در ایلوستریتورگاهی ممکن است بخواهید کدهای رنگی مشابهی را برای موضوعات مختلف خود استفاده کنید یک روش این است که کد مربوط به رنگ را برای همه کپی کنید اما این کار برای زمانی که موضوعات ما زیاد است سخت است بنابراین رنگ را در کادر fill تنظیم میکنیم و وارد پانل swatches میشویم اولین گزینه ای که از آن استفاده میکنیم گزینه new swatch است.

ذخیره رنگ دلخواه خود در پانل swatches در ایلوستریتور

که میتوانیم با کلیک روی آن رنگ انتخابی مان را به داخل پانل اضافه کنیم .

کادری برای ما باز میشود که در بخش اول آن درصدهای رنگی CMYK آن را در کادر name مشاهده میکنید و درصدهای دیگری هم در پایین کادر قرار دارد که میتوانید آنها را تغییر دهید.

درصدهای رنگی CMYK در کادر name در ایلوستریتورمیبیند که color type روی process color قرار دارد که این رنگی استاندارد است که معمولا برای عکس ها استفاده میشود و اگر شما آن را انتخاب و گزینه global غیرفعال باشد و کادر را ok کنید این رنگ به پنل swatchs اضافه میشود اما در صورت تغییر رنگ ملاحظه میکنید که موضوعات بدون انتخاب تغییر رنگ پیدا نمیکنند و برای تغییر رنگ دچار مشکل میشویم پس بهتر است که تیک گزینه global را بزنیم تا بتوانیم به راحتی رنک همه ی موضوعاتی که با این رنگ در سندمان موجود هستند را تغییر دهیم.

تغییر دادن رنگ همه ی موضوعاتی که با رنگی که در سندمان با تیک گزینه global در ایلوستریور علامت سفید رنگی که در کنار رنگ اضافه شده به پانل مشاهده میکنید نشان دهنده این است که آن رنگ global است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *